Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Женски имиња шо ми се свиѓат се Дениција Дарија Петра Елена Деспина.Машки Теодор Константин Доминик Андреј.
Иначе ја сум крстен по дедоми Александар.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Женски имиња - Ива, Ева, Ема, Ина, Миа, Меланија, Маринела, Јана, Јована

Машки - Филип, Никола, Дејан, Марко.....сигурно има уште некое ама не сум размислувала многу за машки имиња. Повеќе сакам да биде девојче
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.271
,,,sho se zanesuvate vie bre,,,:mad:,,,

,,,ima da bidat ,,bilo zhensko ,bilo mashko prvo neka se zhivi i zdravi ,,,
,,a za imeto se znae bre po mashka linija na baba ili dedo,,,:icon_mrgr:
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Јас сум Виктор ни по дедо ни по стрико, ел мадре така кажала и . ! Нема изместување. Моите се Давид и Фјодор исто така по избор на мајка им. Ако имам трето....што знам... Може Заратустра да го крстам сигурно ќе биде уникат;)
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Порано многу ми се свиѓаше Ксенија од женските, а од машките Петар. Додуша Петар уште ми се свиѓа, додека сеа повеќе ми се свиѓаат некои помили женски имиња како Марија, Мила, Јана..
Иначе немам ништо против имиња добиени од баба/дедо освен ако не се некои ептен ептен, како Стојанка/Трајанка/Петре/Петранка и слично. Може некоја модернизирана верзија. Не сфаќам зашто многу луѓе не сакаат ни да чујат за име од баба/дедо..Многу од нас така си ги добиле имињата, еве и јас на пример :pipi:
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
За женско: Мелани, Доротеа, Кјара, Лана, Исидора..
Машко: Марко, Дариј, Алек, Иан, Тео..
:LOL:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Ако имам девојче некогаш би сакал да се вика Анѓа, многу ми е убаво името иако немам никоја Анѓа, Ангела или Ангелина во фамилија. Нормално, на жена ми не и се допаѓа - старовремско било.

Инаку, јас сум Златко - по никого а син ми се вика Димитар - исто така, по никого. :P
 
B

babsyy

Гостин
Ако имам девојче ќе се вика Емел или Ирем.
За машко би сакала Левент или Осман. :)
 
C

Castiel

Гостин
Да се родат здрави и живи ...име и не е толку битно ...неам некоја посебна желба за име..јас по дедо ми сум крстен...ако продожувам таа традиција мушкото би се викало Петар или Симон...А за девојче неам многу размислувано...може Елена или Теа
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
19
Bas pred nekoi sedum meseci ja ova go razmisluvav. Dodeka bev trudna I ete taka sakav deteto da mi se vika ... poima nemav kako .
Ama sekogas imav idea deka ime ke izberam jas I da bide nekoe koe koga ke go spomnam nasmevka na lice da mi pobidu. Barav barav .... I guglav I sve sto predloziv mm mi vikase ne ... ne... ne... dodeka eden den ne najdovme sredina. ADRIAN :) . sovrseno e za sin mi.
Od pregolema zelba da imam kerka toa prvo go smislim...ako imam bi ja krstila Leticija. Imeto znaci radost, sreka I ne samo toa pri izgovaranje mi e mnogu milo.
Mene me krstile po dedo mi (nisto novo). Ocigledno e deka taa tradicija ja prekinav.
U globala kao so poveketo spomnavte I najbitno e da se zivi I zdravi. Sin mi go krstivme Adrian no jas sekogas si go vikam, sonce - mesecina-zvezda - zivot moj. Sto da praam premnogu imam majcinska ljubov za nego :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Bas pred nekoi sedum meseci ja ova go razmisluvav. Dodeka bev trudna I ete taka sakav deteto da mi se vika ... poima nemav kako .
Ama sekogas imav idea deka ime ke izberam jas I da bide nekoe koe koga ke go spomnam nasmevka na lice da mi pobidu. Barav barav .... I guglav I sve sto predloziv mm mi vikase ne ... ne... ne... dodeka eden den ne najdovme sredina. ADRIAN :) . sovrseno e za sin mi.
Od pregolema zelba da imam kerka toa prvo go smislim...ako imam bi ja krstila Leticija. Imeto znaci radost, sreka I ne samo toa pri izgovaranje mi e mnogu milo.
Mene me krstile po dedo mi (nisto novo). Ocigledno e deka taa tradicija ja prekinav.
U globala kao so poveketo spomnavte I najbitno e da se zivi I zdravi. Sin mi go krstivme Adrian no jas sekogas si go vikam, sonce - mesecina-zvezda - zivot moj. Sto da praam premnogu imam majcinska ljubov za nego :)
prekrasno
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Имиња од баба и дедо се ОК, освен ако бабата не се вика Златистојка или сл.

Најубаво би било парот сам да си смисли име, ни кум ни никој. Кум уствари е чиста формалност денеска.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Zdravo.
Pomos za mashko ime na novorodenche.[DOUBLEPOST=1426548033][/DOUBLEPOST]Tatko mi se vika Stojan
Ama e staromodmo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom