Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 март 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
So kakvi izvodi na primer izvod od tatko mi bidejki e negova majka? Fala uste ednas
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Jas sum od februari 2013 /na doplntelna sum od juli -ne uste promenet status.
Исто и јас :) A а дополнителни документи имаш/однесе ?? Јас сум бројче 25ХХ/2013, и иста е и кај мене приказната, немам однесено ниту најдено никаков дополнителен документ :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Значи ме интересира дали даваат изводи во матично што се некаде постари, на пример 1860 година и некоја?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
So kakvi izvodi na primer izvod od tatko mi bidejki e negova majka? Fala uste ednas
Извод од татко ти извод од баба ти и документот од бугарска егзархија. Изводите треба да се преведат на бугарски и потоа да се нострифицираат а бугарскиот докумен треба да е оргинал. Преводот и нострификацијата можеш да ги направиш во амбасада во скопје. за двата документа ќе те чини помеѓу 40-50 евра. после се носат директно во Софија во министерство за правосудие со молба на име на бројчето од предметот.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Извод од татко ти извод од баба ти и документот од бугарска егзархија. Изводите треба да се преведат на бугарски и потоа да се нострифицираат а бугарскиот докумен треба да е оргинал. Преводот и нострификацијата можеш да ги направиш во амбасада во скопје. за двата документа ќе те чини помеѓу 40-50 евра. после се носат директно во Софија во министерство за правосудие со молба на име на бројчето од предметот.
Не му треба извод македонски од баба му, бидејќи веќе има и тоа оригинал бугарски, може само да си направи проблем ако однесе и мк извод затоа што таму ке ја пишува македонка, се што му треба е молба бројот на преписка извод од татко му и бугарскиот документ, се ке те чини 20е
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ако збориме за извод од матични книги за родени во Македонија никаде не пишува националност. Јас вадев за мене и татко ми за да се поврзам со умреница со дедо ми.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Не му треба извод македонски од баба му, бидејќи веќе има и тоа оригинал бугарски, може само да си направи проблем ако однесе и мк извод затоа што таму ке ја пишува македонка, се што му треба е молба бројот на преписка извод од татко му и бугарскиот документ, се ке те чини 20е
Јас не знам зошто измислувате такви тези. Каде во Македонија сте виделе дека некаде е запишано дека има Бугари и да сте бугари нема да ве запишат така. И мислите дека тоа не го знаат бугарите. Јас до сега не видов или разбрав дека поради таква причина некој не добил државјанство освен ако сам не ја утнал работата на интервју.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Јас не знам зошто измислувате такви тези. Каде во Македонија сте виделе дека некаде е запишано дека има Бугари и да сте бугари нема да ве запишат така. И мислите дека тоа не го знаат бугарите. Јас до сега не видов или разбрав дека поради таква причина некој не добил државјанство освен ако сам не ја утнал работата на интервју.
на македонски документ нормално дека нема да пишува бугари, нив им е битно до личноста која има бугарски документ од егзархија(којшто во бг се признати како бугари со државјанство) и затоа тебе исто ти даваат бг државјанство ако се поврзеш со изводи до таа личност, а тоа со интервјуто најмала важност има, мене ме прашаа две три прашања ради реда, кажав дека никогаш претходно немам отидено во бугарија и не познавам никој таму и и дека немам ни роднини таму
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
на македонски документ нормално дека нема да пишува бугари, нив им е битно до личноста која има бугарски документ од егзархија(којшто во бг се признати како бугари со државјанство) и затоа тебе исто ти даваат бг државјанство ако се поврзеш со изводи до таа личност, а тоа со интервјуто најмала важност има, мене ме прашаа две три прашања ради реда, кажав дека никогаш претходно немам отидено во бугарија и не познавам никој таму и и дека немам ни роднини таму
Токму тоа го зборам за нив воопшто не е битно како сте запишани во македонските документи затоа е и борбата со измените затоа што според постоечкиот закон доколку Р Македонија ни издаде официјален документ каде вие сте се изјасниле како Бугарин добивате Бугарско државјанство со сигурност. А такво нешто ни на сон нема да се случи.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Значи ме интересира дали даваат изводи во матично што се некаде постари, на пример 1860 година и некоја?
Ке одиш лично,со податоци од лицето ке отворат матична книга бидејки компјутерски за овие лица нема запис,и ке треба да ја докажеш поврзаноста со истата личност.И ке ти дадат извод.
 
Член од
2 март 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Fala mnogu za pomosta utre ke idam vo ambasada od sabajle pa ke vi pisam sto sum napravil fala uste ednas pozdrav
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Токму тоа го зборам за нив воопшто не е битно како сте запишани во македонските документи затоа е и борбата со измените затоа што според постоечкиот закон доколку Р Македонија ни издаде официјален документ каде вие сте се изјасниле како Бугарин добивате Бугарско државјанство со сигурност. А такво нешто ни на сон нема да се случи.
Zosto mislis deka nemoze da se sluci toa e tvoe demokratsko pravo kako ke se deklariras i sto sakas da bides ako sakam ke se deklariram spanec taka se osekam primer
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Ке одиш лично,со податоци од лицето ке отворат матична книга бидејки компјутерски за овие лица нема запис,и ке треба да ја докажеш поврзаноста со истата личност.И ке ти дадат извод.
Не даваат стари изводи. Јас се расправав со сите и во матичното и во државниот архив и во црковниот.Разбрав дека им е забрането да издаваат стари документи. На веб страната на државниот архив на РМ стои дека може да си извадиш документ со барање, со плаќање со се, но директорот на архивот ми кажа дека такво нешто не постои и дека немало ништо такво на веб страната (муабето го изврте како да сум луда).
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
Не даваат стари изводи. Јас се расправав со сите и во матичното и во државниот архив и во црковниот.Разбрав дека им е забрането да издаваат стари документи. На веб страната на државниот архив на РМ стои дека може да си извадиш документ со барање, со плаќање со се, но директорот на архивот ми кажа дека такво нешто не постои и дека немало ништо такво на веб страната (муабето го изврте како да сум луда).
И јас го имам истиот проблем, не сакаат да издаваат документи или од државниот врв им е наредено да не издаваат такви документи а со согурност знам дека поседуваат.[DOUBLEPOST=1425332382][/DOUBLEPOST]Bogatstvoto na fondovi so koi raspolaga Oddelenieto davaat kontinurani podatoci za organizacijata na vlasta, upravata i javnite slu`bi za periodot 1914-2002 godina. So~uvani se arhivski fondovi i dokumenti za srpskata i bugarskata uprava vo Makedonija, kako i fondovi od periodot na NRM, SRM i Republika Makedonija.
Od oblasta na pravosudstvoto, sudskite fondovi nudat podatoci za periodot 1920-1990 godina.
So~uvanite fondovi od oblasta na prosvetata, kulturata i naukata pru`aat kontinuirani podatoci za periodot od 1923 do 1990 godina, pri {to najgolemiot broj fondovi se od domenot na prosvetata.
Fondovite za socijalnite i zdravstvenite aspekti na `iveewe pru`aat podatoci za periodot od 1952 do 1999 godina.
Za stopanskiot `ivot na [tipskiot region so~uvani se najgolem broj fondovi koi pru`aat podatoci za periodot 1921 do 2004 godina.
So~uvanite fondovi od sferata na op{testveno-politi~koto `iveewe, politi~kite organizacii, dru{tva i zdru`enija pru`aat podatoci za periodot od 1944 do 1991 godina.
So~uvan e soliden broj na fondovi za verskite organizacii i verskite aspekti na `iveewe za pravoslavnoto i muslimanskoto naselenie koi pru`aat podatoci za periodot od 1905 do 1959 godina.
Semejnite i li~nite fondovi davaat podatoci za zna~ajni nastani i li~nosti od [tipskiot region za periodot od 1860 do 1957 godina.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Zosto mislis deka nemoze da se sluci toa e tvoe demokratsko pravo kako ke se deklariras i sto sakas da bides ako sakam ke se deklariram spanec taka se osekam primer
Јас не го оспорувам твоето право односно ничие право но јас мислам дека нема Човек во македонија со македонски документ издаден од државава во кој пишува дека е бугар. Ако има таков тој според постоечкиот закон во бугарија добива одма државјанство. Еве ти бидејќи сметаш дека е можно да седекларираш како сакаш извади службен документ каде ќе пишува дека по националност си бугар јас ти гарантирам сигурно дека добиваш државјанство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom