Белата вода - пештера во Демир Капија

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
да била таа пештера без крај како што велиш и со бели езера....
досега ке дојдеа од наса да истражуват :toe:
ne welam jas nisto,,samo prenesuwam toa so drugi go kazale,a nasa brat wselena istrazuwaat,a ne pesteri.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
да била таа пештера без крај како што велиш и со бели езера....
досега ке дојдеа од наса да истражуват :toe:
Најдобро кажано. Неможе да нема крај, нема смисла, јас ке одам, ке одам, ке одам, одам, одам, одам и кај ке одам? Ке излезам во Америка или ке паднам негде во Вселената? Ако беше вистина веднаш ке се заинтересираше НАСА и ке пуштете некое мало робоче да истражува и да виде до кај ке оде. Тоа белото езеро може има такво езеро не е чудно. Тоа може да е обична вода соединета со некј природен хемиски елемент и ке испадне да е бела. Crusader ти оди пак со пријателите таму во пештерата сликај нешто и стави па може ке те прогласат дека си нашол свецко чудо. И одбегавај го „w“ односно мој предлог ти е да пишиш на кирилица.
 
S

smart ass

Гостин
ne welam jas nisto,,samo prenesuwam toa so drugi go kazale,a nasa brat wselena istrazuwaat,a ne pesteri.
Човек не ме свакај и ти сеа буквално знам јас наса што истражува
но да беше толку таа пештера мистична сигурно ке беше досега посетена од сведски истражувачи од таа свера:smir:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
ne welam jas nisto,,samo prenesuwam toa so drugi go kazale,a nasa brat wselena istrazuwaat,a ne pesteri.
Па тука е негде, точно е дека НАСА ја истражува влесената ама ако ова беше точно и ако слушне ведначш ке се фатат за работа оти може да најдат и марсовци таму та после да велат дека марсовците потекнале од Македонците :pos2:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Аман бе вие за наса се расправате цц.....

Туку за пештереава ме интересира, а тоа за 4 души што останале внатре вистина е тоа ? Затоа шо ако останаа внатре ке ги бараа бре ... Немаше така да стојат со скрстени раце тие специални спасувачки групи...
 
П

Паган-др

Гостин
За тоа дека нема крај според мене не е логично, мора негде таа пештера да носи, мора да има излез, да има крај. Може така викаат дека нема крај пошто ходниците во пештерата вртат во круг и тебе ти се чини дека нема крај. :toe:
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Нормално дека има крај. Само изгледа сеуште никој не го достигнал.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Коинциденција или не... минатата недела ја фатив репризата на Планета Земја на канал 5, и оваа епизода беше за пештери - разни видови на пештери од целиот свет, и мислам дека за оваа пештера и нејзината бела вода а и останувањето на луѓето внатре има добро објаснување. Имено се работи за појава при која водата која извира во пештерата доаѓа од подлабоките слоеви и е доста измешана со сулфур при што и самата вода е еден вид на сулфурна киселина, а внатре во пештерата каде што и проветрувањето е помало, концентрацијата на сулфур во воздухот е голема, што го објаснува влегувањето и останувањето за вечни времиња на "храбите истражувачи" - екипата која ја презентираше оваа пештера на емисијата посветена за тоа носеше спцијални костими налик на скафандри со цел да се спречи нивно нагризување од водата која е со голема концнетрација на сулфурна киселина и нормално да не го дишат воздухот во пештерата.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Коинциденција или не... минатата недела ја фатив репризата на Планета Земја на канал 5, и оваа епизода беше за пештери - разни видови на пештери од целиот свет, и мислам дека за оваа пештера и нејзината бела вода а и останувањето на луѓето внатре има добро објаснување. Имено се работи за појава при која водата која извира во пештерата доаѓа од подлабоките слоеви и е доста измешана со сулфур при што и самата вода е еден вид на сулфурна киселина, а внатре во пештерата каде што и проветрувањето е помало, концентрацијата на сулфур во воздухот е голема, што го објаснува влегувањето и останувањето за вечни времиња на "храбите истражувачи" - екипата која ја презентираше оваа пештера на емисијата посветена за тоа носеше спцијални костими налик на скафандри со цел да се спречи нивно нагризување од водата која е со голема концнетрација на сулфурна киселина и нормално да не го дишат воздухот во пештерата.

Ти бре кај си порано да го напишеш ова ?
Авторот на темава го нема....а претходните кајганџии го упатуваа повторно да ја посети пештерава за да слика...
Да не треба да организирам потера... имам врски Д . Капија :)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Хахахахаахаха леле сум се изнасмеал,го пратија човеков да донесе слики од пештерата ни сликите ни него го нема.

@Тема:Според мене некои мислат дека нема крај пошто тие тунели сигурно водат длабоко во земјата така да и не е проодно за човек да помине до таму,а инаку за НАСА и роботчињата мало морген.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
e moze

Коинциденција или не... минатата недела ја фатив репризата на Планета Земја на канал 5, и оваа епизода беше за пештери - разни видови на пештери од целиот свет, и мислам дека за оваа пештера и нејзината бела вода а и останувањето на луѓето внатре има добро објаснување. Имено се работи за појава при која водата која извира во пештерата доаѓа од подлабоките слоеви и е доста измешана со сулфур при што и самата вода е еден вид на сулфурна киселина, а внатре во пештерата каде што и проветрувањето е помало, концентрацијата на сулфур во воздухот е голема, што го објаснува влегувањето и останувањето за вечни времиња на "храбите истражувачи" - екипата која ја презентираше оваа пештера на емисијата посветена за тоа носеше спцијални костими налик на скафандри со цел да се спречи нивно нагризување од водата која е со голема концнетрација на сулфурна киселина и нормално да не го дишат воздухот во пештерата.
pa moze i do toa ce da e,nisto cudno.

a mozi nesto za toa da se najdi na internet?
nema nisto,za zal.

Ти бре кај си порано да го напишеш ова ?
Авторот на темава го нема....а претходните кајганџии го упатуваа повторно да ја посети пештерава за да слика...
Да не треба да организирам потера... имам врски Д . Капија :)
abe mene d.kapija mi e na 140 km. voznja.koj zivee poblisku,neka odi neka slika,jas nemam vreme:toe:

Хахахахаахаха леле сум се изнасмеал,го пратија човеков да донесе слики од пештерата ни сликите ни него го нема.

@Тема:Според мене некои мислат дека нема крај пошто тие тунели сигурно водат длабоко во земјата така да и не е проодно за човек да помине до таму,а инаку за НАСА и роботчињата мало морген.
pa se zagubiv brat vo pesterata,nemozev da izlezam,zatoa me nemase.:pos2::pos2::pos2::pos2:,a znaes zosto meshtanite mi kazaa deka nemala kraj?pa zosto nikoj od niv ne se interesira da go otkrie.jas koga bev edvaj gi namoliv da dojdat so mene da vlezam vnatre,gajle im e za nea.bile nekogas speleolozi,dzirnale samo malce,stavile nekolku strelki na pocetokot,kolku da ne se zagubi covek u sam start i toa e se.

За тоа дека нема крај според мене не е логично, мора негде таа пештера да носи, мора да има излез, да има крај. Може така викаат дека нема крај пошто ходниците во пештерата вртат во круг и тебе ти се чини дека нема крај. :toe:
ne vrtat hodnicite vo krug,poso ja vlegov so makara postavena na pocetokot i se vrativ po istiot pat,taka da nema sansi da sum se vrtel vo krug.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Во пештерата живее чак норис не влагајте таму. :pos:
Ај он топик и ја да се доповрзам со апокалипто. Изгледа истата емисија сме ја гледале ама пак за да биде бела и слично од сулфур треба да го има и тој мирис на расипано јајце.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Го има... повнатре :) гарант, од таму каде што истражувачите не се вратиле :)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Коинциденција или не... минатата недела ја фатив репризата на Планета Земја на канал 5, и оваа епизода беше за пештери - разни видови на пештери од целиот свет, и мислам дека за оваа пештера и нејзината бела вода а и останувањето на луѓето внатре има добро објаснување. Имено се работи за појава при која водата која извира во пештерата доаѓа од подлабоките слоеви и е доста измешана со сулфур при што и самата вода е еден вид на сулфурна киселина, а внатре во пештерата каде што и проветрувањето е помало, концентрацијата на сулфур во воздухот е голема, што го објаснува влегувањето и останувањето за вечни времиња на "храбите истражувачи" - екипата која ја презентираше оваа пештера на емисијата посветена за тоа носеше спцијални костими налик на скафандри со цел да се спречи нивно нагризување од водата која е со голема концнетрација на сулфурна киселина и нормално да не го дишат воздухот во пештерата.
мислам дека во ова има некоја логика

инаку мене многу ме фасцинира Демиркаписката клисура, таму сум бидена така само на минување, ама кога ќе имам шанса подобро ќе ја разгледам, а многу ме интересираат овие мистерии поврзани со неа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom