Акните - повеќе од тинејџерски проблем

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
delovej,
дај не драпај машко :) Сакаш да речиш дека 90% од тинејџерите имаат хормонални проблеми кои резултираат со појава на акни? :)
Исхраната има ите каква врска со таа работа. За пример се земам себеси, мајонезот и многу мрсната храна се трансформираат во мозочиња. Дополнителни проблеми предизвикуваат нашата нетрпеливост и нестручност, па ги копаме фаците и потоа ни една маст не ни помага. Јас се мачам со суратот веќе доолго време, но последниве месеци открив неколку ритуалчиња што бескрајно ми помогнаа.
Прво и најважно, редовно миете го лицето со специјален гел. Не е битна фирмата, побитна е редовноста. Набавете немасно хидратантно кремче, може да си го користите и како подлога за шминка. Секој втор ден обавезно пилинг, деновите кога не ставате пилиг користете ги за третмани со глинени маски. За чистење на шминката може да се користи некое понемасно млеко, потоа лицето исплакнете го со Нитрогена. НАЈКАРДИНАЛНА РАБОТА, користете посебно пешкирче за вашето ценето лиценце :)
Резултатите се видливи за кратко време :D
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
ja iame nekoi 3-4 mi se pojavuvaat ama mn se isfrlif posle odmor izglea od sonceto i koristam fitofarm-lea losion i gel i avon -clearskin i so znam nekako sporo ide:Ddaj kazete nekoj dobar recept ama aasalen a ne pepel sperma ili nz so:D
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Можеби има до негде удел храната во сето ова.. но според мое мислење тоа е до негде генетски пренесено, а потоа надокнадено со не хигиена и слични ствари. Мајонез, мрсно.. тргнувајки од мене колку го јадам посебно мајонезот, не гледам некој промени на лицето.. се надевам дека и нема.
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
ja iame nekoi 3-4 mi se pojavuvaat ama mn se isfrlif posle odmor izglea od sonceto i koristam fitofarm-lea losion i gel i avon -clearskin i so znam nekako sporo ide:Ddaj kazete nekoj dobar recept ama aasalen a ne pepel sperma ili nz so:D
Би било фино да прочиташ барем неколку страни од оваа тема и ќе најдеш многу „понуди“ како лек против акни. Јас можам да ти кажам да си го купиш Клиндацинот во форма на лосион од Галафарм :pipi:
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
imam i klinadcin:Dama toj ima alhohol i mn me pece a pisuva u upatstvo ako pece odma da se prestane so upotreba pa neznam sea:D
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Skinorenot e dobar se nanesuva lokalno ama sodrzi kortiko steroidi i za toa ne se propracuva dolgo koristenje aama e efikasen.Jas licno stavam maska od glina i sum prezadovolna.Mislam na zelena glina.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Среќна сум што не сум имала никогаш проблем од овој тип. Секогаш лицето ми било мазно, според мене е важна хигиената на кожата. Во пубертетските години имав неколку, но за среќа не ми останале ни лузни.
Една девојка која ја познавам имаше проблем и отиде кај еден познат кожен доктор во Охрид и сега на лицето нема ни трага дека имала акни и лузни.
Ако некој има таков проблем (пу пу), а сака да се отараси од него, еве јас ќе му излезам во пресрет, ќе закажам кај докторот и ако треба ќе го однесам јас кај него :wink:
хе, џе Др.Баче од Охрид :helou:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
јас имав многу акни(и уште имам) и сите ми се појавуваат од мајонез, од едно компирче со мајонез да каснам и за 5 минути види ме цел ке сум исфрлен, ама сега не јадам дека сами почнаа да се повлекуваат
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
јас да чукнам во дрва немам сега за сега акни само по една, две некогаш ке ми се појави а незнам од што и како ама за срека брзо исчезнуваат
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Преферирам ли4ни истуства одколку клини4ки реферати:D.Па...од ли4но искуство,немам премногу ама имам колку без и4,ми одат на нерви жими се!Ако сте решиле да ги искорените 2-3 недели ке се стрпите без 4околадо,мајонез (знам кој е филингот кога сте во оваа фаза,отвараш фрижидер и прво тоа ти пага во о4и) што помалку пржено и исклу4иво интергален леб.Nivea се ок ама премногу се за мн осетливата кожа,за среќа има нова колекција ја користам 2 недели и резултатите сеее WoW (плава е,и исклу4иво за тинејџери).И кога сме кај миењето избегавајте антибактериски сапуни (има бактерии кои и се потребни на кожата,и има и кои и штетат,но антибактерискиве немаат детектор кој требаат кои не,ова не го зборам од ради-реда али у моментов за тоа у4ам :S,дефинитивно Глицерински сапун,или во браен слу4ај еуцерински (за бебиња тој) Кога сме кај колекцијава има стик дирекно за врз копилето (акната),пилинг,гел за миење,лосион и ноќна крема за траги и лузни од акни! И нешто од мене (за женските) гледајте да не ви се растекува сјајот,пошо е извор на бактерии па од него мн 4есто се појавуваат на брадата,и имам приметено од мрсна шишка :D :D СРЕЌНО!



p.s уф се изнапишаф :pos2:
 

GIS

Член од
21 октомври 2007
Мислења
881
Поени од реакции
154
luge bez zavrkancii da ve prasam
posto gledam ima poveke zenski odgovori,za masko nema nisto
ja imav problem so akni,seuste imam,ama drasticno se namaleni...noo tie sto gi imam mi stoi kakoo nikad da ne gi snema....znaete naj4udno mi e sto izleguvaat sekogas na isto mesto...nekogas ke gi snema,no ostanuva luznicka(crvenilo) i posle nekolku nedeli povtorno ke izleze....sto da pravam ke kaze nekoj?
pozdrav
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
luge bez zavrkancii da ve prasam
posto gledam ima poveke zenski odgovori,za masko nema nisto
ja imav problem so akni,seuste imam,ama drasticno se namaleni...noo tie sto gi imam mi stoi kakoo nikad da ne gi snema....znaete naj4udno mi e sto izleguvaat sekogas na isto mesto...nekogas ke gi snema,no ostanuva luznicka(crvenilo) i posle nekolku nedeli povtorno ke izleze....sto da pravam ke kaze nekoj?
pozdrav
Р-и-ц-и-н-о-о-о!
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Me intresira dali nekoj od vas tuka gi upotrebuval ovie mokni apcinja i dali navistina se mnogu opasni kako sto vikaat. Inace situacijata moja e sledna.... kako tinejdzer nemav akni, pocnaa na 21 god. , nemam mnogu 2-3 mesecno ali veruvale ili ne akna koga ke mi iskoci na obrazot, posto liceto lesno mi pigmentira crvenata fleka mi stoi 1 godina, zatoa moram kompletno da gi zapram aknive za da gi preventiram flekite. I bi ve zamolil da mi preporacate reputabilen kozen lekar vo Skopje.
Вака, накратко:
Ретиноидите се синтетски аналози на витамин А киселина (ретинска, третиноин)
Тие ја нормализираат пролиферацијата, диференцијацијата и кератинизацијата на кератиницитите, како и продукцијата на себумот.
Има доста несакани ефекти: сувост на устата, крвавење од носот, јадеж, петехии (поткожни точкести крвавења), оштетувања на црниот дроб, мијалгија (болки во мускули) летаргија (малаксаност) артралгија (болки во зглобови), алопеција (ќелавеење), нарушувања на липопротеинскиот статус, итн...
Треба да се избегнува сонце, и не треба да се употребуваат заедно со тетрациклини...
Дефинитивна контраиндикација е бременост, поради тератогеното дејство на 13-цис ретиноичната киселина врз плодот, потребна е задолжителна контрацепција за време на примањето на лекот и две години после тоа.
Индицирани се кај тешки форми на акни, особено ако се присутни на трупот!!!
Би те советувала да појдеш кај дерматовенеролог и да се консултираш, никако на своја рака да ги земаш!
Во твојов случај мислам дека би требало да пробаш со некој поедноставен лек, секако и тоа во консултација со дерматологот!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
искрено ми се згади од сликине...тешко на тие луѓе...

јас имав многу акни(и уште имам) и сите ми се појавуваат од мајонез, од едно компирче со мајонез да каснам и за 5 минути види ме цел ке сум исфрлен, ама сега не јадам дека сами почнаа да се повлекуваат
епа зато во фазата на пубертетот треба да избегнуваш храна со многу маснотии и концентрати..
..ама сепак многу јасно дека на лицето треба да му се посвети повеќе хигиена значи за женските со шминки застарени и да спијат со 5 кила пудра е мислам:uvo:..
секогаш ко ќе се вратам од нашколо го чистам лицето со тоник со поголема хидратација..
и кога одам на козметичар жената е кожен лекар така да знае што прави зошто познавам многу случаи кај што отишле на третман и се враќаат целите црвени со инфицирано лице
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
By Me јас имав многу акни(и уште имам) и сите ми се појавуваат од мајонез, од едно компирче со мајонез да каснам и за 5 минути види ме цел ке сум исфрлен, ама сега не јадам дека сами почнаа да се повлекуваат

...слично е кај брат ми ..само тој од смоки и од мед..а само да касне..одма целиот е нафрлен..мн гадно...
..инаку овој период увек ми се појавуваат неколку и тоа на грб..и откако ќе ги снема..као флека останува...мислам не дека сеа мн се гледа..едноставно не се приметува...но дека знам дека имам..и за мене се мн приметливи...и мн ме нервира...:nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom