Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Се јавија патриотите да солат памет на сите како они биле силни и се бореле, а сите што си заминале се тие слабите и предавниците. Баш тие " патриоти " ја испозаебаа државата. Баш тие " патриоти " ги натераа сите да се селат.[DOUBLEPOST=1397646273][/DOUBLEPOST]

Зашто за 2 години? Веќе има многу иселени... За 2 години само уште повеќе ќе има иселени тоа е тоа...[DOUBLEPOST=1397646434][/DOUBLEPOST]Какви луѓе постојат, да ви се згнаси и од држава и од народ. Не ми е криво што глумат патриоти, криво ми е што седат по кафани, возат убави коли, глумат кремци, а на крајот му солат памет на обичниот, сиромашен и утепан народ. Големите патриоти се бореле за македонија, пред телевизор и пред компјутер.
Тоа ми е парадоксално секогаш. Те обвинуваат оти си кљошар што си заминал, предавник... бидејќи си сакал да постигниш нешто фазла во животот и да живееш нормален живот. Со образложение дека сите треба да останиме во Македонија и да ја направиме подобро место за живеење. А тие што го викаат тоа обично се најголеми лицемери оти ништо не придонесле за таа земја. Луѓе кои не плаќаат даноци, работат на црно (директно нанесуваат штета на системот) или гледаат на било кој начин да го забошотат системот. Можеби на тој начин имаат ситен личен бенефит, ама никако не се поклопува со нивното залагање „да ја направиме Македонија подобра за живеење“. Со седење во кафичите на кеј по цел ден, празни муабети, оговарање и фалење колкумина си заебал, сигурно нема да се постигни тоа.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Тоа ми е парадоксално секогаш. Те обвинуваат оти си кљошар што си заминал, предавник... бидејќи си сакал да постигниш нешто фазла во животот и да живееш нормален живот. Со образложение дека сите треба да останиме во Македонија и да ја направиме подобро место за живеење. А тие што го викаат тоа обично се најголеми лицемери оти ништо не придонесле за таа земја. Луѓе кои не плаќаат даноци, работат на црно (директно нанесуваат штета на системот) или гледаат на било кој начин да го забошотат системот. Можеби на тој начин имаат ситен личен бенефит, ама никако не се поклопува со нивното залагање „да ја направиме Македонија подобра за живеење“. Со седење во кафичите на кеј по цел ден, празни муабети, оговарање и фалење колкумина си заебал, сигурно нема да се постигни тоа.
Се правдаш. Зошто се правдаш? Чувствуваш вина што си заминал? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.294
Поени од реакции
78.949
Neka se nakotat use malku dojdenci tamu pa naednas na sekoe kose ke nikne po nekoj Brejvik. Na Germancite ova im e vo krvta, kad tad ke dojdat na red pecalbarite kako na vremeto evreite. Bureto si vrie.
Тука веќе ни е дојдено времето.
Секоја недела има по еден до два напади врз Македонци.
Ова дури ни прошлата гарнитура не го дозволуваше.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Neka se nakotat use malku dojdenci tamu pa naednas na sekoe kose ke nikne po nekoj Brejvik. Na Germancite ova im e vo krvta, kad tad ke dojdat na red pecalbarite kako na vremeto evreite. Bureto si vrie.
брее човече, ти стварно си живееш во некој свој мал свет нели....ако во Германија си врие бурето, тогаш што да кажеме за Македонија, каде ниту еден систем не функционира како што треба.....каде секојдневно се случуваат проблеми на мегуетничка основа..........ама ти експертот ке кажеш дека си врие полека нели и наеднаш ке не исколат сите во Германија......:facepalm:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Валво звучи поочаен и од оние динсаурусине со нивните 'поубаво беше во титово време' муабети :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Се правдаш. Зошто се правдаш? Чувствуваш вина што си заминал? :)
Правдање?! :cautious:
Немам никому за што да му се оправдувам или пак згрешено за да чувствувам вина.
Незнам што грешно си прочитал/а.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Neka se nakotat use malku dojdenci tamu pa naednas na sekoe kose ke nikne po nekoj Brejvik. Na Germancite ova im e vo krvta, kad tad ke dojdat na red pecalbarite kako na vremeto evreite. Bureto si vrie.
Македонците мислам дека се најпожелна нација како дојденци. Мирен и послушен народ како нашиот тешко дека некому ќе наштети. Колку што може македонецот да истрпи неможе европеецот(или било кој друг да наштети). These are just my two cents.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Македонците мислам дека се најпожелна нација како дојденци. Мирен и послушен народ како нашиот тешко дека некому ќе наштети. Колку што може македонецот да истрпи неможе европеецот(или било кој друг да наштети). These are just my two cents.
Too bad, најчесто оние со македонски пасош се малцинства и азиланти. А тие воопшто не даваат добра слика. Најмногу внимание Македонија во Германија доби со азилантине. Западњаците се малку игнорантни околу Балканот и Источна Европа во целина, не знаат многу. Штета што некои прв пат слушнаа за нас и ќе не асоцираат со циганарија.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Напротив, никогаш сум немал проблем поради тоа што сум Македонец. Не ме пречекувале со црвен тепих, но сигурно не ме гледале понизно отколку тоа што сум. Барем понекогаш си викам имам оставено и позитивен впечаток за нас за разлика од стереотипите што не бијат често :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Too bad, најчесто оние со македонски пасош се малцинства и азиланти. А тие воопшто не даваат добра слика. Најмногу внимание Македонија во Германија доби со азилантине. Западњаците се малку игнорантни околу Балканот и Источна Европа во целина, не знаат многу. Штета што некои прв пат слушнаа за нас и ќе не асоцираат со циганарија.
Имаат некакви стереотипи генерално за се’ што е источно од Германија и Австрија, вклучително и Руси тука.
За првото си во право. Едноставно премногу шиптаpи и ѓупци ги има тука што живеат како стока и ради нив уште повеќе добиваат некоја одбивна претстава за Балканот. Не сите, нормално, ама голем дел од тие што немале контакт со нормална раја, високо-едуцирани луѓе или не прошетале многу на таа страна, ги имаат тие стереотипи.
Или пак една случка од пред недела-две. На една журка се запознав со еден тип, многу фин и кул, иначе Турчин ама роден и растен во Германија. Мислеше дека во Македонија мнозинското население се муслимани и дека третина од населението се ѓупци. Од каде добил таква претстава може да претпоставуваме.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Too bad, најчесто оние со македонски пасош се малцинства и азиланти. А тие воопшто не даваат добра слика. Најмногу внимание Македонија во Германија доби со азилантине. Западњаците се малку игнорантни околу Балканот и Источна Европа во целина, не знаат многу. Штета што некои прв пат слушнаа за нас и ќе не асоцираат со циганарија.
Јебига сега. На запад и по браќава сме познати што одат во Либија/Авганистан/Ирак во свет џихад. Таква ни е среќата то е :свиркам:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Види од што прават луѓево пари еј, од објаснување за формална апликација за странство, нешто кое треба да ти одземе 15 мин на нет :D

Абе алал да им е на вакви луѓе без ни трошка срам од ништо прават пари.
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
За две години Република Македонија ќе има нов државен непријател број 1 - лицата кои се иселуваат. Посебна категорија на предавници ќе бидат сите оние кои завршиле медицински студии.[DOUBLEPOST=1397567064][/DOUBLEPOST]

Само Германицте? А Канада, Австралија, САД, Нов Зеланд?
За две години само Албанци ќе останат во Република Македонија и стари лица кои не се способни да се иселат. Јас сигурно нема да бидам во тие што ќе останат, бил предавник или не. :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
За две години само Албанци ќе останат во Република Македонија и стари лица кои не се способни да се иселат. Јас сигурно нема да бидам во тие што ќе останат, бил предавник или не. :)
Демек Албанците глупи се па ќе останат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom