АСПИРИН vs ПАРАЦЕТАМОЛ

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Кога бев дете а и многу подоцна, ако настинеш или слично, секагаш ти даваа аспирин кој тогаш се продаваше и под други имиња ( ацетисал, ацетал, ацисал и сл ). Во тоа време јас не сум ни слушнал за Парацетамол.
Во денешно време повеќе се користи Парацетамол, кој пред неколку дена го купив под името Далерон
Двата лека се користат за исто - температура и болки
На МК - Википедија го најдов следново
Аспиринот е познат и под иметоацетилсалицилна киселина. Аспиринот често се користи како аналгетик, како антипиретик и како антиинфламаторен лек.

Потврдено е дека доколку мали количества на овој лек се дадат на пациенти кои претрпеле срцев напад се намалува ризикот од брзо добивање на уште еден напад
http://mk.wikipedia.org/wiki/Аспирин
Парацетамолот претставува на широко употребуван аналгетик (против болки) иантипиретик (за намалување на температурата).

Се смета дека е сигурен за употреба во препорачани количества. За акутно предозирање се смета земањето на повеќе од 1000 mg од еднаш и повеќе од 4000 mg во текот на еден ден за возрасни.

Од Светската здравствена организација се смета како едно од основните лекарства за најголемиот дел од популацијата.
http://mk.wikipedia.org/wiki/Парацетамол

Ова тема ја отварам за да споредуваме какви се Вашите искуства во користење на овие два лека.
А бидејќи меѓу нас има и лекари, фармацевти, медицински сестри и студенти по медицина и тие да ни кажат какви се разликите помеѓу овие два лека
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Јас лично повеќе аир сум видел од Парацетамолот. Впрочем до пред скоро имав главоболка и влегувам во аптека, купувам и излегувам. Им велам на друштвово-Е ова ти се вика Егејско апче. Ем 15 денари е преефтино, ем скоро за сите болки го бива :icon_lol:

Од болка во грлото, крајници, забоболка, температура, болка во мускулите од вежбање и така натака. Пред скоро праев муабет со еден добар пријател, докторче младо и мислам дека од тоа што успеав да запазам, парацетамолот ја зголемува циркулацијата, овозможува полесен проток на крвта преку ширење, па затоа и често пати ја анулира болката (секако не можам да тврдам 100 посто за исказов, но чинам дека сум прав во муабетов)
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Ибупрофен/аналгин најчесто ми помага. Неам многу аир од парацетамол, бар не сум имал од коа знам за себе. Исто така и оние бугарските Ибупром многу ми помагаа (Ибупрофен де, исто е).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.769
Поени од реакции
39.027
И аналгинот вреди да се напомене, мене ми помага кога сум уморен ги опушта мускулите и ја намалува болката.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
Sabbath vs Maiden :) ѕвер

Ние од поновата генерација веројатно повеќе парацетамолот го користиме. Е сега јас го користам ако осетам дека качувам температура па претежно превентивно. Ако сум влезен веќе во тешки температури, последниве 2-3 години убедливо надобро дејство кај мене имаат кафетин колд апчињата (кои содржат и парацетамол). Конкретно за главоболка обичниот кафетин ми е супер ефикасен.
Турвиор погоре не нагласи дека една табла чини 14 денари, не едно апче, ако збореше за тие од Крка 500mg.

Така да, гласам за Парацетамол.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Користам Аналгин за болка и Парацетамол за симнување температура, укоченост и болка во мускули.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.957
Неам пиено аспирин воопшто.
Парацетамол ако се осетам дека почнува температурата да ми се качува. Аналгин конкретно за глава само ако ме боли, додека бруфенче, од тие розевките нели, ако ме болат мускулите, мада тоа многу ретко го пијам.
Е сега за парацетамолот, што знам, кај мене не верувам дека делува нешто многу. Затоа во последно време кога се осеќам дека ме фаќа нешто си пијам фервекс или нешто слично од тие прашковите, заедно со Ц витамин и некој чај. Тоа повеќе ме оживува отколку парацетамолот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Nisto ne pijam. :D

5 godini sum bez izmrznuvanje. Oti uste kako kopilj u sred zima spijav na boxerki. I eve u soba neam greenje.

Do pred nekoja godina piev loratadin radi polen, ama mi go prepisuvaa za 3-4 razlicni stvari i vidov deka e glupost i nego go bataliv.

Hejtam apcinja. Ili barem ne gledam potreba od tie lesnite. Ostavajte samo da si mine. Ne radi nekoja medicinska paranoja i slicno, tuku ne se nauciv da goltam.

Thats what she said.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Аналгин рулс! Парацетамол со алкохол прави интересна комбинација.
Не се дрогирајте деца, умрете од природна смрт.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Порано кога ме болеше глава одма земав Парацетамол, за едно 15-20 минтути одма ми поминуваше, сега не делува ич. Сега го користам кога сум омалаксан и кога имам покачена температура, за 1-2 саата ми ја намалува, во поголем број случаи е така, ако не се намали за тие 1-2 саата тогаш се земаат посериозни мерки, облекување чорапи накиснати со оцет. :icon_mrgr:
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Nisto ne pijam. :D

5 godini sum bez izmrznuvanje. Oti uste kako kopilj u sred zima spijav na boxerki. I eve u soba neam greenje.

Do pred nekoja godina piev loratadin radi polen, ama mi go prepisuvaa za 3-4 razlicni stvari i vidov deka e glupost i nego go bataliv.

Hejtam apcinja. Ili barem ne gledam potreba od tie lesnite. Ostavajte samo da si mine. Ne radi nekoja medicinska paranoja i slicno, tuku ne se nauciv da goltam.

Thats what she said.
Toa mozhe da ti se odrazi koa kje ostaresh.. kje pochne da ti pushta baloncheto prerano. / ne spij v zima po boxerici. Plus, ne mozhe nekogash samo tuku - taka da mine... zatoa gi goltame ovie apovi kako paracetamol za da si ja olesnime okolnosta. :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Спорт, здраво спиење, здрава и навремена исхрана тоа е рецептот за главоболка.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Кога имам или кога ќе почувствувам дека качувам температура, обично земам парацетамол. Аспирин мислам дека никогаш не сум ни купил и можам на прсти да избројам колку апчиња сум голтнал. Не сум приметил некоја разлика.

Избегнувам да пијам било какви апчиња за било што, освен веќе ако не сум загазил добро и не ми ги препише лекар. За главоболка или болка во мускули мислам дека никогаш не сум земал ништо. Се плашам дека ќе се навикнам на нив и после тоа нема да ми делуваат, па колку и тоа да звучи глупаво. А и не сум имал големи болки, можам до толку да истраам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom