Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Затоа имаш поделба во медицината бе. Сперматозоид........фетус.......бебе. Не е случајно поделбава направена. Или, онака само терминолошки нафрлано е, некој го измислил од досада?
Не е терминолошки нафрлано медицината е во право.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не е терминолошки нафрлано медицината е во право.
Можеш ли разлика да ми направиш, медицински поткрепена, помеѓу сперматозоид, фетус и бебе, и процесите кои се одвиваат од сперматозоид до бебе? Ти благодарам однапред.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Можеш ли разлика да ми направиш, медицински поткрепена, помеѓу сперматозоид, фетус и бебе, и процесите кои се одвиваат од сперматозоид до бебе? Ти благодарам однапред.
Друже немам студирано медицина, ама од општа култура знам нешто. Сперматозоид си е сперматозоид, а фетус, бебе, дете, тинејџер, средовечен човек, старец се само фази од нормален човечки животен циклус. А сега процесите од сперматозоид до бебе :icon_lol:, има две приказни првата машката полова клетка ја оплодува женската или штркот го донесе детето :icon_lol:.Прашај слободно што те интересира немој да ми вртиш како дожд околу Крагуевац.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Реков еднаш и пак ке речам !!!!!!

АКО АБОРТУСОТ Е УБИСТВО, ТОГАШ МАСТУРБАЦИЈА Е ГЕНОЦИД. :pos2:
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Реков еднаш и пак ке речам !!!!!!

АКО АБОРТУСОТ Е УБИСТВО, ТОГАШ МАСТУРБАЦИЈА Е ГЕНОЦИД. :pos2:
Ама...ти не разбираш! Детето! Право! Свето! Ангели! Традиција! Живот! Почит!
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Реков еднаш и пак ке речам !!!!!!

АКО АБОРТУСОТ Е УБИСТВО, ТОГАШ МАСТУРБАЦИЈА Е ГЕНОЦИД. :pos2:
не знам зошто правите такви глупи споредби-како може да биде исто,се работи за живот алоооо?
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
не знам зошто правите такви глупи споредби-како може да биде исто,се работи за живот алоооо?
Значи за вас е битно само да се роди. А што потоа не ве интересира. ОК. Значи тебе не ти е битно кој ке биде татко на твоето дете така ? ОК. Значи сега некој ако дојде на пример и еве те силува и ти прави дете и тебе ич не ти е гајле ? Демек му се потрефило сеа и готово, бидна сеа ке го раѓаме. Битно е да живее нели ? А зошто тогаш за силување се лежи по толку многу затвор јас поима немам. Луѓето ствараат живот а ние ги бутаме да скапуваат у Идризово. Абе ајде :(
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
поглупо нешто немам прочитано...имам дете и татко шо го направил-пу,пу, недај боже да ме силуваат...
и одма се закачате со силување бла,бла,збориме за оние што се свесни секуално активни,знаат дека ако не внимаваат или внимавајки ке останат бремени зошто одма би се решиле на абортус?што е толку лошо да се има дете?Зошто мора да го прекинува животот што започнал?кој може да види што носи иднината-можеби нема да биде се така црно како што сме си замислиле :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
поглупо нешто немам прочитано...имам дете и татко шо го направил-пу,пу, недај боже да ме силуваат...
и одма се закачате со силување бла,бла,збориме за оние што се свесни секуално активни,знаат дека ако не внимаваат или внимавајки ке останат бремени зошто одма би се решиле на абортус?што е толку лошо да се има дете?Зошто мора да го прекинува животот што започнал?кој може да види што носи иднината-можеби нема да биде се така црно како што сме си замислиле :smir:
Не, не збориме само за таквите. Збориме за сеопфатноста и комплексноста на терминот и делото абортус. Дете е категорија која не дозволува калкулации на веројатност. Можеби во иднина нема да е толку црно, а можеби и ќе е. Никој тоа не може да го знае. Секоја чест на оние мајки кои среќно и на своја одговорност имаат дете кое е непланирано да речеме... Но, има некои кои не можат да го издржат таквиот товар. На сите мозокот ни лачи тестостерон и естроген, но не на сите ни е развиена психата до степен да восприеми новороденче. Делумно е себичност, делумно е неодговорност, делумно е несреќен случај... Но, сепак стојам зад тоа дека треба да постои либерална опција на избор.
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Абортусот не го оправдувам како цел да се ослободиме и да ставиме крај на нештата како што прочитав во некои цитати дека економијата и грешката при сексуален однос доведуваат до несакана бременост за се има превенции кои се помалку ризични.Барем во денешно време има нај различни контрацепции кои што не заштитуваат и од болести и инфекции решението е најлесно да го донесеме она од една страна полесно за нас самите.
За се треба да се мисли на време а со тоа што ке кажеме грешка беше ние сме грешка совесниот човек сигурно нема да постапи така а кои сме ние да одземеме нечиј живот со кое право ке го направиме тоа дали некој воопшто се запрашал?
хмммм
Можеби ке звучи сурово но оние кои што абортираат од што било грешка не се способни да го поднесат товарот кои што самите си го создале.Ако ни е убаво додека имаме односи тогаш нека ни биде убаво и кога ке ни раснат стомаците.Лесно е да се ослободиме од некој кој незнае да се брани треба да се соочиме со реалноста.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
edna rabota da se objasni kako mozat da dozvolat 30000 abortusi a zosto gi pravat jasno e demek kriza e pa ovaj pa onaj...od medicinski aspekt ne pretstavuva nisto drugo tuku odzemanje na zivot a od bibliski moze i ubistvo..ama da vidime so koja svest lugeto a i zapadnite zemji koi prednicat vo eksperimentite so tie steam cells(delovi od embrionot koi ponatamu treba da zamenat organ ili drugo osteteno tkivo)...sega ovie eksperimenti crkvata gi zabrani(normalno so zestoki reakcii) a MOLCI pred abortusot barem ako veke e za abortiranje neka go predade samiot embrion za eksperimenti(dodeka moze) otkolku posle da go abortira(bilo 3-ti ili 5-ti mesec ne e vazno ZIVOT veke e oformen i za mene ne e opravduvacki nikoj faktor osven nesakana bremenost(mislam na siluvanjeto) a ne nekev da zabremenam ama se sluci PA CEKAJ BRE zosto ima sredstva za kontracepcija pa tie NE SE ZA UKRAS a i kako sto gledam nema da se vlozuva vo niv dokolku ne se efikasni(mislam jas so kondom uste ne sum imal problem) a i sepak poveketo zabremenuvaat od seks bez zastita STETA
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
стем клетките не се делови од ембрионот. значи СТЕМ не СТИМ (stem cell, не steAm cell). има два типа на стем клетките, едните се ембрионални (се изолираат од внатрешната клеточна маса на бластоцитите), а другиот тип се стем клетки од возрасни луѓе. тие имаат способност да се обновуваат и да се диференцираат во различни типови на клетки со што формираат различни ткива. во нив се гледа иднината на медицината, се претпоставува и се работи на тоа стем клетките да бидат лек за мал милион болести кои сега се неизлечиви. досега се направени мускул, нерви, срце, кожа (тоа официјално, неофицијално, кој би знаел до каде всушност се стигнати истражувањата и развојот). така да, прво информирај се па прави се паметен. еден ден овие стем клетки може ќе ти го спасат животот. тие не се добиваат со сецкање рачиња и ноџиња од ембриони. не се толку сурови колку што луѓето си замислуваат. истражувањата можеби само делуваат сурово и еретички. а кога подобро ќе се размисли, денес медицината е стигната до каде што е исклучиво благодарение на тие истражувања. и ќе оди уште понапред, без разлика на ордите инквизициски расположени верници кои првиот момент кога ќе им притреба такво лекување, веднаш се предомислуваат околу своите "цврсти" религиски ставови.

edna rabota da se objasni kako mozat da dozvolat 30000 abortusi a zosto gi pravat jasno e demek kriza e pa ovaj pa onaj...od medicinski aspekt ne pretstavuva nisto drugo tuku odzemanje na zivot a od bibliski moze i ubistvo..ama da vidime so koja svest lugeto a i zapadnite zemji koi prednicat vo eksperimentite so tie steam cells(delovi od embrionot koi ponatamu treba da zamenat organ ili drugo osteteno tkivo)...sega ovie eksperimenti crkvata gi zabrani(normalno so zestoki reakcii) a MOLCI pred abortusot barem ako veke e za abortiranje neka go predade samiot embrion za eksperimenti(dodeka moze) otkolku posle da go abortira(bilo 3-ti ili 5-ti mesec ne e vazno ZIVOT veke e oformen i za mene ne e opravduvacki nikoj faktor osven nesakana bremenost(mislam na siluvanjeto) a ne nekev da zabremenam ama se sluci PA CEKAJ BRE zosto ima sredstva za kontracepcija pa tie NE SE ZA UKRAS a i kako sto gledam nema da se vlozuva vo niv dokolku ne se efikasni(mislam jas so kondom uste ne sum imal problem) a i sepak poveketo zabremenuvaat od seks bez zastita STETA
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
На оваа тема има да дебатираме бесконечно и до бескрај и назад
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
и пак нема да дојдеме до конечно решение и разумен заклучок :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom