Александар Македонски и Афганистан

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Како прво Арамејскиот јазик. Како второ имало влијание во целосната култура, поготово кај младиот свет кои ја следеле модата како и сите млади во светов...
А што биле Византијците? Населението? Не зборувам за владетелите како Римски цареви. Населението било од древни времиња пелазгиско. Што станало со тоа население? Римјаните ги истребиле и доселиле свое население од Италија? (ова се однесува и на турскиот период) Па и така да е, Италиотите (Ромеите) се поблиски до Македонците отколку до “Грците“.
Ете ти пиша King_Stone.. а ако не ти се допаѓа, ко што гледам дека не ти се допаѓа.. онда оди кај Германцине и Русине, имаат тие еден куп сочувани документи од времето на ВИзантија.. па барај и читај...

Колку што знам вака, немале тогаш државјанства, пасоши и лични карти, па да им пишуе националност ....

И патем речено, токму за ова ти зборев, а ти пак се фати за Историјата, и за Националното.. батали тоа.. остај го гурбетџијава од Авганистан да не почести со неговото патешествие,, оти овде чинам за тоа се зборува... А не за тоа кој од каде е...

И ко што гледаш одма се нафрлија сите „историчари“ овде на темава..
На ред се бугарчињава да се појават и да речат во Авганистан живеат бугари и отиде у курац темава...
--- надополнето: 20 октомври 2012 во 10:56 ---
За разлика од татарите,гејците и многу други ние не лажеме и крадеме туѓи истории.Ние ја кажуваме вистината,која кога тогаш ќе излезе на виделина
Брат... значи ко на Кариес што му реков, и тебе ќе ти речам.. батали тоа. Bratot убаво си пиша.... има руги теми за ова, пишувај таму..
Гурбетџијава имал искуство у Авганистан и сака да сподели.. што сереш за историја како било шо било?!? Ти беше таму и знаеш како било ебаго!

и по втор пат.. ќе се настрват сеа бугариве и ќе ја укакаат темава..
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Значи да се разбереме фактите се тие.Јас не сум ги измислил.Дури и еден Американец има свој блог конкретно за тврдината(поточно е за базата,ама е фатена поентата).Не навлегувам многу во детали,бидејки не сум многу упатен во таа тема,но фактите се тие,и постојат.За чалгиите реков дека ритамот потсетува на нив,а не дека се исти!!!!!!!!И друго имињата мислам дека кажуваат се.Ке се обидам утре да грабнам некоја фотка,за да ви покажам неколку луге кои се од локалното население дека цртите на лицето и целата конституција нивна многу потсетува на нас Македонците.Кој сака да верува добро,кој не негово си е.Значи ке се обидам да дојдам до повеке информации,за да темата биде поинтересна,нели.Самото племе Пашту со векови не се мешало со локалното население.Но генот не можеш да го промениш.И кажете ми како е можно кога разговараат,а сум ги слушал и ги слушам нивниот јазик звучи како јазик од Европа,додека останатите како од Индија и Непал се приметува начинот на изговарање на зборовите дека е поинаков.И зошто кога бројат бројат ЕДЕН,ДВА,ТРЕ,ЧИТР,ПОЈК,ИТН........Ова го чував за на крај да темата биде поинтересна....Уживајте
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Интересно ова со броевите. Стварно би било поинтересно ако би можел да ставиш неколку фотки.
 
K

King_Stone

Гостин
За разлика од татарите,гејците и многу други ние не лажеме и крадеме туѓи истории.Ние ја кажуваме вистината,која кога тогаш ќе излезе на виделина
A koi ste vie,paraistoricari?Za taa vistina,sto ubavo vikas,koga togas ke izleze na videlina///Site dokazi vo ovie 150 god,od svetskata istorija,za antikata drugo zboruvaat,a toa go potvrduvaat i ovie od MANU(ke mi reces tie bile komunisti).Ovaa drzava ako ne se potpre na zdrava nauka,nisto ne biduva od nea.Ne mozeme nie da si ja svrtime istorijata,kako sto nas ni odgovara

--- надополнето: 20 октомври 2012 во 17:04 ---
Значи да се разбереме фактите се тие.Јас не сум ги измислил.Дури и еден Американец има свој блог конкретно за тврдината(поточно е за базата,ама е фатена поентата).Не навлегувам многу во детали,бидејки не сум многу упатен во таа тема,но фактите се тие,и постојат.За чалгиите реков дека ритамот потсетува на нив,а не дека се исти!!!!!!!!И друго имињата мислам дека кажуваат се.Ке се обидам утре да грабнам некоја фотка,за да ви покажам неколку луге кои се од локалното население дека цртите на лицето и целата конституција нивна многу потсетува на нас Македонците.Кој сака да верува добро,кој не негово си е.Значи ке се обидам да дојдам до повеке информации,за да темата биде поинтересна,нели.Самото племе Пашту со векови не се мешало со локалното население.Но генот не можеш да го промениш.И кажете ми како е можно кога разговараат,а сум ги слушал и ги слушам нивниот јазик звучи како јазик од Европа,додека останатите како од Индија и Непал се приметува начинот на изговарање на зборовите дека е поинаков.И зошто кога бројат бројат ЕДЕН,ДВА,ТРЕ,ЧИТР,ПОЈК,ИТН........Ова го чував за на крај да темата биде поинтересна....Уживајте
Незнам зошто е толку тешко да се свати дека бидејки народот Пашту,штом припаѓа во Западно Иранската група,од Индоевропските јазици,а со тоа истовремено има сличности со нас.Како во броењето,така и во имињата.А освен тоа битно се разликува од останатите народи во Азија.И што треба да се заклучи дека еден 50 милионски народ потекнува од нас.Алал да ни е,ние сме го населиле цел свет. Забегано е тоа тврдење.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
А тебе ти пречи тоа тврдење или само онака лупетараш по форумот.Па разбираш ли ти македонски или не разбираш.Кога и самото локално населени тврди дека тврдината е направена од гоелм војсководец пред милиони години.Ако имаш нешто попаметно да кажеш на форумот кажи.Јас ја отоворив оваа тема чисто ете да се знае дека Александар Македонски поминал низ оваа пустелија.И сега тебе ти пречи тоа.Јас лично сум горд на историјата на Македонскиот народ.А ако тебе ти пречи тоа,тогаш проблемот е кај тебе не кај темата.Гледаш ли лугето дека се заинтересирани и дека сакаат уште информации.Па сега ти се најде т.н историчар(опинчар)да солиш памет.Брееее што учени луге сме имале ние во државата,само сува интелигенција......Оди бркај работа,кажи паметен збор или мрш од темата......:drk::drk::drk::drk::drk:
 
K

King_Stone

Гостин
Нема потреба да се навредуваш,не реков ништо лично кон тебе.Постојат некои факти,точно е тоа дека таму бил Александар,тоа не го оспорувам.Ама кога дошол таму тој народ Пашту,и тогаш постоел,знаел да брои,имале имиња,не оделе голи,значи уште тогаш имало сличности,па нормално кога и они и ние и останатите од Индоевропската група на народи носиме исти карактеристики.Мене ме иритира тој таков настран национализам,ние сме најдобри,најубави,најпаметни во целиот свет.Треба еднаш да се свати дека светот не почнал,од тука.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
A koi ste vie,paraistoricari?Za taa vistina,sto ubavo vikas,koga togas ke izleze na videlina///Site dokazi vo ovie 150 god,od svetskata istorija,za antikata drugo zboruvaat,a toa go potvrduvaat i ovie od MANU(ke mi reces tie bile komunisti).Ovaa drzava ako ne se potpre na zdrava nauka,nisto ne biduva od nea.Ne mozeme nie da si ja svrtime istorijata,kako sto nas ni odgovara
МАНУ користат факсификат историја.Евети читај малце.Ќе ти треба повеќе време.
Собирано од повеќе домашни и светски историчари и се е објаснето многу убаво кој од каде потекнубва и од каде дошол.

http://brigien.com/Makedonija.pdf

Не е лошо да си ја симнеш да ја имаш во домашната библиотека
 
K

King_Stone

Гостин
А кој е тој,кој го вели тоа дека МАНУ кој се потпира на веродостојните докази на светската историја е фалсификат,а додека оној Донски,и елитата истомисленици само филозофираат,и нагаѓаат,се исправни.Јас верувам во светски признаена историја,а не во заблуди.За историја треба докази,историјата е наука која се потпира на аргументи,а не на претпоставки
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
МАНУ користат факсификат историја.
Во МАНУ членуваат и научници, професори и стручњаци од светски нишани, затоа не е исправно вака колективно да се обвинуваат. Како и во секоја друга организација или институција и таму се присутни разни табори, струи, десни и леви, идеолошки антагонисти и сл.

Точно е дека ние имаме свои стари комунистички кадри кои своето образование на времето го стекнале токму во соседните земји каде што историјата била ползувана како политички инструмент и идеолошко оружје за пропагирање на различни идеи и истиве кадри подоцна ги ширеле своите стереотипни историски толкувања и догми врз своите воспитаници и ги тровале така со расипано верување.

Најголемата штета сепак е направена од соседните ни историчари кои своевремено во општата светска историја успеале да вметнат анти-македонски историски концепции, во што помогнало и доцнењето на македонската научна мисла и лошата организираност.
Затоа сега во најголемиот број случаи се соочуваме со јавно прифатени историски учења кои се резултат на представите и сфаќањето на странците оформени од перото на политичките интереси на соседните ни народи.
 
K

King_Stone

Гостин
Тие комунистички историчари повеќе ги оправдувам,отколку овие сегашни пројавени псеудоисторичари кој имаат повеке тези,а ништо не можат да докажат.Овој народ на овие простори има словенско потекло,тоа никој не може да го порекне.Ама навистина е лудо тврдењето,дека сите Словени потекнуваат од Античките Македонци.Кога Античките Македонци имале писменост и култура,а додека на Словените потребно било Кирил и Методиј да ја створат таа писменост.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тие комунистички историчари повеќе ги оправдувам,отколку овие сегашни пројавени псеудоисторичари кој имаат повеке тези,а ништо не можат да докажат.Овој народ на овие простори има словенско потекло,тоа никој не може да го порекне.Ама навистина е лудо тврдењето,дека сите Словени потекнуваат од Античките Македонци.Кога Античките Македонци имале писменост и култура,а додека на Словените потребно било Кирил и Методиј да ја створат таа писменост.
Како што истакнав претходно, најлошо е кога луѓе со минимално и површно познавање на историјата се обидуваат да даваат историски оцени.

Некои работи ќе бидеш во состојба да ги разбереш откако ќе се облагородниш малку со книгата.
 
K

King_Stone

Гостин
Пријателе,не е секој историчар што ќе напише книга,ако таа книга не содржи докази,а се наведува од раскази,и се обидува да толкува самоуко,биологија,библија,и други природни наука,тогас ти си ми препорачал книга од научна фантастика,а не од историја.Доволно кога ке погледнеш,дека словенскиот јазик го оформил,келтскиот и германскиот.Тврдење, а без доказ,германскиот јазик се одвојува од индоевропскиот и се оформува 1000год,пред словенскиот.Или решавање на мистериозниот јазик од Каменот од Розета, демотското писмо,дека тоа е битолски говор.Човек ниту да се смее,ниту да плаче.Секаква лудост,ништо ново,ова го имам сретнато уште пред 15 год,кога створаа иницијатива да се врати верувањето во боговите,на античките Македонци.:tapp:

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пријателе,не е секој историчар што ќе напише книга,ако таа книга не содржи докази,а се наведува од раскази,и се обидува да толкува самоуко,биологија,библија,и други природни наука,тогас ти си ми препорачал книга од научна фантастика,а не од историја.Доволно кога ке погледнеш,дека словенскиот јазик го оформил,келтскиот и германскиот.Тврдење, а без доказ,германскиот јазик се одвојува од индоевропскиот и се оформува 1000год,пред словенскиот.Или решавање на мистериозниот јазик од Каменот од Розета, демотското писмо,дека тоа е битолски говор.Човек ниту да се смее,ниту да плаче.Секаква лудост,ништо ново,ова го имам сретнато уште пред 15 год,кога створаа иницијатива да се врати верувањето во боговите,на античките Македонци.:tapp:

узда.jpg
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
King_Stone, ќе дискутираш по темата или и на тебе како на бугарскине тролови на секоја една тема овде на подфорумот за Историја ти се гледа некоја невидлива неонска табла на која пишува: "Место за лечење лични комплекси и фрустрации"..?!?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
МАНУ користат факсификат историја.Евети читај малце.Ќе ти треба повеќе време.
Собирано од повеќе домашни и светски историчари и се е објаснето многу убаво кој од каде потекнубва и од каде дошол.

http://brigien.com/Makedonija.pdf

Не е лошо да си ја симнеш да ја имаш во домашната библиотека
Oвој е бе ветеринар! Работел како советник за говедарство во ЗИК Пелагонија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom