Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
па, да убрзаат метаболизам, со што се постигнува ефект на побрзо слабеење. на двете поентата е кофеинот. што е разликата?!!? освен што чајот е течен, а кофеинот ап.
Дефинитивино сакаш да се издефинириаш што е можно подобро. Зелениот чај и кофеинот ќе ти помогнат, но многу, премногу малку во постигнување на ова цел воколку не ја прилагодиш исхраната како што треба и не започнеш правилно да употребуваш аеробен тренинг.
Кофеинот првенствено е стимулатор на централниот нервен систем, благ диуретик и има благо својство на стимулирање на масните киселини како извор на енергија.
Зелениот чај е производ богат со антиоксиданти кои се од големо значење во разбивањето на слободните радикали кои се создаваат после сите тренинзи и кои го зголемуваат катаболизмот во организмот. Истотака, во себе содржи catechin кои имаат благо својство на топач или активатор на масните киселини како извор на енергија.
Значи, нивното дејство на топачи е благо и доколку не се доведете на правилен колосек, помошта од нивна страна, кога намалувањето на масните наслаги е во прашање, е навистина со мал ефект.
Во спортот се употребуваат за постигнување на повеќе ефекти, па и во моменти на достгнување на плафон во губењето на масните наслаги се посегнува по нив со цел да се достигне максимумот.
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Ова од старт или на крај?? И гд??Мислиш КГ :)!

Дека Аматер прашуе за него, пошо е почетник.

Инаку, ептен е глупо стомак да не вежбаш, а нозе е идиотски што не си вежбал.

Стомак можеш бргу да израмниш со спринтови, а да не загубиш од севкупната маса.
Или со долгокилометражно трчање, ама тогаш ќе се исцедиш целиот.
Па да, подобро е кога ќе ги везбаш и нозете, али јас се некако немав време за нив :uvo:.

Патем, сеа сакам да го симнам стомакот, па некој да ми даде совет како би било најдобро во комбинација со теретна. Колку денови да трчам, а колку во теретана. И како е подобро да се трча, спринтови, долгометражно или комбинирано :) ?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Пробај како ќе ти иде со спринт. Можеш километар-два со брзина од 15 км на саат некаде? Гарантира здраво затегање стомак.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Кардио пред или после тренинг? Дали 20 км со точак се доволни дневно, и дали ако правам повеке од тоа ’’нема некој си ефект плус туку само замор“? И некој од искуство нека каже со 20-30 км дневно, дали ке се исчистам за еден месец? Нормално со правилна исхрана, јадам 4-5 пати дневно, све тоа што е кажано бла бла бла...

п.с. не сум почнал сега да вежбам(има некои 3-4 месеци што вежбам), него ме интересира колку време ке ми треба to clean my body from FAT, или барем од тоа што е останато.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Дефинитивино сакаш да се издефинириаш што е можно подобро. Зелениот чај и кофеинот ќе ти помогнат, но многу, премногу малку во постигнување на ова цел воколку не ја прилагодиш исхраната како што треба и не започнеш правилно да употребуваш аеробен тренинг.
Кофеинот првенствено е стимулатор на централниот нервен систем, благ диуретик и има благо својство на стимулирање на масните киселини како извор на енергија.
Зелениот чај е производ богат со антиоксиданти кои се од големо значење во разбивањето на слободните радикали кои се создаваат после сите тренинзи и кои го зголемуваат катаболизмот во организмот. Истотака, во себе содржи catechin кои имаат благо својство на топач или активатор на масните киселини како извор на енергија.
Значи, нивното дејство на топачи е благо и доколку не се доведете на правилен колосек, помошта од нивна страна, кога намалувањето на масните наслаги е во прашање, е навистина со мал ефект.
Во спортот се употребуваат за постигнување на повеќе ефекти, па и во моменти на достгнување на плафон во губењето на масните наслаги се посегнува по нив со цел да се достигне максимумот.
на исхрана внимавам премногу. не јадам мрсно, благо, солено, пржено, леб, не пијам алкохол и газирано. понеделник, среда, петок трчам по 2-3км, а вторник, четврток, сабота 4-6км. пијам по 3-4 зелени чаеви преку ден. ваљда ќе постигнам што сум зацртал. сакам да земам кофеин! како се консумира? колку пати на ден, по колку апчиња и во кој период од денот?
п.с. браво за дечкото што стаи слики погоре во фазон "пред и потоа". ја не напраив такво нешто, не ми текнало =) иначе интересно ќе беше.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
И мене истото ми го зборат. И јас така мислев. Се додека не отидов во теретана. Да видиш атмосфера, па некое женско газе да помине, да се фураш, да дигаш. Мераци.
ххххх :) еден другар шо оди така му поминала некоја и се загледал он и му паднал тегот на нога:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Пробај како ќе ти иде со спринт. Можеш километар-два со брзина од 15 км на саат некаде? Гарантира здраво затегање стомак.
Аха, а да ставам нешто плус кај стомакот како на пример појас, најлони или штознам што, за повеќе да го потам, пошто не сакам да изгубам многу од масата на другите делови од телот. :toe:
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
nikakvi najloni. decki vie sto sakate da trgnete stomak citnete nekoj post unazad,sto pati edno isto jademe burek

Zaboraviv da kazam. Deckoto so kilometrite-ti moes 20 km do utre sabajle da gi vozis,ne e bitno kolku km ke projdes bitno e vremetraenjeto t.e. kolku vreme teloto e vo "akcija". taka da batali kilometrazi i ja mozam do Stip da trcam i da stignam do esen. ama nekoj moze i za den da e tamu.:smir:
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
nikakvi najloni. decki vie sto sakate da trgnete stomak citnete nekoj post unazad,sto pati edno isto jademe burek

Zaboraviv da kazam. Deckoto so kilometrite-ti moes 20 km do utre sabajle da gi vozis,ne e bitno kolku km ke projdes bitno e vremetraenjeto t.e. kolku vreme teloto e vo "akcija". taka da batali kilometrazi i ja mozam do Stip da trcam i da stignam do esen. ama nekoj moze i za den da e tamu.:smir:
Сакаш да кажеш дека за слабеење е подобро спринтови одошто темпо со поголема километража ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Кој сака дефиниција еве програма, не ми текнува од каде ја одкопав но мислам дека е добра.
Пон. Втор. Сре. - Наутро 10гр BCAA 20мин пред трчање, лесно темпо 30мин
- 5 белки + 2 жолчки
- туна 140гр + салата со ленено улје

- тренинг во теретана (45мин)
- протеин 50гр + 50гр декстроза + 10гр BCAA
- 200гр бело месо + зеленчук
- 100гр младо сирење


Чет. Пет. - 10гр BCAA 20мин пред трчање (20мин загревање 1мин спринт 1мин лесно)

-5 белки +2 жолчки +50g ориз
-туна + салата (лажица лелено улје)
-(1 час пред тренинг варен компир)
-BCAA 10 g 20 пред теретана (тренинг во теретана 45 мин)(20мин хит тренинг)
-50g протеин ,50гр декстроза ,10гр BCAA
-150гр пилешко + 50гр ориз
-зеленчук

Саб. Нед. (во овие денови нема ни кардио ни тренинг)
- 5 белки + 2 варени компири
-туна + 100гр ориз
-бадеми или ореви (50 g)
-пилешко 100гр + 100гр компир
-100 g pirinca
-зеленчук


Доколку се придржувате на овој систем резултатите се неизбежни, проверена програма само за нај издржливите.

Најдобри суплементи кои може да се користат Optimum Nutrition 100%Whey Gold Standard,CASEIN,BCAA. Universal Nutrition Zero G.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Точак, од кај знам бе Аматер, скрати на дркање и трчај, јас имам минимум десет саати работен ден и тоа кога е се во мртвило, инаку ми е 11 саати и уште саат дур дојдам дома, се преслечам, жените ги видам и деците уште саат-два, минимум, јебига, а јадење, а одмор??
Е па кратам на спиење и бесполезење пред ТВ. Крати и ти.
Ок, тато :)wink:).
И јас имам работен ден сличен на твојот (08-17), само што јас немам жена и деца. Дома сум накај 18ч (пеш до работа и назад), потоа одам во теретана, се вракам накај 1930ч, јадам и потоа си земам си читкам нешто за постипломските испити.
Јас не си кратам од спиење. ТВ не гледам.
Ама сега имам волја и ке си се посветам на телото. :helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ок, тато :)wink:).
И јас имам работен ден сличен на твојот (08-17), само што јас немам жена и деца. Дома сум накај 18ч (пеш до работа и назад), потоа одам во теретана, се вракам накај 1930ч, јадам и потоа си земам си читкам нешто за постипломските испити.
Јас не си кратам од спиење. ТВ не гледам.
Ама сега имам волја и ке си се посветам на телото. :helou:
Имаш 9 часовен работен ден, уште саат до дома, десет часа.
Вежбаш до 7 ипол навечер, јадеш, читаш, купи тредмил, орбитрек или статичен точак, па читај додека трчаш, возиш, орбитрекуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom