Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Марко, старите луге по селата си викат на магарето "диј марко, ајде марко". Името не треба да срами детето инаку се е можно.Нели јас лично никога не би користел српско име како Дарко, Зоран, Синиша или Звонко исто и некое античко како Хефестион, Пердика.Александар може.[DOUBLEPOST=1430162141][/DOUBLEPOST]А колку па ми е одвратно јадранка нема ни да споминјам.
 
S

silmarillion

Гостин
Имиња кои сигурно умираат од родители од 80тите: Драган, Владимир, Коста, Бојан, Радослав, Љубомир. Затоа имаме Матеј, Максим, Калин на се што оди на две нозе и му се пафка ташачето.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па подобро Матеј, Максим, отколку некои долги имиња. Уште од раѓање детето ќе добие скратено име.
Јас имам долго име и ретко кој ме именува по правилното.
 
S

silmarillion

Гостин
Абе не заебаај цела држава Максим. У наше време се знаеше, Максим само егеец може да биде, сега е хаос:)
 
M

Moon Child

Гостин
Lele aman te be nemojte decata vise da si gi krstuvate David, ako za Boga znaete. Ja preteraa lugjevo so David, imevo ne bese tolku popularno ni koga Kasandra igrase (Luj David). Sekoe ne vtoro, tuku i povise od vtoro dete se vika David. Mi se povrakja od David. Ne e vise interesno.
David.
Kje zamrazam nekoj sto se vika David poradi najezdava.
I Damjan.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.419
Lele aman te be nemojte decata vise da si gi krstuvate David, ako za Boga znaete. Ja preteraa lugjevo so David, imevo ne bese tolku popularno ni koga Kasandra igrase (Luj David). Sekoe ne vtoro, tuku i povise od vtoro dete se vika David. Mi se povrakja od David. Ne e vise interesno.
David.
Kje zamrazam nekoj sto se vika David poradi najezdava.
I Damjan.
Дамјан, Давид и Матеј - 99% од родените во последнава деценија. Од девојчињата Мила, Јована...
 
M

Moon Child

Гостин
Дамјан, Давид и Матеј - 99% од родените во последнава деценија. Од девојчињата Мила, Јована...
Jas ne ja sfakjam poentata i ubavinata vo da si go krstis deteto David, koga sekoe dete se vika David.
Eve na primer jas otsekogas sakav ako imam sin da se vika Kristijan, mectaev za toa ime uste od dete. Ama povekje nesakam zatoa sto e cesto. Kje mu smislam novo ime na deteto koga kje go imam.
A sigurno nema da si go krstam kako cela Makedonija.
Ili eve, primer na mojot soprug tatko mu (Bog da go prosti) se vikal Dragan. Jas moeto dete nema da si go krstam Dragan od pricina sto sekoe vtoro Srpsko dete se vika Dragan.
Poprvo kje go krstam Antonio po tatko mi (Toni). Da ne bide bas Toni i tolku kratko radi.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Крстете го немања има и букви и од драган и од антонио а ќе ви биде несекојдневно, или страхиња ептен несекокдневно:D
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Моето е Давид па размислував за страхиња да го сменам заради поентата и убавината:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom