Ако морам да одберам: татковината или парите, што би одбрал?

Кој е вашиот избор?


  • Вкупно гласачи
    360
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.075
Поени од реакции
582
eбеш таков живот- оделе во Словенија по бензин само и само за да заштедат 30 евра на резервоар
не чиииииииини брале - или по храна у Германија
штом за 30 евра се тресат за да ги заштедат - замисли како им е :pos:
Не им е лошо, ич не им ја мисли.
Кај нас луѓето идат од Веро до Тинекс за 30 денари, не за 30 евра.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
A dali bi sakal decata tvoi posle detstvoto, koga ce porasnat, da go prodavaat svojot mesecen trud za 8000 denari. Da moraat da stedat 10 godini za da kupat nov avtomobil i cel zivot da ziveat vo tvojata stara kuca/stan.
а ти бе другар мислиш дека во другите држави тече мед и млеко? имаатѕ по 10 000 евра плата сите возат скапи коли платени во кеш имаат најнови мобилни телефони и сите се директори? мислиш дека во странство се е толку розево како што се прикажува???
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не комплицирајте со правдање за вашиот избор, одговарајте кратко и јасно - татковина или пари. Јас сум за парите, да завршам факултет и веднаш се селам од државава.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
а ти бе другар мислиш дека во другите држави тече мед и млеко? имаатѕ по 10 000 евра плата сите возат скапи коли платени во кеш имаат најнови мобилни телефони и сите се директори? мислиш дека во странство се е толку розево како што се прикажува???
Ne mi kazuvaj kako e koga jas sum vo stranstvo!
Mozebi ne tece med i mleko no za istiot trud doma sto me placaa po 150 evra, vamu dobivam dovolno sredstva za da si platam kirija, hrana, gorivo, obleka pa duri i da pratam nesto doma.

Nemoj da mislis deka ja mrazam Makedonija, ednostavno ne sakam da ziveam vo siromastija i da si go potrosam zivotot za gazdite i politicarite sto vladeat doma!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.110
Не им е лошо, ич не им ја мисли.
Кај нас луѓето идат од Веро до Тинекс за 30 денари, не за 30 евра.
крааааааааасно:pos:не им е ич лошо :pos:
Ženeva -- Krcatim gradskim autobusima stanovnici Ženeve svakodnevno idu na drugu obalu jezera, na kupovinu u Francuskoj.
Šporet koji u radnjama lanca Ikea u Nemačkoj košta 549 evra, a u Švajcarskoj dvaput više - 1.299 franaka (1.140 evra). Dezodorans koji u Nemačkoj košta 2,15 evra, u Švajcarskoj je 5,90 franaka (5,16 evra), a dečije auto-sedište koje se u Nemačkoj prodaje za 104,90 evra, u Švajcarskoj košta 239 franaka (209 evra
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=08&dd=18&nav_id=532703&fs=1
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Месечниот труд сигорно нема да го продаваат за 8000..Во Скопје бар не.Далеку сум от тоа јас да имам деца :D али ако можеле мојте да се снајдат без факултет да стигнат до поштена работа и од ништо колку толку да одржат семеен бизнис..Тогаш со факултет сигорно дека може и повеќе.Точно нема да имаат најнови коли,нема ајфони и такви ствари али секој што сака во македонија може да обезбеди средна плата за нормален живот..Имам доста роднини кој едвај чекаат да дојдат тука преку лето,и радо би ги мењале својте скапи коли за да живеат тука.Има доста недостатоци не викам дека нема,али нема ништо на готово :)
Знаеш што Димитар?
Сите знаат да солат памет од надвор.
Леле колку убаво се живее во МК леле ова леле она. Ама кога ќе дојдат да живеат во МК тогаш ќе бидат компетентни да кажат дека животот во МК е подобар отколку во Германија, Америка, Канада итн

Месечниот труд нема да си го продааат за 8000 туку за 12-15000, ама земи го предвид дека еден стан да изнајмиш во Велес и во Скопје се дупло различни во цена.

А твоите кога без факултет се доселиле во Скопје и успеале да стигнат до чесна работа било друго време. Тогаш тие со средно биле Богови. Знаеш, порано имало вечерни школи и тие со основно (и без основно) таму се доквалификувале. Затоа овие со средно им биле шефови!
Е сега средното е задолжително, факултетот не се цени а единствен начин да најдеш добро платена работа е да си магистар.
Не само што нема да имаат за Ајфон со средно, нема да имаат ни за Алкател! Море нема да имаат ни за храна!
За кола па да не прајме муабет:icon_lol:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Пола од сите вие што имате пишано на темава немате ни еден ден работно искуство. Уште живеете со мама и тато кои ве хранат, облекуваат, образуваат и секој ден ви даваат пари за кафе. Епа жал ми е ама wake up, животот не е розов. 500евра плата во Македонија не ти стига за ништо, затоа што само 200 евра е ќирија, а кај се сметки, храна, деца...

Никој не рече дека ние што гласавме странство тежнееме да бидеме милионери и конкуренти на Доналт Трамп, никој не рече дека таму ќе бидеме цареви... Ако не сте знаеле и овде се работи од 8.00 до 17.00, а најчесто и прекувремено, те третираат ко стока и на крај ти даваат бедна дневница што уште одма ќе ја потрошиш за да си купиш намирници за ручек. Таму работиш од утро до вечер ама барем те плаќаат, можеш да си платиш и ќирија и сметки и плус да си го наполниш фрижидерот, ќе бидеш потполно независен без мама и тато, а сепак ќе можеш да го прехраниш своето семејство.
А да, и што е најважно_ нема да се замараш и да те замараат со политика и политички срања.
И во странство животот може да биде убав ако знаеш како да го живееш.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Пола од сите вие што имате пишано на темава немате ни еден ден работно искуство. Уште живеете со мама и тато кои ве хранат, облекуваат, образуваат и секој ден ви даваат пари за кафе. Епа жал ми е ама wake up, животот не е розов. 500евра плата во Македонија не ти стига за ништо, затоа што само 200 евра е ќирија, а кај се сметки, храна, деца...

Никој не рече дека ние што гласавме странство тежнееме да бидеме милионери и конкуренти на Доналт Трамп, никој не рече дека таму ќе бидеме цареви... Ако не сте знаеле и овде се работи од 8.00 до 17.00, а најчесто и прекувремено, те третираат ко стока и на крај ти даваат бедна дневница што уште одма ќе ја потрошиш за да си купиш намирници за ручек. Таму работиш од утро до вечер ама барем те плаќаат, можеш да си платиш и ќирија и сметки и плус да си го наполниш фрижидерот, ќе бидеш потполно независен без мама и тато, а сепак ќе можеш да го прехраниш своето семејство.
А да, и што е најважно_ нема да се замараш и да те замараат со политика и политички срања.
И во странство животот може да биде убав ако знаеш како да го живееш.
И да тргнеш нешто на страна.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Месечниот труд сигорно нема да го продаваат за 8000..Во Скопје бар не.Далеку сум от тоа јас да имам деца :D али ако можеле мојте да се снајдат без факултет да стигнат до поштена работа и од ништо колку толку да одржат семеен бизнис..Тогаш со факултет сигорно дека може и повеќе.Точно нема да имаат најнови коли,нема ајфони и такви ствари али секој што сака во македонија може да обезбеди средна плата за нормален живот..Имам доста роднини кој едвај чекаат да дојдат тука преку лето,и радо би ги мењале својте скапи коли за да живеат тука.Има доста недостатоци не викам дека нема,али нема ништо на готово :)
Мајка ти и татко кој се снаоѓале без факултет уште Тито беше жив ама јбг, умре. Денес има повеќе дипломирани одошто работни места, дипломата може да послужи само да се украси ѕидот во дневна.
Во Македонија не можеш да обезбедиш плата да се прехраниш, а камоли за среден живот.

А за роднините твој што едвај чекаат да дојдат овде преку лето и што би ги мењале својте скапи коли за да живеат овде нека дојдат. Ја незнам кој им брани. Пошто овде им е поубаво а таму не им чини, нека дојдат слободно овде. Никој нема да ги врати, баш напротив. На ниеден иселеник не му чини во странство, ама не, за жива глава нејќе да се врати назад...чудна работа мајката.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.831
Поени од реакции
17.630
да не ве цитирам и двете:)Незнам кај реков дека мојте се доселиле во Скопје.И тоа што го работат нема благе везе со средното нити со некоја вечерна школа.И нема врска дека тоа било друго време,татко ми бил дете кога Тито умрел,а 20 години живееме во оваа држава вајда не ви кажував како ме израснале во време коа не сум бил роден:)
Инаку зборев за децата..родителите нормално подобро им е таму:) ..али какви снобови се тие луѓе..Нити искачаат нити пријатели имаат за кој кур живеат не ми е јасно..Ако ви се живее така патот под нозе и не е толку тешко во странство да отидеш.
А дипломата важи,само зависи за што..Никој не е крив што сите идат на право и економски па уште ме прават будала дека ке умрам на математички факултети.Ете на електро дури и стипендии давала за им се запишат луѓето.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
да не ве цитирам и двете:)Незнам кај реков дека мојте се доселиле во Скопје.И тоа што го работат нема благе везе со средното нити со некоја вечерна школа.И нема врска дека тоа било друго време,татко ми бил дете кога Тито умрел,а 20 години живееме во оваа држава вајда не ви кажував како ме израснале во време коа не сум бил роден:)
Инаку зборев за децата..родителите нормално подобро им е таму:) ..али какви снобови се тие луѓе..Нити искачаат нити пријатели имаат за кој кур живеат не ми е јасно..Ако ви се живее така патот под нозе и не е толку тешко во странство да отидеш.
А дипломата важи,само зависи за што..Никој не е крив што сите идат на право и економски па уште ме прават будала дека ке умрам на математички факултети.Ете на електро дури и стипендии давала за им се запишат луѓето.
Па ја сум на електро и никој не ни даде стипендија затоа што се запишавме, стипендија се дава на секој факултет, а и не може сите да завршат на електро... жити државата таква во која само за еден факултет има работа. И не ми кажуј децата нивни што сакале, овде се збори за работа во странство или работа во македонија, а не за детски сон.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
да не ве цитирам и двете:)Незнам кај реков дека мојте се доселиле во Скопје.И тоа што го работат нема благе везе со средното нити со некоја вечерна школа.И нема врска дека тоа било друго време,татко ми бил дете кога Тито умрел,а 20 години живееме во оваа држава вајда не ви кажував како ме израснале во време коа не сум бил роден:)
Инаку зборев за децата..родителите нормално подобро им е таму:) ..али какви снобови се тие луѓе..Нити искачаат нити пријатели имаат за кој кур живеат не ми е јасно..Ако ви се живее така патот под нозе и не е толку тешко во странство да отидеш.
А дипломата важи,само зависи за што..Никој не е крив што сите идат на право и економски па уште ме прават будала дека ке умрам на математички факултети.Ете на електро дури и стипендии давала за им се запишат луѓето.
Абе Диме. Ниту знам каква ти е состојбата, ниту ме интересира
Факт е дека во времето на Тито пред 25+ години ретки биле тие што завршиле средно. Токму тоа и го збориме погоре. Вечерните школи служеле за да се доквалификуваат тие што немале пет грама школо. А среднистите шефувале. Всушност не е воопшто важно дали тоа што го работат има или нема врска со средното. Работа си е работа, НО за таа работа порано вработувале со средно школо, а денес со факултет. Тоа е разликата.

Е сега..за другото што си го пишал.
Не знам јас каква слика имаш ти за луѓето на запад, ама јас бев во Америка и видов како живеат. И тоа моите блиски роднини.
Тие не се снобови. Тие излегуваат, се шетаат, посетуваат кина, театри итн.
Во Џерси има едно место се вика Гарфилд. Врие од наши. Мислиш во МК се наоѓаш. По баровите е полно со иселеници од МК. Некои така го разбираат поимот забава. За други пак, како мене, забава не е само да излезеш и да се начукаш како што се прави во МК. Забава е да излезеш и да си поминеш убаво. Луѓето со деца таму шетаат. Тие не се затворени во 4 ѕида. ОК кој како си ја наредил, НО верувај ми дека шетаат повеќе од овие во МК. Одат во Дизниленд, Орландо и слични места на тие. Моите таму работат од 9 до 5 и од 10 до 6. Зависи од денот. Викенд - слободен. Кога и да имаат слободен ден тие се активни.

Е ај сеа ти мене кажи ми нешто. За кој кур (како што ти си се изразил) ти се пријателите кога аир нема од нив. А? За да излезеш и да се опијаниш?

Ќе си ги земеш жената и децата и ќе си отидеш 2 дена на викенд. Нема по баровите да се пијаниш!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.831
Поени од реакции
17.630
Абе океј е све тоа,не реков дека има подобри услови тука.Туку дека и тука можеш да се снајдеш доколку се потрудиш.Сеа не како таму али ја сепак не би мењал држава кога имам моја.Не можам да замислам живот меѓу странци и тоа е,ниту па да го заборавам местото каде сум израснал:)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Абе океј е све тоа,не реков дека има подобри услови тука.Туку дека и тука можеш да се снајдеш доколку се потрудиш.Сеа не како таму али ја сепак не би мењал држава кога имам моја.Не можам да замислам живот меѓу странци и тоа е,ниту па да го заборавам местото каде сум израснал:)
Да можам да живеам постојано во NYC не би размислувала воопшто.

Луѓето си го живеат сопствениот живот. Баш ги боли за другите. Ете јас сум таква. Си го најдов моето перфектно местенце на светов. Уште фали да си се населам за стално :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom