Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Мене во принцип не ми излегуваат често,но кога излегуваат ги стискам?Добро е тоа или?
Не е ни малку добро...
Од таа што ќе ја стиснеш, до неа ќе излезат уште 2-3 ако не и повеќе, затоа НЕМОЈ!

Поздрав! :salut:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Како може да викаш дека не е добро со ракија? Јас секогаш кога го чистам лицето со ракија на 2-3 недели , СЕКОГАШ испаѓа еден куп црно, нечистотии од кои уствари и се појавуваат брунчињата и акните. Ке си го исчистиш лицето, ке се оставиш пола саат, па потоа ке се измиеш со вода и наредниот ден ке бидеш чист.
Пробај(те)
Ракија е строго забрането да се става на лице. Во сите списанија, стручни дерматолози викаат да се користат препарати кои не се на база на алкохол. Земи некој лосион и ќе видиш дека тоа "црното" ќе ти излегвит и со тоа. Пробај со клиндамицин. А ако претходно користиш и гел за миење (јас користам од Avene) нема да излегува ни малку нечистотија
 
Г

Гоццццце

Гостин
Ракија е строго забрането да се става на лице. Во сите списанија, стручни дерматолози викаат да се користат препарати кои не се на база на алкохол. Земи некој лосион и ќе видиш дека тоа "црното" ќе ти излегвит и со тоа. Пробај со клиндамицин. А ако претходно користиш и гел за миење (јас користам од Avene) нема да излегува ни малку нечистотија
А ја исклучок ли сум или светско чудо што мене после ракијата не ми се појавува брунче за лек ни наредните 2-3-4 недели?
инаку од кај да го купам тоа од авене?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
има ли некој искуство со третмани со овошни киселини.. јас немам проблем со акни колку што имам со мрсна кожа.. некое мозолче од време на време не ми е страшно но тој проклет сјај на кожата и прошрените пори ме иритираат максимално.. некој некое искуство околу тоа?
 

gancevski111

Sweet Talker ............
Член од
31 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
Третманот со овошни киселини е прекрасен за кожата. Така наречен хемиски пилинг.
Во скопје има ногу козметички студија шо нудат такви третмани за жал кај нас у кавадарци само на едно место ги има.
П.С. Ракија во никој случај не сме 19 век жити се......
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
А ја исклучок ли сум или светско чудо што мене после ракијата не ми се појавува брунче за лек ни наредните 2-3-4 недели?
инаку од кај да го купам тоа од авене?
Па по аптекиве треба да го има. Околу 700 денари е мислам ама е доста ефикасно, барем кај мене.
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
вака сеа имам проблем со акните може година и пол така нешто најпрво ми излагаа по 1,2 и никако да зараснат со што не пробав од тие колекциите на аваон па хлорофеникол и такви глупости,резултати слаби моите ми викаа дека демек пубертет хормони ова она че поминат,дојде периодот кога почанав поќесто да се бричам е тогаш почнаа да ми се појаувуваат секој дневно :( може и од исхраната е незнам бев на дематолог ми дадоа третман од лореал гел за миење лице на база на цинк резултати подобри од порано почнаа да ми се повлекуваат но сепак сеуште ги имам сега пијам и клиндамицин таблети и некако ми зараснуваат ама пак по некое ми се јавува дневно.Се уште се мислам дали е од тоа што се бричам или што обожавам да јадам хамбурегери:toe:ако има некој совет или било што би можело да помогне нека пише:smir:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Врати се неколку страни наназад и ќе прочиташ се и сешто за акни. Гледај не бричи се со брич, туку со машинка и одбегавај мрсно: месо, јајца, мајонез... и одбегавај благи работи. Ќе истрпиш, не е проблем то. Еве јас каснав пред 2-3 дена 2 јајца за вечера после толку време и утредента си добив уште едно "милениче". Поздрав
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ја иам едно (чек да идам да го зеам да видам како се вика) е неможам да го најдам сеа, против акни ептен делуе ама не го користам ме мрзи, иначе вечерта ставав сабајлето више немав :) Мада и сеа иам само на челото од косата (не јадам мрсно скоро ич, малце само мајонез или јајца). и тоа по 2-3 не онака цело чело.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Акните се навистина голем проблем во овој период, да.
Совет од мене е да не го фаќате лицето со раце, да не ставате пудро на лицето бидејќи се гуши со тоа лицето и е лошо бидејќи не можат да се сушат акните од пудрото.
Мене ми се појавуваа акни на нервоза, али сега веќе не.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ја иам едно (чек да идам да го зеам да видам како се вика) е неможам да го најдам сеа, против акни ептен делуе ама не го користам ме мрзи, иначе вечерта ставав сабајлето више немав :) Мада и сеа иам само на челото од косата (не јадам мрсно скоро ич, малце само мајонез или јајца). и тоа по 2-3 не онака цело чело.
Ај најди го, види како се викат и постирај.
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Има едно како гелче од Оришлајм,флејм де.. ако не се лажам clear + беше. Помага..иако зависи и од тип на кожа. Ќе побарам у каталог па ќе пишнам.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јас се наполнав, не знам дали на нервна база, претерана конзумација на благо во изминатиот период или нешто сосем трето...

Фала на советиве, ќе видам ќе пробам со средствата. Гел ионака си користев превентивно, бидејќи имам навистина чувствителна кожа сеа да ги пробаме и средствата.
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Ме интересира дали некој има искуства со Accutane(или Roaccutane)...ако има некој лично искуство нека пише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom