Безбедносна Криза на Блискиот Исток, пат кон регионална/светска војна.

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.499
Мене ме интересира како овде ќе одигра С. Арабија и тоа може да биде значаен момент околу идните случувања на Блиски Исток.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Иначе не знаев, ама Хутиве потопиле некаков брод на САД.


А Американциве и Британциве изгледа веќе ги почнале нападите.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
Ќе ги изораат сега. Или речено по украинска аналогија, Иран ќе се бори до задњиот Јеменец.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ќе ги изораат сега. Или речено по украинска аналогија, Иран ќе се бори до задњиот Јеменец.
Таму е толку многу изорено шо нема што да се ора, ништо не прават со воздушни напади, ете и да убијат неколку милиони пак ништо нема да смени.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
Таму е толку многу изорено шо нема што да се ора, ништо не прават со воздушни напади, ете и да убијат неколку милиони пак ништо нема да смени.
Ќе видиме. Секако во очекување сме на снимки на жени и бебиња како плачат пред камери. Нешто налик нивните браќа од Газа и Косово.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ќе видиме. Секако во очекување сме на снимки на жени и бебиња како плачат пред камери. Нешто налик нивните браќа од Газа и Косово.
Таму умираат деца уште од 2014г, ако вас северџовците ве немаше да ни кажете дека за првпат во 21 век некој напаѓа некоја земја не значи дека не се случило.
Ете ти подолу колку се проценките на загинати лица, имаше и случај кога саудијците рокнаа пазар и средија над 1000, најнормално на никој не му беше гајле, така да и сега на никој нема да му биде гајле, онаа што ќе биде интересно е дали ќе успеат да рокнат некој воен брод, јас да сум Русија, Кина, Иран... ќе и доставам антибротско оружје за да го тестирам во реални услови.
1705073312841.png
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Во очекување сме да ни кажат дека уствари ова е лош потег на Американците и дека американската пакс хегемонија ќе се распадни сега кога Хутите ќе почнат да тргуваат со шиитите во пезоси место во долари. Или така нешто.

Таму умираат деца уште од 2014г, ако вас северџовците ве немаше да ни кажете дека за првпат во 21 век некој напаѓа некоја земја не значи дека не се случило.
Ехее, стотици илјади цивили, од кои преку 80 000 деца умреа од глад во Јемен, ама кога Израел бомбардираше веднаш плачки дека геноциди имало, не знам што, секој ден по 10 постови.

Се си е злоупотребено во соодветните политички агенди.

Во врска со другиот дел, ни Кина, ни Русија, уште помалку Иран можат нешто да направат за да им наштетат на САД и Британија во судиров, што според мене нема да трае долго бидејќи само ќе им ги уништат капацитетите за напаѓање трговски бродови, а не да ја завршат валканата работа на С. Арабија.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
Ме здоболе кур дали умирале од 2014, очигледно не умреле доволно. Секако тоа патриотското џганче што у слободно време киднапираат и убиваат деца многу ги интересира, нели?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.300
Поени од реакции
78.976
Ме здоболе кур дали умирале од 2014, очигледно не умреле доволно. Секако тоа патриотското џганче што у слободно време киднапираат и убиваат деца многу ги интересира, нели?
Каква врска има твојот наратив дека патриоти ја киднапирале Вања со Хутите?

Невероватно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Каква врска има твојот наратив дека патриоти ја киднапирале Вања со Хутите?

Невероватно.
Класичен комуњарски куртон, кец на десетка за јадење гомна им дојде ова со убиството, иако ни П од патриот нема кај убиецот, поголем комуњар и од Локи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.300
Поени од реакции
78.976
Генерален секретар на СДСМ за Скопје и транзициски апаш. Само у главите на маломни морони како неговите соучесници може тој да биде патриот. Исто и у главите на Локван, Чосломно и слични.
А поврзаноста со темава ме забезекнува.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
Класичен комуњарски куртон, кец на десетка за јадење гомна им дојде ова со убиството, иако ни П од патриот нема кај убиецот, поголем комуњар и од Локи.
Фала богу, исто ко што П од патриот нема ни кај тебе ни кај другите тетреби што се мавате у груди триес години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Генерален секретар на СДСМ за Скопје и транзициски апаш. Само у главите на маломни морони како неговите соучесници може тој да биде патриот. Исто и у главите на Локван, Чосломно и слични.
А поврзаноста со темава ме забезекнува.
Па чекај сега е на ред да го поврзат со Русија, на полпат го фатиле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom