Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
071 239 202[DOUBLEPOST=1413060409][/DOUBLEPOST]
jas sum od prvite vrateni (od najprviot protokol 2012) i do pred 2 dena bev na dopolnitelna sega sum vo procedura najdov dok pred 2 nedeli i nekoj den, taka da sakam da kazam nema vrska toa so go zborite se e rekla kazala. da pisuva taka, megjutoa zosto toa ne bi bilo deka se zavrseni t.e izdadeni tie drzavjanstva pa zatoa se prekrateni a??????[DOUBLEPOST=1413060594][/DOUBLEPOST]i uste nesto dadov dokumenti i od bkks i pred toa kopii od bratucedi so bg dok i uste sto ne ama nistoooo edno golemo nisstoooo mora da se najde poteklo i nema drug izlez barem ne sega za sega :(
А од БККС кога го даде документот?
 
S

simpleman

Гостин
decki ako saka nekoj so iskustvo da mi odgovori na ova. jas sum godina i nekoj mesec vraten na ponovo razgleduvanje, pred samo dve nedeli najdov dokument i eve veke denes sum vo procedura.pa kolku vreme bi cekal dodeka da mi izleze drzavjanstvoto fala:)
За 2 до 3 месеци максимум ќе биде готово се,а можеби и побрзо.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Вака: разговарав со еден посредник и ми кажа дека сумата за членство во клубот сега е покачена поради тоа што првиот пат не прифатив да се зачленам,а имам стари документи.Се јавив кај друг посредник и ми рече дека од тоа некој прави пари, да оставам така да не фрлам за џабе пари и да почекам ГЕРБ да формира влада и дека се ќе се среди.
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
Вака: разговарав со еден посредник и ми кажа дека сумата за членство во клубот сега е покачена поради тоа што првиот пат не прифатив да се зачленам,а имам стари документи.Се јавив кај друг посредник и ми рече дека од тоа некој прави пари, да оставам така да не фрлам за џабе пари и да почекам ГЕРБ да формира влада и дека се ќе се среди.
ako sakas da vadis dok od bkks ne ti treba posrednik se javuvas fino lepo i odis tamu 1800 denari kosta
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
ako sakas da vadis dok od bkks ne ti treba posrednik se javuvas fino lepo i odis tamu 1800 denari kosta
Не сум баш сигурен дали воопшто тоа би помогнало.Овде на форумов не сретнав дека некој со помош на тој документ го добил указот,а на дополнителна сум од февруари 2014.(со доставени сари документи).
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
Не сум баш сигурен дали воопшто тоа би помогнало.Овде на форумов не сретнав дека некој со помош на тој документ го добил указот,а на дополнителна сум од февруари 2014.(со доставени сари документи).
da ne te zeznal posreduvacot da ne gi podnel dokumentite a ?
 
S

simpleman

Гостин
Не сум баш сигурен дали воопшто тоа би помогнало.Овде на форумов не сретнав дека некој со помош на тој документ го добил указот,а на дополнителна сум од февруари 2014.(со доставени сари документи).
Не ти треба тебе од клубот док.,бидејќи со тие старите документи што ги имаш гарант вршиш работа и мој совет е да не чекаш ич повеќе,носиги Софија.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Дечки нели тоа клубот беше овластен само од страна на ДАБЧ? Што би значело дека таа потврда од БККС би помогнала пред ДАБЧ за докажување на произход,според последните информаци,потврдата од БККС не помагаше пред Министерството за Правосудие,нз кој шири забуни.
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
Decki jas i drugarkami cekame vekje od 2012skoro od prvite vrateni na dop prov. i jas sum brojce 9500 a taa 9501 podadovme izvodi od tatko i od dedo prevwdeni na bg i pred mesec ipol od klubot dokument deka imam braced 2 so bg pasos negovi kopii za da ja dokazam vrskata se kako sto kaza posredniko, i seuste nisto:(sega razmisluvsm da vadam viza bg.sakam da znam dali taa viza vazi za evropska unia ili samo za vo bg i dali ke mozam da zapisam adresa so taa viza..ve molam za odgovor fala
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Дали некој од тука одел преку некој си посредувач Бранко од Крива Паланка? Ми треба информација дали завршил работа на некој од форумџиите...И ме интересира ако може некој да ми каже ако сега поднесам документи за бугарски пасош, баба ми е бугарка со извод дека е родена таму и татко ми има бугарски пасош, колку време би траела КОМПЛЕТ целата процедура?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Дали некој од тука одел преку некој си посредувач Бранко од Крива Паланка? Ми треба информација дали завршил работа на некој од форумџиите...И ме интересира ако може некој да ми каже ако сега поднесам документи за бугарски пасош, баба ми е бугарка со извод дека е родена таму и татко ми има бугарски пасош, колку време би траела КОМПЛЕТ целата процедура?
друже тоа што имаш баба бугарка и татко со бг пасош гарант државјанство и пасош ке земеш за 6 до 8 месеци значи за помалко од 1 година а за посредници од тој крај не познавам ниеден а од Струмичко да али можеш електронски да си поднесеш имаш таму на бугарската страна позз
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Луге, тотално забегахте.
Каде е коалициjaта и владата,каде е процедурата спорез законот за бугарско државjaнство.
Вие не отнесете потребните документи,па чекаjте влади,коалиции и што друго...:D
 
S

simpleman

Гостин
Луге, тотално забегахте.
Каде е коалициjaта и владата,каде е процедурата спорез законот за бугарско државjaнство.
Вие не отнесете потребните документи,па чекаjте влади,коалиции и што друго...:D
Кој да им ги даде потребните документи?!Цар Самуил?!Доста им солиш памет на луѓето кои не по нивна вина,некој се изживува со нив.Па да се наоѓале документи така лесно немало да дремиме на форумов и да ''чекаме'' од тебе совет како се наоѓаат документи.Ако имаш нешто конкретно кажи а не само некои иронични со потсмев муабети да пишуваш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom