Ќе се тарифира музиката на погреби, крштевки, свадби и сунети

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
абе ако сакам че слушам нешто од некому , ама не е фер и правни и физички лица да плајкаат за нешто што не го користат, дека успеал да сними песна и дека има студио то не значи дека некој сака да му ја слуша и да ја пушта кај него и треба да му плајча одредена цена...нека ги повлеча сите видеа нивни шо постојат на мрежата...нека отвора некој сајт на нет каде шо можат да се симнуваат тие нумери од тие шо се ептен офарда пејачи и ако сака некој да му ги симни нека му плати со кредитна картичка...ако мисла дека некој толку обожава да ги слуша и дека му се толку неопходни како струјата и водата....
 
3

321456

Гостин
Не знам како е законот и нивните барања, ама овие бараат да им се плати само ако се пуштаат песни од авторите кои се членови на оваа организација, или паушално, јал-не јал, плати си?
Овие се всушност конкуренција на ЗАМП, кои досега беа единствена организација која ги застапуваше правата на музичките автори?
Ако земаат пари само за песни од нивни членови, дали може да се види кои се нивни членови?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
А како не, ќе си го проголтаме како и сите други глупости што ни ги нагрбалија.
Мислиш ? Едно време одеа по свадби од зам и ја сопираа музиката, додека не се здобија со искршени вилици,носеви и разно разни други потешки и полесни повреди.
Да баш би сакал некој да додје да проба да наплати на домашна забава, поготово еден два часа откако е започната забавата :pos:
Па има бе пердуви да летаат на сите страни.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.746
Поени од реакции
9.873
Jeбига,пропадна законот за сушење алишта сега дај шта даш.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Jas se raduvam za zakonov.
Ic ne e lesno nitu da napises obicna pesna so 4 akordi, nitu tekst da smislis za istata, nitu da ja otpees pravilno, nitu da ja aranziras. Baska, si platil grdni pari za oprema i snimanje vo studio, a nekoi mockovci ja pustaat TVOJATA PESNA naokolu, bez da te prasaat. Koj im dozvolil be?
Pa eve, i kapela za pogreb neka e (ama vazi za sekade). Koj im dozvoli da pustaat moja muzika?
Sakate da pustate moja muzika? - Platete mi.

Fala Bogu, pocnaa poleka da go sproveduvaat ova i kaj nas.
Pazete, vo Hrvatska pravni lica sto pustaat muzika na javno mesto spored zakon, osven sto moraat da platat taksa, 70% od repertoarot mora da im bide sostaven od domasna muzika, so cel da se promoviraat domasnite izveduvaci, a patem, tie domasni izveduvaci da imaat od sto da ziveat.
Ne ste se zaprasale zosto ete, hrvatite kako narod mnogu slusaat domasna muzika, a pomalku tugja?

Koga ke ni go reguliraat ova i na nas, togas moze ke pocneme vo celost da ja cenime "makedonskata estrada" i mozebi ke ima nekoj pofalen zbor i za domasnite artisti, osven "Abe *tojitoj* muzicar li e? Idi setaj, klosariste nevideno", "Abe begaj, napisal pesna so cetiri akordi i muzicar. Pojma nemaat.", "Denes sekoj vtor muzicar se prai, a koj od koj pogolem amater" i slicni odvratni i prostacki komentari.
Дај бе кажи која си никогаш у живот нема да пуштам твоја песна, дури и со рканица ќе го заргувам системот кога ќе те слушнам.
( не дека слушам од овие новиве срања )
не да сте клошари не да сте клошари тоа што го нема по светов, порано се знаеше што е естраден уметник требаше тлолку и толку концерти толку и толку песни,пријавен и му тече стаж како естраден уметник плус и големи бенефиции имаа а сами си го плаќаа стажот од настапи и ТЕЗГИ а не ко сега некоја шмизла шкртнала три збора и мисли дека е пејачка.
ТВОЈА МУЗИКА АМАН БЕ !!!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Па добро и мене не ми одговара по џебот можда.....
Дај бе кажи која си никогаш у живот нема да пуштам твоја песна, дури и со рканица ќе го заргувам системот кога ќе те слушнам.
( не дека слушам од овие новиве срања )
не да сте клошари не да сте клошари тоа што го нема по светов, порано се знаеше што е естраден уметник требаше тлолку и толку концерти толку и толку песни а не ко сега некоја шмизла шкртнала три збора и мисли дека е пејачка.
А ти, на пример; што работиш во животов и дали би сакал тоа да го праиш за џабе?
Владава....абе да, и ја би и се нае**л......ама законов си има своја оправданост - секој што вложил нешто, го направил тоа за да му се врати....треба да почнеме да го переме циганското од нас....проблемот е во тоа што не заработуваме како што треба, а не дека работите се скапи....
Грујо е крив, не дека што го воведува законов, туку дека на питачки стап го остаи народов....
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Дај бе кажи која си никогаш у живот нема да пуштам твоја песна, дури и со рканица ќе го заргувам системот кога ќе те слушнам.
( не дека слушам од овие новиве срања )
не да сте клошари не да сте клошари тоа што го нема по светов, порано се знаеше што е естраден уметник требаше тлолку и толку концерти толку и толку песни а не ко сега некоја шмизла шкртнала три збора и мисли дека е пејачка.
I jas se priklucuvam kon srdecniot tvoj iskaz (y) mene na pogreb ke viknam da mi svirat Yotube i koj gi vrti ovie :D
--- надополнето: 15 ноември 2012 во 21:11 ---
Па добро и мене не ми одговара по џебот можда.....

А ти, на пример; што работиш во животов и дали би сакал тоа да го праиш за џабе?
Владава....абе да, и ја би и се нае**л......ама законов си има своја оправданост - секој што вложил нешто, го направил тоа за да му се врати....треба да почнеме да го переме циганското од нас....проблемот е во тоа што не заработуваме како што треба, а не дека работите се скапи....
Грујо е крив, не дека што го воведува законов, туку дека на питачки стап го остаи народов....
Koj gi slusa deneska pa niv so ne se sposobni da si prodavaat albumite u jugoton ako imaat saglam pesni
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Е ајде после кажете дека не се работи на музичко културно преродување на македонскиот народ?!

Од утре почнувам кај мене дома да пуштам симфонии од Бетовен, Штраус и Моцарт. Таман поише и ќе ги личи со бароков. Некако Ламбе, Калиопи и Елена со " Нинанајна" не ми пасуваат уз преродбеничкава рененсанса:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Па добро и мене не ми одговара по џебот можда.....

А ти, на пример; што работиш во животов и дали би сакал тоа да го праиш за џабе?
Владава....абе да, и ја би и се нае**л......ама законов си има своја оправданост - секој што вложил нешто, го направил тоа за да му се врати....треба да почнеме да го переме циганското од нас....проблемот е во тоа што не заработуваме како што треба, а не дека работите се скапи....
Грујо е крив, не дека што го воведува законов, туку дека на питачки стап го остаи народов....
Професијата е личен избор, она кога оди у кафана да се дере не плаќа данок од парите што и ги бутаат у цицки.
Ме заболе мене курот за неа и сите останати ко неа,крадат песни,препејуваат,не знаат две строфи да отпејат како што треба.
Кој кур рече дека јас на забава ќе пуштам нејзини песни или било кој друг македонски пејач, сега знаеш што ќе се случи следно , сите народни песни ќе бидат препејани од така наречениве автори и пејачи и ќе пробаат и за нив да наплаќаат, јас кога правам журка не пуштам македонски песни поготово не од овие сегашниве.
Епа нека дојдат да ми наплатат за песна од У2 - бело дугме да не ги набројувам финатата е што лешинариве сакаат на се да мавнат такса и давачка.
Заштита на музика се знае како се прави, издаваш ЦД чим јас сум го купил ЦД-то јас сум и платил нејзе, нека се борат против пиратерија миратерија.
Али нека не ми кажува дека јас треба да и ги плаќам силиконските цицки и ботокс усните.
Нема ништо вредно за плаќање, не ли разбираш не може мене некој да ми земе пари зашто некоја дрољичка снимила песна која никогаш не сум ја слушнал а недај боже да ја пуштам на журка.
Свесен си дека и андриана кеш мафијаш и на нејзе ќе треба да и плаќаш ?
И на секоја кафанска певаљка ?
Да ти ебам и мекич и јован и зен и слаткар , ми доаѓа нагон за повраќање кога ќе ги чујам не па да плаќам по 1200 денари за да им се даваат на нив.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Абе Ламбе и Каљопи се тие, такви мајка ги родила....мене па као да ми се по кеиф нешто....мењам канал коа ќе видам таков сурат...

Во нормален свет, вака си функционираат работите.....во Хрватска (како пример), според бројот на „вртења“ на одредена песна по радијата, одредуваат соодветен надоместок на авторот, изведувачот итн. - во денешно време е лесно, software-ски....

Друга категорија е тоа што го дискутирате......тоа што МЕГА-ЅВЕЗДА ни е Д: Вучич е културолошки проблем, а ова е нешто сосема друго....
Си баравте капитализам - се' ќе си плаќате од џеб сега.....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе Ламбе и Каљопи се тие, такви мајка ги родила....мене па као да ми се по кеиф нешто....мењам канал коа ќе видам таков сурат...

Во нормален свет, вака си функционираат работите.....во Хрватска (како пример), според бројот на „вртења“ на одредена песна по радијата, одредуваат соодветен надоместок на авторот, изведувачот итн. - во денешно време е лесно, software-ски....

Друга категорија е тоа што го дискутирате......тоа што МЕГА-ЅВЕЗДА ни е Д: Вучич е културолошки проблем, а ова е нешто сосема друго....
Си баравте капитализам - се' ќе си плаќате од џеб сега.....
НЕ ГРЕШКА си нема ништо да се плаќа ќе плати само оној што е глуп да плати. Правиш у кафич роденден исклучиво странска музика или миксови, крштевка само изворни песни. кој ги ебе нека ЦРКНАТ ПИЗДА ИМ МАТЕРИНА ХОШТАПЛЕРСКА.
Башка и под дејство на алкохол ако издрскаш некого полесно те судат казната е помала :icon_lol:
И за фасади донесоа закон, исто и за диво изградени па гледам сите се затрчаа градоначалнициве да го спроведат законот, кој градоначалник сака да изгуби 100 гласови слободно нека прати на забава или крштевка луѓе да собираат такса.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Професијата е личен избор, она кога оди у кафана да се дере не плаќа данок од парите што и ги бутаат у цицки.
Ме заболе мене курот за неа и сите останати ко неа,крадат песни,препејуваат,не знаат две строфи да отпејат како што треба.
Кој кур рече дека јас на забава ќе пуштам нејзини песни или било кој друг македонски пејач, сега знаеш што ќе се случи следно , сите народни песни ќе бидат препејани од така наречениве автори и пејачи и ќе пробаат и за нив да наплаќаат, јас кога правам журка не пуштам македонски песни поготово не од овие сегашниве.


Али нека не ми кажува дека јас треба да и ги плаќам силиконските цицки и ботокс усните.
Нема ништо вредно за плаќање, не ли разбираш не може мене некој да ми земе пари зашто некоја дрољичка снимила песна која никогаш не сум ја слушнал а недај боже да ја пуштам на журка.

.
Nekako mi mirisa na Љубов и секс tema ovoa ili do mene e :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Jas se raduvam za zakonov.
Ic ne e lesno nitu da napises obicna pesna so 4 akordi, nitu tekst da smislis za istata, nitu da ja otpees pravilno, nitu da ja aranziras. Baska, si platil grdni pari za oprema i snimanje vo studio, a nekoi mockovci ja pustaat TVOJATA PESNA naokolu, bez da te prasaat. Koj im dozvolil be?
Pa eve, i kapela za pogreb neka e (ama vazi za sekade). Koj im dozvoli da pustaat moja muzika?
Sakate da pustate moja muzika? - Platete mi.
Да да да... музиката што свири во капела е комерцијална и хоровите што ја пеат издаваат компилациски цедиња, одржуваат концерти на градски и живеат од тоа...
И тие што се пејачи не прават ништо освен што пеат. Тие само даваат пари за некој трет да им напиши, искомпонира песна, да им аранжира спот, албум да им направи, текст напиши... било што. Тие само ќе отпеат. Плати = добиј, така функционира. Затоа секој идиот е пејач денеска, па имаш кретени од типот на Гулабица, Драганче од Лескоец, Боки 13 итн итн.
Не туку трескај ко не разбираш кој е штосот позади сето ова. Во никој случај ова не ради што се загрижија за „уметниците“. Целта е одредена група на луѓе за краток период да ги наполнат џебовите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom