Бизнис за 2000-3000 евра, Чист неуспех-Предизвик-Успех

F

FARANG

Гостин
проблемот е што скоро сите (претпоставувам) потпишуваат договор за 40 раб. сати неделно, а мораат да работат 60 +, а ако си прифатил на фиксна плата, тогаш тоа е тоа, ќе работиш и дупло ...
--- надополнето: 13 март 2013 во 15:55 ---
може да речеш дека слободно можеш да си одиш од тоа работно место, ама кај нас не можеш многу да бираш раб. места ...
Јасно. Биди среќен што работиш. Ако вредиш повеќе смени си работа, пробај друго. Ако не седи и ќути. Тоа е тоа. Кога ќе дојде невработеност под 10% тогаш работниците ќе аздисуваат. До тогаш газдите
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Па не би рекол дека е баш среќа да работиш. повеќе ми изгледа дека е неспособност за нешто повеќе и што се вели, му фатиле камен нозете, незнае што друго да прави освен да работи.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не сум бизнисмен ама сум упорен, и ваљда си ја знам работата. Пред 4 години почнав бизнис мој со некој 40-50 амерички долари. Денеска секој месец од кога ке ги подмирам сите давачки ми остануваат некој 1300-1400 амерички долари. Муабетот ми е дека и со малку пари во старт се успева ваљда, само треба да го сакаш тоа што го работиш и да го знаеш. Најверојатно и да не си алчен, бидејки првите скоро 3 години не земав ни денар, се што имав само го вложував.

И да, дополнително. Немам никаква работа со Македонци. Т.е. да бидам искрен имам 2-3 клиента Македонци и секој месец си имам само со нив проблеми за наплата. :) Страшно.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Не сум бизнисмен ама сум упорен, и ваљда си ја знам работата. Пред 4 години почнав бизнис мој со некој 40-50 амерички долари. Денеска секој месец од кога ке ги подмирам сите давачки ми остануваат некој 1300-1400 амерички долари. Муабетот ми е дека и со малку пари во старт се успева ваљда, само треба да го сакаш тоа што го работиш и да го знаеш. Најверојатно и да не си алчен, бидејки првите скоро 3 години не земав ни денар, се што имав само го вложував.

И да, дополнително. Немам никаква работа со Македонци. Т.е. да бидам искрен имам 2-3 клиента Македонци и секој месец си имам само со нив проблеми за наплата. :) Страшно.
Така е! Одлично кажано! Колку пати имам речено повеќе работа со македонци НЕ! (и јас сум македонец да не дојде до забуна, од своите мака имам)ама пак бе некој џаол ме натерува и еве стасаа и Германија да ме закрпат и... се знае - Македонцииии! ама не се многу поарни бе ни срби ни хрвати ни словенци ни босанци. изгледа ова е некој БАЛКАНСКИ СИНДРОМ. Е сега да се навратам пак на твојон муабет, велиш..‘‘треба да го знаеш‘‘ ееееее тоа е она големото! Знаење и ГООООООЛЕМА ВОЉА. и баш за инает на себеси сакам да почнам паралелно друга работа,т.е. да реализирам една моја идеја со ни повеќе ни помалку туку точно 10 евра. А и за да си докажам себеси дека количината на пари односно инвестицијата и не е толку важна и е на трето место, на прво е знаењето, а на второ идејата. Првиот пат мене ми беше идејата на прво место па затоа ја е... утката на летање, акнување одземја и нестанување хехе.
18000 евра не ми втасаја а не 3000 хахаха.:icon_mrgr::pos:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Па добро ако сте толку паметни сто не се здрузите и не отворете свој бизнис и не направите заедно милиони.Сакате некој да инвестира,сакате друг да ризикува,да дае се што има под хипотека а потоа му гледате во есапот колку заработил.Епа земете малку испотете го гзот ваш па да видите како е сопственик да си или немате мадиња за тоа.Пак ке ви казам дека вас ве бидува да филозофирате и ништо да не работите и пак ке се вратам она што го казав дека не ве бива за работа!
Иии! Како комета се појави Гери директорот :)
Како бе, ја плесна ли колешката?:sneaky:
Февруари помина, те нема да се пофалиш, многу работиш :ROFLMAO:
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Не сум бизнисмен ама сум упорен, и ваљда си ја знам работата. Пред 4 години почнав бизнис мој со некој 40-50 амерички долари. Денеска секој месец од кога ке ги подмирам сите давачки ми остануваат некој 1300-1400 амерички долари. Муабетот ми е дека и со малку пари во старт се успева ваљда, само треба да го сакаш тоа што го работиш и да го знаеш. Најверојатно и да не си алчен, бидејки првите скоро 3 години не земав ни денар, се што имав само го вложував.

И да, дополнително. Немам никаква работа со Македонци. Т.е. да бидам искрен имам 2-3 клиента Македонци и секој месец си имам само со нив проблеми за наплата. :) Страшно.
Ако те начекам пак да дилаш трева на моја територија, тие 1400 долари по лекари ќе ги дадеш.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ке ти дадам процент. :)

Ако те начекам пак да дилаш трева на моја територија, тие 1400 долари по лекари ќе ги дадеш.
--- надополнето: 13 март 2013 во 21:49 ---
И нај јакото објаснување, кога ке им побараш да платат и кога ке ти речат дека и нив им немаат платено и за тоа не можат они тебе да ти платат. Абе како е тоа мој проблем?

Така е! Одлично кажано! Колку пати имам речено повеќе работа со македонци НЕ! (и јас сум македонец да не дојде до забуна, од своите мака имам)ама пак бе некој џаол ме натерува и еве стасаа и Германија да ме закрпат и... се знае - Македонцииии! ама не се многу поарни бе ни срби ни хрвати ни словенци ни босанци. изгледа ова е некој БАЛКАНСКИ СИНДРОМ. Е сега да се навратам пак на твојон муабет, велиш..‘‘треба да го знаеш‘‘ ееееее тоа е она големото! Знаење и ГООООООЛЕМА ВОЉА. и баш за инает на себеси сакам да почнам паралелно друга работа,т.е. да реализирам една моја идеја со ни повеќе ни помалку туку точно 10 евра. А и за да си докажам себеси дека количината на пари односно инвестицијата и не е толку важна и е на трето место, на прво е знаењето, а на второ идејата. Првиот пат мене ми беше идејата на прво место па затоа ја е... утката на летање, акнување одземја и нестанување хехе.
18000 евра не ми втасаја а не 3000 хахаха.:icon_mrgr::pos:
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Како за кого, пак ти викам.. Ако се вратиш назад, јас реков дека работев за 40к плата, своја климатизирана канцеларија, платена храна во ресторан. Голема обврска имав на глава но ми беше соодветно компензирано. Се откажав од таков благодет за да можам да си бркам мои соништа. И таму работев со компјутери (телероботика и автоматика додуша) ама мојата љубов е во 3Д дизајнот. Попрво ќе работам за 400 евра нешто што го сакам од што за 700 нешто што не ми го прави меракот. Во моите очи, животот е премногу краток за да се троши на работи кои не го исполнуваат човека. Причина за тоа е што се сеќавам како вчера да беше кога бев копиљ, кога се пентарев по дрвја и акав по шуми со друштво. Денес види ме, 26 години. Си терам бизниси, си размислувам за семејство, си градам дом. Времето летна молскавично а јас сеуште не можам да се свестам за тоа, премногу често се фаќам себеси гледајќи играчки по интернетот, нешто интересно да си нарачам. Сеуште ко мало дете си играм со хели на далечинско и си правам петарди.

Затоа ти викам, не сакам драгоценото време да го трошам на работи кои не ме прават среќен. Џабе ми 700 евра ако дома се враќам уморен и депресивен. А 400 евра, право да ти кажам, сосема убаво изгледаат во паричник. Не патам јас за голема куќа, скап автомобил, злато на вратот. Топла постела за мене и драгата, некое количе да се тркала до продавница и назад и многу слободно време за среќни моменти со неа. Тоа е мојот сон, и тој сон не зависи многу од пари. Среќен сум што во моментов го живеам и се надевам дека ќе потрае.

Башка, некако темпераментот не ми дава да трпам газди и командувања.
Касно се надоврзувам со овие коменатри буквално размислувам на иста фрекфенција како што ти напомена во овој одговор.Размислувам доста време во што да уложам некаде околу 3000е.Бизнис идеа да ми помогнеш некако од твоите или без разлика што , далеку сум од конкуренција :D поздрав
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Бизнисот со 3000 евра би можел да ти се вика адвокатска канцеларија, некаков економско-правен консалтинг или сметководствено биро, во зависност од образованието на основачот.
Проста математика која ќе вклучува трошоци за опремување, кирија, одржување, давачки кон државата и работен материјал (папки, канцелариска опрема итн.).
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Бизнисот со 3000 евра би можел да ти се вика адвокатска канцеларија, некаков економско-правен консалтинг или сметководствено биро, во зависност од образованието на основачот.
Проста математика која ќе вклучува трошоци за опремување, кирија, одржување, давачки кон државата и работен материјал (папки, канцелариска опрема итн.).
Се убаво, ама премногу сум далеко од оваа провесија инаку точно не ти треба много за да основаш адвокатска канцеларија или сметководство .
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Се убаво, ама премногу сум далеко од оваа провесија инаку точно не ти треба много за да основаш адвокатска канцеларија или сметководство .
Ете, види што ти се интересите, сето тоа спој го со професијата и искуството и имаш почетна надеж за успешен живот :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ете, види што ти се интересите, сето тоа спој го со професијата и искуството и имаш почетна надеж за успешен живот :)
Не знам размислувам за повеќе идеи ,како некој паб со нешто храна крилца ова она мислам нема многу улог ја умеам кујнската работа и водење на келнери тие работи,не знам во што да иневестирам минимален бизнис да се врти парата не посакувам милиони ,друго размислувам за прехрамбена продавница или нешто како меана ....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не знам размислувам за повеќе идеи ,како некој паб со нешто храна крилца ова она мислам нема многу улог ја умеам кујнската работа и водење на келнери тие работи,не знам во што да иневестирам минимален бизнис да се врти парата не посакувам милиони ,друго размислувам за прехрамбена продавница или нешто како меана ....
Ааа другар, таму без 10 000-на иљадарки нема почеток. Скапо е.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ааа другар, таму без 10 000-на иљадарки нема почеток. Скапо е.
За паб не е многу скапо, за прдавницата да треба доста ќеш да напуниш роба, за меана скара мара такви работи пијалок мислам дека и за тоа не треба многу улог сепак ако некој има отварено нека даде совет мислење.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бизнисот со 3000 евра би можел да ти се вика адвокатска канцеларија, некаков економско-правен консалтинг или сметководствено биро, во зависност од образованието на основачот.
Проста математика која ќе вклучува трошоци за опремување, кирија, одржување, давачки кон државата и работен материјал (папки, канцелариска опрема итн.).
За овие бизниси ти требаат 300 евра почетни. Можеш и од дома да почнеш да работиш. Само што кај овие бизниси ако немаш однапред 10 клиенти да ти ги плаќаат сметките не ни почнувај.

Сите услужни бизниси зависат од контактите и работното искуство претходно кое го имаш. Односно кога си одиш од фирмата со цел да отвориш своја треба да си сигурен дека барем десетина клиенти идат со тебе.

Иначе секој после факултет може да си отвори канцеларија. Само кој ќе му влезе е прашањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom