Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
11 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
И јас имам акни..А обично повеќе ми излегуваат пред да имам циклус..И траат дури по 1-2 недели..Мнооогу се нервирам така..Користам Дермогал,ми помага,ама не е тоа тоа..Што ќе ми препорачате за чистењето на акни?
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
luge bez zavrkancii da ve prasam
posto gledam ima poveke zenski odgovori,za masko nema nisto
ja imav problem so akni,seuste imam,ama drasticno se namaleni...noo tie sto gi imam mi stoi kakoo nikad da ne gi snema....znaete naj4udno mi e sto izleguvaat sekogas na isto mesto...nekogas ke gi snema,no ostanuva luznicka(crvenilo) i posle nekolku nedeli povtorno ke izleze....sto da pravam ke kaze nekoj?
pozdrav
Па оди на некој специалист/кожен лекар. Мене ми рекоа дека црвенилото може да се повлече, но ако остане може преку некои третмани да се среди.

Бај д веј, сега одам на третман јонофуреза мислам дека се вика. Големите веке ми се повлекоа на цело, сега некоја мала тука-таму да ми излезе. А кечап, мајонез, сенф, салами, сендвичи немам јадено веке 2 месеци само заради тоа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.310
Акните навистина претставуваат проблем за младите, тие настануваат поради многу фактори кои ако земам да ги избројувам ке ми треба книга да напишам.

Најчесто настануваат поради локална бактеријална инфекција на кожниот епидермис во масните жлезди, тоа сето би можело успешно да се третитира доколку се користат средства т.е креми кои овозможуваат побрза регенерација на епидермиот и од тука следува и елиминација на бактеријата,која тешко може да биде уништена од пиење антибиотици бидеќи тие не навлегуваат во кожата а тие што навлегуваат го прават тоа во мали количини.

Мој совет до форумџиите со оваа проблематика е да користат Benzoyl Peroxide 5%
и се разбира да продолжат да ја подржуваат хигиената на своето лице со глицерински сапун.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
И јас имам акни..А обично повеќе ми излегуваат пред да имам циклус..И траат дури по 1-2 недели..Мнооогу се нервирам така..Користам Дермогал,ми помага,ама не е тоа тоа..Што ќе ми препорачате за чистењето на акни?
Јас имам акни веќе 3-4 години, ама онака по 2-3. Пред година дена почнаа интензивно да ми се јавуваат. Лом бев на цело лице. Бев на дерматолог и ми препорача да земам СКИНОРЕН маст, лосион со клиндамицин и апчиња тетрациклин. Со редовно користење на скиноренот (и уште го користам), лосионот ретко, а апчињата само првите 3 месеци, ептен сум задоволен. 80% од акните ми се исчистија, ми остана само по некое црвенило (го покривам со коректор од oriflame). Сега акни ми се појавуваат по 1-2 на 3-4 дена, ама сега ич не внимавам на исхрана.
Така да ти препорачувам, ако не сакаш апчиња, скинорен и тој лосионот ќе ти завршат супер работа. А, заборавив да кажам, користам и гел за миење од Avene и повремено едно мало лосионче од чајно дрво од oriflame.
 

gancevski111

Sweet Talker ............
Член од
31 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
veke edna nedela odam na laserska terapija vo asklepij(kavadarci) Prvenstveno otidov kaj Dr Ancevski mi prepisa antibiotik (ne sum bil za laserska terapija bidejki mozele i vaka da se izlecat pa da premineme na ne mi teknuva na imeto na procesot mene mi go obajsna kako grebenje na stariot sloj na koza) koj sto me terase na povrakane imase sporedni efekti...
Se prefrliv vo kavadarci vo Asklepij kaj lekar koj sto e isto taka obucen kako Ancevski i gi poseduva istite aparati i znaenje..
No pomina Edna nedela i 2 laserski tretmana no nema nikakva promena vo kozata na liceto... Ke vi pisam za ponatamosnte slucuvanja
L:)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18

neznam dali go ima kaj nas , ali mnogu pomaga clearasil ultra , gel za mienje
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
ahhhhhhhhhhh

И јас имам акни..А обично повеќе ми излегуваат пред да имам циклус..И траат дури по 1-2 недели..Мнооогу се нервирам така..Користам Дермогал,ми помага,ама не е тоа тоа..Што ќе ми препорачате за чистењето на акни?
akni koi se javuvaat posle pubertetot veke se hormonski, proveri si gi hormonite i jajnicite, iiiiiii ako si hrabra ke treba da piesh hormonski apcinja(jas na toa ne se nafativ)isto i mi rekoa koga ke rodish deca ke ti se izgubat, so drugi zborovi se vo hormonite:vozbud:
 

gancevski111

Sweet Talker ............
Член од
31 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дефинитивно ласерскиот третман помага,,но треба многу време......
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Nemav akni barem ne tolku kolku sto me isfrli na liceto pred edna godina,samo nemojte da gi kornete:nenene:zosto posledici ostanuvaat, uste sto ne probav ne mi pomagase, sega koristam klindamicin 1% losion i mast kutarit 0.5% mene mi pomogna se nadevam i vam ke vi e od polza:helou:
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
aknite ne se samo tinejdzerski problemi tuku i na vozrasni koj ne go odrzavaat svoeto telo cisto znaci dosta higiena a tinejzerite o imaat poveke toj problem bidejki vleguvaat vo pubertet i togas stanuvaat promeni vo nivnite organizmi i se lacat dosta mirizbi i teloto im stanuva po masno i se zapusuvaat porite i se vospaluvaat i stanuvaat gnojanki mienj obavezno so nezni sapuni odrzuvanje higiena na teloto pomal rizik na akni ima i medicinski lek klindamicinot no sepak da ne se preteruva
 

gancevski111

Sweet Talker ............
Член од
31 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
Вода вода и само многу вода...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Овошје,зеленчук!
Пробај неколку дена без кафе и цигари гарант поубаво ќе се чустувате
Но сето воа треба да се надополне со некој дермо-козметички третман на пример хемиски пилинг,микродермоамбразија,пасерски третман и сл.

Плацебо ефектот исто така може да помогне.
Треба цврсто да бидете уверени дека ќе ги снема и ќе ги снема (делумно) :smir:
 
Г

Гоццццце

Гостин
А со ракија и со памукче, нели помага? Мене за брунчиња ми помога и тоа многу.
 
В

Вори

Гостин
Мене во принцип не ми излегуваат често,но кога излегуваат ги стискам?Добро е тоа или?
 
Г

Гоццццце

Гостин
Како може да викаш дека не е добро со ракија? Јас секогаш кога го чистам лицето со ракија на 2-3 недели , СЕКОГАШ испаѓа еден куп црно, нечистотии од кои уствари и се појавуваат брунчињата и акните. Ке си го исчистиш лицето, ке се оставиш пола саат, па потоа ке се измиеш со вода и наредниот ден ке бидеш чист.
Пробај(те)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom