Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Јас сум пред добивање Указ но без посредник, преку амбасада,па сум заинтересиран со некој да ги завршам овие останати процедури.Сам некако не знам дали ќе се снајдам а и ако се згреши нешто тоа се дополнителни трошоци.
Што мислите,може сам лесно , Или ако имате некоја идеја за чесен човек дајте ми предлог.
Imas 3 varijanti. Ednata e, vodic-taksist. Te vozi do vrata, sve ti objasnuva i put do bg i nazad, edno idenje kosta 35 evra. Treba 2 pati da ides. Znaci iznad site trosoci sto se obavezitelni da gi platis na salter i banki, placas plus 70 eura i 10 eura pasos na raka.

Druga varijanta e so posrednik, vkluceno sve, prevoz, vodic i bankarsko-salterski taksi, 200 eura.

Treta, da ides so tvoj prevoz i sam ce moras da se snaodjas i isto ce te kosta.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Јас сум пред добивање Указ но без посредник, преку амбасада,па сум заинтересиран со некој да ги завршам овие останати процедури.Сам некако не знам дали ќе се снајдам а и ако се згреши нешто тоа се дополнителни трошоци.
Што мислите,може сам лесно , Или ако имате некоја идеја за чесен човек дајте ми предлог.
Mislam deka.mozes se ostanato da zavrsis preku ambasada. Za slikanje za licna karta i pasos znam deka 100% moze a za adresa.i maticen broj prasaj gi za sigurno ama mislam deka i toa moze :)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
След 2010 г. тенденцијата се об'рна.Само за пример ште посоча, че през 2009 г. имахме 5000 молби за гражданство обшто. През 2010 г. те станаха 6300, през 2011 г. вече бјаха 11 500, през 2012 г. - 15 000, а през 2013 г. - 17 500. Ако темпото на растеж се запази, предполагам, че тази година можем да достигнем и 25 000 молби.

Citat od tekstot od linkot :) se zabelezuva nagorna linija na podadeni molbi, no odkako ja zakocija procedurata 2014 imavme opaganje, nadolna linija, 14000 taka nesto bea? a 2015, 8700.
Od 2014 ima okolu 11900 prepiski tocno ne znam no bea znam tuka nekade 11900 pa nagore vazno nemase ni da 12 iladi so znaci za mesec ke ja iscistat 2014 mesec ipol
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Znaci matematikata e vakva:
2013 - 17500 prepiski

2014 - 11900 +
2015 - 8700 =
20600 prepiski

Znaci 2014+2015 zaedno imaat samo 3100 prepiski poveke od cela 2013 godina.

Impresivno
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Od 2014 ima okolu 11900 prepiski tocno ne znam no bea znam tuka nekade 11900 pa nagore vazno nemase ni da 12 iladi so znaci za mesec ke ja iscistat 2014 mesec ipol
Ke vidime so ke bidi... imam brojce 10920/2014.. sega za sega pisuva "pred razgleduvanje od sovetot" ke vidime dali ke go stignat to brojce ovaj mesec ili ne.. normalno jas mislam na podobrata opcija, deka ovaj mesec sovetot ke gi razgleda preostanatite od 2014 i tie od 2015 so mu se smenati statusite vo "pred razgledvanje od sovetot" ako bidi vaka, alal da mu e na novata ministerka, mnogu ja zabrzaja rabotata otkako dojde taa
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Mislam deka.mozes se ostanato da zavrsis preku ambasada. Za slikanje za licna karta i pasos znam deka 100% moze a za adresa.i maticen broj prasaj gi za sigurno ama mislam deka i toa moze :)
а дали знаеш како е со брзината,исто ли е како преку софија или преку амбасада се чека многу
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
а дали знаеш како е со брзината,исто ли е како преку софија или преку амбасада се чека многу
Poveke se ceka preku ambasada za se
Ama jas vo moeto iskustvo cekav malku koga podnesov dokumenti za proizhod stignaa za 1 mesec vo dabc. Prasaj vo ambasada za najtocna informacija okolu toa za adresa i maticen broj :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Trosoci za podignuvanje na ukazot,apliciranje za adresa,maticen broj se plakja neto>=50+5leva bank. provizija + 25leva,vkupno 80leva.Toa e za onie koi ke bidat prijaveni vo opstina Sredec,Sofija na sluzbena adresa.Potoa za pasos i licna karta se plakja 40 odnosno 18leva.Znaci netto trosoci za se iznesuva okolu 140-150 leva plus transportni trosoci a imate prvo odenje za ukaz i apliciranje za maticen broj i adresa,po 10-14 dena pak odenje za podignuvanje na istite i slikanje za pasos i licna karta i na kraj nivno podignuvanje.Toa e okolu 90eu so po nekoj sendvic&kafe.Vkupno seto toa ke ve cini okolu ~170eu.Sega pravite matematika&esap.Ako sakate otvorite sajt na Min.za Vnatresni raboti na Bugarija videte go cenovnikot za sekoja licna isprava za bug.gragjani sto ste stanale i vie.Pozzzz

opstina Sredec,Sofija se onie so adresa Lege 6 ???
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
http://vecer.mk/makedonija/bugarskite-fashisti-se-izraduvaa-shto-janeva-go-uapsi-temelko

Како да се коментира насловот на Вечер? Фашисти од ВМРО?Кој ни помага најповеќе за спас од оваа мизерија и беда на нас? Нека им служи на чест.
епа на Латас-Удбашките македонски "патриоти" многу му е дојдено до македонската нација.мора на некое поле да се докаже (а каде ќе се докажуваат ако не против Бугарија)дека е за македонска нација,за после на друго поле на раат да си ја тера српската пропаганда.100 пати благодарам до господин Каракачанов и Ангелов.
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Bev na intervju vo oktomvri 2015 (dokumentite se podneseni po osnov na roditel so drzavjanstvo)mi rekoa da se javam februari za brojce, se javiv pred nekoj den mi rekoa deka ima zastoj i povtorno da se javam za 2 meseci, sto mislite za kolku vreme ke go dobijam brojceto i otkako ke go dobijam za kolku vreme pasos ke imam? Blagodaram odnapred.
 
D

dimitars

Гостин
Bev na intervju vo oktomvri 2015 (dokumentite se podneseni po osnov na roditel so drzavjanstvo)mi rekoa da se javam februari za brojce, se javiv pred nekoj den mi rekoa deka ima zastoj i povtorno da se javam za 2 meseci, sto mislite za kolku vreme ke go dobijam brojceto i otkako ke go dobijam za kolku vreme pasos ke imam? Blagodaram odnapred.
Obrati se na mail kaj g-ga Vannia Kasovska (V_Kassovska@justice.government.bg) ili ( justice@government.bg) napisi go tvojot slucaj so site podrobnosti ,maticni broevi, tatkovo i majkino ime i za kratko vreme ke ti odgovori so brojceto na tvojata prepiska. Vo mojot slucaj odgovori za nekolku rabotni casovi.

Sent from my SGH-M919[DOUBLEPOST=1455650131][/DOUBLEPOST]
opstina Sredec,Sofija se onie so adresa Lege 6 ???
Да Зоки улицата Леге 6 се наога во столичната општина Средец и тоа е таа службена адреса.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 јануари 2016
Мислења
36
Поени од реакции
57
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Bev na intervju vo oktomvri 2015 (dokumentite se podneseni po osnov na roditel so drzavjanstvo)mi rekoa da se javam februari za brojce, se javiv pred nekoj den mi rekoa deka ima zastoj i povtorno da se javam za 2 meseci, sto mislite za kolku vreme ke go dobijam brojceto i otkako ke go dobijam za kolku vreme pasos ke imam? Blagodaram odnapred.
Каде беше на интервју и јас бев октомври 2015 во амбасада и се уште чекам бројче
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom