Ауфвидерзен Македонијо!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
А замисли да работиш во НАСА или пак да бидиш менаџер во некоја голема банка.
Замисли да незнајш колку пари имаш пошто таткоти на милијарди лежи и воопшто да не треба да работиш.
Замислуваш.......[.
Да замислувам дека е миљарда пути боље да работам на истата таа заебана лента за пари у странство, неголи тука за ништо. Тоа е работата за мислење - ако више работиш на таква лента, боље да бидам платен неголи да работам за бес пари.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
ПИСМА НА НАШИ ОД АМЕРИКА

Jas vekje odamna ne se gledam kako del od taa drzava, ama za razlika od devees posto imigranti si priznavam deka me boli. Osobeno koga kje vidam lugje na 50 i kusur da pocnuvaat sve od novo, ili deca shto ostavile cela familija rachunajki deka ovde sve kje im procuti. Unapred da vi kazam, so srekja neka vi e...osobeno ako planot vi e nishto da ne praite. Samo ve molam, ako ne idete na glasanje, ne se fakjate za rabota, togash ne kukajte na fejsbuk. Badijala e, i stvarno e patetichno.

Ziveam vo USA neshto nad 10 godini. Dojdov ko kopilj, bubuljichast devetnaesgodishen shizik so super idei i ogromen osmeh na aerodrom poshto neli, idam navamu za da mi bide mene poubavo. I kako i shto devees posto od gurbetchii nema da priznaat ama brzo sfatile, ne techeshe med i mleko ni pa me chekaa so shiroko otvoreni race da mi dadat rabota pari stipendija i medalja brakjava ovde. Ama sega sme OK, si ja terame nekako.

Muabetot mi e - ako ne ja biva, dali ima shansi nekad da ja bide i dali ti imash plan da bidesh del od toa? I ako begash u tugjina, dali znaesh kolku glupo chuvstvo e da plakjash danok za tugji bezdomnici i vojni? Dali znaesh koja patetika e da kopash vo restoran ili fabrika, da kukash po stari kraj i pcuesh deka odma bi se vratil ako bilo malce podobro, a so nishto ne si probal da go napravish podobro? Iskreno ne me zanima - sekoj so svojot ksmet, jebiga negde treba da se zivee i kad-tad da se umre. Bujrum, ima mesto tuka za sekogo. Kad-tad kje se snajdesh.

Mene me zanima shto e so onie shto se ushte se tamu, a mrchat deka ne chini. Shto pravat ovie lugje? Od novive imigranti slusham prikazni deka ne smee da se mrchi protiv vlada vo javnost; deka narodov nema pari za kafe sekoj den ko porano, i deka ne se iskachalo ko porano, osobeno ne ovie od moja generacija. Aj penzionerite (negde okolu 500000 iljadi navodno) shto nemaat kaj da idat da gi trgneme. Shto pravat lugjevo shto ne im chini za da im bide poarno? Nejkam da spominjam pozicija opozicija - i ovde gi ima dve tajfi ama pak nekako tera drzavava (ne deka i ovde ide na arno ama toa e navistina nebitno).

Gi znam site dobri izgovori i odgovori - deka ne znam kolku e gadno stanato, deka ovie se segde vlezeni, deka drugive ich ne gi biva, deka bracata albanci sve prezemale (i oni si imaat ista maka), deka ne znam kolku e teshko poshto ne sum tamu...i mozebi seto toa e ziva vistina, ama da videv barem eden da proba neshto da napravi, da izleze od matricata, nemashe da go napisham ova. Jas vekje odamna ne se gledam kako del od taa drzava, ama za razlika od devees posto imigranti si priznavam deka me boli. Osobeno koga kje vidam lugje na 50 i kusur da pocnuvaat sve od novo, ili deca shto ostavile cela familija rachunajki deka ovde sve kje im procuti. Unapred da vi kazam, so srekja neka vi e...osobeno ako planot vi e nishto da ne praite. Samo ve molam, ako ne idete na glasanje, ne se fakjate za rabota, togash ne kukajte na fejsbuk. Badijala e, i stvarno e patetichno.

Goran

-

Коментарот под текстот најдобро отсликува што сакам да кажам:

"Дечко, ти си јако неинформиран.
-Викаш, си фатил Америка за да ти биде поубаво.
Па после на нас ни солиш памет зашто се иселуваме од државата дека нели "imame mnogu opcii"...
- Патетика било да плаќаш туѓ данок и да копаш по ресторани. Дојди си бе брат, заедно ке ја смениме државата.

Мене ми изгледа јако лицемерно што ТИ, кој си киднал у прва прилика, сега сакаш друг да ти ја смени државата кон подобро. Сол на рана е што во последно време, еден куп гастарбајтери солат памет како треба да се води државата."
Samo komentarov vredi, deckovo inace neznae sto saka da kaze, bar jas ne go razbrav. nesto mu e zal nesto ne mu e zal.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Затоа пак оваа мајка од Сараево nailed it.

Highlight: (народот) "Дискретен по прашањето за својата беспомошност, молчи во своите јами и чека... Што чека тој народ, тоа никој досега го нема утврдено. Не чекајте ништо! Бегајте од тука на првата шанса! Нема тука ништо."[DOUBLEPOST=1397476086][/DOUBLEPOST]
Samo komentarov vredi, deckovo inace neznae sto saka da kaze, bar jas ne go razbrav. nesto mu e zal nesto ne mu e zal.
Дефинитивно.
У суштина препорачува место да се селат луѓето од тука, да почнат да се борат со ветерни мелници, а баш он обратно напраил.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Да му ебам ова порталиве наши неписмени. Од цело писмо, толкаво долго и со сите работи во него изнапишани, тие во наслов реченицата со чорапите кога ебеш ја ставиле, небаре тоа е суштината на цело писмо.... свашта :eek:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Да замислувам дека е миљарда пути боље да работам на истата таа заебана лента за пари у странство, неголи тука за ништо. Тоа е работата за мислење - ако више работиш на таква лента, боље да бидам платен неголи да работам за бес пари.
Па во тоа е и идејата.
Замислувањето.
Ама замислувањето( мечтаењето) и реалноста не секогаш одат рака под рака.
На пример и јас замислувам колку е добро да се возам со најнов модел на мерцедес, си замислувам колку добро влечи, колку е лагодно возењето, си замислувам како онака си се возам по некој планински патчиња во Швајцарија, ветерот ми ја игра косата итн итн. Ама во реалноста возам нешто сосем друго и патчињата не се планински уште помалку лагодни за возење.
Сега ме сфати што сакам да кажам или полесно ти е да си замислуваш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Па во тоа е и идејата.
Замислувањето.
Ама замислувањето( мечтаењето) и реалноста не секогаш одат рака под рака.
На пример и јас замислувам колку е добро да се возам со најнов модел на мерцедес, си замислувам колку добро влечи, колку е лагодно возењето, си замислувам како онака си се возам по некој планински патчиња во Швајцарија, ветерот ми ја игра косата итн итн. Ама во реалноста возам нешто сосем друго и патчињата не се планински уште помалку лагодни за возење.
Сега ме сфати што сакам да кажам или полесно ти е да си замислуваш.
Тешко некој тебе да те свати.
Првин објаснуваше колку е тешка работата и коа ти објаснија дека истата работа во Македонија е 10 пати понеплатена се префрли на тоа е јбг тоа е реалноста,вау не би знаеле да не ни кажеше.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Македонски иселеник во Норвешка порачува дека не гледа никаква надеж во Македонија . Јас ќе кажам само после сите фаланга пораки од нашата дијаспора конечно нешто паметно да излезе по социјалните мрежи од нашите иселеници . Слушајте паталец, а не гаталец . ;)


„После денешните претседателски избори во Македонија, спомнувањето македонски народ и Македонија е излишно и безвредно. Утре, 14.04.2014, уште во раните утрински часови отпочнувам процедура за отпис на државјанство. Време е остатокот на животот целосно да и се посветам на мојата сакана и бесценете држава Норвешка, која ми го дава целосниот мир, спокоен живот и благосостојба. Викиншкиот дух пред се!!! Ha det bra“.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Македонски иселеник во Норвешка порачува дека не гледа никаква надеж во Македонија . Јас ќе кажам само после сите фаланга пораки од нашата дијаспора конечно нешто паметно да излезе по социјалните мрежи од нашите иселеници . Слушајте паталец, а не гаталец . ;)

Нека умри таму, ме заболе од колено па нагоре.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Neka se nakotat use malku dojdenci tamu pa naednas na sekoe kose ke nikne po nekoj Brejvik. Na Germancite ova im e vo krvta, kad tad ke dojdat na red pecalbarite kako na vremeto evreite. Bureto si vrie.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Neka se nakotat use malku dojdenci tamu pa naednas na sekoe kose ke nikne po nekoj Brejvik. Na Germancite ova im e vo krvta, kad tad ke dojdat na red pecalbarite kako na vremeto evreite. Bureto si vrie.
Ние тој тероризам веќе го живееме тука бе друже . Сети се на масакрот на смилковското езеро . Вахабистички Брејвици пуни сме . :/
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ние тој тероризам веќе го живееме тука бе друже . Сети се на масакрот на смилковското езеро . Вахабистички Брејвици пуни сме . :/
Остави го Валво е со Авто Мафијата него никој не го гиба :) за него Македонија е рај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom