Јапонија

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
Ова! Само од слики што сум гледала е неверојатно, а тек на лице место ... не можам ни да замислам. :love:

Едвај го чекам денот кога ќе отидам во Јапонија! (може ќе поминат и години, ама обавезно ќе отидам таму). :noze:
Да го видам Kyoto токму во пролетниот период, храмовите, да видам гејши :pipi:, а од друга страна во Токуо, најголема желба ми е да отидам во Akihabara. :cool:

@dantemkd кој среќник си што ја имаш посетено оваа извонредна земја. :)
@AniMagus. Fala znam I jas bev mnogu serken samo ushte da mi se ostvari sonot da zivejam co Japan hi bil najsrekniot zig covek :3 Posle Makedonija Japan ima posebno mesto vo moeto srce dosta vidov dodeka bev ama se nadevam nadevam deka sledniot pat ke pominam poveke mesta I by the way akiba is awesome
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
барем храната е ужасно ефтина :) забави свирки дешавки на отворено имаш на секое ќоше, така да и за тоа нема потреба да се трошат пари. него @dantemkd колку време остана таму? кога рече дека си бил? зашто ја кога бев сакура секогаш беше крај на март, не април, или може тоа во токио тогаш е, а на други места покасно процветуваат. иначе да, прекрасен момент и штета што трае 2-3 дена само
и колку те разбирам за љубовта кон јапан, ја се би направила да можам таму да се преселам...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.000
барем храната е ужасно ефтина :) забави свирки дешавки на отворено имаш на секое ќоше, така да и за тоа нема потреба да се трошат пари. него @dantemkd колку време остана таму? кога рече дека си бил? зашто ја кога бев сакура секогаш беше крај на март, не април, или може тоа во токио тогаш е, а на други места покасно процветуваат. иначе да, прекрасен момент и штета што трае 2-3 дена само
и колку те разбирам за љубовта кон јапан, ја се би направила да можам таму да се преселам...
Ја не знам кај си бил/а, али имам другар што живее таму, а и неколку други другари, кои беа пред некоја година.
Сите се сложни дека храната е скапа, особено овошје и зеленчук.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
барем храната е ужасно ефтина :) забави свирки дешавки на отворено имаш на секое ќоше, така да и за тоа нема потреба да се трошат пари. него @dantemkd колку време остана таму? кога рече дека си бил? зашто ја кога бев сакура секогаш беше крај на март, не април, или може тоа во токио тогаш е, а на други места покасно процветуваат. иначе да, прекрасен момент и штета што трае 2-3 дена само
и колку те разбирам за љубовта кон јапан, ја се би направила да можам таму да се преселам...
бев 2 недели во Јапан а сакурата почнува од крај на Март до средина на Мај низ цел Јапан имаше посебна карта ама неможам да ја најдам у почетокот на Мај бев јас ја фатив таман XD и за Јапан и јас би дал се само да Живејам во Токио :X3:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Ја не знам кај си бил/а, али имам другар што живее таму, а и неколку други другари, кои беа пред некоја година.
Сите се сложни дека храната е скапа, особено овошје и зеленчук.
ја живеев таму, е сеа беше пред 5-6 години тоа, ама се хранев цееело време по ресторани. многу е поефтино така отколку да купуваш и да готвиш дома. ако не планираш да живееш господски, можеш да си тркнеш и до 100јен продавниците и да си се изнакупуваш од таму скоро се што ти треба, а внатре има од храна, до четки за заби, гаќи, тањири за јадење, се!
џоге да не ти е другар? :P

бев 2 недели во Јапан а сакурата почнува од крај на Март до средина на Мај низ цел Јапан имаше посебна карта ама неможам да ја најдам у почетокот на Мај бев јас ја фатив таман XD и за Јапан и јас би дал се само да Живејам во Токио :X3:
сакурата само во токио ја имам видено на жалост, таму беше секогаш крај на март. иначе те прашував за колку време си бил, зашто јас обично одев на 4-5 месеци, па месец дома. еднаш останав 8-9 и да ти кажам имаше моменти кога сакав да земам и да ги задавам сите јапанци што ми се појавуваат пред очи хахахаха
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
сакурата само во токио ја имам видено на жалост, таму беше секогаш крај на март. иначе те прашував за колку време си бил, зашто јас обично одев на 4-5 месеци, па месец дома. еднаш останав 8-9 и да ти кажам имаше моменти кога сакав да земам и да ги задавам сите јапанци што ми се појавуваат пред очи хахахаха
студираше или работеше ? па да таму е малку потешко од тука на балканот многу е по различено населението и културата иначе и тука ти е исто кога ќе ти се погоди денот ти доаѓа да тепаш се поред :P
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
студираше или работеше ? па да таму е малку потешко од тука на балканот многу е по различено населението и културата иначе и тука ти е исто кога ќе ти се погоди денот ти доаѓа да тепаш се поред :P
подработував таму...
ме нервираше тоа што и кога не зборат англиски викаат јес со таа насмевката на фаца, извини збориш англиски? јес! ќе можеш да ми кажеш каде е ова? јес! и, ќе ми кажеш? јес! немаш поима што зборам а? јес!
или па ми се има десено неколку пати да се возам во лифт до 30ти спрат и назад само затоа што тоа е моментот кога они идат на работа и од што се програмирани да влезат во лифт и да стигнат на време газат буквално се пред себе, вклучувајќи ме и мене. два пати ме имаат бутнато на земја при обид да излезам од лифтот хахахаха се брзаат луѓето.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Дефинитивно земја која се наоѓа на мојата листа за посета. Јапонците несомнено ми се најомилените гости од сите гости на брод, културни и секогаш ти се обраќаат со почит.
Воедно Јапонците се народ кој најмногу се информира за било што и да ги интересира, кај и да одиме они веќе ги имаат испринтано и исчитано сите можни информации за тоа место, дури и работи кои на другите нема ни да им текне да ги побараат.

А да, никогаш не се жалат на услуга и секогаш оставаат бакшиш, едноставно ги обожавам :D.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
подработував таму...
ме нервираше тоа што и кога не зборат англиски викаат јес со таа насмевката на фаца, извини збориш англиски? јес! ќе можеш да ми кажеш каде е ова? јес! и, ќе ми кажеш? јес! немаш поима што зборам а? јес!
или па ми се има десено неколку пати да се возам во лифт до 30ти спрат и назад само затоа што тоа е моментот кога они идат на работа и од што се програмирани да влезат во лифт и да стигнат на време газат буквално се пред себе, вклучувајќи ме и мене. два пати ме имаат бутнато на земја при обид да излезам од лифтот хахахаха се брзаат луѓето.
тоа е точно за англискиот да немав другарчиња јас ќе бев како изгубен во Јапан среќа ми помогнаа тие многу а да се брзаат се брзаат јас одбегнував да користам метро со RUSH HOUR тогаш стварно одвај се дише :D[DOUBLEPOST=1394474567][/DOUBLEPOST]
Дефинитивно земја која се наоѓа на мојата листа за посета. Јапонците несомнено ми се најомилените гости од сите гости на брод, културни и секогаш ти се обраќаат со почит.
Воедно Јапонците се народ кој најмногу се информира за било што и да ги интересира, кај и да одиме они веќе ги имаат испринтано и исчитано сите можни информации за тоа место, дури и работи кои на другите нема ни да им текне да ги побараат.

А да, никогаш не се жалат на услуга и секогаш оставаат бакшиш, едноставно ги обожавам :D.
јас како што знам ако му оставиш бакшиш на Јапонец ќе го увредиш хахахах се шалам многу се Cool :P
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
даааа, никако бакшиш! мене еден ме има бркано по улици со тоа поклонувањето до земја само за да ми ги врати парите :D :D
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
@Коцка а научи нешто Јапонски ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
даааа, никако бакшиш! мене еден ме има бркано по улици со тоа поклонувањето до земја само за да ми ги врати парите :D :D
Они мене ми оставаја, не јас на нив :D.[DOUBLEPOST=1394475278][/DOUBLEPOST]
@Коцка а научи нешто Јапонски ?
Јас научив да се клањам до земја и само да викам Аригато-Аригато (фала) и јапонците пресреќни :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.000
ја живеев таму, е сеа беше пред 5-6 години тоа, ама се хранев цееело време по ресторани. многу е поефтино така отколку да купуваш и да готвиш дома. ако не планираш да живееш господски, можеш да си тркнеш и до 100јен продавниците и да си се изнакупуваш од таму скоро се што ти треба, а внатре има од храна, до четки за заби, гаќи, тањири за јадење, се!
џоге да не ти е другар? :P
Да, чув за тие све-за-сто-јена продавници. Имаше и кај нас све-за99-денари продавници у кои може да се купат страшни глупости, све по 99. Само овие у Јапан и храна изглеа продаваат.
Генерално, техника све е поевтино, а особено на старо. Храна, според сите што биле таму (освен тебе), - доста поскапа, пошто нема теоретски шанси ја да не се хранам со свеж зеленчук и овошје. Тие морски ствари нека бркаат работа.
Иначе сите исто збореа, дека хранат им е блуткава, генерално - љутото не е баш љуто, благото не е доволно благо, соленото не е доволно солено, али на тоа човек се навикнува.
Лековите против болка врска немаат, Кафетини се праќаа тамо доста.

Тука коа дојдоа Јапанците, не можеа да се изначудат како понекад и за десет денари му простуеш кусур на продавач/муштерија. Таму е све враќање/раздолжување до најситно. Бакшиш нема таму, али они се дарежливи, коа ќе отидат на страна.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
научив да пишувам и да зборам некои основни работи, само срам ми е да кажам дека скоро се испарило :(

за лековите првиот пат кога барав нешто слично на нашите ми рекоа вака, сега си во јапонија и глеј да си земаш јапански лекови. нивните ментол капки за очи ги обожавам!!!! зависна станав од тоа! :D за вкусовите да, 99% од работите се благи...водата е блага, лебот е благ...ма се им е благо, за мене рај! :D иначе имаше лути ама стварно лути работи, имам пробано. техника беше рај! едно време се мислев да праќам компјутери од таму да ги продавам во скопје, зашто таму старите кај нас беа уште нови. ама некако не испадна дека се исплати до толку :D
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
Јас научив да се клањам до земја и само да викам Аригато-Аригато (фала) и јапонците пресреќни :D
следниот пат кажи им аригато гозаимас тоа е исто фала само пољубезно ќе се изненадат XD[DOUBLEPOST=1394480234][/DOUBLEPOST]
Да, чув за тие све-за-сто-јена продавници. Имаше и кај нас све-за99-денари продавници у кои може да се купат страшни глупости, све по 99. Само овие у Јапан и храна изглеа продаваат.
Генерално, техника све е поевтино, а особено на старо. Храна, според сите што биле таму (освен тебе), - доста поскапа, пошто нема теоретски шанси ја да не се хранам со свеж зеленчук и овошје. Тие морски ствари нека бркаат работа.
Иначе сите исто збореа, дека хранат им е блуткава, генерално - љутото не е баш љуто, благото не е доволно благо, соленото не е доволно солено, али на тоа човек се навикнува.
Лековите против болка врска немаат, Кафетини се праќаа тамо доста.

Тука коа дојдоа Јапанците, не можеа да се изначудат како понекад и за десет денари му простуеш кусур на продавач/муштерија. Таму е све враќање/раздолжување до најситно. Бакшиш нема таму, али они се дарежливи, коа ќе отидат на страна.
јапонците многу малку ставаат зачини во било која храна зато и се хранат по здраво од нас и живејат повеќе а за лековите и нзнам зато што ретко идам на лекар а и кога имам болки не користам лекови[DOUBLEPOST=1394480368][/DOUBLEPOST]
научив да пишувам и да зборам некои основни работи, само срам ми е да кажам дека скоро се испарило :( :D
Cool ја учам Јапонски сега ако испаднат работите како што треба за некоја година две се гледам во Токио :vozbud:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom