Јапонија

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Една од ретките азиски земји кои сакам да ги посетам. Посебно ми е фасцинантно минатото, културното и историското наследство. Архитектурата, традициите (верувам дека дел од народот се уште ги негува). Ако имам среќа, можеби и ќе отпатувам некогаш таму.

Навака би се вратил со многу фугу-риби кои би ги подарил на одбрани, драги лица.

Инаку, сум чул дека земјата просто зрачи со некаква енергија.
 
M

Muranyi

Гостин
Каде да најдам "Sake" -традиционален јапонски алкохолен пијалок во Скопје?
https://sr.wikipedia.org/sr/Sake :D
Провери во "Алкотека",се наоѓа пред грчката амбасада.

Он:отсекогаш сум бил фасциниран од јапонската култура и нивниот менталитет. Се надевам дека некогаш во животот ќе имам прилика да ја посетам оваа прекрасна земја која ми е прва на листата земји кои би сакал да ги посетам.Културното и историското наследство,архитектурата,перфекционизмот на народот кој скоро се граничи со лудило,прекрасните младолики Јапонки,се се тоа работи кои би било штета да ти помине животот а никогаш да не ги почувствуваш.Пред шест години имав прилика да одам во Токио,требаше само да си ја платам картата а сместувањето и храната ќе ми беа обезбедени,но тогашниот статус и финансиска состојба не ми го дозволија тоа.Сепак и Токио е изгор скап.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од кај има летови од соседниве држави до Јапонија?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Од кај има летови од соседниве држави до Јапонија?
нема директни
луѓе шо идеа, идеа низ Париз или низ Москва (преку Истанбул, велат било скупо)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Јапонија има посебно место во моето срце таа е единствената земја освен Македонија која ка обожавам имаат многу убава култура и историја горд сум што можам да кажам дека сум инал можност да ја посетам :)
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Јапонија има посебно место во моето срце таа е единствената земја освен Македонија која ка обожавам имаат многу убава култура и историја горд сум што можам да кажам дека сум инал можност да ја посетам :)
Си бил во Јапонија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom