Арт терапија

Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Арт терапијата е насока од психотерапијата во чија суштина е ликовно изразување, како средство за експресија на мисли и емоции, со цел решавање на постоечки психички кофликт. Самиот поим, Арт терапија (Art Therapy) се однесува на терапија низ ликовен израз.
Арт терапијата, спаѓа во групата на креативни арт терапии (Arts Therapies), заедно со музичката терапија (Music Therapy), драмска-актерска терапијата (Drama Therapy), преку танци и игра (Dance and Movement Therapy)… но секоја од нив, е посебна наука.

Убаво е да се знае, дека во пракса, арт терапијата бара многу стручен и зрел пристап, искуство и постојано усовршување на терапевтот. Во последните 50-тина години, Арт терапијата развила посебни методи, богата теориска база, во најголем дел како извор од психо-динамичкиот пристап во психологијата, аналитичката психологија, групната анализа, хуманистичкиот пристап во психо-терапијата, психологијата на уметноста и теоријата на уметникиот израз.

Арт терапијата се одвива индивидуално или во група, а секогаш е водена од квалифициран терапевт, со завршени посдипломски студии, во треаење од две години. Арт терапевтите најчесто работат со најтешките и најранливи случаи, затоа од нив се бара голема стручност- добра теоретска покриеност, богато искуство во пракса, зрелост.

Иако се смета дека е понова професија, арт терапијата поминала долг пат на развој. Почнала да се развива во 40-тите години на минатиот век, прво во САД, па во Велика Британија. Во 1964 год. основано е првото друштво на арт терапевти во Британија (www.baat.org), а во 1977 год. арт терапијата е признаена како професија Health and Care Professions Council (www.hcpc-uk.org).

Во Македонија, состојбата на полето на арт терапијата е на ниво кое во европските земји било во 60-тите години на минатиот век. Во психијатриските центри и болници за рехабилитација, т.е. центрите за лица со посебни потреби, се вработени лица кои незнаат да работат адекватно и соодветно. Најчесто без основни знаења и познавања на проблематиката на израз преку уметност.

Извор
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Prekrasna metoda e art terapijata! Jas imam chitano za ovie metodi na nivo na kreacija i se mnogu prekrasni, i mnogu pododobri vo odnos na klukanje so drogi i perenje mozok.
Ponekogash sam se psiho analiziram i si pravam skoro sekoj den muziko tereapija i ponekogash koga imam vreme se zanimavam so Art Terapija, na moj nachin, preku likoven izraz.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
На нет можат да се видат многу сликички со наслов Art is Therapy ...самиот Пикасо рекол- секое дете е родено како артист!
Арт терапијата не е само за болни, нормално...кај нас мислам дека нема дипломиран арт терапевт, сеуште...иако има обиди да се практикува.

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/491/Zdravlje/1459310/Art+terapija,+put+ka+pozitivnim+mislima++.html
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Прекрасна работа (y) исто така психолозите и психијатрите често користат тестирање преку цртеж нацртан од пациентот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom