Акните - повеќе од тинејџерски проблем

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
-ЧОКОЛАДО
-МАЈОНЕЗ
-КЕЧАП
-ГАЗИРАНИ ПИЈАЛАЦИ
-СУВОМЕСНАТИ ПРОИЗВОДИ
-ГРИЦКИ
-ЈАЈЦА
-ЛУТО,КИСЕЛО,ЗАПРШКИ
-КАФЕ
-ЦИГАРИ
-АЛКОХОЛ
-ЧАЈ


Листава ја составив по приоритет од најстрого забранети до делумно забранети.Можеби за некои артикли ќе ви изгледа смешно и можеби листава ќе ви изгледа дека само уште воздухот и водата ви преостануваат,но јас се придржував скоро до се и ми помогна.позз
Кафе? Чај? Кечап? Јајца? Алкохол?
Како овие имаат допирна точка со акните?
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Кафе? Чај? Кечап? Јајца? Алкохол?
Како овие имаат допирна точка со акните?
Незнам да ти кажам најпрецизно.Ама ако се распрашаш по стручниве лица можеби и ќе најдеш одговор.Кечапот има улога голема.А овие другиве како што кажав ги наредив по приоритет и тие се меѓу последните така да најмногу треба да се пази на тие првите.

--- надополнето ---

Хах и ја имам слушнато за мастурбирањето.
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Не ми се веруе да е оваа листата...а и да е оваа..како тоа јајца?? нели може само белката да се јаде варена? Запршки? Манџи не смееме да јадеме? шо има врска Лутото со акните?:kesa:
Епа сеа нема да те лажам човек.Не ми е целта да ја напраам анорексична нацијава во никој случај.

Како и да е ако неможеш да издржиш без овие артикли тогаш биди барем сконцентриран на првите 5-6.Мајонез,Чоколадо,Газирано..Ама и од човек до човек зависи.Еве мене многу ми влијаеше консумирањето на чоколадо.Незнам кај тебе може различно.

И немам намера да ја бранам листава као точна или закон.Мене ми ја препорача дерматолог и успеа кај мене.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не ми е баш јасно како чоколадото предизвикува акни?Дали е поради мастите кој што ги содржи млекото од кое се прави или?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
сум користел све од лосиони до кремови и ништо не ми помогнало. Сакам да прашам дали постои некој лесен начин (без лосиони и други глупости) да се отстранат бубулициве. Иначе имам 16 години и знам дека се пубертетски ама многу ми сметаат :kesa:
Антибиотик помага, али тој не може да се користи превише време да не ти ја засити кожата значи нешто како Клиндамицин, Гентамицин, Хлорамфеникол. Ги имаш во аптеките 200 и нешо ситно се.
Пошто си пробал многу креми и лосиони, може да ти се оштети кожата пример да ти дојде до поголема иритација, затоа најдобро е да идеш на преглед.
Сите имаат различни типови кожа, и различни причинители на акните, значи генетски, хормонски итн итн.
Ако не ти помогнал антибиотикот, најдобро да се прегледаш и според тоа ќе ти дадат соодветна крема, пошо сите креми, лосиони не делуваат исто на сечиј тип кожа. :)
 

Bolt0105

Problem?
Член од
3 декември 2009
Мислења
54
Поени од реакции
64
Антибиотик помага, али тој не може да се користи превише време да не ти ја засити кожата значи нешто како Клиндамицин, Гентамицин, Хлорамфеникол. Ги имаш во аптеките 200 и нешо ситно се.
Пошто си пробал многу креми и лосиони, може да ти се оштети кожата пример да ти дојде до поголема иритација, затоа најдобро е да идеш на преглед.
Сите имаат различни типови кожа, и различни причинители на акните, значи генетски, хормонски итн итн.
Ако не ти помогнал антибиотикот, најдобро да се прегледаш и според тоа ќе ти дадат соодветна крема, пошо сите креми, лосиони не делуваат исто на сечиј тип кожа. :)
благодарам на советите, сум бил и на лекар, ми препишаа еден лосион и крем на база на прополис ама нишо од то. Сега ќе почнам некој руски крем па да видиме дали русиве можат да ми помогнат :)
 
F

FuckYouAll

Гостин
Не ми е баш јасно како чоколадото предизвикува акни?Дали е поради мастите кој што ги содржи млекото од кое се прави или?
Нема врска ова за чоколадово, незнам од каде има излезено.
Тој шо имат акни само мајонез треба да избегнува ништо друго.
 

DemijanaX

Sama se farbam!!
Член од
12 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
8
Нема врска ова за чоколадово, незнам од каде има излезено.
Тој шо имат акни само мајонез треба да избегнува ништо друго.
Da ima vrska i toa kakva, cokolado treba da se izbegnuva i toa kolku sto se moze povekje . Nekoi velat deka cokoladoto go eliminirale kako mozen faktor za predizvikuvanje na akni, ali ne e taka, predizvikuva akni, radi seker i drugi raboti koi gi sodrzi.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Da ima vrska i toa kakva, cokolado treba da se izbegnuva i toa kolku sto se moze povekje . Nekoi velat deka cokoladoto go eliminirale kako mozen faktor za predizvikuvanje na akni, ali ne e taka, predizvikuva akni, radi seker i drugi raboti koi gi sodrzi.
Good news for all you chocoholics: Eating chocolate does not cause pimples. Skin care experts agree that acne is not caused by any specific food, including French fries, candy, soda, or potato chips.


И јас некогаш сум имал и знам од што можат да се влошат.:)
 

DemijanaX

Sama se farbam!!
Член од
12 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
8
Pa i jas si kazuvam od iskustvo , sigurno ne lupetam na pamet, i jas si imav problem so akni :) . Brat mi bese pred dve nedeli na dermatolog i toj mu rece znaci pokraj majonezot i drugite raboti osobeno da vnimava so cokoladoto i gaziranoto (osobeno Coca -Cola) . Ne znaci toa deka dozivotno ne treba da ne se jade taa hrana, tuku eden period da se isposti sto se veli organizmot, i da se stabilizira malku kozata. Ete jas dodeka odev na kozmeticar cesto ,dodeka da mi go zalecat liceto 3-4 meseca so red odev redovno na tretmani, prestanav da jadam takvi raboti povekje bev na varena i sveza hrana , a mnogu malku przeno, gazirano i blago. E posle otkako mi se normalizira, nemam problem so taa hrana OSVEN so majonezot :)) i mislam deka nikogas nema da mozam da go jadam, bez da mi napravi problem. A inace temnoto cokolado moze da se konzumira bez problem.
A be sto da recam sekoja koza e razlicna , na sekoj organizam ne mu precat istite raboti, ali koga se raboti za akni, treba da se eliminiraat nekoi raboti na odredeno vreme pa da se vidi dali smetaat ili ne smetaat na organizamot. Znaci ako vidis deka ne ti smeta cokoladoto teraj si so cokolado ko taka :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Пред некој ден, барајќи по нетов наидов на интересен податок за брзо отстранување на акни. И бидејќи имав 2-3 поткожни акни, решив да испробам.Од резултатите пријатно се изненадив. За два дена исчезнаа акните.
Се што треба да направите е да купите од аптека хлорамфеникол маст за очи (која е антибиотик) и на чиста кожа да нанесете неколку пати во текот на денот од маста.
Може да се случи и да созрее, па наместо да ја стискате....намачкајте со цинк паста која за брзо време ќе ја исуши :pipi:
 
Член од
20 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sum slusnal deka pudrata e dobra za mrsna koza i gi susi aknite
Sto mislite?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Sum slusnal deka pudrata e dobra za mrsna koza i gi susi aknite
Sto mislite?
Ко шо иам читано за акните: има пудри кои содржат екстракт од црн чај што е добар за кожата.
А дека ги суши не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom