Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Мене уште ми немаат вратено,ни за плаќање па ниту пак некаква информација.Имаат они жиро сметка би требало да оди на тој начин.Кај тебе има повратно за плаќање?
Na nivnata strana imase staveno nesto kako cenovnik za razni uslugi kolku se plaka http://www.archives.government.bg/33-Тарифа
te tuka ima nesto.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
A da prasam dali prvo otkako ke najdat nesto ke ti barat da platis ili prvo da platis pa ke barat
Па еве гледам кај секој е различно. До сега ништо немам платено, сега ме чекаат да платам за да ми го пратат по пошта тоа што веќе го имаат најдено.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Na site prasanje so veke postojat vo vrska so ova tema se postaveni i odgovoreni samo treba nekoj da cita a ne na gotovo i nadrobeno.Vrati se nazad na prvite 100 strani od temava ima se i sesto od pocetok na procedurata do krajot pa i za dopolnitelni dokumenti.Tuka ima edno 20 clena so se na temava zaglaveni vo ovoj lavirint po 3 godini i ti najde da dojdes i da kazuvas temi za prasanje za konkretni odgovori.Znaci na forumov ima veke dve temi za pasosite sedni druzi i iscitaj gi nikoj tuka za nikoj ne rabote i ne e dolzen edno te isto da se povtoruva.
од почеток сум овде, поставив едно прашање кое не е одговорено,(подигање на удостоверение и како потоа) можеш да игнорираш едноставно ако не знаеш, а не да кажуваш што сум прочитал и што се повторува, од кога сум член и кој статус го имам, луѓе што ви е
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
од почеток сум овде, поставив едно прашање кое не е одговорено,(подигање на удостоверение и како потоа) можеш да игнорираш едноставно ако не знаеш, а не да кажуваш што сум прочитал и што се повторува, од кога сум член и кој статус го имам, луѓе што ви е
Aj ke ti odgovoram kolku sum kompetentna a drugi neka me dopolnat.Zakazuvas koja data sakas i odis vo Sofija i cekas da te viknat jas e potpisuva tamu nesto mi go dadoa i pravo so posrednikot me odnese da podnesam za adresa i maticen broj obavezno dve slikicki novi mora da imas so tebe a ostatokot znam deka nesto se plaka ali toa mi go zavrsi posrednikot mi gi dade dokumenttite i mi rece samo daj i na sluzbenickata i zavrsena rabota.Potoa cekav edno tri nedeli da me viknata za slikanje.Toa e vo globala gore dole na kratko.Najdobro so posrednik da ne lutas od vrata na vrata.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Aj ke ti odgovoram kolku sum kompetentna a drugi neka me dopolnat.Zakazuvas koja data sakas i odis vo Sofija i cekas da te viknat jas e potpisuva tamu nesto mi go dadoa i pravo so posrednikot me odnese da podnesam za adresa i maticen broj obavezno dve slikicki novi mora da imas so tebe a ostatokot znam deka nesto se plaka ali toa mi go zavrsi posrednikot mi gi dade dokumenttite i mi rece samo daj i na sluzbenickata i zavrsena rabota.Potoa cekav edno tri nedeli da me viknata za slikanje.Toa e vo globala gore dole na kratko.Najdobro so posrednik da ne lutas od vrata na vrata.
Фала на одговор, тоа што ми беше важно е дали ми треба адреса наведена пред да го закажам терминот, или потоа, ти имаш службена или некоја конкретна адреса?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Фала на одговор, тоа што ми беше важно е дали ми треба адреса наведена пред да го закажам терминот, или потоа, ти имаш службена или некоја конкретна адреса?
Znaci adresata vo Sofija e sluzbena za site ako sakas vo blagoevgrad se plakase 20 evra.Mene me stavi tamu ali iskreno ne mi e tolku bitno.Koga sakas mozes da ja smenis i da ja stavis kade sakas vo Bugarija samo se plaka.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Мене уште ми немаат вратено,ни за плаќање па ниту пак некаква информација.Имаат они жиро сметка би требало да оди на тој начин.Кај тебе има повратно за плаќање?
Исто и јас уште немам повратна информација за плаќање, а веќе поминаа 15 дена откако им испратив податоци и моја адреса.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
од почеток сум овде, поставив едно прашање кое не е одговорено,(подигање на удостоверение и како потоа) можеш да игнорираш едноставно ако не знаеш, а не да кажуваш што сум прочитал и што се повторува, од кога сум член и кој статус го имам, луѓе што ви е
Читај, убаво ти кажа. Овде нема што не е одговорено најмалку, најмалку два пати па и повеќе.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Ако може некој што веќе завршил работа со бугарски архив, да ми каже на кој начин го извршил плаќањето, а ме интересираат и некои други детали. Може или тука или во приватна порака.
Повратната информација која што ја доби, во смисла на докуметот/ документите како ти беше претставена (принт скрин или сл). Може и во пп да ми одговориш.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ако може некој што веќе завршил работа со бугарски архив, да ми каже на кој начин го извршил плаќањето, а ме интересираат и некои други детали. Може или тука или во приватна порака.
Тие ќе ти кажат која сума треба да ја платеш. Кога плаќаш плати и за пошта. Поштата чини 1,20 лева но ТАА Е ОБИЧНА И ЌЕ ЧЕКАШ ТРИ НЕДЕЛИ. Јас толку чекав. Искрено незнам за друга пошта како можам да организирам затоа и по обична го пуштија.
Плаќањето се врши во евра. Значи сумата од лева се претвора во евра. Плаќаш плус на банката како банковен расход мислам дека беше 150 ден. Есега ти препорачувам на девизната сметка да имаш некое евро плус затоа што кога примаат во бг пари исто земаат провизија па да не дојде за едно евро да треба пак пари да праќаш. Иначе одиш вбанка сосе документот кој ти го пратиле како одговор во кој ги има информациите за Iban. Тоа е број сметка каде треба да легнат парите. Но на банката при обработка на налогот ќе им треба адреса на архивот како и од која банка е.
Откако ќе биде направена трансакцијата речи му да ти скенираат налогот и потоа тој го праќаш на емаил на архивот. Кога ќе легнат парите односно за два дена после тоа, тие ќе ти го испратат писмото. Писмото прво ќе стигн Скопје затоа што таму се прима меѓународна пошта. Потоа се разнесува по градови. Ако се сомневам дека го нема контактија тој што ви е поштар на улицата тие знаат точно. Тоа е од мене
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Повратната информација која што ја доби, во смисла на докуметот/ документите како ти беше претставена (принт скрин или сл). Може и во пп да ми одговориш.[/quote]
колку време чекаше за информација да ти дадат,јас чекам од 16.02,одговор сеуште немам.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Повратната информација која што ја доби, во смисла на докуметот/ документите како ти беше претставена (принт скрин или сл). Може и во пп да ми одговориш.
Word документ напишан во официјална форма:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ____________,
В'в вр'зка с отправеното от Вас запитване по електронната пошта до Дирекција "Централен д'ржавен архив" (ЦДА) за издирване на документи за Вашија прадјадо ХХХХХХХХХ от __________, бе изв'ршен преглед на с'хранјаванија в ЦДА архивен фонд No _____ "Б'лгарска екзархија". В ___________ е записан ХХХХХХХХ, отговарјашт на посочените от Вас данни.

Во продолжение се излистани и услугите за кои должам пари, со цена за секоја од нив одделно, како и банкарска сметка на која треба да ги уплатам парите, и на крај листа на сѐ што ќе добијам по пошта откако ќе ги уплатам. Инаку вкупно за плаќање нешто помалку од 15 евра, претпоставувам дека банката ќе наплати и провизија до 5 евра, значи вкупно околу 20 евра максимум.
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
18
stranata povtorno ne raboti za proverka
Word документ напишан во официјална форма:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ____________,
В'в вр'зка с отправеното от Вас запитване по електронната пошта до Дирекција "Централен д'ржавен архив" (ЦДА) за издирване на документи за Вашија прадјадо ХХХХХХХХХ от __________, бе изв'ршен преглед на с'хранјаванија в ЦДА архивен фонд No _____ "Б'лгарска екзархија". В ___________ е записан ХХХХХХХХ, отговарјашт на посочените от Вас данни.

Во продолжение се излистани и услугите за кои должам пари, со цена за секоја од нив одделно, како и банкарска сметка на која треба да ги уплатам парите, и на крај листа на сѐ што ќе добијам по пошта откако ќе ги уплатам. Инаку вкупно за плаќање нешто помалку од 15 евра, претпоставувам дека банката ќе наплати и провизија до 5 евра, значи вкупно околу 20 евра максимум.
jas da sum kako tebe i 40€ ke mu pratam cim go najdoja dokuentot samo da go imas ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom