Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
A shto da pravime za taka narecenite domajcinki shto potanjo (Mu vika na partnerot DA , ZEMAM Piluli!) ostanuvaat bremeni?
Автоматски споено мислење:



Ej, koj ti ima Prateno? Daj obelodenigo ovde na Zidot na sramot! :LOL:
Никој не ми пратил ама беше речено дека праќале, од жениве на форумов, пилулите не штитат сто посто.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Никој не ми пратил ама беше речено дека праќале, од жениве на форумов, пилулите не штитат сто посто.
Ti ne se prodavaj na evtini muabeti od KOLESHKITE tvoi!
A za Pilulive, Ne vrti muabeit!
Se raboti za konkreten slucaj,
Simpaticna, ama siromashna kurvicka, go naceka naivno bogato dete i mu gi rashiri nozete i go izlazhala deka pijala piluli redovno i ostana bremena, sega i plajca vejce 10 godini alimentacija za dete shto ne ni znael deka i go napravil!

A kurvicevo vo medjuvreme ima 4 deca od cetiri Tatkovci i zema edno 3500€ mesecno alimentacija++ detski dodatok+ socijalna izdrshka za samohrana majka bez rabota, demek ne mozhela da raboti i da gleda deca.....
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Ti ne se prodavaj na evtini muabeti od KOLESHKITE tvoi!
A za Pilulive, Ne vrti muabeit!
Se raboti za konkreten slucaj,
Simpaticna, ama siromashna kurvicka, go naceka naivno bogato dete i mu gi rashiri nozete i go izlazhala deka pijala piluli redovno i ostana bremena, sega i plajca vejce 10 godini alimentacija za dete shto ne ni znael deka i go napravil!

A kurvicevo vo medjuvreme ima 4 deca od cetiri Tatkovci i zema edno 3500€ mesecno alimentacija++ detski dodatok+ socijalna izdrshka za samohrana majka bez rabota, demek ne mozhela da raboti i da gleda deca.....
Темата е абортус а не социјална помош и самохрани мајки. Абортусот е право на жената да одлучи за своето тело, и во сите демократски држави се извршува абортусот, а зошто воопшто постои оваа тема не знам, ова е ко да некој сега отвори тема за вчерашниот случај, оправдувате ли силување во брак или постои ли силување во брак... Мислам неандерталски теми... оправдувате ли абортус, нема кој што да оправдува или не, тоа е лично право на избор.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Темата е абортус а не социјална помош и самохрани мајки. Абортусот е право на жената да одлучи за своето тело, и во сите демократски држави се извршува абортусот, а зошто воопшто постои оваа тема не знам, ова е ко да некој сега отвори тема за вчерашниот случај, оправдувате ли силување во брак или постои ли силување во брак... Мислам неандерталски теми... оправдувате ли абортус, нема кој што да оправдува или не, тоа е лично право на избор.
Da temava e Abortus i nesakana ili sakana bremenost. I ti beshe taa shto pocna da filozofira! I sega odednash pocna da ne ti odgovara muabetot za kurvishta so Pedigre shto znaat deka bremenosta e nesakana od strana na Tatkoto ili podobro receno deka Bremenosta e krimnial za uceni i izvlekuvanje materijalni dobra!!

Ама во овие случаи таткото мора да плаќа алиментација иако не сака да ја превземе улогата на родител, арно ама во пракса не е така. Затоа абортусот е единствено решение.
Ili shto ce recish seka? Izbor na majkata? Pa neka si ebi majkata i neka ne go maltretira "tatkoto" a podobro da ja roknat v zatvor za Kriminal
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Da temava e Abortus i nesakana ili sakana bremenost. I ti beshe taa shto pocna da filozofira! I sega odednash pocna da ne ti odgovara muabetot za kurvishta so Pedigre shto znaat deka bremenosta e nesakana od strana na Tatkoto ili podobro receno deka Bremenosta e krimnial za uceni i izvlekuvanje materijalni dobra!!



Ili shto ce recish seka? Izbor na majkata? Pa neka si ebi majkata i neka ne go maltretira "tatkoto" a podobro da ja roknat v zatvor za Kriminal
Ако сакала да го роди треба и самата да го одгледува, не оправдувам плаќање алиментација кога е вака наместено, ако е вистина ова шо велиш. Затоа и треба да постои демократското право абортус, за да не доаѓа до овакви не сакани случаеви. Исто мислење имаме не знам што се караш. Или заборави Дијазепам да се напиеш, не од 2 од 5 мг напиј се.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Ако сакала да го роди треба и самата да го одгледува, не оправдувам плаќање алиментација кога е вака наместено, ако е вистина ова шо велиш. Затоа и треба да постои демократското право абортус, за да не доаѓа до овакви не сакани случаеви. Исто мислење имаме не знам што се караш. Или заборави Дијазепам да се напиеш, не од 2 од 5 мг напиј се.
Da be, ete sega sudiive germanski ce te poslushaat i ce i recat "Izvini madam za tebe nema alimentacija" vo toa e problemot. A i koe demokratsko pravo na abortus go sonuvash vo slucajov? Koj go ima toa pravo tatkoto koj shto ne ni znae deka e bremena? ili majkata?

A vo makedonija najdobro e da se zabrani Abortus! Barem ce ne ima povejce, zatoa shto sega stanavte moderni i ni po edno ne vi se radja. Osven ako nema do vas nekoj so debela Bankarska smetka.

A za diazepam poveli dojdi ce go podelime.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Da be, ete sega sudiive germanski ce te poslushaat i ce i recat "Izvini madam za tebe nema alimentacija" vo toa e problemot. A i koe demokratsko pravo na abortus go sonuvash vo slucajov? Koj go ima toa pravo tatkoto koj shto ne ni znae deka e bremena? ili majkata?

A vo makedonija najdobro e da se zabrani Abortus! Barem ce ne ima povejce, zatoa shto sega stanavte moderni i ni po edno ne vi se radja. Osven ako nema do vas nekoj so debela Bankarska smetka.

A za diazepam poveli dojdi ce go podelime.
Имам пријателка во Германија која е тазе пресно разведена, за детето доби околу 350 евра алиментација, мажот и заработувал околу 2000 нето, е сега не знам како таа жена што ја спомнуваш дошла до таа астрономска цифра од 3500 евра...или фантазираш малку, како и да е, и да се забрани легалниот абортус,секогаш ќе постои нелегалниот и забранувањето на легалниот абортус само ќе доведе до зголемување на смртноста при извршување на процедурата, инфекции и сепса, бидејќи истата ќе се изведува во несоодветни и нестерилни услови.

Си пијам вино јас не сум по таблетите
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Имам пријателка во Германија која е тазе пресно разведена, за детето доби околу 350 евра алиментација, мажот и заработувал околу 2000 нето, е сега не знам како таа жена што ја спомнуваш дошла до таа астрономска цифра од 3500 евра...или фантазираш малку, како и да е, и да се забрани легалниот абортус,секогаш ќе постои нелегалниот и забранувањето на легалниот абортус само ќе доведе до зголемување на смртноста при извршување на процедурата, инфекции и сепса, бидејќи истата ќе се изведува во несоодветни и нестерилни услови.

Си пијам вино јас не сум по таблетите
Aj togash ti so smederevkata tvoja jas so vranec (tga Za Jug):pijanco:. A i toa so prijatelkata tvoja ima zoshto e taka!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Aj togash ti so smederevkata tvoja jas so vranec (tga Za Jug):pijanco:. A i toa so prijatelkata tvoja ima zoshto e taka!
Макс 80 милилитри и не секоја вечер. Хехе не пијам секогаш Смедеревка, гледам ги памтиш мислењава мои по темиве. :popce:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Макс 80 милилитри и не секоја вечер. Хехе не пијам секогаш Смедеревка, гледам ги памтиш мислењава мои по темиве. :popce:
Ти колку земаш алиментација? И љубомориш сигурно на другарката од Германија што зема толку.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
праќате пениси во инбокси а овде мајка Тереза изигравате.
... ништо страшно, како што и женските праќаат путки, па и во двата случаеви се праќа кога некој претходно ќе побара или одоколу ќе посака, што сака да види во инбокс.
и да се забрани легалниот абортус,секогаш ќе постои нелегалниот и забранувањето на легалниот абортус само ќе доведе до зголемување на смртноста при извршување на процедурата, инфекции и сепса, бидејќи истата ќе се изведува во несоодветни и нестерилни услови.
...сосема се сложувам!
Ти колку земаш алиментација? И љубомориш сигурно на другарката од Германија што зема толку.
...не е убаво така да прашаш, да сакаше да дискутира за себе ќе пишеше самата!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Ти колку земаш алиментација? И љубомориш сигурно на другарката од Германија што зема толку.
Ех, одма со навреди, не земам бе јас алиментација одкај тоа ти текна. На кого да љубоморам, самохраните мајки се најранлива категорија во општеството, а жално е како може такви како тебе луѓе без совест и трунка емпатија и хумано чувство да се смеат и ситат на туѓата болка, жена која сама одгледува дете треба да се помогне, јадна е таа жена која те родила, монструме.
Автоматски споено мислење:

Taa doprava ce se sudi. Pa zatoa e nervozna i planira kako da go obrici i toa na suvo.
Сањај ти само дека ќе се судам. :pos: :pos:
Ех бе душебрижници, зло ви тече како катран наместо крв, злокобни монструмчиња, да се ситат на туѓа несреќа, само сеир да фаќаат, ама има Бог, се гледа колку сте затруени со злоба, завидливост, еееј ќе и љубоморам на некоја самохрана мајка оти земала алиментација 3500 евра бе( па алал нека и се и нека си ги троши за дечињата)па уште и курва ја нарече многупати(жалосно за таа жена што те родила) и ете уште еден пример зошто абортус треба и мора да постои, ти си пример за ембрион кој требало да се абортира пред да те хранела и развивала мајка ти, растејќи во стомакот злокобен монструм, полн си со омраза, шовинистички створу.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Ех, одма со навреди, не земам бе јас алиментација одкај тоа ти текна. На кого да љубоморам, самохраните мајки се најранлива категорија во општеството, а жално е како може такви како тебе луѓе без совест и трунка емпатија и хумано чувство да се смеат и ситат на туѓата болка, жена која сама одгледува дете треб да се помогне, јадна е таа жена која те родила, монструме.
Автоматски споено мислење:


Сањај ти само дека ќе се судам. :pos: :pos:
Ех бе душебрижници, зло ви тече како катран наместо крв, злокобни монструмчиња, да се ситат на туѓа несреќа, само сеир да фаќаат, ама има Бог, се гледа колку сте затруени со злоба, завидливост, еееј ќе и љубоморам на некоја самохрана мајка оти земала алиментација 3500 евра бе( па алал нека и се и нека си ги троши за дечињата)па уште и курва ја нарече многупати(жалосно за таа жена што те родила) и ете уште еден пример зошто абортус треба и мора да постои, ти си пример за ембрион кој требало да се абортира пред да те хранела и развивала мајка ти, растејќи во стомакот злокобен монструм, полн си со омраза, шовинистички створу.
Па ти си ја створила болката. По твоево пишување на форумов не ми е тешко да го заклучам тоа. Не ти чинел мажот зошто бил алфа ама ти не си сакала бета. Не знаеш кај тераш. Тешко нему што заглавил со тебе. И штом јадеш трици за мајка ми, да ти кажам дека она била тука за татко ми во било кое доба, за разлика од тебе која пакираш куфере зошто мажот ти не ти се свиѓа повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Ех, одма со навреди, не земам бе јас алиментација одкај тоа ти текна. На кого да љубоморам, самохраните мајки се најранлива категорија во општеството, а жално е како може такви како тебе луѓе без совест и трунка емпатија и хумано чувство да се смеат и ситат на туѓата болка, жена која сама одгледува дете треба да се помогне, јадна е таа жена која те родила, монструме. Сањај ти само дека ќе се судам. :pos: :pos: Ех бе душебрижници, зло ви тече како катран наместо крв, злокобни монструмчиња, да се ситат на туѓа несреќа, само сеир да фаќаат, ама има Бог, се гледа колку сте затруени со злоба, завидливост, еееј ќе и љубоморам на некоја самохрана мајка оти земала алиментација 3500 евра бе( па алал нека и се и нека си ги троши за дечињата)па уште и курва ја нарече многупати(жалосно за таа жена што те родила) и ете уште еден пример зошто абортус треба и мора да постои, ти си пример за ембрион кој требало да се абортира пред да те хранела и развивала мајка ти, растејќи во стомакот злокобен монструм, полн си со омраза, шовинистички створу.
... чекај малку, не си во право, прво ова е форум и пишувањето не е под присила, ниту пак значи дека е вистинито напишаното, а овие членови што ги нарекуваш „монструмчиња“ се водат според тоа што ти сама си напишала за себе, на различен начин го впиваат и реагираат според тоа како тие те разбрале, а дополнително форумот го сФаќаат како забава што и така е!

...ниту тие не те познаваат да ти судат, се водат само од твоето пишување, ниту ти не знаеш кој седи позади тој ник што на таков начин ти возвраќаат би рекла не да те подржуваат, утешат или да се соживуваат со тебе, туку напротив спротивното, а тоа е добро и гледај го како позитивно и не се нервирај труди се да не го игнорираш, но и да го спуштиш суптилно на земја.

... тоа е само предност за тебе да знаеш со какви мислења ќе можеш да се сретнеш во вистинскиот живот, па ова ти доаѓа како еден вид тренинг да им смениш мислење, па затоа вежбај, не осудувај, туку најди начин да им смениш мислење или барем да дојдеш до некоја средина, тоа ќе биде твое искуство за во вистински моменти во реалниот живот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom