Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Napraviv greskaaa ... Izlegoov vo grad bez da mu kazam na decko mi ... po 3 dena dozna .. Mi recee deka ne saka da me vidii vekjee da isceznaaa mod negoviot zivooooot :'(
ne znam sto da pravam mislam deka i toj e kriv ne sakase da izleguva voo graad ve molaam pomogneteem i daliiii daa molaaam da ja priznaaam greskataa :(
Двајцата сте биле криви, не само ти, ако не му се излегувало на него, можел да ти рече оди сама, и ако имал доверба во тебе ќе те пуштел, ама ти си згрешила што не си му кажала дека ќе излагаш, и испаѓа со тоа дека го лажеш. Извини му се и кажи му дека си немала лоша намера, туку си сакала само да излезеш. Мислам дека тоа не е толку страшно, што не сака повеќе да те види.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
6
Vaka, bev "sutnata ko krpa", kako sto pisuva pogore, posle tri godini vrska poradi nekoja opasna kengurica sto skoknala na moe mesto. I ok, deckoto bil kakov sto bil, sum zasluzuvala podorbar i slicni komentari... Pomina vreme, mi se pojavi nova licnost vo zivotot i od strav mozebi za se pred toa sto mi se imase sluceno, jas nikako da se opustam so covekov. Se so ogromni rezervi. I posle takvoto rezervno odnesuvanje i mislite mi se vo rezerva i cuvstvata. Se toa dovede me dovede do NIKADE... Sega neznam dali go sakam ili ne, se nerviram i mozebi za nekoi raboti ljubomoram, a za golemi raboti mi e seedno. Neznam da osekam, neznam da sakam. I mi znaci i ne mi znaci ama ic, i ke mi bide gajle ako go nema... Drug pat pak, nemozam a da ne go slusnam bar... No samo edno sakam da prasam: Sega mene mi e redot???
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Vaka, bev "sutnata ko krpa", kako sto pisuva pogore, posle tri godini vrska poradi nekoja opasna kengurica sto skoknala na moe mesto. I ok, deckoto bil kakov sto bil, sum zasluzuvala podorbar i slicni komentari... Pomina vreme, mi se pojavi nova licnost vo zivotot i od strav mozebi za se pred toa sto mi se imase sluceno, jas nikako da se opustam so covekov. Se so ogromni rezervi. I posle takvoto rezervno odnesuvanje i mislite mi se vo rezerva i cuvstvata. Se toa dovede me dovede do NIKADE... Sega neznam dali go sakam ili ne, se nerviram i mozebi za nekoi raboti ljubomoram, a za golemi raboti mi e seedno. Neznam da osekam, neznam da sakam. I mi znaci i ne mi znaci ama ic, i ke mi bide gajle ako go nema... Drug pat pak, nemozam a da ne go slusnam bar... No samo edno sakam da prasam: Sega mene mi e redot???
Реши си го проблемот со себе. Зошто се навраќаш во минатото? Ако сте требале да бидете заедно со претходниот, ќе сте биле. Не мора ради тоа говедо, да мислиш дека сите мажи се исти или пак на следните да им се одмаздуваш затоа што некој (наведи си домашно животно по избор) не се однесувал убаво со тебе. Можеби ако му пружиш шанса на сегашниот дечко, ќе бидеш ВИСТИНСКИ СРЕЌНА И САКАНА. Понекогаш среќата ни е пред очи, ама ние со сила се праиме слепи. "Прогледај" со време, за да не се каеш.
 
T

Tetro

Гостин
Реши си го проблемот со себе. Зошто се навраќаш во минатото? Ако сте требале да бидете заедно со претходниот, ќе сте биле. Не мора ради тоа говедо, да мислиш дека сите мажи се исти или пак на следните да им се одмаздуваш затоа што некој (наведи си домашно животно по избор) не се однесувал убаво со тебе. Можеби ако му пружиш шанса на сегашниот дечко, ќе бидеш ВИСТИНСКИ СРЕЌНА И САКАНА. Понекога
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
142
Поени од реакции
14
Napraviv greskaaa ... Izlegoov vo grad bez da mu kazam na decko mi ... po 3 dena dozna .. Mi recee deka ne saka da me vidii vekjee da isceznaaa mod negoviot zivooooot :'(
ne znam sto da pravam mislam deka i toj e kriv ne sakase da izleguva voo graad ve molaam pomogneteem i daliiii daa molaaam da ja priznaaam greskataa :(
Поправи ме ако грешам но мислам дека дечко ти си земал преголема слобода. Не смееш да искочиш без да му се јавиш, без да го прашаш? Што си му ти него куче? Нема никакво право да те контролира и да ти кажува што да правиш. Твоја единствена грешка е што не си му кажала. Ако он е толку паметен за ваква ситница да те изгуби, тогаш мислам дека не те заслужува. Ти си таа што не треба да сака назад. Малце не ви е во ред односот. Можеш да се извиниш само за тоа што си требала да му кажеш но не дозволувај така да те манипулира. Но по ова што го кажа мислам дека он не е ни мн загрижен за тебе, чим за вакви ситници сака да те избрише...



Vaka, bev "sutnata ko krpa", kako sto pisuva pogore, posle tri godini vrska poradi nekoja opasna kengurica sto skoknala na moe mesto. I ok, deckoto bil kakov sto bil, sum zasluzuvala podorbar i slicni komentari... Pomina vreme, mi se pojavi nova licnost vo zivotot i od strav mozebi za se pred toa sto mi se imase sluceno, jas nikako da se opustam so covekov. Se so ogromni rezervi. I posle takvoto rezervno odnesuvanje i mislite mi se vo rezerva i cuvstvata. Se toa dovede me dovede do NIKADE... Sega neznam dali go sakam ili ne, se nerviram i mozebi za nekoi raboti ljubomoram, a za golemi raboti mi e seedno. Neznam da osekam, neznam da sakam. I mi znaci i ne mi znaci ama ic, i ke mi bide gajle ako go nema... Drug pat pak, nemozam a da ne go slusnam bar... No samo edno sakam da prasam: Sega mene mi e redot???
Го знам тоа чувство кога не можеш повторно да веруваш, кога кон се пристапуваш со резерва. Не знам кој е лекот, не знам ни да ти кажам што да правиш. Никој не ми може да ти каже. Ти треба да си седнеш самата со себе и да расчистиш, дали е вреден новиот дечко да допре до тебе, и дали ќе му се отвориш. Мислам дека кога ќе дојде вистинскиот момент и вистинскиот човек кој ќе е вреден само по себе се ќе си дојде на свое место.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
А он ако не иде у школо и ти не смееш да идеш...? дај не се зезај..бар воа е ситница од "проблем"
Па изгледа не си ме сфатил,сакам да кажам дека не му е робинка или куче да му полага таа рачуни зошто излегла без него,типот не сакал да излезе таа излегла без да му каже.И?треба да се лути?Треба ли да седи дома ако тој не сакал да искочи?:toe:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Па изгледа не си ме сфатил,сакам да кажам дека не му е робинка или куче да му полага таа рачуни зошто излегла без него,типот не сакал да излезе таа излегла без да му каже.И?треба да се лути?Треба ли да седи дома ако тој не сакал да искочи?:toe:

Не ни го видов твојот пост...за неа коментирав стрикно ..ако беше за тебе ќе цитирав ја..нема веза да не идеме оф топик :smir:
 
Член од
8 септември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Незнам од кај да почнам.
Запознав една девојка пред едно 3-4 месеци, ништо сериозно онака само на муабет и не ни помислував дека ќе развијам некои чувства кон неа. Но со текот на времето сфатив дека сум се затрескал до уши едноставно кога ја нема ми фали, ја обожавам кога се смее кога е сериозна кога се лути но се плашам да и кажам за моите чувства поточно се плашам од нејзиниот одговор и тоа што може да следи затоа што не сакам да го изгубам и тоа малку што ми го нуди тие 50% не сакам да се одалечи и да станат 0% а од друга страна можам да добијам многу. На било која во моментов би можел да и се пуштам али на неа не како што кажав страв ми е да не ми каже дека ме гледа само како другар. Цела вечер мислам на неа неможам да заспијам у пм.
Како гром од ведро небо ми дојде ова, целиот сум сјебан овие неколку дена.
 
P

PewDiePie

Гостин
Незнам од кај да почнам.
Запознав една девојка пред едно 3-4 месеци, ништо сериозно онака само на муабет и не ни помислував дека ќе развијам некои чувства кон неа. Но со текот на времето сфатив дека сум се затрескал до уши едноставно кога ја нема ми фали, ја обожавам кога се смее кога е сериозна кога се лути но се плашам да и кажам за моите чувства поточно се плашам од нејзиниот одговор и тоа што може да следи затоа што не сакам да го изгубам и тоа малку што ми го нуди тие 50% не сакам да се одалечи и да станат 0% а од друга страна можам да добијам многу. На било која во моментов би можел да и се пуштам али на неа не како што кажав страв ми е да не ми каже дека ме гледа само како другар. Цела вечер мислам на неа неможам да заспијам у пм.
Како гром од ведро небо ми дојде ова, целиот сум сјебан овие неколку дена.
Ти другарче си се заљубил,многу често се случува во машко-женските пријателства со тек на време едниот да се заљуби во другиот. Е сеа ти кажуваш само за твоите чувства ама не кажуваш за неа,сигурно ти дала некој повод или нешто за да разбуди чувства кај тебе,сигурно сте имале некој " момент/и" на кој радо се сеќаваш,можеби она имала некој љубоморен испад према некоја твоја другарка или бивша,мора да има нешто биди по прецизен да знаеме дали имаш потпора за да и кажеш дека ја свиѓаш,да не испадне да се фрлиш бомбаш и да останеш и без потенцијална женска и без другарка затоа што ако чувствата не се взаемни веруј дека тоа пријателство нема многу да трае ако се открие дека едниот го свиѓа другиот.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Незнам од кај да почнам.
Запознав една девојка пред едно 3-4 месеци, ништо сериозно онака само на муабет и не ни помислував дека ќе развијам некои чувства кон неа. Но со текот на времето сфатив дека сум се затрескал до уши едноставно кога ја нема ми фали, ја обожавам кога се смее кога е сериозна кога се лути но се плашам да и кажам за моите чувства поточно се плашам од нејзиниот одговор и тоа што може да следи затоа што не сакам да го изгубам и тоа малку што ми го нуди тие 50% не сакам да се одалечи и да станат 0% а од друга страна можам да добијам многу. На било која во моментов би можел да и се пуштам али на неа не како што кажав страв ми е да не ми каже дека ме гледа само како другар. Цела вечер мислам на неа неможам да заспијам у пм.
Како гром од ведро небо ми дојде ова, целиот сум сјебан овие неколку дена.
Не му ја мисли многу распрашај ја од околу, а ако и така не ти станат јасни работите, прашај ја директно. :toe:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Незнам од кај да почнам.
Запознав една девојка пред едно 3-4 месеци, ништо сериозно онака само на муабет и не ни помислував дека ќе развијам некои чувства кон неа. Но со текот на времето сфатив дека сум се затрескал до уши едноставно кога ја нема ми фали, ја обожавам кога се смее кога е сериозна кога се лути но се плашам да и кажам за моите чувства поточно се плашам од нејзиниот одговор и тоа што може да следи затоа што не сакам да го изгубам и тоа малку што ми го нуди тие 50% не сакам да се одалечи и да станат 0% а од друга страна можам да добијам многу. На било која во моментов би можел да и се пуштам али на неа не како што кажав страв ми е да не ми каже дека ме гледа само како другар. Цела вечер мислам на неа неможам да заспијам у пм.
Како гром од ведро небо ми дојде ова, целиот сум сјебан овие неколку дена.
уживај си во нејзиното друштво и твојата заљуеност, има ли побаво? коа ќе почне да ти врти па ја другари па ја ова ехее, се ќе се расипе
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Vaka, bev "sutnata ko krpa", kako sto pisuva pogore, posle tri godini vrska poradi nekoja opasna kengurica sto skoknala na moe mesto. I ok, deckoto bil kakov sto bil, sum zasluzuvala podorbar i slicni komentari... Pomina vreme, mi se pojavi nova licnost vo zivotot i od strav mozebi za se pred toa sto mi se imase sluceno, jas nikako da se opustam so covekov. Se so ogromni rezervi. I posle takvoto rezervno odnesuvanje i mislite mi se vo rezerva i cuvstvata. Se toa dovede me dovede do NIKADE... Sega neznam dali go sakam ili ne, se nerviram i mozebi za nekoi raboti ljubomoram, a za golemi raboti mi e seedno. Neznam da osekam, neznam da sakam. I mi znaci i ne mi znaci ama ic, i ke mi bide gajle ako go nema... Drug pat pak, nemozam a da ne go slusnam bar... No samo edno sakam da prasam: Sega mene mi e redot???

Раните можат да заздрават само ако си упорна, ризикувај, животот се живее само еднаш и да се изгориш неколку пати поише искуство ќе имаш, а и ќе ти остане што да прераскажуваш на внуци, затоа опушти се не си ја стегај душата, можеш некоја хронична болест да си навлечеш така ништо убаво нема да добиеш, и црпи љубов и барем да е само капка, поисполнета ке си и ќе се чувствуаш убаво, од позитивни вибрации никој не добил негативно за возврат, затоа само ти треба да се опуштиш и цврсто да си застанеш на своја нога, се друго ќе си дое само по себе. :pipi:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.217
Незнам од кај да почнам.
Запознав една девојка пред едно 3-4 месеци, ништо сериозно онака само на муабет и не ни помислував дека ќе развијам некои чувства кон неа. Но со текот на времето сфатив дека сум се затрескал до уши едноставно кога ја нема ми фали, ја обожавам кога се смее кога е сериозна кога се лути но се плашам да и кажам за моите чувства поточно се плашам од нејзиниот одговор и тоа што може да следи затоа што не сакам да го изгубам и тоа малку што ми го нуди тие 50% не сакам да се одалечи и да станат 0% а од друга страна можам да добијам многу. На било која во моментов би можел да и се пуштам али на неа не како што кажав страв ми е да не ми каже дека ме гледа само како другар. Цела вечер мислам на неа неможам да заспијам у пм.
Како гром од ведро небо ми дојде ова, целиот сум сјебан овие неколку дена.
Не си мачи душичката и пресечи. Или ќе биде џа или бу. Ако излезе на арно честито, ако не излезе на арно, ќе си знаеш на што си. Како и секој човек и ти одиш по линија на помал отпор и колку повеќе одолговлекуваш толку во по факд ап ситуација ќе бидеш. Направи тоа што треба како машко да направиш. Ако не излезе на арно одалечи се малце од неа, оти пострашно ќе ти биде, оди отрескај се во кафана и нарачај ја Неке птице никад не полете. И навикни се, ова ќе ти биде и во остатокот од животот спреми се да стекнеш многу ''другарки'' а малку девојки, и не се залетувај така од прва друг пат, прво рипни па речи оп, а иначе без секој се може и да се заспие и да се јаде, ова што се случува ти е само во глава.

Поздрав
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Не можам повеќе...готово..морам да се искажам... Знам дека МНОГУ ЗГРЕШИВ и СЕ КААМ!
Имам дечко со кој одиме година и 7 месеци...во почетокот се беше кристално убаво огромна љубов нежност,меѓусебно разбирање..Подоцна како што одевме подолго се запознавме со другарки,другари..наеднаш стана љубоморен за тоа зошто сум ги адднувала колегите на фб..поточно беше еден само...но не обрнав внимание ( но подоцна беше уште полошо заради моето невнимание)Исто така се запознавме со сестрите наши,роднини...ми раскажуваше за нив,за нивниот живот и ми рече аддни ги ако сакаш на фб и јас истото му го реков( макар што мислев дека не треба да се мешаат уште одсега) и така се запознав со неговиот братучед кој е од др град а студира и живее во градот каде што и јас студирам..бевме еднаш кај него на гости во станот каде што живее со цимерите..и 3јцата разговаравме..ОК беше...подоцна законтактиравме на фб си пишувавме на чат ама онака на кратко:како си?што правите со братучед ми?што има ново?Но ова лето почнавме да си пишуваме повеќе...дечко ми ме предупреди дека има многу расипан карактер и да не си пишувам со него..бидејќи тој ( дечко ми) кога и да појдел кај него ( 1-2 годишно на гости)тој само седел на компјутер и си играл а него едвај му обрнувал внимание...за жал не го послушав..бидејќи многу интересно ми стана со неговиот братучед..дури најдовме слични интереси,мислења и вкусови на музика и филмови ( дур почна и за секс да ми зобрува,па се налутив и прекина..ми кажуваше за неговите искуства) кои со мојот дечко не ни ги имаме...ниту пак сме разговарале на такви теми..меѓуредови ми кажа дека можеби некогаш имам шанси кај него мислам дека се заљубив во него..МИ рече дека нема да ме грабни од него и дека мило ми е што правиме муабет и дека нема да му кажи него за нашите разговори..и еве до ден денеска не кажа..а поминаа скоро 3 месеци..потоа се видовме неколку пати..шетавме онака...и најголемата грешка ми беше што појдов кај него додека тој беше сам....ништо не се случи само разговаравме..ГОСПОДЕ се КААМ..го излажам дечко ми дека не си пишував со него,а си пишував сепак...морам да напоменам дека кога бев болна во летото братучед му постојано ме занимаваше..а тој ништо..И СЕГА МИ Е ТОЛКУ ТЕШКО...а мислам дека имам забранети чувства..паднав во депресија 4 недели не сум спиена..ПОМАГАЈТЕЕ!!! СЕ МРАЗАМ СЕБЕСИ!!!
ТОЈ е онај кој е љубоморен...од кога заодивме на факс..нормално запознаваме нови луѓе си се адднуваме другаруваме..и секогаш кога ќе ме аддни некој или јас ќе го адднам тој одма ми вика:кој ти е овој?колега???од кога почнавте да другарувате? истото се однесува и за мои другари...сите до еден ги навредува..леле со кого најде да се дружиш?овај е педерче..овај е како некој накроман во очите..Се зачленив во една студентска организација...повторно почна да љубомори...му реков ако сакаш ајде ќе одиме заедно,но треба да се знае англиски а тој и баш не ми оди,па му реков дека ќе му помогнам..но не сакаше...сега кога веќе сум член..почна да ми измислува муабети дека јас ќе сум бендисала некој оттаму и ќе излегувам со него на кафе и сака да се зачлени...ОК реков ајде...и не е само ова...во врската ги меша и неговите и неговата сестра...мене искрено ми е срам да одам кај него..па кога и да не појдам ми вика дека ги мразам неговите и затоа не сакам да ги видам...му објаснувам дека ми е едноставно срам...и што ли уште не се има случено само јас си ќутам..
НО ПРОБЕЛМОТ НЕ Е САМО ОВА....ЉУБОМОРАТА И ОПСЕСИЈАТА СО МЕНЕ БЕШЕ ГЛАВНАТА ПРИЧИНА ЗА ДА ПАДНАМ ВО ДЕПРЕСИЈА...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не можам повеќе...готово..морам да се искажам... Знам дека МНОГУ ЗГРЕШИВ и СЕ КААМ!
Имам дечко со кој одиме година и 7 месеци...во почетокот се беше кристално убаво огромна љубов нежност,меѓусебно разбирање..Подоцна како што одевме подолго се запознавме со другарки,другари..наеднаш стана љубоморен за тоа зошто сум ги адднувала колегите на фб..поточно беше еден само...но не обрнав внимание ( но подоцна беше уште полошо заради моето невнимание)Исто така се запознавме со сестрите наши,роднини...ми раскажуваше за нив,за нивниот живот и ми рече аддни ги ако сакаш на фб и јас истото му го реков( макар што мислев дека не треба да се мешаат уште одсега) и така се запознав со неговиот братучед кој е од др град а студира и живее во градот каде што и јас студирам..бевме еднаш кај него на гости во станот каде што живее со цимерите..и 3јцата разговаравме..ОК беше...подоцна законтактиравме на фб си пишувавме на чат ама онака на кратко:како си?што правите со братучед ми?што има ново?Но ова лето почнавме да си пишуваме повеќе...дечко ми ме предупреди дека има многу расипан карактер и да не си пишувам со него..бидејќи тој ( дечко ми) кога и да појдел кај него ( 1-2 годишно на гости)тој само седел на компјутер и си играл а него едвај му обрнувал внимание...за жал не го послушав..бидејќи многу интересно ми стана со неговиот братучед..дури најдовме слични интереси,мислења и вкусови на музика и филмови ( дур почна и за секс да ми зобрува,па се налутив и прекина..ми кажуваше за неговите искуства) кои со мојот дечко не ни ги имаме...ниту пак сме разговарале на такви теми..меѓуредови ми кажа дека можеби некогаш имам шанси кај него мислам дека се заљубив во него..МИ рече дека нема да ме грабни од него и дека мило ми е што правиме муабет и дека нема да му кажи него за нашите разговори..и еве до ден денеска не кажа..а поминаа скоро 3 месеци..потоа се видовме неколку пати..шетавме онака...и најголемата грешка ми беше што појдов кај него додека тој беше сам....ништо не се случи само разговаравме..ГОСПОДЕ се КААМ..го излажам дечко ми дека не си пишував со него,а си пишував сепак...морам да напоменам дека кога бев болна во летото братучед му постојано ме занимаваше..а тој ништо..И СЕГА МИ Е ТОЛКУ ТЕШКО...а мислам дека имам забранети чувства..паднав во депресија 4 недели не сум спиена..ПОМАГАЈТЕЕ!!! СЕ МРАЗАМ СЕБЕСИ!!!
ТОЈ е онај кој е љубоморен...од кога заодивме на факс..нормално запознаваме нови луѓе си се адднуваме другаруваме..и секогаш кога ќе ме аддни некој или јас ќе го адднам тој одма ми вика:кој ти е овој?колега???од кога почнавте да другарувате? истото се однесува и за мои другари...сите до еден ги навредува..леле со кого најде да се дружиш?овај е педерче..овај е како некој накроман во очите..Се зачленив во една студентска организација...повторно почна да љубомори...му реков ако сакаш ајде ќе одиме заедно,но треба да се знае англиски а тој и баш не ми оди,па му реков дека ќе му помогнам..но не сакаше...сега кога веќе сум член..почна да ми измислува муабети дека јас ќе сум бендисала некој оттаму и ќе излегувам со него на кафе и сака да се зачлени...ОК реков ајде...и не е само ова...во врската ги меша и неговите и неговата сестра...мене искрено ми е срам да одам кај него..па кога и да не појдам ми вика дека ги мразам неговите и затоа не сакам да ги видам...му објаснувам дека ми е едноставно срам...и што ли уште не се има случено само јас си ќутам..
НО ПРОБЕЛМОТ НЕ Е САМО ОВА....ЉУБОМОРАТА И ОПСЕСИЈАТА СО МЕНЕ БЕШЕ ГЛАВНАТА ПРИЧИНА ЗА ДА ПАДНАМ ВО ДЕПРЕСИЈА...
Затвори се дома и не мрдај... најлесно решение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom