Безполово (Genderless) дете

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Денес дознав за ова, и ми се виде како интересна дискусија.

Kathy Witterick и нејзиниот партнер Derek Stocker, кои живеат во Торонто, донеле одлука да не го откријат полот на нивното 3то дете Storm. И после 3 години од раѓањето, само мал број на луѓе го знаат полот на Storm, меѓу кои се и нивните 2 други деца, Jazz и Kio. Тие велат дека само сакаат да го заштитат детето од преокупацијата на општеството со родови правила.
„Кога се раѓа детето, дури и оние кои те сакаат најмногу и те знаат многу добро, првото прашање што го поставуваат е „машко или женско?“.“ - вели Witterick.
„Ако навистина сакаш да запознаеш некого, не го прашуваш што има измеѓу нозете.“ - вели Stocker.



Семејството, исто така, практикува unschooling (нешколување?), што значи дека нивните деца не одат во школо, нити пак родителите ги тераат да учат дома. Тие веруваат дека учењето треба да биде управувано од љубопитноста на детето.

Во моментов живеат во шума во куќа од слама, која што ја изградиле самите со помош на некои пријатели. Тие велат дека децата за време на градењето научиле мерење и математика, како и за различни видови на дрва и како да готват за голем број на луѓе без струја.

Исто така, родителите им дозволуваат на своите деца сами да си бираат облека уште од кога биле 18 месеци. Нивните постари машки деца, Jazz(8 години) и Kio(5 години), веќе си играат со ограничувањата на половите и бираат облека и од машките и од женските делови во продавница, двајцата ги сакаат розевата и виолетовата боја, и двајцата имаат долга коса. Ако некој им се обрати во женски пол, родителите не го исправаат, туку оставаат на децата да се изјаснат.

Jazz од секогаш преферирал фустанчиња и типични „женски“ работи. Сега Jazz сака да и` се обраќаат со женски пол и родителите тоа го почитуваат. Всушност, тоа и било причината за одлуката да не го откриваал полот на Storm. Тие веруваат дека кога ќе дојде правото време, Storm ќе си одлучи.


(од лево кон десно Jazz, Storm, Kio)

Многу луѓе не се согласуваат со нивната одлука. Некои велат дека ги наметнуваат своите политички и идеолошки вредности на едно новороденче. Некои дури ги обвинуваат и за спроведување на социјален експеримент над нивните деца. Но, Witterick и Stocker веруваат дека им даваат слобода на своите деца да бидат тоа што сакаат да бидат, без да бидат ограничени од страна на социјалните норми за мажи и жени.

„Ако пол е она што е меѓу нозете, а род е она што е меѓу ушите, ниеден од нас не е збунет за било кој од нашите деца. Првото го имаат веќе, а за второто не се чини дека имаат било какви проблеми со изразувањето во лицето на една култура која се чини дека сака да ги избираат боите, облеката и фризурите кои одговараат на нивните приватни делови.„ - вели мајката.

Има уште многу да се каже за фамилијата и нивните погледи на светот, меѓутоа мене ме интересира што мислите за нивната одлука околу децата? Дали се согласувате со нив? Дали и вие така би ги одгледувале вашите деца? Или мислите дека не е во ред? Зашто да, зашто не?

Доколку сакате да прочитате повеќе, тука, тука, тука и тука.

Јас мислам дека е многу интересен начин на размислување. Сигурно не е лесно да се справуваат секојдневно со луѓе кои не сфаќаат како и зашто го прават тоа, и за тоа им пружам рака. Не верувам дека би го одгледувала моето дете вака, и тоа морам да признаам заради мене и сите околу мене. Меѓутоа ми е мило што ете некои имаат храброст и верувам дека ако повеќе би го правеле ова, дека дискриминацијата би била каде каде помала.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Whaaaaaaaat??:vozbud:
Значи неможам да пронајдам соодветни зборови. Нема да плукам или да судам, ќе кажам секоја чест на храброста и на глупавоста.
Едно не ми е јасно, сите се раѓаме со одреден пол (пичка по наше или куре) тогаш ако тие деца родени со еден полов орган(не за џабе се вика полов орган, нели го одредува полот) можат да бираат што ќе бидат?
Тоа машко или женско дете според полот у што се родил треба да праи операции и да биде трансџендер во спротивно неможе да бира пол ко на пазар да е.
Едино дете кое може да бира е хермафродит пошто има два пола.
Незнам не ми е јасно, по ова испаѓа дека може да има машки со женски полов орган?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Некои делови се ок иако и немаат смисла во исто време. Дали ќе знаат луѓето кој пол е и неправи некаква разлика како прво со време ќе се дознае, а како второ нема и некоја реална корист од тоа.

Избирањето на облеката е ок.

За нешколувањето морам да кажам дека според мене е ретардирано размислување. Колку и да мислиме дека едукативниот систем не чини сепак има доста придобивки како на пример социјализација и учење на основите. Не може да пројавиш љубопитност за ракетна физика ако живееш в шума т.е немаш контакт со тој свет.

П.С Не им судам секој си има право децата да ги воспитува како што мисли дека е најдобро.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Whaaaaaaaat??:vozbud:
Значи неможам да пронајдам соодветни зборови. Нема да плукам или да судам, ќе кажам секоја чест на храброста и на глупавоста.
Едно не ми е јасно, сите се раѓаме со одреден пол (пичка по наше или куре) тогаш ако тие деца родени со еден полов орган(не за џабе се вика полов орган, нели го одредува полот) можат да бираат што ќе бидат?
Тоа машко или женско дете според полот у што се родил треба да праи операции и да биде трансџендер во спротивно неможе да бира пол ко на пазар да е.
Едино дете кое може да бира е хермафродит пошто има два пола.
Незнам не ми е јасно, по ова испаѓа дека може да има машки со женски полов орган?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Не бираш пол, бираш род. Има разлика. Пол можеш да смениш со операција да, ама род можеш да бираш. Има луѓе кои имаат машки полов орган, ама сакат да им се обраќаат во женски род. Некои од тие луѓе прават операција за да имаат женски полов орган, ама некои не прават. Едноставно сакаат луѓето да им се обраќаат во женски род наместо во машки. Затоа вика погоре, пол е тоа што го имаш меѓу нозете, а род тоа меѓу ушите. ;)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Некои делови се ок иако и немаат смисла во исто време. Дали ќе знаат луѓето кој пол е и неправи некаква разлика како прво со време ќе се дознае, а како второ нема и некоја реална корист од тоа.

Избирањето на облеката е ок.

За нешколувањето морам да кажам дека според мене е ретардирано размислување. Колку и да мислиме дека едукативниот систем не чини сепак има доста придобивки како на пример социјализација и учење на основите. Не може да пројавиш љубопитност за ракетна физика ако живееш в шума т.е немаш контакт со тој свет.

П.С Не им судам секој си има право децата да ги воспитува како што мисли дека е најдобро.
Поентата им е дека со самото тоа што ќе кажат машко/женско е, луѓето одма почнуваат да очекуваат одредени работи. Ако е машко, треба да носи плаво, да си игра со колички, да има кратка коса. Ако е женско, треба да носи розево, да игра со кукли и да има долга коса. И доколку е машко а носи розево (како нивното најстаро дете), луѓето почнуваат да зборат како и зашто и прават да му е непријатно на детете и да се осеќа дека не припаѓа и дека сите го судат. Мислам дека тоа пробуваат да го одбегнат. Да му дозволат на детете да се развие како сака без стереотипите за што треба машките, а што треба женските да прават и како да си играат и сл.

За школувањето незнам колку е добро. Нова теорија некоја. Не дека стандардното школување е најдобро, ама сепак мислам дека има некакви бенефиции. Во секој случај, прочитав дека не им е поентата да ги чуваат надвор од социјализација. Тоа што живеат во шума може е само во моментов :)
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Не бираш пол, бираш род. Има разлика. Пол можеш да смениш со операција да, ама род можеш да бираш. Има луѓе кои имаат машки полов орган, ама сакат да им се обраќаат во женски род. Некои од тие луѓе прават операција за да имаат женски полов орган, ама некои не прават. Едноставно сакаат луѓето да им се обраќаат во женски род наместо во машки. Затоа вика погоре, пол е тоа што го имаш меѓу нозете, а род тоа меѓу ушите. ;)
Значи ти викаш дека полот може да е машки и женски, а родот може да биде машки или женски независно од полот? Така?
Значи според тебе едното е социолошко(род), а другото е биолошко(пол).
Родовиот идентитет е дефиниран како лична перцепција на себеси како машки или женски или и двете истивремено(ова уште по мрднато :pos:). Значи овој концепт е интимно поврзан со биолошкиот концепт, за надворешна менифестација на личноста. Ја неможам да сфатам како некој може да биде еден пол, а надворешната манифестација на неговата личност е спротивно на неговиот биолошки концепт.
Не прифаќам јас ментален концепт развиен како резултат на социјални параметри и норми...It's just wrong
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Значи ти викаш дека полот може да е машки и женски, а родот може да биде машки или женски независно од полот? Така?
Значи според тебе едното е социолошко(род), а другото е биолошко(пол).
Родовиот идентитет е дефиниран како лична перцепција на себеси како машки или женски или и двете истивремено(ова уште по мрднато :pos:). Значи овој концепт е интимно поврзан со биолошкиот концепт, за надворешна менифестација на личноста. Ја неможам да сфатам како некој може да биде еден пол, а надворешната манифестација на неговата личност е спротивно на неговиот биолошки концепт.
Не прифаќам јас ментален концепт развиен како резултат на социјални параметри и норми...It's just wrong
Не само според мене. Не го одредувам јас тоа :) Ама да, така.
И не, не верувам дека може да биде и двете истовремено.
Ни јас неможам да сфатам зашто не сум тие луѓе. Ама колку што знам, они се осеќаат како да се наоѓаат во погрешно тело. И не е воопшто заради социјални параметри и норми, баш напротив. Така се родени. Тие луѓе уште како деца знаат. Некои пробуваат да го потиснат тоа заради нормите. Во ситуацијава, родителите пробуваат да му дозволат на детето да се развие без тие стандарди и норми.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Poso neli site dosega so menale pol vaka ziveele. So samoto toa sto im davaat vakov tip na sloboda(kako sto e gore spomnato) na lica vo najranlivite godini tie gi ogranicuvaat, potocno gi izoliraat. Vsusnot sekoj covek e pod nekakvo vlijanie, dali od opstestvoto,roditelite,drugarite pa i onie nekolku slucai na deca koi izrasnale vo divina se pod vlijanie na samata divina. Ne e zivotov kompjuterska igra pa koga ke se rodis si prajs karakter, dali masko ili zensko, dali belec ili crnec, dali horda ili alijansa...
Da sumiram, potpolno glumenje ludilo od roditelite zatoa sto nivnite deca na prava vozrast mozat da zaklucat dali da se skoluvaat ili ne, dali da promenat pol,dali da se homo, hetero ili aseksualni itnt.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Сега реално овие да беа во Македонија ќе беа најголеми ретарди и ќе беа ко Бокито и Фифи, сега во Америка може и интересни да се, демек нешто ново прават, можеби и подржа имаат. Мене лично многу глупо ми е ова, ама дека ми пречи нешто не, а и не гледам зошто и на друг би му пречело. Нивни живот, нивна пропаст :D
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Poso neli site dosega so menale pol vaka ziveele. So samoto toa sto im davaat vakov tip na sloboda(kako sto e gore spomnato) na lica vo najranlivite godini tie gi ogranicuvaat, potocno gi izoliraat. Vsusnot sekoj covek e pod nekakvo vlijanie, dali od opstestvoto,roditelite,drugarite pa i onie nekolku slucai na deca koi izrasnale vo divina se pod vlijanie na samata divina. Ne e zivotov kompjuterska igra pa koga ke se rodis si prajs karakter, dali masko ili zensko, dali belec ili crnec, dali horda ili alijansa...
Da sumiram, potpolno glumenje ludilo od roditelite zatoa sto nivnite deca na prava vozrast mozat da zaklucat dali da se skoluvaat ili ne, dali da promenat pol,dali da se homo, hetero ili aseksualni itnt.
Како може давање слобода да ограничува некој? Контрадикторен си.
Иначе ако не прочита погоре, така се раѓаат луѓето. Никој неможе да ти каже тебе дека ти треба да бидеш друг род, нити пак дека си хомосексуалец. Децата го знаат тоа уште кога се малечки. Само што на родителите срам им е ако нивниот син не дај боже облече розево, или си игра со кукли. Крај на светот е. И баш заради тие влијанија од родителите, општеството итн., зависно од тоа какви се, децата одлучуваат да го кријат тоа, или да не го кријат тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Поентата им е дека со самото тоа што ќе кажат машко/женско е, луѓето одма почнуваат да очекуваат одредени работи. Ако е машко, треба да носи плаво, да си игра со колички, да има кратка коса. Ако е женско, треба да носи розево, да игра со кукли и да има долга коса. И доколку е машко а носи розево (како нивното најстаро дете), луѓето почнуваат да зборат како и зашто и прават да му е непријатно на детете и да се осеќа дека не припаѓа и дека сите го судат. Мислам дека тоа пробуваат да го одбегнат. Да му дозволат на детете да се развие како сака без стереотипите за што треба машките, а што треба женските да прават и како да си играат и сл.

За школувањето незнам колку е добро. Нова теорија некоја. Не дека стандардното школување е најдобро, ама сепак мислам дека има некакви бенефиции. Во секој случај, прочитав дека не им е поентата да ги чуваат надвор од социјализација. Тоа што живеат во шума може е само во моментов :)
Ок ама според мое искуство премисата им е погрешна па затоа заклучокот не може да биде точен. Зошто?

Светот е таков каков што е ќе има влијание на тебе колку и да не сакаш(освен како во дотичниов случај ако се решиш надвор од цивилизација да живееш, што не знам колку е решение за проблемот) на моменти ќе бидеш среќен на моменти ќе те тресне од никаде и колку и да си силен ќе паднеш на колена. Како родител не можеш да го пазиш детето на секој чекор еден ден мора тој/таа да биде самостоен и всушност тоа е најголемиот тест за секој родител т.е да го остават детето да биде свој човек.

Во овој случај ми се допаѓа што на децата ги оставаат уште од мали нозе да прават избор, но за криење од кој пол е детето и непосетување на едукативна установа(или пак дома да ги учат) причината ми е некако банална.

Според аналогијата погоре според мене не е решението на криење на децата и избегнување на проблемот туку да им објаснат за одредени стереотипи и зошто тие постојат.(Иако на тие години не знам дали воопшто би разбрале што им се кажува)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Како може давање слобода да ограничува некој? Контрадикторен си.
Иначе ако не прочита погоре, така се раѓаат луѓето. Никој неможе да ти каже тебе дека ти треба да бидеш друг род, нити пак дека си хомосексуалец. Децата го знаат тоа уште кога се малечки. Само што на родителите срам им е ако нивниот син не дај боже облече розево, или си игра со кукли. Крај на светот е. И баш заради тие влијанија од родителите, општеството итн., зависно од тоа какви се, децата одлучуваат да го кријат тоа, или да не го кријат тоа.
Kolku samo znaev deka nekoj ke napise deka sum kontradiktoren,zatoa sto ne docitvite, prvo napisav vakov tip na sloboda, sloboda da mu dades na 3 godisno dete koe neznae mrsulite da si gi izbrise da odbira dali ke odi vo skolo/gradinka,sto ke oblekuva itnt. Koga setoa toa moze da e izostaveno i da ima samo edno golemo prifakjanje od roditelite kon deteto(na vozrast dovolna za da rasuduva potpolno i da odgovaraat za svoite postapki) ,za seksualnata opredelenost, strukata koja saka da ja zavrsi itnt.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Некои од бес од што не знаат што да прават си експериментираат со децата. Со свои деца. Оној што родил, воспитувал и израснал деца во луѓе, знае. За оној другиот (чест на исклучоци), секогаш вакви ствари се кул модерни...додека самиот не осети "на свој грб" дека и тој и децата едноставно мора да се укалапени према денешницата. Како на сликата, со капчиња и блузички. Најверојатно јадат со раце, во чинивче.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom