Ќе се тарифира музиката на погреби, крштевки, свадби и сунети

3

321456

Гостин
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=99342

Значи членови на организацијава меѓу другите се починати исполнители, како Васка Илиева, Јонче Христовски , Гоце Николовски. Овие се потпишале и станале членови на оваа организација пред истата да добие дозвола за колективно управување на сродните права на произведувачи на фонограми и уметници музички изведувачи.

Не знам зошто законот од 2010 не предвидува, оранизациите да можат да управуваат само со правата на изведувачите и продуцентите кои потпишале откако истата организација добила дозвола од министерството.

Сега како што е ситуацијата, некои неостварени души ќе заработуваат на името на веќе починати уметници.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Jas se raduvam za zakonov.
Ic ne e lesno nitu da napises obicna pesna so 4 akordi, nitu tekst da smislis za istata, nitu da ja otpees pravilno, nitu da ja aranziras. Baska, si platil grdni pari za oprema i snimanje vo studio, a nekoi mockovci ja pustaat TVOJATA PESNA naokolu, bez da te prasaat. Koj im dozvolil be?
Pa eve, i kapela za pogreb neka e (ama vazi za sekade). Koj im dozvoli da pustaat moja muzika?
Sakate da pustate moja muzika? - Platete mi.
Ако си толку квалитетна, луѓето ќе ти платат, арно ама додека не се појави p2p, се правеа албуми со 2-3 квалитетни песни и се другото срање.
Кој ќе ни плати нас слушателите, ако не сакаме целиот албум да ти го купуваме, гледај ја пиратеријата како слушни пред да купиш. Ретки се тие бендови, каде албумот им е ремек дело.
И има работа што не ја разбираш, а тоа е дека ти добиваш многу малку за твојот труд, поголемиот дел оди за така наречените посредници.
А ако те бива, денес е многу лесно да се пробиеш на меѓународната сцена покрај интернетот и социјалните мрежи.
 
G

garthok

Гостин
Kakva vrska ima toa so muabetot na temava?
Jas sum muzicar, polu-profesionalec, a ne amater.
Obrazovana sum da bidam muzicarka, vo moj interes e da bidam muzicarka.
I sega? :D
Kаков е тој полупрофесионалец?
--- надополнето: 30 мај 2013 во 15:45 ---
Е ајде после кажете дека не се работи на музичко културно преродување на македонскиот народ?!

Од утре почнувам кај мене дома да пуштам симфонии од Бетовен, Штраус и Моцарт. Таман поише и ќе ги личи со бароков. Некако Ламбе, Калиопи и Елена со " Нинанајна" не ми пасуваат уз преродбеничкава рененсанса:D
Сите тројца што ги наброја немаат везе со барок.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Kаков е тој полупрофесионалец?
--- надополнето: 30 мај 2013 во 15:45 ---

Сите тројца што ги наброја немаат везе со барок.
Hahahaha, sum sakala da kazam...so sredno, uste sum sredno muzicko :D
 
G

garthok

Гостин
Hahahaha, sum sakala da kazam...so sredno, uste sum sredno muzicko :D
Нема таков термин како и да е.
--- надополнето: 3 јуни 2013 во 01:27 ---
Полу-професионалец си ? Закон.

Јас сум четврт-професионалец.
По аналогија на нешта погоре ти си со нижо музичко значи.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Aman be ps ti pa, se poseguvav heeee
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Evo, sviram jazz I blues prerabotki na poznati pop/techno/rock pesni :)
Ne plakjam na nikogo, bideki sama gi peam I sama gi sviram.
Bas pred malku I na devojkata I replicirav, procitaj mi go toj post.
Оваа прилика ја користам да ја прашам плагијаторката и прекршителка на авторски права која заработува со туѓи дела dzesika (aka rumeni obrazi) дали еве откако стапи на сила законот, којшто толку силно го бранеше, а притоа покажа тешка хипокризија, на нејзина сметка дошол барем некој денар од ЗАМП и ММИ по основ надохнада за нејзини авторски права. Благодарам.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
^Pa sekako deka ke si gi platam vo avtorska agencija, ako gi izveduvam javno i gi koristam za komercijalni celi (sebepromoviranje i profit). A ako si gi svirkam po doma, nemam zakonska obvrska za toa.
Plagijat se smeta delo koe ima prevzemena melodija na nekoe drugo, a se prikazuva vo javnosta kako original. Jas pravam coveri, melodijata ja zadrzuvam, aranzmanot go menuvam i ne go prikazuvam deloto kakomoja originalna kompozicija, no sekako, gi zadrzuvam avtorskite prava koi proizleguvaat od mojata live izvedba.
Blagodaram.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.860
Поени од реакции
15.804
ДОКОЛКУ НЕ СЕ ПОНИШТАТ ИЗМЕНИТЕ НА ЧЛЕН 137 ОД ЗАКОНОТ ЗА АВТОРСКИ ПРАВА

ОД НОВА ГОДИНА МАКЕДОНИЈА ВО МУЗИЧКИ МРАК?

http://www.vest.mk/?ItemID=E91410F8C1D599438F1B6B0788C97B1D
мрш у пм !... Има доста изворни народни песни за кој никој нема авторски права, а освен тоа има и песни од забавен жанр а за кој авторите не бараат пари туку слободно ги даваат на Ју Тјуб...
а всушност од силната пара што ја земаше ЗАМП само трочки доваѓаа кај авторите, барем така кажуваа истите тие во медиуми , нека не се праат сега умни. Па истиот Славе Димитров се жалеше дека за авторството на песната Чија си добил од ЗАМП пари колку за 1/4 бурек...:D
 
Член од
9 декември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=99342

Значи членови на организацијава меѓу другите се починати исполнители, како Васка Илиева, Јонче Христовски , Гоце Николовски. Овие се потпишале и станале членови на оваа организација пред истата да добие дозвола за колективно управување на сродните права на произведувачи на фонограми и уметници музички изведувачи.

Не знам зошто законот од 2010 не предвидува, оранизациите да можат да управуваат само со правата на изведувачите и продуцентите кои потпишале откако истата организација добила дозвола од министерството.

Сега како што е ситуацијата, некои неостварени души ќе заработуваат на името на веќе починати уметници.
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=99342

Значи членови на организацијава меѓу другите се починати исполнители, како Васка Илиева, Јонче Христовски , Гоце Николовски. Овие се потпишале и станале членови на оваа организација пред истата да добие дозвола за колективно управување на сродните права на произведувачи на фонограми и уметници музички изведувачи.

Не знам зошто законот од 2010 не предвидува, оранизациите да можат да управуваат само со правата на изведувачите и продуцентите кои потпишале откако истата организација добила дозвола од министерството.

Сега како што е ситуацијата, некои неостварени души ќе заработуваат на името на веќе починати уметници.
Авторското право трае 70 години по смртта на авторот, а тоа значи дека наследниците на Јонче Христовски или други починати автори имаат право на тантиеми......тоа е светски закон
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Авторското право трае 70 години по смртта на авторот, а тоа значи дека наследниците на Јонче Христовски или други починати автори имаат право на тантиеми......тоа е светски закон
Тогаш на Гоце Арнаудов кој ги има авторските права?

Кај може тоа да се провери да не знаеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom