Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Не даваат стари изводи. Јас се расправав со сите и во матичното и во државниот архив и во црковниот.Разбрав дека им е забрането да издаваат стари документи. На веб страната на државниот архив на РМ стои дека може да си извадиш документ со барање, со плаќање со се, но директорот на архивот ми кажа дека такво нешто не постои и дека немало ништо такво на веб страната (муабето го изврте како да сум луда).
Не погрешно се разбравме,нема да дадат стар документ ниту преписка на оргиналот.Туку од матичната книга зимаат информации и врз база на тоа вадат извод,еве тоа е тоа.А стари документи ни на сон ми рекоа мене ,а извод стандарден наш македонски нема проблем.Ке дојдеш ке докажеш сродство и ние оп ке ја отвориме книгата и ќе имаш извод.Ова ми кажаа.[DOUBLEPOST=1425334651][/DOUBLEPOST]
И јас го имам истиот проблем, не сакаат да издаваат документи или од државниот врв им е наредено да не издаваат такви документи а со согурност знам дека поседуваат.[DOUBLEPOST=1425332382][/DOUBLEPOST]Bogatstvoto na fondovi so koi raspolaga Oddelenieto davaat kontinurani podatoci za organizacijata na vlasta, upravata i javnite slu`bi za periodot 1914-2002 godina. So~uvani se arhivski fondovi i dokumenti za srpskata i bugarskata uprava vo Makedonija, kako i fondovi od periodot na NRM, SRM i Republika Makedonija.
Od oblasta na pravosudstvoto, sudskite fondovi nudat podatoci za periodot 1920-1990 godina.
So~uvanite fondovi od oblasta na prosvetata, kulturata i naukata pru`aat kontinuirani podatoci za periodot od 1923 do 1990 godina, pri {to najgolemiot broj fondovi se od domenot na prosvetata.
Fondovite za socijalnite i zdravstvenite aspekti na `iveewe pru`aat podatoci za periodot od 1952 do 1999 godina.
Za stopanskiot `ivot na [tipskiot region so~uvani se najgolem broj fondovi koi pru`aat podatoci za periodot 1921 do 2004 godina.
So~uvanite fondovi od sferata na op{testveno-politi~koto `iveewe, politi~kite organizacii, dru{tva i zdru`enija pru`aat podatoci za periodot od 1944 do 1991 godina.
So~uvan e soliden broj na fondovi za verskite organizacii i verskite aspekti na `iveewe za pravoslavnoto i muslimanskoto naselenie koi pru`aat podatoci za periodot od 1905 do 1959 godina.
Semejnite i li~nite fondovi davaat podatoci za zna~ajni nastani i li~nosti od [tipskiot region za periodot od 1860 do 1957 godina.
Во "историскиот архив " ми рекоа ако ние дадеме или фотокопираме некој документ од тука ќе оди е во затвор,само службено лице за потребите на ДРЖАВАТА има право на увид на овие документи.:place:Ај да не си извршиш убиство ,од оваа диктаторска држава.[DOUBLEPOST=1425334824][/DOUBLEPOST]
Јас не го оспорувам твоето право односно ничие право но јас мислам дека нема Човек во македонија со македонски документ издаден од државава во кој пишува дека е бугар. Ако има таков тој според постоечкиот закон во бугарија добива одма државјанство. Еве ти бидејќи сметаш дека е можно да седекларираш како сакаш извади службен документ каде ќе пишува дека по националност си бугар јас ти гарантирам сигурно дека добиваш државјанство.
Никој ама никој нема да го напише тоа дека си бугарин,со тоа си потпишува затворска казна и на тапет предавник на држава,па они оргинал бугарски документи не ти даваат на увид или барем фотокопија,а и тоа ми рекоа и ако ти дадеме документ за дедоти не ни помислувај дека ке пишува бугарин на нив,тоа заборави т.е што би рекол еден член те прави луд со сила
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
18
izvinite jas nadvor od temava imam prijatel koj se venca so bugarka toj e srbin taa bugarka pa sega
kako mozi da izvadi licna karta od bg pozdrav i vi blagodaram od napred na odgovorite
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Spomnuvate BKK sto e toa?nekoi zemale I nekakov dokument ot nekoj klub of tyka,i kolku cini toj dokument vo momentov?moze li nekoj da mi objasni!!
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Spomnuvate BKK sto e toa?nekoi zemale I nekakov dokument ot nekoj klub of tyka,i kolku cini toj dokument vo momentov?moze li nekoj da mi objasni!!
Momentalno clenstvoto vo klubot nema da ti zavrsi rabota.Ne go uvazuvaa vo ministerstvoto za pravda,a sega ne go uvazuvaat nitu vo DABC.Inako kosta okolu 30 evra.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Zosto mislis deka nemoze da se sluci toa e tvoe demokratsko pravo kako ke se deklariras i sto sakas da bides ako sakam ke se deklariram spanec taka se osekam primer
Pa da de i jas mislev deka nemaat pravo da pisat deka si makeodnec ali vcera dojdov bukvalno vo situacija da gi zapalam sose nivnite knigi vo maticno.Znaci site podatoci se izmeneti i bez nekoj da se deklarira sto e i kakov e ako e roden vo makedonija on e makedonec po nacionalnost.
Ако збориме за извод од матични книги за родени во Македонија никаде не пишува националност. Јас вадев за мене и татко ми за да се поврзам со умреница со дедо ми.
Znaci na izvodi pise samo drzavjanstvo nisto drugo toa da ali sega stanuva zbor za uverenie od maticna kniga sto e sosema drug dokument i porazlicen od izvodot i tuka ja pise nacionalnosta.Iako nemaat pravo da go napisat toa bidejki mi nema logika jas baram za majka mi podatoci a tie pisuvale i za baba mi i dedo mi.[DOUBLEPOST=1425373666][/DOUBLEPOST]Luge davajte sovet so da pravam najdenio bugarski dokument e od pra pra dedomi znaci.izvodite se vo red i ko treba da dokazam deka Majka mi e kerka na dedo mi pocnuvat problemite vo toj dokument odnosno vo uverenieto pise deka baba mi i dedo mi po nacionalnost se makedonci.Znaci i do glavnite sefovite na maticno bese svija sija deka ne moze toa da ne se napise i presecea.:tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе, помагајте. Одам да уплатам пари на архивот во банка, ми бараат фактура. А во писмото од архивот пишува дека ќе добијам фактура во пликот со документите, што ќе ги добијам логично откако ќе платам. Друга работа, за самото уплаќање се наплаќа ненормално висока провизија, над 100%! За сума за уплаќање од помалку од 15 евра, тие сакаат да ме штават над 1000 денари провизија![DOUBLEPOST=1425377795][/DOUBLEPOST]
ko treba da dokazam deka Majka mi e kerka na dedo mi pocnuvat problemite vo toj dokument odnosno vo uverenieto pise deka baba mi i dedo mi po nacionalnost se makedonci.
Кое е тоа уверение кадешто пишува националност? И зошто е потребно такво уверение? За кој к** вадиме, преведуваме и легализираме изводи???
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Moze nekoj od vas poupatenite, ako znae da mi kaze, imam krstenica o prva bratuceda na dedo mi, sto znaci( majkata na bratcedata i mojata pra baba majka na dedo mi se sestri) i normalno od isti roditeli, e sega nastanuva problem, tie se setri ama vo maticno baba mi e od pravilnite roditeli zapisani, a sestra i e od sosema drugi roditeli? Nekoe care nekoj da mi kaze!!
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Moze nekoj od vas poupatenite, ako znae da mi kaze, imam krstenica o prva bratuceda na dedo mi, sto znaci( majkata na bratcedata i mojata pra baba majka na dedo mi se sestri) i normalno od isti roditeli, e sega nastanuva problem, tie se setri ama vo maticno baba mi e od pravilnite roditeli zapisani, a sestra i e od sosema drugi roditeli? Nekoe care nekoj da mi kaze!!
Ако се живи да дадат изјава дека се сестри и да ти извадат нови изводи со исти родители.Ако некој го направи ова во ова лудо општество.Многу е лесно ама они ке го тупат ко божем топла вода ќе измислуваат.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Ако се живи да дадат изјава дека се сестри и да ти извадат нови изводи со исти родители.Ако некој го направи ова во ова лудо општество.Многу е лесно ама они ке го тупат ко божем топла вода ќе измислуваат.
Ne se zivi toa e problemot! Kasa popara se tie arhivite v maticno!!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Зошто ми се чини дека во архивите имаат некоја забрана да издаваат документи од бугарско, некој такво искуство да има? јас имам ете ме одбија за документ, не чувале они од српско бугарско, а и п0осредников нешто ко да шушна оти од власта забраниле издавање, не сакаат да вадиме пасоши, не спречуваат, на сите можни начини, заглавени сме тука како во гето. безперспективни, невработени, очајни :(
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не даваат стари изводи. Јас се расправав со сите и во матичното и во државниот архив и во црковниот.Разбрав дека им е забрането да издаваат стари документи. На веб страната на државниот архив на РМ стои дека може да си извадиш документ со барање, со плаќање со се, но директорот на архивот ми кажа дека такво нешто не постои и дека немало ништо такво на веб страната (муабето го изврте како да сум луда).
Лелееееееееееееееееееееееееееее ма што е ова бре ало!
Мене животот ми зависи од тој пасош, не работам, имам фамилија за гледање, кај да одам, луѓе ова е тоталитаризам веќе, ова е фашизам!
Што ќе добие власта ако младите умираат за леб, и седат тука, па свесни ли се што прават со ова бре, и мене ме одбија во архивот, ма од авион се гледа дека имаат забрана од врвот.
Ова е срамота, па колку само средства се слеваат во буџетот од македонските иселеници во странство, од македонската дијаспора, што ќар ако заглавени седиме тука, ма ви се молам!

Сакаме леб, сакаме Еу пасош! тоа е наше право, луѓе вака ако продолжи нема да добие никој, сите сме заглавени сите до еден!

Ќе просиме за леб! тоа ли сакаат? Ќе им се наполнат изгнасните душички, ако не гледаат како просиме така?
Ама има Господ, се гледа, овој живот е пролазен, ќе горат во пекол,сите ќе горат.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Лелееееееееееееееееееееееееееее ма што е ова бре ало!
Мене животот ми зависи од тој пасош, не работам, имам фамилија за гледање, кај да одам, луѓе ова е тоталитаризам веќе, ова е фашизам!
Што ќе добие власта ако младите умираат за леб, и седат тука, па свесни ли се што прават со ова бре, и мене ме одбија во архивот, ма од авион се гледа дека имаат забрана од врвот.
Ова е срамота, па колку само средства се слеваат во буџетот од македонските иселеници во странство, од македонската дијаспора, што ќар ако заглавени седиме тука, ма ви се молам!

Сакаме леб, сакаме Еу пасош! тоа е наше право, луѓе вака ако продолжи нема да добие никој, сите сме заглавени сите до еден!
Кај нас стари документи нема да добиеш,објаснето е неколку страници претходно,па контактирај со Бугарскиот архив дај податоци таму и можда ке ти најдат нешто,сите ние т.е голем дел чекаме од таму ако добиеме нешто.Имаш се објаснето на само неколку страни пред оваја,каде што треба да пратиш.Со среќа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom