АСПИРИН vs ПАРАЦЕТАМОЛ

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
Paracetamol se razbira,pomokjno od aspirin(najpreceneta droga) u sekoj pogled.Samo da ne se pretera oti bubrezite ke ti se sjebat.Dobar za temperatura i mamurlak.
Za bolki kafetin radi kodeinot kako nakrotik,ketonal radi mikro ketamin u nego - isto retko da se zima radi zeludnik da ne strada,posledna opcija e ventor koj e zabranet u poveke zemji radi aktivnata supstanca.Na kraj tromadol i morfium kao sekoj tipicen opijat koa nema care.
Analgin i brufen ne mi deluvaat.

Farmacija e super profitabilen biznis i legalno dilanje drogi :coffee:
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.566
Поени од реакции
2.162
Кога ме боли глава место апче излагам на тераса или надвор да ме дувне ветре и ко нов сум.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Аспирин ја ретчи крвта - не е препорачливо да се пие често.
Ибупруфен (бруфен, блок макс, кафетин менструал итн) - е мн подобра замена за температура и како анти инфламаторна дрога
Парацетамол (далерон, фервекс итн) - исто океј ама гледајте да мењате помеѓу парацетамол и бруфен од “настинка во настинка“ за да не ви се навикнува телото на едно од нив

И не пијте ако температурата ви е ниска - до 38, остајте организмот да се избори, одмарајте, пијте течности и јадете храна што полесно се вари
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Парацетамолот само за температура, а за болки адвил или аналгин.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Од апчиња само аналгин пијам мнооогу ретко чат пат за главоболка и тоа мислам дека нема врска и дека ми е плацебо бидејќи ако не легнам да поспијам џабе сум го испил

Sent from my Nexus 5
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.825
Поени од реакции
29.461
,,,i dvata leka imaat slichni terapevtski dejstva, no po sostav se sosema razlichni eden od drug,i dvata si imaat posebna celna grupa na analgetsko i antipiretsko dejstvo,od druga strana mnogu zavisi i od samiot pacient vo kakva kondicija mu e zheludecot i alergentnata sostojba kon edniot ili drugiot preparat,,onie pacienti so zheludochni problemi potrebno e da go izbegnuvaat aspirionot
,,nema nekoja posebna podelba za ili protiv edniot ili drugiot /osven onie so zheludechni problemi/,,
,,,no dokolku mozhete i za sitni analgopiretski sostojbi gledajte da gi izbegnuvate,no koga se potrebni nema tuka razmisluvanje,
,,,upotreba spored preporaka na matichniot ili farmacevtot ,,
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Аспиринот делува така што ја инхибира циклооксигеназната активност, со тоа и простагландинската синтеза со ефект на намалување на болка и треска. Но, има две форми на циклооксигеназа - COX-1 и COX-2. COX-1 е експресирана во желудечната мукоза и простагландините кои се создаваат во лигавицата на желудникот имаат заштитна функција од штетното дејство на киселината, така што инхибицијата на циклооксигеназата го намалува воспалителниот одговор преку намалена синтеза на простагландини, но дава предиспозиција за настанување на улкусна промена на желудникот и затоа се препорачуваат лекови кои селективно вршат инхибиција на COX-2 (Парацетамол).
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.163
Поени од реакции
20.682
Аспиринот делува така што ја инхибира циклооксигеназната активност, со тоа и простагландинската синтеза со ефект на намалување на болка и треска. Но, има две форми на циклооксигеназа - COX-1 и COX-2. COX-1 е експресирана во желудечната мукоза и простагландините кои се создаваат во лигавицата на желудникот имаат заштитна функција од штетното дејство на киселината, така што инхибицијата на циклооксигеназата го намалува воспалителниот одговор преку намалена синтеза на простагландини, но дава предиспозиција за настанување на улкусна промена на желудникот и затоа се препорачуваат лекови кои селективно вршат инхибиција на COX-2 (Парацетамол).
Ај сега на македонски. :D

Парацетамол FTW. Универзалниот лек на 21 век.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Мех, Кетонал за хардкор болки ги мачка набројаните на леб, мада е доста по штетен, ама ако имате пост опреративни болки, или некоја слична тешка повреда, go for it.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Мех, Кетонал за хардкор болки ги мачка набројаните на леб, мада е доста по штетен, ама ако имате пост опреративни болки, или некоја слична тешка повреда, go for it.
мене то за менструални болки не ми помага а не за друго, само ибупруфен ми помага
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
мене то за менструални болки не ми помага а не за друго, само ибупруфен ми помага
Чудно е као кетонал не ти помага за болки,со оглед на неговото влијание да го неутрализира центарот за болка.Скоро невозможно е да имаш болки со добра доза кетонал.
Ибупрофен не е ни малку јако како кетопрофенум.
Но старо пишано правило дека секој организам различно реагира на одредена дрога.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Чудно е као кетонал не ти помага за болки,со оглед на неговото влијание да го неутрализира центарот за болка.Скоро невозможно е да имаш болки со добра доза кетонал.
Ибупрофен не е ни малку јако како кетопрофенум.
Но старо пишано правило дека секој организам различно реагира на одредена дрога.
не ми помага брат мене кетонало,тое
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
И ибупрофенот е мадафака ап, ама ако се зема многу често е штетен (како и секое апче):
Пред скоро на мој познаник му ,,експлодира" желудникот како реакција на пречеста употреба.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
да неам болки не би го земала, кафетин менструало ми се скапи ко истите состојки се..помалку од цело пакетче пијам во месец..Кажи му заедно со храна нека го зема..читав можи да предизвика тешки последици мозочен,срцев удар и неплодност, ама не се трпа болките.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ја најчесто парацетамол, барем порано, сеа поретко настинувам и иам такви проблеми. Исто ги зобев и коа ме болеше заб. Никоаш не сум видел нешто посебен ефект за болка, а коа пиев аспирин, имав поголемо олеснување на болката.

Иначе, што е со андолот? Знам едно време имаше и такви и мислам дека имам пиено. Слични се?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
Колку што јас знам (а не знам многу, па затоа молам некој поупатен да ме поправи ако грешам), аспиринот (ацетисал, ацисал или андол) е многу помалку штетен отколку парацетамолот. Некои американски лекари дури препорачуваат задолжително да се пие по еден аспирин дневно, дури и кога си здрав. Наводно го штител срцето и крвните садови на тој начин. Инаку, знам дека постои и модифицирана верзија на аспиринот, наречен аспирин 100 (и андол 100) - за срцеви болни.

За разлика од него, за парецетамолот сум прочитал дека долготрајната и неправилна употреба го оштетува црниот дроб, а неретко може да предизвика и астма. Кај нас лекарите го даваат дури и за доенчиња (како далерон или ефералган сируп), а постојат теории дека е можен причинител на појавата на аутизам кај децата до 3 години. Така, иако при секоја настинка го употребувам за елиминирање на симптомите (и како фервекс, кафетин колд, далерон...), сепак многу повеќе му се плашам и внимавам при употребата, за разлика од аспиринот кој поретко го употребувам, но само заради тоа што е поскап.

Затоа, мојот глас оди за аспиринот.

Инаку ибупрофен (бруфен) никогаш не сум го употребувал за елиминирање симптоми од настинка и грип, туку само како аналгетик, против болка, но само во екстремни случаи. Сепак, во истите тие екстремни случаи многу почесто употребувам вентор отколку бруфен. Кетоналот и мене воопшто не ми помага, поим немам зошто.
А за обична главоболка - аналгин или кафетин ми е доволно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom