Ауфвидерзен Македонијо!

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,za golema zhal,,,ni samiot ne veruvav deka vakvo neshto ke kazham,,,

,,,deca intelektualci ,,,akademski gragjani ,,,i site ostanali mladi,,,gitla nadvor ,,,ne trbuhom za kruhom,tuku bidejki ste zasluzhile mnogu poveke otkolku shto mozhe tuka da zarabotite ,,tukurechi ni za osnovni potrebi za zhivot i formiranje na semejstvo,,,:facepalm::(
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
400000 плус минус тебе не менува ништо.
И зошто би имал допир со реалноста( ако под реалност мислиш на социјалата како тебе). Не ни сакам да сум во допир со нив, да вределе нешто немало да бидат социјала.
Туку ти до кај си? Те има во статисатика во тие 400000 +. Ќе бегаше едно време? Да знам да не ми си од мисла:)
Тркалото се врти. Се надевам дека кога ќе се сврти толку силно ќе те мавне по глава што ќе гледаш еднорози едно добри 20тина+ години.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Па јас се жртвувам за државата, работам за нејзин интерес,
Јако е ова, на сељакот од Слатино ме потсеќа. Он имаше вакви државнички проблесоци, дур не пљачкаше на велико.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.195
Те молам немој толку многу да се жртвуваш, па и ти си човек - без памет, но сепак човек - и заслужуваш да живееш. Земи излези малку од тоа жртвената јама и внеси малку свеж воздух во организмот, па можеби ќе се опаметиш, знаеш тие вентилациите и климатизерите знаат да ја пореметат човековата здравствена состојба, а особено мозокот.

А кога сме кај приватните инвеститори, немој толку многу да се секираш за нив, со такви како тебе во државната и јавната администрација, животниот стандард во Македонија нема да се подобри, а се додека не се подобри животниот стандард, ниските даноци и евтината работна сила ќе ги задржат приватните инвеститори во Македонија.

Во такви околности, нормално дека младите Македонци ќе си заминуваат во странство во потрага по подобар живот, тие имаат самопочит и достоинство - нешто што ти и таквите како тебе го немате, па затоа заминуваат во странство за да живеат подобар живот, а не да црнчат тука додека ти и таквите како тебе си ги прчите во канцеларија.
Јас само ќе ти речам :
За идеале гину будале!
Само пак не ми е јасно зошто без памет. Мислиш секој можи да влези државно, така се влегваше. Земаш книшка и оп примен си. Па тука посебно на оваа тема пола и повеќе плачат дека не се во државно, дека некој помалце способен им го држи местото и такви слични патетики. Ехее колку треба за таму да се пикниш. Ама вреди. Ке си се обезбедиш за цел живот, мирна глата. Ни трауми, ни стресој, ништо. Купи ден да помини што би рекле.
Замисли да имав факултет до кај ке истуркав. Не дека неможам да завршам сега вонредно колку да се има една диплома, ама кој ке се заебава допрва. Ама што занеш ако ме фати бесот се бива. Пред мене е животот.[DOUBLEPOST=1412195658][/DOUBLEPOST]
Тркалото се врти. Се надевам дека кога ќе се сврти толку силно ќе те мавне по глава што ќе гледаш еднорози едно добри 20тина+ години.
Зошто би гледал еднорози. Нити крадам нити лажам. Сега ова твоето е некоја форма на завист. И те разбирам до некаде ,ама што да ти правам. Незнам како да ти поможам:([DOUBLEPOST=1412195770][/DOUBLEPOST]
Јако е ова, на сељакот од Слатино ме потсеќа. Он имаше вакви државнички проблесоци, дур не пљачкаше на велико.
Јас нити крадам нити лажам. Поштено лебот си го вадам.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Јас само ќе ти речам :
За идеале гину будале!
Само пак не ми е јасно зошто без памет. Мислиш секој можи да влези државно, така се влегваше. Земаш книшка и оп примен си. Па тука посебно на оваа тема пола и повеќе плачат дека не се во државно, дека некој помалце способен им го држи местото и такви слични патетики. Ехее колку треба за таму да се пикниш. Ама вреди. Ке си се обезбедиш за цел живот, мирна глата. Ни трауми, ни стресој, ништо. Купи ден да помини што би рекле.
Замисли да имав факултет до кај ке истуркав. Не дека неможам да завршам сега вонредно колку да се има една диплома, ама кој ке се заебава допрва. Ама што занеш ако ме фати бесот се бива. Пред мене е животот.
Е па не знам како е во тој конкретен оддел каде што работиш ти, но општо во целата државна и јавна администрација се полесно и полесно е вработувањето за малоумните, отколку за луѓето со соодветни знаења, соодветно образование и пред се, со памет во главата, судејќи според фактот дека каде и да сврти човек глава, речиси насекаде едни исти неписмени будали загреваат фотељи.

Е тука можеби ќе се налутиш или навредиш, но морам да им симнам капа на Албанците во државната и во јавната администрација, бидејќи тие се исклучок, односно не се во ист кош со тие едни исти неписмени будали кои загреваат фотељи. Иако како Македонец се срамам од ваквата реалност, но сепак тоа е вистината, Албанците кои работат во државната и во јавната администрација од секогаш ме услужувале најкултурно, најдостоинствено и најбрзо во споредба со Македонците во државната и во јавната администрација.

И да, во право си, за идеале гину будале, но бидејќи ти не си будала, ќе бидеш меѓу првите кои ќе си ги соберат парталите и ќе фатиш џаде било каде кога ќе се распадне кулата од карти која ја изградија овие пвеводбенициве кои сега се на власт.

А и тие веќе се опремени со татарски пасоши и сочни банкарски сметки во Доминиканската Република и на Карибите, па и тие ќе си фатат џаде кога ќе се распадне кулата од карти и ќе викнат Ауфвидерзен Македонијо или Адиос Македонијо, поздравувајќи ја рајата покажувајќи и ги своите средни прсти, кои на крајот на краиштата, за ништо друго и не им служат.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.195
Е па не знам како е во тој конкретен оддел каде што работиш ти, но општо во целата државна и јавна администрација се полесно и полесно е вработувањето за малоумните, отколку за луѓето со соодветни знаења, соодветно образование и пред се, со памет во главата, судејќи според фактот дека каде и да сврти човек глава, речиси насекаде едни исти неписмени будали загреваат фотељи.

Е тука можеби ќе се налутиш или навредиш, но морам да им симнам капа на Албанците во државната и во јавната администрација, бидејќи тие се исклучок, односно не се во ист кош со тие едни исти неписмени будали кои загреваат фотељи. Иако како Македонец се срамам од ваквата реалност, но сепак тоа е вистината, Албанците кои работат во државната и во јавната администрација од секогаш ме услужувале најкултурно, најдостоинствено и најбрзо во споредба со Македонците во државната и во јавната администрација.

И да, во право си, за идеале гину будале, но бидејќи ти не си будала, ќе бидеш меѓу првите кои ќе си ги соберат парталите и ќе фатиш џаде било каде кога ќе се распадне кулата од карти која ја изградија овие пвеводбенициве кои сега се на власт.

А и тие веќе се опремени со татарски пасоши и сочни банкарски сметки во Доминиканската Република и на Карибите, па и тие ќе си фатат џаде кога ќе се распадне кулата од карти и ќе викнат Ауфвидерзен Македонијо или Адиос Македонијо, поздравувајќи ја рајата покажувајќи и ги своите средни прсти, кои на крајот на краиштата, за ништо друго и не им служат.
Шо не пробаш да се пикниш ако е толку лесно.
И не дека се будали туку не се замараат. А и од што мака. Не сме на процент мајкуму. Така да не ги мешај тие две работи.
Убаво што ги спомна Албанците. Тие што те услужиле се само еден дел. Другите ги немаш ни видено на работа, а си земаат плата. Мислам јавна тајна е тоа. Така да....
И многу јасно веќе ако дојди до тоа. Само незнам на кое сценарио мислиш. Да изгубат на избори или се да си еби матер? Во секој случај ке имам подобра стратна позиција, во CV ке ми седи работни искуство, нема да одам со рацете во џеб, што би рекле ке имам некој капитал колку толку. А и не заборавај дека имам и јас некое работно искуство. Учен сум на работа, снаодлив сум, знам да се упикам. Јас тука успеав да се снајдам не пак ако дојди до тоа да му ја дувнам некаде. Сега да гледаме да недојди до тоа, пошто ако е лошо за мене , за другите ич да не збораме како ке биди. Затоа пази што посакуваш, од глава да не ти се врати.
Инаку за последнит дел незнам што те чуди. Да не одат политичарите во Ирак и Сирија да војуваат. Ништо ново ништо чудно.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Шо не пробаш да се пикниш ако е толку лесно.
И не дека се будали туку не се замараат. А и од што мака. Не сме на процент мајкуму. Така да не ги мешај тие две работи.
Убаво што ги спомна Албанците. Тие што те услужиле се само еден дел. Другите ги немаш ни видено на работа, а си земаат плата. Мислам јавна тајна е тоа. Така да....
И многу јасно веќе ако дојди до тоа. Само незнам на кое сценарио мислиш. Да изгубат на избори или се да си еби матер? Во секој случај ке имам подобра стратна позиција, во CV ке ми седи работни искуство, нема да одам со рацете во џеб, што би рекле ке имам некој капитал колку толку. А и не заборавај дека имам и јас некое работно искуство. Учен сум на работа, снаодлив сум, знам да се упикам. Јас тука успеав да се снајдам не пак ако дојди до тоа да му ја дувнам некаде. Сега да гледаме да недојди до тоа, пошто ако е лошо за мене , за другите ич да не збораме како ке биди. Затоа пази што посакуваш, од глава да не ти се врати.
Инаку за последнит дел незнам што те чуди. Да не одат политичарите во Ирак и Сирија да војуваат. Ништо ново ништо чудно.
Thats cute :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Другарчиња заборавете на милијардерите од сад и еу тоа се евреи со 500 год традиција меѓутоа точно се иноватори ама незначи дека со вишокот на пари не прават геноцид и др лоши работи нема ништо совршено цел свет дојде на исто снајдисе или крпи тоа е тоа сега шансите секаде се различни принцип је исти све су остале нијансе приватно и државно цел свет е исто газдата гледа на квалитет и максимално да заработи додека државата не толку е сега во германија му се исплаќа да дава 2000 еур затоа што му носи работникот 5000 него итн
 
G

Gricko_

Гостин
Тој што навредува, покажува дека веќе нема аргументи со кои ќе се бори, и сега да види со омаловажување дали ќе има ефект.
Нема аргумети, затоа што некој со средно со искуство ,,помошник на заменикот помошник за административни работи'' и плата од 25 000 мисли дека е во предност во странство пред некој инженер. Што аргумент сакаш повеќе?
Да стекнам некое искуство од струкава уште 3-4 години, да ги усовршам јазиците и што ќе барам тука. Да бидам изедначен со плата или да земам мизерни плус 100 евра од некој со средно, па уште и да се осеќа надмен. Уште црвен тепих да им постелиме фали.
И да надополнам мисли дека му љубомориш на успехот, хахаха :D
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Забавни ми се фацкиве ко Владе, се упикал у државно зима максимум 400 евровизиски и мисли го фатил господ за муда... Море ко ќе секне кладенецот, а ќе секне, ја па ќе имам работа пошо не ми зависи од македонски клиент а ти ќе дремеш у штаб или пред социјално.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Забавни ми се фацкиве ко Владе, се упикал у државно зима максимум 400 евровизиски и мисли го фатил господ за муда... Море ко ќе секне кладенецот, а ќе секне, ја па ќе имам работа пошо не ми зависи од македонски клиент а ти ќе дремеш у штаб или пред социјално.
Pa da ti kazam ako ima 400 evrei i go fatil gospod za jajca, vekje 20 i kusur godini samostojna makedonija nikoj ne gi cepka ovie u administracija (i pred toa u juga) a nema ni vo idnina. Isto ko da si dobil ubava i garantirana dozivotna renta. 40tina godini lezis i posle za lezenjeto si nagraden so uba penzija. Nirvana.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Pa da ti kazam ako ima 400 evrei i go fatil gospod za jajca, vekje 20 i kusur godini samostojna makedonija nikoj ne gi cepka ovie u administracija (i pred toa u juga) a nema ni vo idnina. Isto ko da si dobil ubava i garantirana dozivotna renta. 40tina godini lezis i posle za lezenjeto si nagraden so uba penzija. Nirvana.
Абе не ме јеби, со 400 евра фамилија да гледаш треба да си магионичар, не е тоа живот тоа е преживување
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе не ме јеби, со 400 евра фамилија да гледаш треба да си магионичар, не е тоа живот тоа е преживување
Pa da,a ako zemas 150 evra u konfekcija,market i sl. so praime? So edna plata taka i taka ne se tera, nitu kaj opevaniot zapad, treba i partnerkata-rot isto da raboti i nosi plata.
baj d vej mnogu familii ziveat so buget 20.000 ili pmomalku na mesec. I ja ne moze da se iznacudam kako.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Pa da,a ako zemas 150 evra u konfekcija,market i sl. so praime? So edna plata taka i taka ne se tera, nitu kaj opevaniot zapad, treba i partnerkata-rot isto da raboti i nosi plata.
baj d vej mnogu familii ziveat so buget 20.000 ili pmomalku na mesec. I ja ne moze da se iznacudam kako.
Живеат со баба со дедо, едно тенџере на шпорет, сметки неплатени еден тон, кредити преку глава
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Te citam i se cudam....Javno priznavas deka parazitiras vrz grbot na narodot ...isiot toj narod od kogo zimas plata...I sedis im se smees odozgora...Koja ironija! Mnogu dobar primer davas prvin za sebe i za drzavata vo koja zivees...Ne zaboravaj eden den ke treba da im dadaes patokaz\primer na tvoite pokolenia.
Neli se falese vlade deka u privatno raboti? Hehe, sam sebe cifsal?[DOUBLEPOST=1412257795][/DOUBLEPOST]
Абе не ме јеби, со 400 евра фамилија да гледаш треба да си магионичар, не е тоа живот тоа е преживување
Ne mora da znaci, nekoi ovaka skromno si teraat, i na nikoj ne se duzni nisto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom