Александар Македонски и Афганистан

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Форумот Кајгана е поделен на многу подфоруми, и моментално се наоѓаш на подфорумот за Историја, а не за "Сештологија".

Тука има поставено одредени теми со јасни наслови, за секој писмен да дискутира и дебатира во нивните рамки.
Ако ти е целта да ја уништуваш темата со работи што лично тебе те мачат, и немаат допирни точки со темата, јас сум тука да ти кажам дека тоа нема да ти биде дозволено.

Повели и ти и сите останати слободно дискутирајте според темата.
 
K

King_Stone

Гостин
Па секако тоа е цензура,па се разбира јас кога сум во Историја,зборувам за такви теми.А тоа ако на некого не му одговара,тоа е друго.Не може да се согласуваме во се.Тоа е исто,ако сум во Филозофија и Психологија,и на тема за соништа кажам дека не верувам во такви работи,да бидам укорен за тоа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Потполно се согласувам - отсега па натаму, едно предупредување, наредно бан од тема. Со ова ќе избегнеме офтопик дискусиии.

Ч е н т о, одредбава стапува во сила веднаш.(y)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Како прво,арамејскиот јазик,спаѓа во семитска група,што нема никаква врска со јазикот на Македонците од антика.Тој се јавува после асирското ропство на Израел.А за таа мода сто си пишал,сегде се казува како Хеленизација
Арамејскиот е една гранка на семитските јазици со локални примеси, и подоцна, примеси од говорите на новите владетели на Блискиот Исток. И не се појавува после асирското ропство, затоа што јазик не се раѓа преку ноќ.
Хеленизација е узурпација на македонското наследство. Македонците биле освојувачи, македонците биле владетели, Македонците биле администратори, Македонците биле се и сја, а спроведувале хеленизација?!? За секој со здрав разум тука нешто не “штима“. Настрана тоа што тој термин е промовиран во време на воодушевеноста со античкото наследство кај западната јавност и еве се провлекува два века и е многу тешко насоката на западното мислење да се промени...
--- надополнето: 22 октомври 2012 во 23:10 ---
Како што истакнав претходно, најлошо е кога луѓе со минимално и површно познавање на историјата се обидуваат да даваат историски оцени.

Некои работи ќе бидеш во состојба да ги разбереш откако ќе се облагородниш малку со книгата.
Брат, зар не гледаш дека се присутни тука со задача? Нема врска дали читаат или не. А најверојатно не се ни Македонци...
 
R

Rigel Kent

Гостин
Хеленизација е узурпација на македонското наследство. Македонците биле освојувачи, македонците биле владетели, Македонците биле администратори, Македонците биле се и сја, а спроведувале хеленизација?!? За секој со здрав разум тука нешто не “штима“. Настрана тоа што тој термин е промовиран во време на воодушевеноста со античкото наследство кај западната јавност и еве се провлекува два века и е многу тешко насоката на западното мислење да се промени...
Aj da go objasnis ova malce poopsirno? Kako toa uzurpacija?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Сето влијание што било ширено во освоените земји било Македонско влијание (пред се културно). Она што било македонско влијание, македонска инфлуенца во целокупниот живот во новоосвоените земји 2000 години подоцна е прикажувано како Хеленско. А “Хелените“ во тоа време воопшто не биле никаков фактор кој би имал влијание во животот на овие нови Македонски земји.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Тоа ширење на културно влијание вклучува и ширење на јазик, писменост итн. Кој јазик и кое писмо се ширело?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Хеленизација е узурпација на македонското наследство.
...

Aj da go objasnis ova malce poopsirno? Kako toa uzurpacija?

"...Finally, two points of terminology. I use the word 'Hellenistic' for no better reason other than out of the force of acquired habit, but of course the word and the concept are modern inventions that were unknown to the ancient world. The continued use of the word perpetuates misleading assumptions, and there is a serious case for avoiding it altogether, though the impracticality of this is obvious..."

Превод:

"...На крај, да се осврнам на две точки околу терминологијата. Јас го употребувам зборот 'Хеленистички' заради никаква подобра причина одошто од инерцијата на стекната навика, но се разбира тој збор и концепт се модерни измислици што беа непознати во античкиот свет. Постојаната и последователна употреба на зборот во континуитет создава лажни (буквално=водење во погрешни насоки) претпоставки, и затоа постои сериоэен напор да се избегнува сосема, иако непрактичноста од ова е очигледна (мисли на огромната етаблираност на терминот, без разлика на неговата грешност)..."

http://www.jstor.org/pss/639286
 
R

Rigel Kent

Гостин
Тоа е за терминот хеленизација , во тоа јас се сложувам , но да ја објасниме суштината таа е поважна.
 
K

King_Stone

Гостин
Македонскиот јазик и писмо.
Нема никаков засебен македонски јазик и писмо,од антиката.Баш сум барал уште одамна да ми се расчисти таа дилема.Можеби постоел некој дијалект на овие простори,ама таа администрација на Македонското царство,го користи старогрчкиот како официјален.Ако имаш нешто конкретно,тогаш повели,изложи го.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нема никаков засебен македонски јазик и писмо,од антиката.Баш сум барал уште одамна да ми се расчисти таа дилема.Можеби постоел некој дијалект на овие простори,ама таа администрација на Македонското царство,го користи старогрчкиот како официјален.Ако имаш нешто конкретно,тогаш повели,изложи го.
Како прво, ти си бугарски стипендиста и однапред знаеме дека е залудно дискутирањето со тебе кога имаш за цел да негираш било што ја истакнува посебноста или континуитетот на Македонците.

Како второ, во самиот пост користиш некоректни термини и вадиш констатации кои во научната литература се употребувани со друго значење. За пример, терминот „старогрчки“ е академски термин од последниве 5 века. Чекам да ни покажеш како бил нарекуван од тогашните негови корисници.
Друг пример е прескокнувањето на создавањето на хеленската азбука и значењето на т.н. административни јазици во старите империи.

Како трето, имаме специјална тема за разликите меѓу античките Македонци и Хелените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom