Бременост

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Hello na site!
Ja zapocnuvam ovaa tema za site onie koi imale iskustvo so bremenosta i koi planiraat takvo nesto.
Ja sum vo 7 nedela od mojata bremenost,fizcki se custvuvam odlicno no moram da priznam deka malku mi e strav.
Baram od onie koi go imaat pominato ova da mi kazat nesto poveke.
Cel zivot spijam na stomak i sea patam od nesonica bidejki nikako nemozam da zaspijam a strav mi e da legnam na stomak:place:
Ili ako zaspijam na stomak maz mi ke zeme da me vrti poleka da legnam na druga strana(demek da ne me razbudi):kez:
Znam deka cigarite se shtetni i mnogu gi namaliv ama nemozam skroz.Ama se nadevam deka ke gi ostavam za brzo vreme.
Epa dragi majki i site drugite pomognete na onie neiskusni,kazete nesto poveke sto moze mnogu da ni znaci.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Jas najmnogu sakam da spijam na stomak, i znaci koga ke sum trudna nema da mozam:nerv: :ija:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Орален секс за успешна бременост!
Баталете ја предрасудата дека оралниот секс е ефикасен начин за избегнување на зачнувањето. Науката го тврди токму спротивното! Имено, според резултатите од едно истражување во Австралија, оралниот секс е одличен метод за подобра бременост бидејќи семето содржи елементи кои му помагаат на имунолошкиот систем на жената да ја прифати спермата на партнерот. Истражувачите тврдат дека редовната изложеност на жената на спермата на својот парнер (и тоа посебно преку устата!), му помага на нејзиниот организам да навикне на спермата а тоа е од особено вжност за текот на бременоста бидејќи најчестите проблеми се појавуваат поради борбата на имунолошкиот систем и фетусот кој некогаш може да биде детектиран како 'туѓо тело.' Професорот Густав Декер од Универзитетот во Аделаид тоа го објаснува вака: "Ако постои редовна изложеност на ист сигнал, при евентуалната бременост, ќелиите на жената ќе речат - 'Добро, го познаваме дечкото, се мота тука подолго време, дозволуваме бременоста да продолжи'". Според професорот, најдобри заштитни ефекти се постигнуваат ако спермата се голта.
Кој не верува, нека провери на www.newscientist.com или на ABCnews. За останатите:
а) ако си девојка, тогаш те советуваме да ги послушаш скриените мајчински инстинкти кои ти велат дека треба да сториш се за доброто на твоето идно дете.
б) ако си машко, принтај ја веста и чувај ја секогаш при рака!

Задолжително земајте витамини во бременоста

Витамините во текот на бременоста и доењето се важни како за мајката така и за растот и развојот на плодот и за растот и развојот на новороденото.

Витамин А е липосолубилен (растворлив во маснотии). Главна функција му е за видот на човекот. Недостигот од него се изразува на ретината, но и на гликопротеинската синтеза и е промотер на растот и диференцијацијата на различните ткива. Се наоѓа во зелено и жолто обоено овошје и зеленчук. Дневна доза е 800 микрограми и е истата и во текот на бременоста. За време на лактација, дневната доза е 1.300 микрограми. Рутинска дополнителна дохрана не се препорачува. Алфа-каротен (прекурсор на витаминот А) не е тератоген.

Витаминот Б1 (тиамин) е хидродолубилен (водорастворлив) и е потребен за ослободување на енергија од клетките. Извори се млеко и сиров мешункаст зеленчук. Дневната доза е 1,1 мг, за време на лактација и бременост потребите се 1,5мг дневно. Со балансирана исхрана нема потреба од дополнително внесување.

Витаминот Б2 (рибофлавин) е водорастворлив, а е потребен за ослободување на енергија од клетките. Извори се зелени зеленчуци, млеко, јајца, риба и сирење. Дневната доза е 1,3 мг, а во тек на бременост се зголемува на 1,6 мг за најмногу да е во период на лактација - 1,8 мг. Со балансирана исхрана, во бременост и лактација дополнително внесување не е потребно.

Витаминот Б6 (пиродоксин) е водололубилен витамин и е потребен за метаболизмот на протеини, јагленохидрати и липиди (масти). Извор е зеленчукот, а дневната доза е 1,5 мг. Во тек на бременост и лактација потребите се зголемуваат на 2,2 мг, а во време на лактација 2,6 мг.

Витаминот Ц (аскорбинска киселина) е водорастворлив. Ги редуцира слободните радикали и помага во создавање на проколагенска синтеза. Извор се овошје и зеленчук, дневната доза е 60 мг, во бременост 90 мг и во лактација 95 мг.

Витаминот Е е маснорастворлив, потребен како антиоксиданс. Извор се анимални протеини и масти. Дефицитот предизвикува хемолитична анемија и кај новороденото. Дневна доза е 8 мг, во бременост 10 мг и во лактација 12 мг.

Витаминот К е растворлив во масти, потребен е за синтеза на факторите за коагулација VII, IX и X. Извор се зелени лисести зеленчуци, домати и јајца. Во текот на бременост транспортот на витаминот К од мајката кон плодот е ограничен. Дневната доза е 60 мг, а во тек на бременост и лактација 65 мг.

Фолната киселина, хидросолубилен витамин од групата на Б-комплекс, е важен е за ДНК-синтезата и репликацијата на ДНК. Извор се лисести зеленчуци, свежи или суви, грашок и грав. Дефицит кај бремената доведува до мегалобластна анемија и дефект на феталната неврална цевка. Дневна доза 0,2 мг, за време на бременост 0,4 мг и лактација 0,2 мг.

Ниацинот, хидросолубилен витамин, влегува во метаболизмот на енергијата во клетките. Извор се живина, риба и јаткасти плодови. Дневната доза е 15 мг, во бременост 17 мг и за време на лактација е 20 мг.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
E kako ne :) Sto ima vrska polozbata na spienjeto vo ranite meseci na bremenosta. Spij tamu kako sakas,dodeka ne ti porasnal stomakot epten golem pa stvarno da ne mozes! :wink:
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
`AnGe|4E` напиша:
E kako ne :) Sto ima vrska polozbata na spienjeto vo ranite meseci na bremenosta. Spij tamu kako sakas,dodeka ne ti porasnal stomakot epten golem pa stvarno da ne mozes! :wink:

Положбата на спиење има врска и тоа како.
- Положбата на грбот не се препорачува, бидејќи во таа положба тежината на матката ја притиска главната аорта која носи крв и храна до бебето. Сепак, не треба да ве фаќа паника доколку во текот на ноќта се најдете во таа положба. Едноставно, свртете се настрана и продолжете да спиете.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
IsidoraD, честитки и поздрави. Се надевам дека ќе си го изуживаш ова единствено искуство. Батали го стравот и следи си ги знаците на сопственото тело. Немој да се замараш со прикаски за туѓи бремености и пораѓања. Поготово тие за пораѓањата. Кажани или напишани, звучат сто пати пострашно.
Не се оптеретувај со тоа што треба да јадеш, како да спиеш, колку да пешачиш. Прави се’ што ти одговара и што ти е згодно и терај работа.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Mia напиша:
Положбата на спиење има врска и тоа како.
- Положбата на грбот не се препорачува, бидејќи во таа положба тежината на матката ја притиска главната аорта која носи крв и храна до бебето. Сепак, не треба да ве фаќа паника доколку во текот на ноќта се најдете во таа положба. Едноставно, свртете се настрана и продолжете да спиете.
:) Mene mi se cini napisav deka vo ranite meseci polozbata ne e tolku bitna. Da pojasnam,toa znaci deka vo ranite meseci koga plodot uste ne e taka razvien i ne pritiska na glavnata aorta koja nosi krv i hrana do bebeto, polozbata na spienjeto i ne e taka bitna,zatoa sto stomakot uste ne e taka golem,prostonarodski receno.Koga e stomakot golem t.e plodot e vo podocneznite stadiumi na svojot razvoj e togas toj sozdava tezina, pritiska na matkata,a matkata na seto toa pogore napisano :)
By the way,ne lupam jas od pamet,sigurno profesionalec mi go kazal toa. :wink:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
:icon_lol:
`AnGe|4E` напиша:
:) Mene mi se cini napisav deka vo ranite meseci polozbata ne e tolku bitna. Da pojasnam,toa znaci deka vo ranite meseci koga plodot uste ne e taka razvien i ne pritiska na glavnata aorta koja nosi krv i hrana do bebeto, polozbata na spienjeto i ne e taka bitna,zatoa sto stomakot uste ne e taka golem,prostonarodski receno.Koga e stomakot golem t.e plodot e vo podocneznite stadiumi na svojot razvoj e togas toj sozdava tezina, pritiska na matkata,a matkata na seto toa pogore napisano :)
By the way,ne lupam jas od pamet,sigurno profesionalec mi go kazal toa. :wink:
Неѕнам ѕа вас ама кај мене во сите три бремености бев уште во пети месец како пред порагај,па оди ти легни на стомак исто ко да сакаш на тумба да спиеш:icon_lol: Ако не ти смета и не ти пречи можеш да спиеш шо неверувам самота помисла дека стискаш некој под тебе е езива.

Пред да се породам се си баев леле кога ке се породам нон стоп ке спијам на стомак,но отпосле едвај се навикнав на стомак шубе ми беше...
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Fala vi na site mi pomognavte,sepak mi trebase podrska.
Za ishranata i vitaminite ic ne se sekiram zatoa sto mnogu jadam ovosje i mlecni proizvodi.Nemislam da pijam onie shumeci kalcium sto site gi pijat posto kako i da e ne e prirodno.
Za spienjeto Natasha ubavo kaza samata pomisla deka lezam vrz nekogo mi e eziva taka da ke se odviknam kaj i da e.
kiss do site
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Trudnooooo!!, ај честито, па живо и здраво да е.
Јас не знам, машко сум, ама сепак, не слушај разни приказни, секоја со својата приказна, своја планина, своја тежина. Како што рече Мадам/маман Ацева, терај си работа, уживај во најубавото нешто на светот, бременоста, слушај си го сопствениот организам и тело и нема да имаш гајле.

Навистина, има ли поубава жена од бремена жена?
Нема, ниту најубавата не може да се мери со најгрдата кога е таа (втората) бремена.

Исидора, уште еднаш. Честито. И со лесно да го носиш, со лесно да го родиш, а со песна и радост да го гледаш и да му се радуваш.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
бременоста е еден од најубавите периоди според мене. не сум била бремена досеа, и нема да бидам во скоро време, но така ми изгледа. како прво, 8-9 месеци нема да се замараш со менструација и сл. Секако, ке има проблеми и со тоа, но не е исто. Второ, трудните жени изгледаат многу слатко! особено кога ке почне да им се познава стомачето, аххх!
и на крај...самото чувство дека нешто расте во тебе. да го почуствуваш како мрда, да знаеш дека нешто се создава во тебе, дека носиш нов живот... Мислам дека тоа е најубавото чувство и најубавата состојба во која може да биде жената. Секако дека ке има болки при раѓањето, но кога првпат ке го земеш детето во рацете се ќе исчезне.
Едвај чекам да забременам. Но сега е ептен рано за мене, и има време. Па ќе си чекам.

тоа го мислам јас за бременоста :)
Со среќа Исидора, и не се плаши.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Самара, never say never unless you remain sober and a virgin in a nunnery!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Cestito! Lesna ti brmenost i poragaj , e vaka treba da se mnozat clenovite na forumov:) .Uste ednas iskreni cestitki..
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Garfield напиша:
Trudnooooo!!, ај честито, па живо и здраво да е.
Јас не знам, машко сум, ама сепак, не слушај разни приказни, секоја со својата приказна, своја планина, своја тежина. Како што рече Мадам/маман Ацева, терај си работа, уживај во најубавото нешто на светот, бременоста, слушај си го сопствениот организам и тело и нема да имаш гајле.

Навистина, има ли поубава жена од бремена жена?
Нема, ниту најубавата не може да се мери со најгрдата кога е таа (втората) бремена.

Исидора, уште еднаш. Честито. И со лесно да го носиш, со лесно да го родиш, а со песна и радост да го гледаш и да му се радуваш.
Ke me rasplacese za malku,pa nemoj molim te vo bremenosta nesto sum po emotivna:icon_lol:
Fala vi na site da si docekate:)srcki ste!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
IsidoraD напиша:
Ke me rasplacese za malku,pa nemoj molim te vo bremenosta nesto sum po emotivna:icon_lol:
Fala vi na site da si docekate:)srcki ste!
Ич да не те чуди бев толку емотивна и непријатна:icon_lol: За мува згмечена плачев со саати,ко ке ми текнеше на порогајот неможев да се смирам,кога ке се мерев на вага пагав во :nesvest: итн итн...ама се тоа ке помине,сите болки,непријатности,дебелини,плачења во првиот момент кога ке ти го стават прекрасното мало животче на гради е тогаш плачев најмногу ама се знае од радост,се останато беше за секунда заборавено:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom