Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Ако отидеш таму ке најдеш дупки во законот ако ги побараш иако е ризично.Бг пасош е сепак најдобра варијанта.Не сите што заминуваат во еу имаат еу пасош има и др варијанти што човек треба да е таму да ги дознае
Некој претходно ги кажа опциите, а тоа се три : Фирма, брак или студии...... За било која опција потребни се мн пари, за втората чак последно што слушнав за посредување брак со Германец веќе достигнала и над 25.000 евра. Едино третата опција е да се комбинира со стипендија ама и тоа не е гаранција. Имам другарка, веќе е 4 години на факултет во Виена, работи хонорарно како асистен на универзитетот, за некоја минимална сума.... исе обидува било каква работа да најде со години, со мак пасош, не успеава.....германски перфектно зборува, воедно и мастерот таму го заврши, замина пред 10 год на студии....од мака и она на крај покрена постапка за буг пасош ама налета на препрекиве.

Реално, за Германија и Британија е не возможно со оглед на навалата на Романци и Бугари. Постојат исклучоци, ама без кеш реално мн тешко. Конкретно за Германија знам, дека законот налага за одредена професија при барање работа, прво мораат да докажат на ZAV (завод за вработување) дека нема компетентен ГЕРМАНЕЦ за тоа работно место, тек на второ место е ЕУ, а дури на трето место сме ние........ за обични средношколски работи и да не правиме муабет, чак и роднина да ви е работодавачот не знам баш дали условите се ок за да земе некој од тука, преголеми му се давачките, документацијата нема крај.....а Бугари и Романци во изобилство, кои се спремни од денес за утре да почнат со работа.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Немањето на ЕУ пасош не значи ништо. Ако ја имаш неопходната квалификација, работно искуство и препораки нема начин да не те примат никаде.
Да, затоа побарувачката на бугарски пасош во Македонија и соседните земји е во постојан пораст, дека се зависи од квалификациите, нели? Бизнисмени со огромен капитал поднесуваат за пасош во Бугарија за цела фамилија, сигурно го прават тоа од забава. Реалноста е сепак поинаква, да не се залажуваме.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Така е само во теорија, праксата го покажува спротивното. Не е невозможно, но сепак е отежнато.

Конкретно за Англија, со немањето на ЕУ пасош изборот на работодавци ти се сведува само на оние компании кои имаат дозвола за спонзорство на странски работник надвор од ЕУ. Дозволата која се обновува го чини работодавецот пари, исто и процедурата за најмувањето која оди преку адвокати. Не само што е финансиски товар, туку дополнително го комплицира процесот бидејќи тој мора да го оправда вработувањето на странски работник. В. Британија води политика на намалување на имиграцијата надвор од ЕУ кога веќе не можат да ја контролира онаа од ЕУ поради договорот за слобода на движење на луѓето.

Како резултат на тоа, Англичаните претпочитаат работници кои се од унијата. Честопати се случувало да ме контактираат заинтересирани регрутери со понуда за работа мислејќи дека Македонија е членка на ЕУ. Откако ќе им кажам дека не е, ќе ми вратат порака дека работодавецот ја нема лиценцата за да ме вработи иако профилот и искуството одговара на описот на работната позиција.

Исто, со самото тоа што си не-ЕУ граѓанин преговарачката позиција за плата ти е послаба бидејќи го изложуваш работодавецот на екстра трошоци. Визата ти е временски ограничена и врзана за само за тој работодавец, не можеш да смениш работно место ако добиеш подоцна подобра понуда. Овие информации ми се од директен контакт со регрутери од агенции во В. Британија.
Малце ќе одам офтопик, ама и онака последниве 10 страни се офтопик така да не сум само јас ............
Ова што збориш е точно, а дали имаш информација, дали ако еден од двајца сопружници има бг пасош и другиот сопружник може да работи во Англија? конкретно за Англија ме интересира, за Германија знам дека може.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
би сакал да слушнам за нечие мислење/совет..веке ме прекратија но како и да е НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ,иако немам никакви стари документи,незнам дали да подадам сега или да го чекам законот???дечки ваш совет/мислење!!!
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Јас ги кажав опциите со фирма,брак...итн.Ги знам овие работи што ги кажуваш.
Некој претходно ги кажа опциите, а тоа се три : Фирма, брак или студии...... За било која опција потребни се мн пари, за втората чак последно што слушнав за посредување брак со Германец веќе достигнала и над 25.000 евра. Едино третата опција е да се комбинира со стипендија ама и тоа не е гаранција. Имам другарка, веќе е 4 години на факултет во Виена, работи хонорарно како асистен на универзитетот, за некоја минимална сума.... исе обидува било каква работа да најде со години, со мак пасош, не успеава.....германски перфектно зборува, воедно и мастерот таму го заврши, замина пред 10 год на студии....од мака и она на крај покрена постапка за буг пасош ама налета на препрекиве.

Реално, за Германија и Британија е не возможно со оглед на навалата на Романци и Бугари. Постојат исклучоци, ама без кеш реално мн тешко. Конкретно за Германија знам, дека законот налага за одредена професија при барање работа, прво мораат да докажат на ZAV (завод за вработување) дека нема компетентен ГЕРМАНЕЦ за тоа работно место, тек на второ место е ЕУ, а дури на трето место сме ние........ за обични средношколски работи и да не правиме муабет, чак и роднина да ви е работодавачот не знам баш дали условите се ок за да земе некој од тука, преголеми му се давачките, документацијата нема крај.....а Бугари и Романци во изобилство, кои се спремни од денес за утре да почнат со работа.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Јас ги кажав опциите со фирма,брак...итн.Ги знам овие работи што ги кажуваш.
Кога има љубов се се средува. Многу успеале. Поготово албанци. Македончето е проклето и проколнато.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.745
Малце ќе одам офтопик, ама и онака последниве 10 страни се офтопик така да не сум само јас ............
Ова што збориш е точно, а дали имаш информација, дали ако еден сопружник има бг пасош и другиот сопружник може да работи во Англија? конкретно за Англија ме интересира, за Германија знам дека може.
Во секоја земја ако едниот од сопружниците има дозвола за престој и обезбедена работа која му гарантира стабилни приходи неопходни за да се издржува себеси како и сопружникот или децата тогаш може да ги повлече.
Има определено минимални примања кој мора да ги имаш за да си го повлечеш сопружникот или детето/децата. Појма немам колку се во англија не ми е привлечна опција.
Преку можноста за студирање дури и со бг пасош е невозможно пример во УК да одиш, околу 20000£ е година и за нив и за нас. Опцијата за студии е исплатлива само за во земји каде е ефтино да запишеш студии или пак бесплатно. И нормално дека опцијата брак е скапа зашто некој би прифатил да ти помогне ниту те знае ниту му значиш нешто вака барем некоја финансиска корист да има. И најчесто на вакви чекори се решаваат луѓе со пониски примања.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
би сакал да слушнам за нечие мислење/совет..веке ме прекратија но како и да е НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ,иако немам никакви стари документи,незнам дали да подадам сега или да го чекам законот???дечки ваш совет/мислење!!!
cekaj da se smeni zakonot zosto dzabe pari ke dades
 
S

Sukhoi-27

Гостин
би сакал да слушнам за нечие мислење/совет..веке ме прекратија но како и да е НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ,иако немам никакви стари документи,незнам дали да подадам сега или да го чекам законот???дечки ваш совет/мислење!!!
Давенк и за сламка се фаќа.Барај други алтернативи брат.Губиш време а времето е пари.Си го губиш животот во чекање.Аплицирај поново ако се смени законот или на црно оди и биди примерен таму.
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Dali nekoj znae, dokolku me odbijat za proishod so star dokument(ucenicka kniska) od baba, a imam brat so bugarsko drzavjanstvo, ama ne podadov kopija negova od nisto, samo popolnav vo dokumetntot za familijata deka ima bug.drzavjanstvo... ke me vratat na dopolnitelna? (Ako zememe vo predvid deka davaat proishodi so dokaz od brat kako sto potenciraat poveketo)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Dali nekoj znae, dokolku me odbijat za proishod so star dokument(ucenicka kniska) od baba, a imam brat so bugarsko drzavjanstvo, ama ne podadov kopija negova od nisto, samo popolnav vo dokumetntot za familijata deka ima bug.drzavjanstvo... ke me vratat na dopolnitelna? (Ako zememe vo predvid deka davaat proishodi so dokaz od brat kako sto potenciraat poveketo)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Тоа ке ти ги каже некој од тие во советот што прегледуваат ако го честиш ручек и му ставиш 500 е вцицка :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здр сакам да прашам нешто ми излезе происходов каде е подобро и побрзо да го правам интервјуто дали во конзулатов во битола од кај со ја почнав постапкава или софија директно да се префрлам, пошто се брзам на 5ти јули заминувам во германија каква е постапката сега за во софија колку се чека за да завршам работа со интервјуто до 5ти ако е можно ако знае некој нека ми пиши каква е постапкава за аплицирање за бугарија пошто преку софија колку со знам било мн побрзо позз фала многу однапред.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
И нормално дека опцијата брак е скапа зашто некој би прифатил да ти помогне ниту те знае ниту му значиш нешто вака барем некоја финансиска корист да има. И најчесто на вакви чекори се решаваат луѓе со пониски примања.
Шо збориш бре ти, која опција, на кој да му значам, глупости, на никој немало да му значам освен за пари дрндрн, сум приметила во сите постови гледаш само прво ако може да навредиш некого, јас веќе сум во брак, прашувам за маж ми, дали може да работи со мојот пасош,ако добијам. ц.ц.ц Божеее све има на земјава
И ако баш сакаш да знаеш јас сум можела ако сакам да се омажам за Британец и да му значам нешто, ти не можеш. ( се гледа по напишаново, сега и од претходно) :kezec:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Здр сакам да прашам нешто ми излезе происходов каде е подобро и побрзо да го правам интервјуто дали во конзулатов во битола од кај со ја почнав постапкава или софија директно да се префрлам, пошто се брзам на 5ти јули заминувам во германија каква е постапката сега за во софија колку се чека за да завршам работа со интервјуто до 5ти ако е можно ако знае некој нека ми пиши каква е постапкава за аплицирање за бугарија пошто преку софија колку со знам било мн побрзо позз фала многу однапред.
Preku Sofia moj sovet, no ti si znaes podobro :)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Здр сакам да прашам нешто ми излезе происходов каде е подобро и побрзо да го правам интервјуто дали во конзулатов во битола од кај со ја почнав постапкава или софија директно да се префрлам, пошто се брзам на 5ти јули заминувам во германија каква е постапката сега за во софија колку се чека за да завршам работа со интервјуто до 5ти ако е можно ако знае некој нека ми пиши каква е постапкава за аплицирање за бугарија пошто преку софија колку со знам било мн побрзо позз фала многу однапред.
tesko deka ke stignis do 5ti juli za na intervju, za pokasno zakazvat preku BG
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom