Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2015
Мислења
14
Поени од реакции
13
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Пасош НЕ ти треба за ништо во ЕС ! Треба лична карта. Ако имаш лична карта си граганин освен на Б'лгарија и на ЕС и разполагаш со истите право како сите други грагани во страните-членки. Процедурата за вработуване е како за сите други, тоа кое го бараат за другите, ке го бараат и за тебе.
Мерси
 
Член од
6 април 2015
Мислења
14
Поени од реакции
13
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam[DOUBLEPOST=1429542216][/DOUBLEPOST]
koga bese na intervju i odese direkno bez proiskot ili po normalna procedura
toa znaci ja pocna 2014 god
na intervju bev januari 2014 godina a imam veke odneseno dopolnitelen dokument odnesene da ne treba da se odnese od sudot povtorno
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam[DOUBLEPOST=1429542216][/DOUBLEPOST]
na intervju bev januari 2014 godina a imam veke odneseno dopolnitelen dokument odnesene da ne treba da se odnese od sudot povtorno
bese na intervju po redovna proedura ili odese direkno na intervju vadese proishod i preku sofija ii preku ambasada
 
Член од
6 април 2015
Мислења
14
Поени од реакции
13
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Денес го земав указот, за сите што треба да одат: закажете онлајн, ќе имате предност пред другите што немаат, можете да отидете и порано од терминот само не покасно, тие што каснеа ги оставаа да чекаат, претходно плаќате во банка 50 лева, (+5 лева провизија)значи одите во било која банка и ке кажете за што е- такса за блгарско гражданство(јас и го покажав испринтаниот лист од закажаното на таа во банка, и толку,таму пишува што треба да се пополни(они немаат уплатници како кај нас туку ги пополнуваат на компјутер па ги принтаат), ако ја земате службената адреса ќе пишете Ул. Леге No. 6 кога го земате указот потоа , треба да идете во општината Средец се наоѓа одма до хотел Рила на улица Леге нормално, на кат 1, ќе ви дадат формулари на шалтер 9,(таа беше супер љубезна па ми објасни што се и каде да пополнам, иако и не е мн тешко бидејќи е скоро исто како кај нас,ги пополнувате, потоа на каса се плаќа 30 лева и чекате највеќе до десет дена :)
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Подаване на документи. Преди това документите треба да са легализирани.
Znaci covekot prasuva zakazuvanje termin za poddavanje na dokumenti.
toa ke si go napravis online na sajtot na dabc.
aba.government.bg[DOUBLEPOST=1429545619][/DOUBLEPOST]
На нас се однесува, и целиот закон е за нас, лица со бг происход.= лица от б'лгарски произход за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација.
другиот тип на натурализација е со претстој, и тој е уште подолг.
И јас го приметив тоа, за 3 месеци, ако се оствари, и ако происход се добива во клубовите, целата постапка нема да трае повеке од 6 месеци.
Luge ova navistina se odnesuva za nas?ako vaka se izglasa i se skrati vremeto na tri meseci toa ke bide super.
aufwidersen makedonijo
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zdravo jas sum so broj 6** 2014 I Sega Mi Pisa prepiskata e neredovna.potrebno e dopolnitelen document a imam veke odnese no veke od majkami i tatko Mi bidejki imaat BG passport so treba Sega da pravam[DOUBLEPOST=1429542216][/DOUBLEPOST]
na intervju bev januari 2014 godina a imam veke odneseno dopolnitelen dokument odnesene da ne treba da se odnese od sudot povtorno
do kaj se stignati pocnaa so 2014
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Znaci covekot prasuva zakazuvanje termin za poddavanje na dokumenti.
toa ke si go napravis online na sajtot na dabc.
aba.government.bg[DOUBLEPOST=1429545619][/DOUBLEPOST]
Luge ova navistina se odnesuva za nas?ako vaka se izglasa i se skrati vremeto na tri meseci toa ke bide super.
aufwidersen makedonijo
Јас го разбрав "термин" како официозен збор за нешто, не како датум или рок, но најверојатно си прав, дека е прашал за термин за предаване на документи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom