Ауфвидерзен Македонијо!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
(y) Кај ќе идеш со овие кусур 5-6%? До Грција ќе скокнеш од Битолата твоја? Оти само до таму можеш. Ако можеш де.
Море шо луѓе бевте, чоек на арно да не го видат. Ами пет проценти пет, кој ти ги дава. Не ги копав. Тебе да ти ги дадат ке ги вратиш, онака за ништо.
И да ти кажам право и ке скокнам. Додуша во мисла сум дали до Лерин или до Солун или во Пожарско да си ги одморам коските во топлата вода, се чувствувам некако заморено. Секако имам денови за користење.
Ти пак до кај планираш да одиш, дај некоја идеја, дестинација некоја. Само немој далеку, не сум газда јас како тебе.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Море шо луѓе бевте, чоек на арно да не го видат. Ами пет проценти пет, кој ти ги дава. Не ги копав. Тебе да ти ги дадат ке ги вратиш, онака за ништо.
И да ти кажам право и ке скокнам. Додуша во мисла сум дали до Лерин или до Солун или во Пожарско да си ги одморам коските во топлата вода, се чувствувам некако заморено. Секако имам денови за користење.
Ти пак до кај планираш да одиш, дај некоја идеја, дестинација некоја. Само немој далеку, не сум газда јас како тебе.
Куба - Хавана - Варадеро

12 дена,
2 ноќевања во Хавана,
8 ноќевања во Варадеро
од 869 евра

Хавана, главниот град на Куба, дом на 3 милиони луѓе, политички, културeн и административен центар. Хавана е град богат со историски споменици кои зборуваат за мешавината од различни култури и влијанија. Со нејзината колонијална архитектура, голем број на ексклузивни хотели, егзотични клубови и барови, привлекува многу туристи од целиот свет.
Варадеро туристичкиот град, одалечен 130 километри од Хавана, претставува ремек-дело на природата, со долги песочни плажи, топлиот океан и тиркизна вода.



ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:
1 Ден Белград - Париз - Хавана Пристигнување на аеродромот Никола Тесла два часа пред полетување. Лет AF 6291 за Париз во 06:40ч. По слетувањето во Париз во 09:15ч, продолжување на летот AF 946 за Хавана во 13:50ч. Слетување во Хавана во 17:40ч, по локално време, трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.
2 ден Хавана. Сместувањето е во хотел Melia Habana ***** на база ноќевање со појадок, со можност за организирање на факултативни екскурзии. Ноќевање.
3 ден Хавана - Варадеро. Појадок. Слободно време до трансферот на Варадеро. Возење со попатни кратки паузи (околу 2 часа). По пристигнувањето, сместување во хотел. Ноќевање.
4-10. ден Варадеро. Престој во одбраниот хотел на база AI (all inclusive). Ден предвиден за одмор, капење, сончање ... Можност за организирање на факултативни екскурзии ( Cayo Lago, Sugar tour, Jeep Safari).
12. ден Варадеро-Хавана-ПаризПојадок. Слободно време до трансфер на аеродром на лет АФ 943 за Париз во 20:05ч. Ноќен лет со оброци во авионот.
13. ден Париз-БелградСлетување во 11:15ч, продолжување на летот AF 6292 за Белград во 20:30ч. Слетување во Белград во 22:55ч.
ЦЕНОВНИК

ПЕРИОД НА ПАТУВАЊЕ 03.09. / 14.09. 16.09. / 27.09. 13.10. / 24.10 27.10. / 07.11 ДОПЛАТА
ИМЕ НА ХОТЕЛ 30.09. / 11.10.; 03.10/ 14.10 за еднокреветна соба

MELIA HABANA ***** 869 EUR 919 EUR 919 EUR 260 EUR
SOL SIRENAS CORAL ****
MELIA HABANA ***** 959 EUR 959 EUR 1.069 EUR 300 EUR
BLAU MARINA ****
Во цената е вклучено:
авионска карта, трансфери според програмата, 2 ноќевања со појадок (шведска маса ) во Хотелот Melia Habana ***** во Хавана , 8 ноќи All Inclusive ( се вклучено ) во Хотелот Blau Marina Варадеро **** во Варадеро, како и целосна организација на патувањето.

Во цената не се вклучени: аеродромски такси (околу 406 евра кои се плаќаат при уплата на (аранжманот), излезна такса во Куба (25 евра - на аеродромот, при излез од Куба), факултативни екскурзии, лични трошоци и сите услуги кои не се наведени програма.

Начин на плаќање: 50%при резервација. Упатата е во денари, по курс 1 eur=62 ден, а остатокот најдоцна 15 дена пред поаѓање.
ОПИС НА ХОТЕЛИ:
Blau Marina Varadero Hotel 4*

http://www.blau-hotels-cuba.com/en/blau-marina-varadero-resort.html
Варадерo, Локација: на плажа, соба: има 548 соби, секоја соба има туш , сателитска ТВ, клима уред, телефон, сеф, кафе и чај творецот, балкон или тераса со поглед на градина: хотелот располага со: 6 ресторани и барови, 3 отворени базени и 1 детски базен, и дневна и ноќна анимација, детски игралиште, џакузи, салон за убавина, масажа, водени спортови ... Услугата е на база All inclusive (се вклучено).

Melia ***** - Havana.

Локација: 15 мин. од Хозе Марти Меѓународниот аеродром, во близина на Хавана Меѓународниот конференциски центар и Мирамар трговски центар; соби: секоја соба има купатило, ТВ, клима уред, телефон, мини бар, балкон или тераса, хотелот располага со: ресторани, базени, бар покрај базен, бар, салон за убавина, интернет кафе ... Услугата е на база ноќевање со појадок.


 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Куба - Хавана - Варадеро

12 дена,
2 ноќевања во Хавана,
8 ноќевања во Варадеро
од 869 евра

Хавана, главниот град на Куба, дом на 3 милиони луѓе, политички, културeн и административен центар. Хавана е град богат со историски споменици кои зборуваат за мешавината од различни култури и влијанија. Со нејзината колонијална архитектура, голем број на ексклузивни хотели, егзотични клубови и барови, привлекува многу туристи од целиот свет.
Варадеро туристичкиот град, одалечен 130 километри од Хавана, претставува ремек-дело на природата, со долги песочни плажи, топлиот океан и тиркизна вода.



ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:
1 Ден Белград - Париз - Хавана Пристигнување на аеродромот Никола Тесла два часа пред полетување. Лет AF 6291 за Париз во 06:40ч. По слетувањето во Париз во 09:15ч, продолжување на летот AF 946 за Хавана во 13:50ч. Слетување во Хавана во 17:40ч, по локално време, трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.
2 ден Хавана. Сместувањето е во хотел Melia Habana ***** на база ноќевање со појадок, со можност за организирање на факултативни екскурзии. Ноќевање.
3 ден Хавана - Варадеро. Појадок. Слободно време до трансферот на Варадеро. Возење со попатни кратки паузи (околу 2 часа). По пристигнувањето, сместување во хотел. Ноќевање.
4-10. ден Варадеро. Престој во одбраниот хотел на база AI (all inclusive). Ден предвиден за одмор, капење, сончање ... Можност за организирање на факултативни екскурзии ( Cayo Lago, Sugar tour, Jeep Safari).
12. ден Варадеро-Хавана-ПаризПојадок. Слободно време до трансфер на аеродром на лет АФ 943 за Париз во 20:05ч. Ноќен лет со оброци во авионот.
13. ден Париз-БелградСлетување во 11:15ч, продолжување на летот AF 6292 за Белград во 20:30ч. Слетување во Белград во 22:55ч.
ЦЕНОВНИК
ПЕРИОД НА ПАТУВАЊЕ 03.09. / 14.09. 16.09. / 27.09. 13.10. / 24.10 27.10. / 07.11 ДОПЛАТА
ИМЕ НА ХОТЕЛ 30.09. / 11.10.; 03.10/ 14.10 за еднокреветна соба

MELIA HABANA ***** 869 EUR 919 EUR 919 EUR 260 EUR
SOL SIRENAS CORAL ****
MELIA HABANA ***** 959 EUR 959 EUR 1.069 EUR 300 EUR
BLAU MARINA ****
Во цената е вклучено:
авионска карта, трансфери според програмата, 2 ноќевања со појадок (шведска маса ) во Хотелот Melia Habana ***** во Хавана , 8 ноќи All Inclusive ( се вклучено ) во Хотелот Blau Marina Варадеро **** во Варадеро, како и целосна организација на патувањето.

Во цената не се вклучени: аеродромски такси (околу 406 евра кои се плаќаат при уплата на (аранжманот), излезна такса во Куба (25 евра - на аеродромот, при излез од Куба), факултативни екскурзии, лични трошоци и сите услуги кои не се наведени програма.

Начин на плаќање: 50%при резервација. Упатата е во денари, по курс 1 eur=62 ден, а остатокот најдоцна 15 дена пред поаѓање.
ОПИС НА ХОТЕЛИ:
Blau Marina Varadero Hotel 4*

http://www.blau-hotels-cuba.com/en/blau-marina-varadero-resort.html
Варадерo, Локација: на плажа, соба: има 548 соби, секоја соба има туш , сателитска ТВ, клима уред, телефон, сеф, кафе и чај творецот, балкон или тераса со поглед на градина: хотелот располага со: 6 ресторани и барови, 3 отворени базени и 1 детски базен, и дневна и ноќна анимација, детски игралиште, џакузи, салон за убавина, масажа, водени спортови ... Услугата е на база All inclusive (се вклучено).

Melia ***** - Havana.

Локација: 15 мин. од Хозе Марти Меѓународниот аеродром, во близина на Хавана Меѓународниот конференциски центар и Мирамар трговски центар; соби: секоја соба има купатило, ТВ, клима уред, телефон, мини бар, балкон или тераса, хотелот располага со: ресторани, базени, бар покрај базен, бар, салон за убавина, интернет кафе ... Услугата е на база ноќевање со појадок.

Неможам до толку, поткровје кревам ;) , брзам сега да досредам да го фатам законот за дивоградби. Башка патриот сум, кај нашите сакам да одам. Шо ке му ги оставам парите на некој Кубанци таму кога можам на нашите во Егејска Македонија да им ги оставам.
Потаму боже здравје, има време. Ете @Meh тој газда е. Нека оди па нека кажи дали се исплаќа за парите.[DOUBLEPOST=1412106027][/DOUBLEPOST]
Ок знаш како викаат попаметниот попушта затоа се повлекувам од темава.А и несакам да мислите дека сум партиски определен само се обидов да ви ја кажам состојбата во мкд гледана од мојте очи.Со среќа нека ви е понатаму.
Море чуден чоек. Сега јас те крстам ти ми прдиш.
Е оди баждари тегој тогаш што да ти речам, нека те дупи инспекцијата. Следниот пат ќе ти речи дека не ти е доволно осветлено во магацинот или отровот за глувци не ти е добро означен, ти го читаат натписот глувците и нема да јадат од отровот :) ,ќе те репнат по џебот и ке плачиш после како државата не чини.
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ете @Meh тој газда е. Нека оди па нека кажи дали се исплаќа за парите.
Претпоставувам фамилијарно конзервативни сте, па затоа мозочето не ти допушта да испливаш од мочуриштето. И не, не мислам да пропатуваш некаде, туку мислам на умствената (не)моќ што ја носиш.

А, да би пропатувал некаде, твојот патриотизам и "дај да си ја средиме државата, дајте решенија" одма ќе исчезнат. Чат-пат се думам зошто воопшто ти реплицирам (бидејќи нели - со ѕид не можам да разговарам) и секогаш на тацна ми ги даваш аргументите за да не се обидувам повторно да ти реплицирам. А, не можам да ги скокам твоите мислења, сепак се мал милион на темава, расправајќи се со сите.

Нејсе, уживај ми во животот и расправај се со оној што или не те знае (на форумов) или за прв пат те среќава тука.

И не се грижи за мене, пак ќе кажам. Ти уживај му со твоите 5-6% покачување на 10000 денари плата. Можеби ќе ја кренат и повеќе, за некоја година, здравје. Ама почекај прво цените да скокнат на производите за дневна употреба. ;)

Лека ти ноќ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
И не се грижи за мене, пак ќе кажам. Ти уживај му со твоите 5-6% покачување на 10000 денари плата. Можеби ќе ја кренат и повеќе, за некоја година, здравје. Ама почекај прво цените да скокнат на производите за дневна употреба. ;)

Лека ти ноќ.
Ти да земаш 10000 денари плата;).
Чистачката во Комуналец шо мети улици зема 17000.
Ама ок треба да спиеш, уморен си знам. Мачно е приватното.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Дечки не се расправајте кој мисли Ауфидерзен да прави на германски начин или англиски имате сајтови и форуми каде што се споделуваат мислења и спремајте документи .... по документите челичење живци да се надмине чекањето кое подолго кое пократко и понатаму да слушаме овде ние само добри вести .... Факт е дека повеќето луѓе доколку успеале да се интегрираат во општествата во земјата каде што емигрирале успеале да си го подобрат животот.Додека оние кои што се асоцијални без разлика и да се мајстори во својата професија пак ќе си се вратат назад и ќе си дремат овде во оваа земја на подолно ниво на општествената скала.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Сега ке ти кажам што е разликата и тоа баш за природата пошто ти е полесно така да гледаш на работите.
Јас како што кажав не сметам дека имаме нешто посебна природа. Нити нешто за што некој би се закренал 10000 км за да дојди да види, пошто според мене ако веќе ги правам тие 10000 км ке одам на друго место. Но тоа е работа на вкус.
Но ако некој ме праша што ке речам за нашата природа ке речам исто како и ти најверојатно. Сигурно нема да ја кудам и да речам абе ништо пуста пустелија, седиси кај што си не си ги арчи парите. Значи од моја гледна точка свесно ке го излажам и ке кажам како тука да е незнам рај на земјата се во интерес на промоција на мојата држава.
Ти што би направила да си на мое место и да имаш мое гледиште за природата на пример?
Сега ме сфати зошто јас застанувам позади излагањето на официјален претставник на државата и што е мојот мотив посебно кога се работи за промоција некаде надвор. Не дека се сложувам или не, не дека јас немам став или мое мислење во врска со тоа. Туку затоа што сметам дека во очите на некој однадвор треба да бидеме сложни и единствени и домашните проблеми да си ги решаваме сами дома, а не на секој однадвор да изиграваме 5 колона, божем тој за наше добро ке дојди и ке ни ја оправи работата. Сами ако не си ја поправиме, никој нема.
И најпосле исто сметам дека проблемот е од економска природа, но коренот е политички и таму треба да се бара решението. Или попросто кажано како нација сме неединствени и затоа сме подложни на разноразни глупости што ни ги сервираат белосветски добротвори. Затоа имаме карикатура од демократија и сите последици што доаѓаат со неа, вклучително и инвестициите или економијата.
Ако не мислам дека природата е убава, ќе најдам нешто друго да пофалам. Ама сигурно нема на некој да му кажам дека имаме поубави водопади од Нијагара, па и нека е тој од Турција пример (значи да не мора да патува толку многу), а уште помалку би излажала некој што стварно живее на другиот крај на светот. Знаеш зашто? Зашто тој кога ќе дојде со такви големи очекувања, ќе мисли дека скршнал на погрешно место. И на што личи тоа? Некој се покренал да ја посети Македонија со големи очекувања и се` што ќе најде е срање. Тогаш ќе има уште 300 пати полошо мислење и на сите ќе им каже да не идат никогаш во Македонија. И многу сум постигнала со моето лажење.
Сега ти ми ја сфаќаш мојата поента?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Ако не мислам дека природата е убава, ќе најдам нешто друго да пофалам. Ама сигурно нема на некој да му кажам дека имаме поубави водопади од Нијагара, па и нека е тој од Турција пример (значи да не мора да патува толку многу), а уште помалку би излажала некој што стварно живее на другиот крај на светот. Знаеш зашто? Зашто тој кога ќе дојде со такви големи очекувања, ќе мисли дека скршнал на погрешно место. И на што личи тоа? Некој се покренал да ја посети Македонија со големи очекувања и се` што ќе најде е срање. Тогаш ќе има уште 300 пати полошо мислење и на сите ќе им каже да не идат никогаш во Македонија. И многу сум постигнала со моето лажење.
Сега ти ми ја сфаќаш мојата поента?
Убаво е тоа што го кажуваш ама ако издаваш апартамни. Другото е работа на вкус. Тоа што мене ми се допаѓа незначи дека и него ке му се допадни и обратно, а тоа остава широк простор за манипулирање. Ти трегнуваш од логиката дека ако тебе ти е нешто убаво значи на сите им е. Јас зборувам за сложност. Ама ако прочита претходно забележа дека ме открија дека сум во државна администрација и дека тоа ми е работа , за тоа сум платен и така наваму и така натаму, што значи дека каков сакаш аргумент извадими јас пак ке останам на своето пошто за тоа сум платен. Инаку ти ја сфаќам поентата ама тоа во дадената ситуација за која дискутираме е малце битно, побитен е впечатокот дека народот седи позади својот претседател или легално избраната власт.
П.с веќе ако се љутиш на некоја изјава на претседателот можеби би било подобро да прочиташ што тој изјавил во советот за безбедност. Јас лично не го пратев говорот но колку што прочитав некои друг мислења од поприлично компетентни личности за таа проблематика ова со студентите е пичкин дим спрема тоа и со далеку посериозни можни последици по самата држава. Знам дека не е за тоа темата ама сепак потроши 5 мин, поврзано е со тоа што јас го зборам на некој начин;)
Еве ти и линкче
 
Последно уредено:

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Убаво е тоа што го кажуваш ама ако издаваш апартамни. Другото е работа на вкус. Тоа што мене ми се допаѓа незначи дека и него ке му се допадни и обратно, а тоа остава широк простор за манипулирање. Ти трегнуваш од логиката дека ако тебе ти е нешто убаво значи на сите им е. Јас зборувам за сложност. Ама ако прочита претходно забележа дека ме открија дека сум во државна администрација и дека тоа ми е работа , за тоа сум платен и така наваму и така натаму, што значи дека каков сакаш аргумент извадими јас пак ке останам на своето пошто за тоа сум платен. Инаку ти ја сфаќам поентата ама тоа во дадената ситуација за која дискутираме е малце битно, побитен е впечатокот дека народот седи позади својот претседател или легално избраната власт.
П.с веќе ако се љутиш на некоја изјава на претседателот можеби би било подобро да прочиташ што тој изјавил во советот за безбедност. Јас лично не го пратев говорот но колку што прочитав некои друг мислења од поприлично компетентни личности за таа проблематика ова со студентите е пичкин дим спрема тоа и со далеку посериозни можни последици по самата држава. Знам дека не е за тоа темата ама сепак потроши 5 мин, поврзано е со тоа што јас го зборам на некој начин;)
Точно дека се работи за вкусови, ама луѓе што сакаат природа (општо) делат прилично слични вкусови кога се работи за природа. Тоа што претседателот го кажа е кажано како факт, а не вкус :) Значи уште полошо.

За болдот, тоа кога Претседателот ќе си ја врши работата како што треба , тогаш немам проблем да застанам позади нешто што рекол. Ама нема да застанам позади нешто што не верувам, па кој сака нека го каже тоа. Јас не викам ништо против Македонците, туку 1 човек кој е избран од народот, што искрено не кажува ништо со оглед на тоа дека скоро сите избори се местени, а и дека сите ветуваат брда и долини пред избори. Значи, ако сум против тоа што 1 човек рекол, не значи дека сум против сите или цела Македонија.

И за крај вака, сите прават грешки, тоа е нормално. Прашањето е дали ќе научи од грешката или ќе си тера по свое.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да ти кажам искрено, џабе прајш муабет кога си ги правиш тие работи и никаде не се буниш, ако не ти се допаѓа власта, сменија!, ама не чепкај патриотизам и држава, тоа сме јас и ти, ние ја правиме, ја на пример и улицата сам си ја уредувам зашто неможе да ја чекам општината и водовод да ми средат, и мене пак ми е убаво, а они се срамеа кога дојдоа со асвалтот и количките. Така да ако сакаш работи у државава, ако не иди 'рмбај за други луѓе и други држави и интереси !!!!
Не можеш да продаваш патриотизам, кога со сила будала те прават, подобро да рмбаш за други луѓе што го ценат твојот труд отколку за оние што не го ценат. Патриотизмот е чуство на припадност кој некој колектив и како што е општо познато кога за тие што работиш не те ценат (со добра плата, бенефиции итн) добиваш чуство на омаловаженост и си викаш за кој к&* јас работам, да бидам скот во сопствената држава.
Така сите паметни луѓе се чуствуваат во Македонија, голем дел од нив и заминаа и немој да ми кажеш дека ВМРО од времето на илинден што правеле и ова, она за народот, многу работи се променети од тогаш, не сме веќе народ, државотворен народ станавме, а уште се однесуваме како да сме под ропство[DOUBLEPOST=1412142399][/DOUBLEPOST]
Тоа ти се вика слобода на изразувањето. Шо сакам можам да пишам. Демократија бе.
Грешка си ја сфатил демократијата и групата околу тебе, не значи ако е демократија треба да тропаш глупости и да не убедуваш дека тоа е вистината, со филозофирање а без факти.
Сигурно си бил слаб математика/логика у школо, па ти останало само филозофирањето, кое и тоа не го владееш, затоа што не си ги прочитал лектирите. Ама не се секирај, за некоја година таквите како тебе ќе станат норма у македонија по логика дека конечни множества т.е паметните си одат, системот продуцира дудуци, што тешко си одат и во овој простор ќе останат мнозинството што ќе останат ќе бидат дудуци, баш како тебе.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Точно дека се работи за вкусови, ама луѓе што сакаат природа (општо) делат прилично слични вкусови кога се работи за природа. Тоа што претседателот го кажа е кажано како факт, а не вкус :) Значи уште полошо.

За болдот, тоа кога Претседателот ќе си ја врши работата како што треба , тогаш немам проблем да застанам позади нешто што рекол. Ама нема да застанам позади нешто што не верувам, па кој сака нека го каже тоа. Јас не викам ништо против Македонците, туку 1 човек кој е избран од народот, што искрено не кажува ништо со оглед на тоа дека скоро сите избори се местени, а и дека сите ветуваат брда и долини пред избори. Значи, ако сум против тоа што 1 човек рекол, не значи дека сум против сите или цела Македонија.

И за крај вака, сите прават грешки, тоа е нормално. Прашањето е дали ќе научи од грешката или ќе си тера по свое.
Ајде од каде па ова сега. На сите избори од кога сме самостојни, има надворешни набљудувачи кои едвај чекаат да има такви работи. А зошто си убедена дека реченицатата на Бранко, "народот кога е у право, греши" дека вистински го отсликува овој народ, тоа сакаш да ми кажеш и дека народот е заслепен од убавината на Хорхе и Грујо па затоа гласа за нив. Виделе луѓето арно од нив, па затоа ги гласаат. Башка никој од нив не вели дека се е супер, и дека сме богати ко Швицарска, ама некој овде работи и тоа се цени. Еве наброј што ти ветиле, а не ти исполниле ??? Јас не мислам така, јас сум живеел во Македонија пред 15 години и знам како ми беше, и што можев да купам и да си дозволам, така да џабе браниш теза кого добро знаеш како стојат работите.

@Chemical Angel. Патриотизам не се продава, или си или не си патриот, неможеш да измериш колку си поголем патриот од мене и обратно. Човек и народ со сопствена свест и чувство кој е, и кои му се корените нема да си наштети, него ние си патиме од кодоши, преваранти, шпиуни, и уште огромна листа на ситни профитери кои од алчност ќе си ги продадат и сопствените деца.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ти да земаш 10000 денари плата;).
Чистачката во Комуналец шо мети улици зема 17000.
Ама ок треба да спиеш, уморен си знам. Мачно е приватното.
Ова само докажува колку не си во допир со реалноста. Ама добро ти е бе, што јас тебе ти објаснувам. Затоа убаво ти е во Македонија. На оние 400000+ иселени од таквите како тебе не им е.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Точно дека се работи за вкусови, ама луѓе што сакаат природа (општо) делат прилично слични вкусови кога се работи за природа. Тоа што претседателот го кажа е кажано како факт, а не вкус :) Значи уште полошо.

За болдот, тоа кога Претседателот ќе си ја врши работата како што треба , тогаш немам проблем да застанам позади нешто што рекол. Ама нема да застанам позади нешто што не верувам, па кој сака нека го каже тоа. Јас не викам ништо против Македонците, туку 1 човек кој е избран од народот, што искрено не кажува ништо со оглед на тоа дека скоро сите избори се местени, а и дека сите ветуваат брда и долини пред избори. Значи, ако сум против тоа што 1 човек рекол, не значи дека сум против сите или цела Македонија.

И за крај вака, сите прават грешки, тоа е нормално. Прашањето е дали ќе научи од грешката или ќе си тера по свое.
Секогаш ке се најди некој или некои што не веруваат. Глупо е и да се мисли дека сите ке имаат исто мислење за се. Тоа никогаш никаде го немало, нити ќе го има.
За изборите и местењето мислам глупо е и да се разговара.
А го прочита линкчето што ти го пратив( онака помеѓу редови).
Не виде ништо интересно таму вредно за критика или уште се запна за некои студнети?[DOUBLEPOST=1412153223][/DOUBLEPOST]
Грешка си ја сфатил демократијата и групата околу тебе, не значи ако е демократија треба да тропаш глупости и да не убедуваш дека тоа е вистината, со филозофирање а без факти.
Сигурно си бил слаб математика/логика у школо, па ти останало само филозофирањето, кое и тоа не го владееш, затоа што не си ги прочитал лектирите. Ама не се секирај, за некоја година таквите како тебе ќе станат норма у македонија по логика дека конечни множества т.е паметните си одат, системот продуцира дудуци, што тешко си одат и во овој простор ќе останат мнозинството што ќе останат ќе бидат дудуци, баш како тебе.
Доста бе ти затворија едно малско дуќанче и се скина плачење.
Што да ти речам ете ние дудуците ке останиме, ти како паметен заминиси. Незнам само што чекаш уште, или и ти си дудук како мене. Разликата е што јас барем земам државна плата. Што е твојот изговор?
Кој е поголем дудук?
И ако баш толку те интересира физика слабо ми одеше.[DOUBLEPOST=1412153768][/DOUBLEPOST]
Ова само докажува колку не си во допир со реалноста. Ама добро ти е бе, што јас тебе ти објаснувам. Затоа убаво ти е во Македонија. На оние 400000+ иселени од таквите како тебе не им е.
400000 плус минус тебе не менува ништо.
И зошто би имал допир со реалноста( ако под реалност мислиш на социјалата како тебе). Не ни сакам да сум во допир со нив, да вределе нешто немало да бидат социјала.
Туку ти до кај си? Те има во статисатика во тие 400000 +. Ќе бегаше едно време? Да знам да не ми си од мисла:)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Ова само докажува колку не си во допир со реалноста. Ама добро ти е бе, што јас тебе ти објаснувам. Затоа убаво ти е во Македонија. На оние 400000+ иселени од таквите како тебе не им е.
Залудно му реплицираш на некој не умоболен, туку без памет во глава, па сосема разбирливо е како завршил таму каде што завршил.

Темава повеќе ја користи за да се пува како на него му е убаво, што нема никаква врска со заминувањата на Македонците во странство.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Еве што ги чека за некоја година нашиве административци кога ќе издиши буџетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom