Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
Макро?
Макро се протеините јагхлехидратите и мастите бидејки се поглавни и во поголема мера.
Микро се минерали и витамини.
Мислам на макроелементи азот фосфор калиум, калциум... и микроелементи (селен, железо...помалку потребни и застапени).
Конкретно и јас заради замор и болки посебно нозете и рацете подолго време земав магнезиум, другото преку храна. Инаку има и олигоминерални апови
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако добро се сеќавам за растенијата (као паралела за хемиските елементи) макроелементи азот фосфор калиум, калциум... и микроелементи (селен, железо...помалку потребни и застапени).
Конкретно и јас имав болки во мускулите и замор посебно нозете и трицепсот подолго време па главно земам магнезиум, другото преку храна. Инаку има и олигоминерални апове
Океј, моја грешка. Мислиш на макроелементи не на макронутритивности.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Магнезиумот е чудото, имам позитивни искуства и јас со него за умор и смирување по напорни програми, само треба да внимаваш која форма ќе земеш зошто поедини да не претерам ама воопшто не се апсорбираат во крвотокот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Магнезиумот е чудото, имам позитивни искуства и јас со него за умор и смирување по напорни програми, само треба да внимаваш која форма ќе земеш зошто поедини да не претерам ама воопшто не се апсорбираат во крвотокот.
Дај сподели искуства.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Нешто против воспаление на мускули само да не се аспирин или такво нешто оти пијам 2 дена со ред аспирин и пак ме откорна цело тело од болка. Почнав поинтензивни тренинзи и малку поинаков начин на тренинг. 3 дена откако ги извежбав градите последно сеуште ме кинат од болки, грбот исто, а нозете денес не ме држеа повеќе едвај се вратив од факултет.
Си претерал...еве ти еден мој текст на оваа тема.

http://herkules.com.mk/index.php?option=com_kunena&Itemid=56&func=view&catid=8&id=27786

Б-комплекс, одличен мулти витманиски и минерален производ, Бета Алалнин, Цитрулин Малат и советот од М-1.
--- надополнето: 2 јуни 2013 во 12:25 ---
Прочитав дека Мртво Дигање и Чучњеви се многу важни па нез по колку серии и повторувања да праам и колку пати неделно.
Важни...исто како и кај сериите и повторувањата, зависи од посветеноста и целта, пристапот.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Си претерал...еве ти еден мој текст на оваа тема.

http://herkules.com.mk/index.php?option=com_kunena&Itemid=56&func=view&catid=8&id=27786

Б-комплекс, одличен мулти витманиски и минерален производ, Бета Алалнин, Цитрулин Малат и советот од М-1.
--- надополнето: 2 јуни 2013 во 12:25 ---


Важни...исто како и кај сериите и повторувањата, зависи од посветеноста и целта, пристапот.
Дефиниција праам Мртви Дигања 5х5 со голема тежина (ЗА МЕНЕ)
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Колку пати треба да се вежба стомак неделно и кои вежби се препорачливи слабеење е целта


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Колку пати треба да се вежба стомак неделно и кои вежби се препорачливи слабеење е целта


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
Стомак преку 1 ден денес па задутре а се знае стомачни имаш на нет 1000 вежби за стомак мн. добра е ќе се фатиш на вратило и нозете да ти допрат горе нема мн. да ослабеш со стомачни.Праи кардио тренинг 6 пати неделно.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Стомак преку 1 ден денес па задутре а се знае стомачни имаш на нет 1000 вежби за стомак мн. добра е ќе се фатиш на вратило и нозете да ти допрат горе нема мн. да ослабеш со стомачни.Праи кардио тренинг 6 пати неделно.
Не не непланирам да ослабам со вежбите на стомачни него кои се препорачливи затоа ја кажав целта


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Не не непланирам да ослабам со вежбите на стомачни него кои се препорачливи затоа ја кажав целта


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
Имаш на нет види ги сите се добри.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
до сеа вжбав секој мускул преку 2 дена на пример бицепс пон. после пак во четврток. Сеа планирам преку еден ден добро ќе биде или да терам вака БРЗО ПОМОШ.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.836
Поени од реакции
11.030
до сеа вжбав секој мускул преку 2 дена на пример бицепс пон. после пак во четврток. Сеа планирам преку еден ден добро ќе биде или да терам вака БРЗО ПОМОШ.
Треба да пишеш која ти е програмата... од овие два начини подобро продолжи со првиот начин, остави му време на мускулот да одмори за да расте. Не мора да значи дека што повеќе го вежбаш повеќе ќе расте, можеш да претренираш и да се намали ефектот.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Треба да пишеш која ти е програмата... од овие два начини подобро продолжи со првиот начин, остави му време на мускулот да одмори за да расте. Не мора да значи дека што повеќе го вежбаш повеќе ќе расте, можеш да претренираш и да се намали ефектот.
До сеа ми беше вака.
1.Грб,Бицепс
2.Гради,Трицепс
3.Рамо стомак
4.Грб.Бицепс
5.Гради Трицепс
6.Рамо стомак
7.Кардио или одмор
Вежби као ќе ми дое во просек по 5 вежби 10 повторувања во 3 серии.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Дефиниција праам Мртви Дигања 5х5 со голема тежина (ЗА МЕНЕ)
Потруди се да задржиш поголем дел од тежините за време на овој период. Иначе, немаш потреба од менување или додавање на тоа што веќе го правиш во однос на бројот на сериите, но бројот на повторувањата може слободно да оди и до 12 во серија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom