Ако морам да одберам: татковината или парите, што би одбрал?

Кој е вашиот избор?


  • Вкупно гласачи
    360
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Се прашувам дали ако ова прашање им го поставиш на која било друга нација одговорот би бил друг?

Ако морам да одберам: татковината или парите, што би одбрал?

МНОГУ ПАРИ ?

Мислам одговорот би бил ист.



 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Јас мислам дека странците не ни помагаат ама не ни одмагаат и тука лежи зајакот зошто се подобри од нас,

Значи да речеме со странец ако се договориш за работа од 1000евра ти ги кешираат а кај нас ти даваат 1/4 и после те зафркаваат .

Значи егоизмот е голем и немање свест дека сите треба да живеат добро во една држава ,ЗНАМ дека во туѓина е јабана ама технички во Странство преку стаж можеш да заработиш во најлош случај за една куќа во МК.

Значи надвор заработуваш а дома трошиш кој циклус е ова.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Отидов летово 10тина дена малце прошетав низ Европа. Тоа што го видов не ме изненади, ама не зачуди.

Ладни луѓе кои живеат без дружење и комуникација, многу сиромашни, просјаци, криминал, црнци...

Ние македонците сме комуникативни, сакаме да излеземе, да прошетама, сакаме кафани и да трошиме пари... таму добив впечаток дека тоа го нема.

Според тоа што го видов, сфатив дека овде ми е убаво и тука ќе си седам. Како во Македонија, нема никаде!
 
П

Пепси_

Гостин
Отидов летово 10тина дена малце прошетав низ Европа. Тоа што го видов не ме изненади, ама не зачуди.

Ладни луѓе кои живеат без дружење и комуникација, многу сиромашни, просјаци, криминал, црнци...

Ние македонците сме комуникативни, сакаме да излеземе, да прошетама, сакаме кафани и да трошиме пари... таму добив впечаток дека тоа го нема.

Според тоа што го видов, сфатив дека овде ми е убаво и тука ќе си седам. Како во Македонија, нема никаде!
Да не беше у некој пензионерски дом ? не сварно ? кој не сака да излегува во кафани и да трошат пари ?
Само кај нас во сред понеделник се може тоа или на пример сред работна недела. А "тие" си знаат кога што се прави (викенди),е тоа е проблемот во нашиот менталитет не се знае кој шо праве и каде праве.

Незнам зошто сите велат германците биле ладни луѓе онакви или такви ? Јас кога бев луѓето беа максимално гостопримливи (се потрудиа да останат 3-4 дена повеќе на работа само заради нас) јадење ни правеа, децата им се дружељубиви,културни, ако ти треба нешто помош ти помагаат,се беа само далеку од ладни.
- Кога требаше да се оди на појадок,само ние македонците касневме оти некој сакал уште пола саат да се доспие,некој го мрзело да стане,а германците веќе беа наместени и нас не чекаа :tapp:
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
море давај парите ке ти (e)бам татковината без пари :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Македонците купуваат гардероба, но само на попуст

Добар шопинг можат да си дозволат само оние кои работат во странство.
Пракса во светот пак е редовна распродажба на целата гардероба 4 пати годишно.
Кај нас попусти се нудат најчесто на дел од неа, или на тоа што не може да се продаде неколку години. :pos::pos:Сепак, секое ново парче гардероба купено поевтино ги прави среќни граѓаните.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/makedoncite-kupuvaat-garderoba-no-samo-na-popust
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
во суштина луѓето се секаде слични на карактер, тоа што ги дели е единствено културата.
а може и да сум грешка
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Да се заработи добро париче во странство па назад живот терање во татковината :))
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Човек секогаш седи онаму каде што има корист.
Доколку би одбирал сега, парите.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
За добри пари ТАТКОВИНАТА :D
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Државата ни е заникаде, така да - странство.
 
A

Antigona

Гостин
Уште еднаш ќе кажам сите оние што толку ги испофалија државите како Шпанија, Франција , Германија и Ирска очигледно или никогаш не живееле во странство или пак никогаш не живееле во Македонија за да можат да направат реална споредба. Оние кои бегаат од Македонија најчесто се приморани да го сторат тоа а не поради некаква љубов или нешто. Оне пак кои се снајдени во Македонија а мечтаат за Прага , Берлин, Париз тоа е најверојатно поради многу кусото ескурзионо искуство во овие држави.
Идеален менталитет не постои секој си има предности и мани. Најголемиот проблем кај македонскиот менталитет е малограѓанството и недисциплината иначе што се однесува до карактеристики како фамилија, гостопримство, комуникативност , социјална компетентност, култура на исхрана, култура на однесување во туѓ дом и друго можат вода да ни носат сите кои најчесто се набројувани на оваа тема.
На крај нема поубаво од дома за сите оние кои успеале да се снајдат за пристоен живот, сите останати ја напуштат земјата од што морат, не од што и фали нешто. Но најдобро за секој да излезе на неколку години и да набилда малку компетентност па потоа да споредува Македонија со „надвор„..
Сакаш да кажеш дека другите нации немаат култура на однесување во туѓ дом ?

Инаку грешка си , не треба СИТЕ ОСТАНАТИ, туку ДЕЛ ОД НАРОДОТ ........бидејќи има и такви кои не ја напуштаа државата од што мораат , туку од што не можат (бидејки и не сакаат) да го прифатат нашиот менталитет.

За 5 дена заминувам повторно надвор од Мк и потоа ке си продолжам со коментирање на форумов и дури може да се сменам и јас како тебе да почнам да ја фалам Македонија и животот во неа како што тоа го правиш ти :)

Кажи што убаво е во Македонија, а јас и ти ( па и останатите) сме далеку од Мк ?

Абе убавини , милина , нели ? ;)
 
T

Tetro

Гостин
За 5 дена заминувам повторно надвор од Мк и потоа ке си продолжам со коментирање на форумов и дури може да се сменам и јас како тебе да почнам да ја фалам Македонија и животот во неа како што тоа го правиш ти :)

Кажи што убаво е во Македонија, а јас и ти ( па и останатите) сме далеку од Мк ?
Браво за овој НАЈискрен пост досега напишан на темава.
Ако некогаш ти затреба нешто/билошто, само дај ми адреса и ти праќам по најбрза пошта. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom