Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Z

Zona Pelucida

Гостин
Ок... Нека го забранат абортусот...
АМА

кондомомати или како и да се да има на секој факултет, хотел, по улици, по свегде и секаде и нормално да бидат БЕСПЛАТНИ


апчињата за контрацепција да ги препишува матичен гинеколог и да бидат БЕСПЛАТНИ или со евентуално мала партиципација

Апчињата day after да се продаваат по пониски цени и евентуално да се запишува продажбата во книшката ( за да не се претерува)


неможеш ти мене да ми прокламираш абортус а да не ми помогнеш да не стигнам до него...

просечна цена на квалитетен кондом ( пример дурекс) е 30/40 денари

просечна цена на апчиња за контрацепција е ( не сум сигурна точно) нешто помалку од 1000 денари

просечна цена на day after апчињата е околу 800 денари

ќе речете поевтини се сите тие тие него абортусот... не гледајте така... подобро да се спречи него да се лечи ама спречувањето нека е попристапно...
кога кондомите ќе ти ѕиркаат од секој ќош ќе почнеш да ги користиш и нема да се вадиш на муабети: немам пари, немам каде да купам или слично


така мнооогу мноооогу повеќе ќе се намали стапката на абортус него со овие бесмислени кампањи и плакати со абортусот е убиство... тоа е чиста глупост и џабе трошење пари... чак што више мене не ме ни потресуваат , ни замислуваат ... ме оставаат апсолутно рамнодушна во последно време
Сакаш да го забранат абортусот,па зошто да ти даваат беспари кондоми и контрацепција,целта е да се раѓа што повеќе :smir:Да беше затоа немаше ни да го забранат.


ЖЕНАТА НЕ Е МАШИНЕРИЈА ЗА РЕПРОДУКЦИЈА!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Цело време читам и читам и читам дека станува збор за СВОИТЕ ПРАВА, за кур се стресе у ладна вода муабети. Мое тело мој избор, моја матка мој избор....Последиците од абортусот се даааааааааааааааааааааааааааалеку пострашни од фактот да имаш дете. Абортусот најмногу влијае на психата на девојката, да не правиме муабет за евентуално прокрвавување и сјебување на целиот репродуктивен систем.
АЛОООООО луѓе плаќаат пук курац пари за ДА ИМААТ ДЕТЕ, а тука се збори за правото на својата пичка и прокуравањето на детето кое И ТЕ КАКО не е случајно створено, бидејќи секое Зошто има свое Затоа. Се што се случува се случува со причина, нема случајно-несакајќи.......
Замислете се вие што тврдите дека абортусот е океј ствар без матка. Или без сон едно 50+ години, без потомок, без иднина која ќе ве представува ВАС т.е. ќе бидат продолжение на она што сте биле вие.
Замислете си го детето што го абортирате у канта со други бебиња, у шоља и пуштате вода. Замислете се у ковчег на 19-20 години.

Правилната едукација, и претпазливоста нема да ве донесат до дете кога вие нема да сакате.

Сакаш да го забранат абортусот,па зошто да ти даваат беспари кондоми и контрацепција,целта е да се раѓа што повеќе :smir:Да беше затоа немаше ни да го забранат.


ЖЕНАТА НЕ Е МАШИНЕРИЈА ЗА РЕПРОДУКЦИЈА!
Алоооооооооооооооооо, никој нејќе да го забрани. Главната ствар е да се намали абортусот. Гуглај малце што све ти носи абортусот како сајдефект, не бидете прости у тоа главите. Не ви служат главите само за растење коса.

Машинерија за репродукција, треба да се срамиш на зборовиве. Никој не те тера секои 9 месеци да се чепиш на гинеколог
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Цело време читам и читам и читам дека станува збор за СВОИТЕ ПРАВА, за кур се стресе у ладна вода муабети. Мое тело мој избор, моја матка мој избор....Последиците од абортусот се даааааааааааааааааааааааааааалеку пострашни од фактот да имаш дете. Абортусот најмногу влијае на психата на девојката, да не правиме муабет за евентуално прокрвавување и сјебување на целиот репродуктивен систем.
АЛОООООО луѓе плаќаат пук курац пари за ДА ИМААТ ДЕТЕ, а тука се збори за правото на својата пичка и прокуравањето на детето кое И ТЕ КАКО не е случајно створено, бидејќи секое Зошто има свое Затоа. Се што се случува се случува со причина, нема случајно-несакајќи.......
Замислете се вие што тврдите дека абортусот е океј ствар без матка. Или без сон едно 50+ години, без потомок, без иднина која ќе ве представува ВАС т.е. ќе бидат продолжение на она што сте биле вие.
Замислете си го детето што го абортирате у канта со други бебиња, у шоља и пуштате вода. Замислете се у ковчег на 19-20 години.

Правилната едукација, и претпазливоста нема да ве донесат до дете кога вие нема да сакате.



Алоооооооооооооооооо, никој нејќе да го забрани. Главната ствар е да се намали абортусот. Гуглај малце што све ти носи абортусот како сајдефект, не бидете прости у тоа главите. Не ви служат главите само за растење коса.

Машинерија за репродукција, треба да се срамиш на зборовиве. Никој не те тера секои 9 месеци да се чепиш на гинеколог
Онака чисто да те прашам,претпоставувам дека студираш,и сеа ти дое девојка ти и ти рече Точкест трудна сум,дете ќе чуваш или ќе студираш,да имаш дете е голема одговорност,не верувам дека ќе стоиш цврсто на ова мислење ако ти се случи нешто вакво.
Јасни ми се пост-ефектите од абортусот,и воопшто не се срамам од зборовите,така испаѓа.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Онака чисто да те прашам,претпоставувам дека студираш,и сеа ти дое девојка ти и ти рече Точкест трудна сум,дете ќе чуваш или ќе студираш,да имаш дете е голема одговорност,не верувам дека ќе стоиш цврсто на ова мислење ако ти се случи нешто вакво.
Јасни ми се пост-ефектите од абортусот,и воопшто не се срамам од зборовите,така испаѓа.
Ако сум ја направил грешката ќе си се сносам со последиците. Гордо и тоа ќе си се сносам со последиците, затоа што грешката нема да ја кажам као Случајно беше, ова беше она беше. Се деси, се изглупирав и се деси, дали се скинал кондом, дали сум бил пијан, дали незнам што причина да е јас ќе си се сносам со последиците и ќе си го чувам детето затоа што нормално тоа е нешто мое и нешто нејзино. А доколку она се смета за како да кажам "неспособна" да го чува ЈАС сам ќе ја превземам целата одговорност да го израснам како што треба
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ако сум ја направил грешката ќе си се сносам со последиците. Гордо и тоа ќе си се сносам со последиците, затоа што грешката нема да ја кажам као Случајно беше, ова беше она беше. Се деси, се изглупирав и се деси, дали се скинал кондом, дали сум бил пијан, дали незнам што причина да е јас ќе си се сносам со последиците и ќе си го чувам детето затоа што нормално тоа е нешто мое и нешто нејзино. А доколку она се смета за како да кажам "неспособна" да го чува ЈАС сам ќе ја превземам целата одговорност да го израснам како што треба
А студии и работа,или баба и дедо ќе го растат,не верувам дека ќе бидеш околу него 24-7.:smir:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
А студии и работа,или баба и дедо ќе го растат,не верувам дека ќе бидеш околу него 24-7.:smir:
Чекај малце, кога реков сносење со последиците значи СНОСЕЊЕ на последиците т.е. откажување све се додека детето не си ги развие основните инстикти за живот
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Чекај малце, кога реков сносење со последиците значи СНОСЕЊЕ на последиците т.е. откажување све се додека детето не си ги развие основните инстикти за живот
А финансиски како ќе го ситуираш,ако се откажеш од се,мило ми е што така си мислиш,треба да има повеќе машки како тебе,кој би се грижеле за своите деца,ама верувај колку и да тврдиш во овие години што си сега не си ни малку подготвен да чуваш дете,али ако си тераме инает,ја го поштувам твоето мислење,поштувај го и ти моето,чувај си деца,ја ќе си студирам и чича мича готово прича:smir:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Цело време читам и читам и читам дека станува збор за СВОИТЕ ПРАВА, за кур се стресе у ладна вода муабети. Мое тело мој избор, моја матка мој избор....Последиците од абортусот се даааааааааааааааааааааааааааалеку пострашни од фактот да имаш дете. Абортусот најмногу влијае на психата на девојката, да не правиме муабет за евентуално прокрвавување и сјебување на целиот репродуктивен систем.
АЛОООООО луѓе плаќаат пук курац пари за ДА ИМААТ ДЕТЕ, а тука се збори за правото на својата пичка и прокуравањето на детето кое И ТЕ КАКО не е случајно створено, бидејќи секое Зошто има свое Затоа. Се што се случува се случува со причина, нема случајно-несакајќи.......
Замислете се вие што тврдите дека абортусот е океј ствар без матка. Или без сон едно 50+ години, без потомок, без иднина која ќе ве представува ВАС т.е. ќе бидат продолжение на она што сте биле вие.
Замислете си го детето што го абортирате у канта со други бебиња, у шоља и пуштате вода. Замислете се у ковчег на 19-20 години.
Правилната едукација, и претпазливоста нема да ве донесат до дете кога вие нема да сакате.
Алоооооооооооооооооо, никој нејќе да го забрани. Главната ствар е да се намали абортусот. Гуглај малце што све ти носи абортусот како сајдефект, не бидете прости у тоа главите. Не ви служат главите само за растење коса.
Машинерија за репродукција, треба да се срамиш на зборовиве. Никој не те тера секои 9 месеци да се чепиш на гинеколог
Медицинските причини немаат врска бидејќи ризикот при бременост ти е поголем во однос на компликации отколку при абортус.
Од психолошка гледна точка најчеста реакција која ја имаат девијките после абортус е олеснување, па чуство на вина па тага.
Психлошки проблеми исто можат и нјачесто се многу почеста појава после бременоста.
Така да ако некој смета дека од здравствена гледна точка е неоправдано тогаш се лаже.
А што се однесува до луѓето што немаат деца жал ми е за нив. Знам дека е Македонија социјална држава, ама не сме до толку социјални па да треба да правиме деца за тие што немаат.
Ризикот за последици после абортусот е многу мал и шансите некој да не може да има дете се многу минимални.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
А финансиски како ќе го ситуираш,ако се откажеш од се,мило ми е што така си мислиш,треба да има повеќе машки како тебе,кој би се грижеле за своите деца,ама верувај колку и да тврдиш во овие години што си сега не си ни малку подготвен да чуваш дете,али ако си тераме инает,ја го поштувам твоето мислење,поштувај го и ти моето,чувај си деца,ја ќе си студирам и чича мича готово прича:smir:
Види ќе ти кажам најискрено, сега не студирам туку работам. И ја гледам целата ситуација околу мене т.е. колегите, сите имаат минимум три пати поголема плата од мојата и сите имаат над 26 години и не се ни мажени ни женети освен една колешка која има две слатки дечиња.
Ај тоа не е битно, муабетот ми е ова и мислам дека треба да го сватиш, ЗНАЧИ доколку јас ти или било кој друг направи одредена грешка за време на сексуалниот чин и се случи да се зачне дете во тој период фетус, МОРА да се сноси со последиците. Е СЕГА БИТНОТО, што мислам јас цело време кога кажувам ПОСЛЕДИЦИ.
Последицата така наречена дете (леле лошо звучи последица ама јебига)
треба да се свати сериозно т.е. да се одречеме од многу работи. Како родител ти ќе добиеш породилен платен одмор кој е доволен за првите и најважни потреби за детето. Отом потом ти ќе си продолжиш со работата и ќе си имаш придонеси за понатамошно опстојување на тебе и твојата фамилија. Најважно од се е тоа што ќе имаш едно ОГРМОНА причина да станеш подобар т.е. да зимаш поголема плата и да можеш да пружиш подобра иднина на својата иднина. Детето сметај го како причина за да продолжиш со животот

Медицинските причини немаат врска бидејќи ризикот при бременост ти е поголем во однос на компликации отколку при абортус.
Од психолошка гледна точка најчеста реакција која ја имаат девијките после абортус е олеснување, па чуство на вина па тага.
Психлошки проблеми исто можат и нјачесто се многу почеста појава после бременоста.
Така да ако некој смета дека од здравствена гледна точка е неоправдано тогаш се лаже.
А што се однесува до луѓето што немаат деца жал ми е за нив. Знам дека е Македонија социјална држава, ама не сме до толку социјални па да треба да правиме деца за тие што немаат.
Ризикот за последици после абортусот е многу мал и шансите некој да не може да има дете се многу минимални.
Не е муабетот да се прават деца за тие што немаат, не сваќаш. Луѓе све даваат за да имаат деца, ама сепак немаат. А од другата страна стојат оние девојки на кои кур на стакло да им покажеш ќе останат трудни, кои едноставно си ги фрлаат децата. На третата страна таа е најжалната страна стојат оние на кои им го даваат бебето во кеса т.е. после 9 месеци носење и грижене од некоја икста причина бебето излегува мртво
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
ne sum feministrka sepak gi branam zenskite prava no nikako ne mozam da se soglasam so faktot deka so zabranata za abortus i go skratuvas pravoto na zenata da bida. Jas odsekogas sum bila PROTID ABORTUSOT BIDEJKI TREBA PRVO DA MISLIME NA ZDRAVJETO NA ZENATA, POTOA NA TOA ZIVO BITIE KOE E VSUSNOST ZIVOT USTE OD NEGOVOTO ZACNUVAWE I SEKAKO NA TOJ NACIN SE ZGOLEMUVA NATALITETOT VO DRZAVATA.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
ne sum feministrka sepak gi branam zenskite prava no nikako ne mozam da se soglasam so faktot deka so zabranata za abortus i go skratuvas pravoto na zenata da bida. Jas odsekogas sum bila PROTID ABORTUSOT BIDEJKI TREBA PRVO DA MISLIME NA ZDRAVJETO NA ZENATA, POTOA NA TOA ZIVO BITIE KOE E VSUSNOST ZIVOT USTE OD NEGOVOTO ZACNUVAWE I SEKAKO NA TOJ NACIN SE ZGOLEMUVA NATALITETOT VO DRZAVATA.
според мене зголемувањето или намалувањето на наталитетот е најмалата ствар за која треба да се дискутира во однос на абортусот. џабе ни е ако ние имаме зголемен наталитет и во секое семејство да има минимум 3 деца ако тие деца живеат во мизерија и родителите да немаат пари да ги школуваат. второ мислам дека секоја жена има право на свој избор и сум против безначајниот закон на владата за укинување на абортусот. доколку жената смета дека детето би и било само товар и не би можела да му даде добар живот абортусот според мене би бил оправдан. донесувањето на законот за укинување на абортусот ќе биде сосема бесполезно!! со него нема да се зголеми наталитетот нити да се намали абортусот, туку само ќе се зголеми бројот на нелегално извршен абортус а со тоа се зголемува и ризикот за здравјето на жената
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Детето не треба да биде последица на нечија неодговорност. Треба да биде одговорно створено, со желба и намера, за да такво биде и дочекано. Сите да научиме да се ебеме со кондом. Ако пукне да си купиме Norlevo за 880 денари. А ако и Norlevo не помогне, значи дека дефинитивно оваа грчка увозна day after пилула е засегната со прашањето за името и визниот режим:). Не се прави туку така дете. Дефинитивно е дека во 21 век, кога со самото отворање на фрижидер и прозор-гледаш контрацепција, речиси е неможно ако си контрацептивно писмен, да забремениш. Сексуално образование мора да се воведе уште од основно. Ако се забранува абортусот со закон, мора со него да следат и некои пропратни мерки, како контрацепција со намалени цени (иако мислам дека Microginon се 150 денари и траат еден месец) и поголема пропаганда за заштита.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Еве, целиов муабет да го филтрираме во неколку зборови да не се мачат конзервиве да читат, пошо очигледно губат интерес после втората реченица.

Детето треба да биде посакувано.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Еве, целиов муабет да го филтрираме во неколку зборови да не се мачат конзервиве да читат, пошо очигледно губат интерес после втората реченица.

Детето треба да биде посакувано.
А правото на живот? Посакувано или не тоа дете го има.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
А љубовта од родителите? Цел живот тоа дете да го потсетува на неуспех и изгубени соништа? А благосостојбата? Траумите што детето ќе ги помине во шит фамилија каде ни мајката е мајка, ни таткото е татко? А што ако заврши во сиропиталиште? Ќе има тоа некаква тежина? Ма дај ти се молам. Зашо онда славиме роденден а не зачетден?

Јас да сум ќе воведам ригорозни мерки за станување родител. Психофизичка состојба на мажот и жената, коефициент на интелигенција, економска состојба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom