Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Луѓе, дали некој го забележа овој дел од најновиот предлог на Каракачанов?

Предлагаат државјанство да се добива во 3-месечен рок, како е можно никој да не рече ништо во врска со тоа? :)
П.С: Истовремено рокот на ДАБЧ го зголемуваат од 1 на 2 месеца.
бате може ли да ми објасниш попросто,не го разбирам!!ова важи ли за оние со оргинал бугарски корени или за секого????
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam
Највероватно ти фали или има грешка у некој од другите документи , као лекарско уверение и тоа за неосудуваност најчесто се грешни, но може да имаш нешто грешка и со другите!!
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Znaci vaka loso e da ti dadat otkaz a tie so otkaz se valjda so krimanalno dosie a prekratena ne e strasno mozelo preku molba i nekoj plus dokument pak da vi se vrati ptepiskata vo procedura eve kako primer kako sto e vraten vo procedura na clenot od forumov sto pisa.
Druga rabota znaci koj ima brat sestra bratuced prv ne cekajte podavajte uste od odma veke bilo pusteno toa.
Posrednikot mi kaza deka rabotite so tek na vreme dosta ke se olesnuvaat bugarija go predlaga i saka toa no mislam deka nasata drzava zakocuva cela rabota . Rabotite dosta ke se olesnuvaat so tek na vreme samo za nasa nesreka go fativme najlosoto vreme vo istorijata na bg drzavjanstvo .
Makedoncite site ke dobijat bg pasos porano ili pokasno.
Uste edna rabota da znaete ne e bg kriva za ova tuku nasiov narod sto so laser brisel pa pusuval na stari krstenici vo skopje i sega toa e otkrieno i dodeka pregledaat eden star validen dokument minuva vise vreme od porano znaci pravat metla bukvalno po sekoj dokument podaden do niv.
Koja i da e dalavera da se proba da se mami nema da uspee.
I 2014 koga ke ja pocnat ke bide mnogu pobrza so pregled.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Znaci vaka loso e da ti dadat otkaz a tie so otkaz se valjda so krimanalno dosie a prekratena ne e strasno mozelo preku molba i nekoj plus dokument pak da vi se vrati ptepiskata vo procedura eve kako primer kako sto e vraten vo procedura na clenot od forumov sto pisa.
Druga rabota znaci koj ima brat sestra bratuced prv ne cekajte podavajte uste od odma veke bilo pusteno toa.
Posrednikot mi kaza deka rabotite so tek na vreme dosta ke se olesnuvaat bugarija go predlaga i saka toa no mislam deka nasata drzava zakocuva cela rabota . Rabotite dosta ke se olesnuvaat so tek na vreme samo za nasa nesreka go fativme najlosoto vreme vo istorijata na bg drzavjanstvo .
Makedoncite site ke dobijat bg pasos porano ili pokasno.
Uste edna rabota da znaete ne e bg kriva za ova tuku nasiov narod sto so laser brisel pa pusuval na stari krstenici vo skopje i sega toa e otkrieno i dodeka pregledaat eden star validen dokument minuva vise vreme od porano znaci pravat metla bukvalno po sekoj dokument podaden do niv.
Koja i da e dalavera da se proba da se mami nema da uspee.
I 2014 koga ke ja pocnat ke bide mnogu pobrza so pregled.
Mnogu mi se svigja koga nekoj vaka inteligentno ce objasni... sve ti e jasno,,,
 
Член од
20 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас го разбрав "термин" како официозен збор за нешто, не како датум или рок, но најверојатно си прав, дека е прашал за термин за предаване на документи.
Mislio sam na datum. Hvala vam :)
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
http://www.aba.government.bg/?legal=10
Ova e samo informativnata strana kade sto e dadeno kako izgleda zajavlenieto sto treba da go popolnis i sto dokumenti treba da nosis vo DABC(dokumentite treba da ti bidat prevedeni i legalizirani t.s izvodite od maticnoto).Na dolniot del na stranata pise к'м зајавката,pritiskas tamu i se otvara vistinskata strana koj sto treba da ja podpolnis za da si zakazez termin vo DABC.
 
Член од
20 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
http://www.aba.government.bg/?legal=10
Ova e samo informativnata strana kade sto e dadeno kako izgleda zajavlenieto sto treba da go popolnis i sto dokumenti treba da nosis vo DABC(dokumentite treba da ti bidat prevedeni i legalizirani t.s izvodite od maticnoto).Na dolniot del na stranata pise к'м зајавката,pritiskas tamu i se otvara vistinskata strana koj sto treba da ja podpolnis za da si zakazez termin vo DABC.
Sad mi je jasno. Hvala vam ljudi mnogo. Da li mora licno dokumenta da se odnesu ili moze neko drugi?
 
Член од
20 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечки!
Постапката ја започнав Февруари 2014 со тоа што тогаш на посредникот му дадов оригинал извод,фотокопија од пасош,општи информации за родителите и 2 слики,после 1 година т.е. Февруари годинава бев во Софија и ги поднесов тие документи плус фотокопија од бугарска лична карта на вујко ми(пошто немав стар документ од дедо/баба,прадедо/прабаба)а посредникот ми рече дека ако немам стари документи може да се олесни процедурата и со родните(кои претходно имаат извадено бугарски пасош).Пред некој ден посредникот ми кажа дека сум бил одбиен т.е. ми била прекината постапката.И нареден пат кога му се јавив ми рече да му ги дадам истите документи што му ги дадов уште првиот пат само сега ќе била олесената процедура за 8 месеци!
Ве молам за помош ако може некој да ми одговори!
Благодарам!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Здраво дечки!
Постапката ја започнав Февруари 2014 со тоа што тогаш на посредникот му дадов оригинал извод,фотокопија од пасош,општи информации за родителите и 2 слики,после 1 година т.е. Февруари годинава бев во Софија и ги поднесов тие документи плус фотокопија од бугарска лична карта на вујко ми(пошто немав стар документ од дедо/баба,прадедо/прабаба)а посредникот ми рече дека ако немам стари документи може да се олесни процедурата и со родните(кои претходно имаат извадено бугарски пасош).Пред некој ден посредникот ми кажа дека сум бил одбиен т.е. ми била прекината постапката.И нареден пат кога му се јавив ми рече да му ги дадам истите документи што му ги дадов уште првиот пат само сега ќе била олесената процедура за 8 месеци!
Ве молам за помош ако може некој да ми одговори!
Благодарам!
Додека не се смени законот не пробувај ништо. Единствено што можеш е да закажеш нов термин бидејќи сега закажуваат за октомври мислам и да се надеваш да се смени законот а ако не воопшто немој ни да одиш за да фрлаш пари.
 
Член од
20 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Додека не се смени законот не пробувај ништо. Единствено што можеш е да закажеш нов термин бидејќи сега закажуваат за октомври мислам и да се надеваш да се смени законот а ако не воопшто немој ни да одиш за да фрлаш пари.
А кога ќе се смени законот да не знаеш?Иначе фала ти за одговорот.
 
Член од
19 април 2015
Мислења
29
Поени од реакции
19
Zdravo decki me interesira neso pa ako moze nekoj neka spopeli svoe mislenje, gledam deka ste zapoznaeni poveke od mene.Podnesov za bugarski pasos vo 2013 godina januari mesec...bev na intervju i se do pred nekoj den brojceto mi bese vo zadolzitelna procedura pa posle premina vo dopolnitelna proverka..podnesov dokumenti od moj prv bratuced kako pasos i licna karta od bugarija....pa kazete mi kakvi se izgledite da dobijam drzavjanstvo....sekoe mislenje e dobredojdeno
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
А кога ќе се смени законот да не знаеш?Иначе фала ти за одговорот.
Требаше да се заврши во текот на мај ама ќе видиме мвр и министерство на правосудие сеуште се немаат произнесено за измените и ја кочат работата.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
бате може ли да ми објасниш попросто,не го разбирам!!ова важи ли за оние со оргинал бугарски корени или за секого????
Накратко кажано - рокот за добивање државјанство се скратува од 12 на 3 месеца. И важи за нас кандидатите од Македонија.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Samo sto se vrativ od bitoa sobirot bese masoven lugeto od bugarija beamnogu korektni site sto imaasto da prasat direktno si prasuvaa direktorot na dabc razgleduvase mnogu slucai pa na sekoj posebno mu objasnuvase glavno bese seto vo pozitivna nasoka nskoj sto prasuvaa po konkretno mozi ce napisat vo forumov

Nisto novo ne se desava jas denes gi vrtev vo ambasada uste nema proizhod vo Sofija se vadi za 2-3 meseca proizhod ovde vo ambasada 6-7 mesece se ceka i uste se ceka sto e najvazno....zavrti za 2 meseca toa gi e odgovorot te otkacile
A toj od DABC mora da obeca ama stvarnosta e sosema druga
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom