Бременост

Член од
23 мај 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
Prvo pocnaa gradite da mi se dujat i da custvuvam miris na kilometar .Dobivav momentalen nagon za edna mala dremka od barem polovina cas.Nikogas vo zivotot ne sum pocusvuvala takva zelba za jadenje se mi se jadese od segde mi doagase miris na hrana.Koga pomisliv deka mozebi sum trudna si rekov ke se vika JANA.Po izostanokot na mesecniot ciklus po dve nedeli otidov na eho i veke bev 8 nedela.Gi ostaviv cigarite ,no ako me fatese kriza epten i nemozev da ja zamenam so cokolado si zapaluvav po edna do dve,no gledav da e najmalku sto moze.Mislam deka vozdrzuvanjeto od cigara za vreme na bremenost isto taka predizvikuva stres za bebeto kako i vozdrzuvanje od nekoe jadenje.Od sedmi mesec natamu pocnaa problemite so nespienje.Spiev 15 minuti na edna strana pa dodeka se zavrtis 15 na druga.Vo 9 mesec cesto trcav do WC.Bebeto bese golemo i pritiskase.Se porodiv na ginekologija Cair,normalno.Navistina bolese no stom izleze bebeto vo istata sekunda bolkite gi snema kako i nikogas da gi nemav.Mi ja pokazaa Jana .Posle nekolku saata mi ja donesoa da ja vidam.3950g i 58 visina.
Moram da kazam deka se custvuvav fizicki kako raneta cverka no koga ke mi ja donesea nisto ne me bolese.Vo toj moment se zapira .Custvuvav deka na svetot sme samo jas i ona.Denes Jana ima 1 god i 3 meseci i race vo gips denes i go stavija.
Moj sovet za idnite majki e da se spremat za postporodilniot period poveke psihicki ,bidejki vreme za sebe na krajot od denot ako ne ste preumorni za bilo sto.
SO LESNO NEKA E
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Еј супер! Да ти е жива и здрава :pipi:.

Инаку што се однесува до симптомите на бременост. Индивидуална работа е тоа иако јас со двете ќерки ги поминав подеднакво, со исто реагирање на организмот. Првиот знак беше доцнењето на менстроацијата. Е дури отпосле, значи некаде при крајот на првиот месец ми почнуваше гадењето. И кај мене немаше врска дали е утро, попладне или вечер. Ми се лошеше нон-стоп и од тие причини не можев да јадам. Бев многу слаба трудница, но обете пати родив големки бебиња. Мириси не можев да поднесам. До ден-денеска кога ќе видам дека некој ставил Dolce&Gabanna Light Blue, ми доаѓа нагон :toe: зашто тој парфем го користев тогаш. Лошењето траеше некаде до четвртиот месец, а после е кулиранција. Се` до крајот на деветтиот месец кога ќе почнат да се јавуваат контракциите...А кога ќе стигнат, само држете се и дишете длабоко! :helou:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
cestitki za site idni majki i jas sum majka imam sin 1god sekogas koga gledav bremeni zeni se voshituvav i si mislev kolku im e ubavo.DA ubavo no i tesko ne povrakav voopsto se do 8mesec koga plodot pocna da pritiska na zeludnikot i nemozev nisto da jadam 2-3nedeli celo vreme od meso mi se povrakase parfemi nikakvi ne podnesuvav nemozev da se dvizam mnogu zaradi postelkata(bese dole) se na se imav od onie poteskite bremenosti ama se izleze dobro se izdrzav i sega imam prekrasno since bidete majki tesko e ama vredi
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
cestitki za site idni majki i jas sum majka imam sin 1god sekogas koga gledav bremeni zeni se voshituvav i si mislev kolku im e ubavo.DA ubavo no i tesko ne povrakav voopsto se do 8mesec koga plodot pocna da pritiska na zeludnikot i nemozev nisto da jadam 2-3nedeli celo vreme od meso mi se povrakase parfemi nikakvi ne podnesuvav nemozev da se dvizam mnogu zaradi postelkata(bese dole) se na se imav od onie poteskite bremenosti ama se izleze dobro se izdrzav i sega imam prekrasno since bidete majki tesko e ama vredi

Ајде честитки и до тебе, голем да расте(да му расте), да се изнауживаш во сите мигови со него..
И да секоја бременост си има своја тежина, инаку како ќе се сеќаваме кога бевме бремени, така да било поминало, вреди се за финалниот исход нели?:smir:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ајде честитки и до тебе, голем да расте(да му расте), да се изнауживаш во сите мигови со него..
И да секоја бременост си има своја тежина, инаку како ќе се сеќаваме кога бевме бремени, така да било поминало, вреди се за финалниот исход нели?:smir:
Fala kako sto citam i ti si majka pa i tvoeto da e zivo i zdravo
 

creator_92

haker4e
Член од
16 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
3
луѓе ај плс казетеми кој се симптоми на бременост онака ...како треба да се осејка девојката кога би била трудна усте упрвиот месец она несо стомакот ја боли два дена и има поврајќање ај пишете фала...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
луѓе ај плс казетеми кој се симптоми на бременост онака ...како треба да се осејка девојката кога би била трудна усте упрвиот месец она несо стомакот ја боли два дена и има поврајќање ај пишете фала...
Не паничи :)
Има стомачен вирус во земјава.
За секој случај, земи од аптека тест за бременост (100ден е мислам) и ќе видиш на што си.

Ако почнеме да ти ги кажуваме симптомите ќе ги препознаеш сите кај тебе а не мислам дека е баш конструктивно. :smir:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
луѓе ај плс казетеми кој се симптоми на бременост онака ...како треба да се осејка девојката кога би била трудна усте упрвиот месец она несо стомакот ја боли два дена и има поврајќање ај пишете фала...
Некои жени немаат симптоми во првиот месец,дури во вториот месец забележуат,дури откако ке почне да и касни менстуацијата.

Инаку симптомите се
гадење,повракање,одбивност спрема некоја храна(пример риба или месо),немање апетит,
Блага вртоглавица,малаксаност,каснење на менстуацијата...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни многубројни симптоми и позитивни тестови за потврдување на бременоста, за да бидат навистина сигурни во тоа. Во текстот се наведени најчестите симптоми на бременоста, но сепак не заборавајте дека секоја жена е нешто посебно, па затоа може да се случи да ги имате сите овие симптоми или пак само некои од нив.

Чувствителни гради
Еден од првите симптоми на бременоста се токму осетливите, воспалени гради и брадавици, а причина за тоа е зголеменото ниво на хормони во организмот. Чувствителноста е слична како во периодот пред да добиете менсртуација. Ова непријатно чувство се намалува по третото тромесечје, бидејки телото веќе навикнато на хормонските промени. Исто така, многу често делот околу брадавиците се зголемува и потемнува и на тој начин при доењето бебето многу полесно ја пронаоѓа брадавицата.

Замор

Заморот е многу честа појава во првите 8-10 недели, а тоа е резултат на зголеменото ниво на прогестеронот и стресот кој го предизвикува бременоста на телото. Во второто тромесечје ќе имате повеќе енергија, која сепак ќе ве напушти во третото тромесечје и повторно ќе чувствувате замор.

Слабо крварење

Кај некои жени 8-12 дена по забременувањето може да се јави слабо крварење. Исцедокот обично е незабележлив, со бледо розе боја, а не црвена како обично. Грчевите се исто така честа појава во раната бременост.

Гадење, повраќање

Поголемиот дел од жените, утринското гадење го чувствуваат месец дена по забременувањето, а помал дел ја имаат таа среќа воопшто да не го почувствуваат. Но, на некои жени желудникот им создава проблеми и многу порано. Меѓутоа, утринското гадење не е ограничено и тоа може да се појавува во текот на целиот ден, па и навечер. Гадењето обично поминува во почетокот на второто тромесечје или некој месец подоцна.

Зголемено чувство за мирис

Не е ништо необично мирисите кои пред бременоста ви биле омилени и пријатни, сега да ви предизвикуваат гадење и непријатност.
Губење на апетитот
И покрај тоа што е добро познато дека бремените жени имаат зголемен апетит, многу почесто се јавува и губење на апетитот. Со храната може да ви се случи исто како и со мирисите, па дури и со онаа која пред бременоста ви била омилена. Ова чувство може да биде привремено, но може да ве прати и за време на целата бременост.

Често мокрење

Кога менструацијата ви доцни недела до две, можно е да почнете почесто да мокрите. Причината за тоа е зголеменото количество на крв и други течности во телото, а како последица на тоа бубрезите преработуваат повеќе течности кои завршуваат во вашиот мочен меур. Со текот на бременоста ова чувство е поизразено, бидејќи плодот кој расте го притиска вашиот мочен меур.

Зголемена телесна (базална) температура

Ако вашата базална температура остане зголемена и по завршувањето на менструацијата и не се намалува на нивото пред овулацијата, веројатноста дека сте трудни е многу голема. Значи, доколку ја следите својата базална температура и таа константно остане зголемена 18 дена, веројатно сте трудни.

Доцнење на менструацијата

Доколку имате редовна менструација, сигурно ќе направите тест за потврдување на бременоста и пред да се појават некои од овие симптоми. Но, доколку имате нередовна менструација, горенаведените симптоми многу брзо ќе го привлечат вашето внимание.

Тест за потврдување на бременоста

Тестовите кои се прават од урината (мокрачата), можат да бидат точни помеѓу 10 до 14 дена по оплодувањето, но не заборавајте дека и тие тестови не се 100 % сигурни. Доколку кај вас постои чувство на сомневање во резултатот, повторете го тестот и во случај на позитивен резултат, договорете преглед кај својот гинеколог.

http://www.ringeraja.mk/zabremenuvanje/najchesti-siptomi-na-bremenosta_305.html
 
Б

Бат Елохим

Гостин
а може и ништо од горенаведеното и да отидеш на редовен гинеколошки преглед и да ти кажат дека си во блажена состојба скоро 12 недели :nesvest:
:wink: нема правила. индивидуално е се, сосе симптомите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom