Аватар - најскапиот филм во историјата!

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Трејлеров ептен е како игрица на моменти, мада да почекаме да излезе. Ме интересира кај ги пукаат 500 милиони коа 90% од ефекти и околина се 3D? :toe: Или тимот кој го работи зема ненормално висок хонорар или па бројкиве за буџет им се некој вид на престиж па ги билдаат со сила.

off topic
Терминатор 4 баш го гледав завчера и нема толку лоши ефекти. Доста е солиден како целина.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Трејлеров ептен е како игрица на моменти, мада да почекаме да излезе. Ме интересира кај ги пукаат 500 милиони коа 90% од ефекти и околина се 3D? :toe: Или тимот кој го работи зема ненормално висок хонорар или па бројкиве за буџет им се некој вид на престиж па ги билдаат со сила.

off topic
Терминатор 4 баш го гледав завчера и нема толку лоши ефекти. Доста е солиден како целина.

Види Декс има објаснувано како се троши на специјални ефекти, дури и имаше емисија за сцената во Matrix Revolutions која чинеше 70 милиони долари.
Пази, еве за Transformers 2, јесда се во сцените беше 3D, али кажаа дека за да се рендерира еден фрејм во фул резолуција од тој филм, на обичен компјутер би му требале приближно 200 години.
А да изнајмиш супер-компјутери скапо чини. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Види Декс има објаснувано како се троши на специјални ефекти, дури и имаше емисија за сцената во Matrix Revolutions која чинеше 70 милиони долари.
Пази, еве за Transformers 2, јесда се во сцените беше 3D, али кажаа дека за да се рендерира еден фрејм во фул резолуција од тој филм, на обичен компјутер би му требале приближно 200 години.
А да изнајмиш супер-компјутери скапо чини. :)
Не ќе е попаметно со 200 милиона да купат супер компјутери па да рендерира нивната продукција на нив одколку да изнајмуваат :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ќе е попаметно со 200 милиона да купат супер компјутери па да рендерира нивната продукција на нив одколку да изнајмуваат :)
Па не баш, користат не 1,2,3 него стотина такви, а еден е по пола милион ако не и повеќе.
И мене ми беше чудно кога ќе видев колку пари за ефекти, али по глеање на емисијата за Матриксот ми се разјасни, ае баш ќе побарам да ви ја линкнам на Youtube, да се просветлиме сите.

Иначе, Терминатор има онака ок ефекти, не се ништо wow, за филм кој се потпира исклучиво на ефекти.
Погледни го Трансформерс 2, да не претерувам, ама последните 30-40 минути се како еден голем продолжен trailer, едноставно не запира акцијата! :)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.690
Поени од реакции
4.838
Where the money goes ...

well over $150 million in marketing :nesum: 150 милиончиња на маркетинг ..баш да видиме за колку време ќе си ги вратат парите
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Филмов се надевам ќе биде нешто огромно :).

Погледни го Трансформерс 2, да не претерувам, ама последните 30-40 минути се како еден голем продолжен trailer, едноставно не запира акцијата! :)
Аууу Трансформерс 2 на ХД и ДТС сараунд... ммммммм :drk::drk:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
I like it ...

ќе биде интересен ...
ова е во светот на Night Elfs? :)
 
I

Intex

Гостин
Интересна приказна (според трејлерот), ама многу пари потрошено. Не сакам да бидам песимист, ама предвидувам дека филмот нема да си ги поврати парите.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Јас мислам дека ќе биди одличен филмот. Очигледно е дека режисерот вложи огромен труд во филмот. Дури и создаде посебен целосен јазик и култура за некоја раса по име Na'vi, која се наоѓа во Пандора. Исто ми се допаѓа како е осмислена целата приказна. Е сега ќе видиме како ќе се прикаже то на големото платно, ама невервам дека ќе доживее неуспех. Го спремале филмот 10 години со 500 милиони буџет, сигурно имаат нешто добро да прикажат.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
.

Release Date:

18 December 2009

Да не го гледаше :pos2::pos2::pos2:
Не го гледав, едноставно е бљак. Ја гледам и сакам sf филмови, само знам дека ова ке биде тапа. Филм за мали деца.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Каде?

Иначе што е тоа Телесинк, еден член исто така напомена дека таму ќе гледал?

U Canada ili UK ili US na IMAX!

A fiicken Telesinc neam pojma sho e!

Не го гледав, едноставно е бљак. Ја гледам и сакам sf филмови, само знам дека ова ке биде тапа. Филм за мали деца.
Ti ne laj pred raka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom