Јадење кај баба

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Кај нив можам да се обратам да ми направат колачи. Едната баба прави колачи другата повеке меси пити.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Baba mi porano praese NAJBOLJI jadenja ali kao staree sfe polosa e :/ Koa ke ti lupne sve so se jade i so ne se jade u eden ist tanjir.. Da ti se slosi.. :D Dobro za piti seuste e majstor.. Ali za dr NE.. Ali majka mi kao gotvi.. NESO NEVIDENO.. Retko gotvi.. Obicno jademe so ke stigneme site.. Ali koa ke zgotvi neso.. ZGOTVENO E :D
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Sovet za tie koi sakaat da jadat sekoj den kaj baba sedete kaj nea kako ja so pravam i rucek i dorucek baba mi mi pravi pa sekoj den uzivam
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Nemam veke baba ama i koga bese ziva ne ja bivase bas za gotvenje.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Од мал сум јадел и уште јадам кај баба ми..многу добро готви и порани и сега
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Пошо у Битола иам баба, и некад коа ќе ме мрзи да зготвам нешо по дома, идам кај баба ми и увек најбоље ручек има она. А за зелник да не праиме муабет. Аууф.. :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Da baba mi gotvi prekrasni jadenja ama jas gotvam poubavi:zlo:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Едната баба, која почина пред 7-8 месеци, не ја биваше за готвење баш. :( Она беше градска жена, и повеќе одеше на варијанта „храна што се готви за 10 мин. максимум“, па најчесто не прехрануваше со продукти како инстант-пире, готова супа исл. :pos: Добро, знаеше од време на време да изненади и со по некое манџиџе, ама ретки мигови беа тоа.:)

Другава па, селска жена, за сите можни тесто-јадења, како баници, пити, зелници- мајсторка е. :pos: Само си има некои лоши моменти и она, кои вклучуваат чудни, морбидни, невкусни јадења како пача :pos:
И така... manikir:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Е мојта баба од Радовиш, не таа од Охрид ми правеше (и ќе ми прави:)) убави јуфки или губи како се викат :) И то...
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
108
Поени од реакции
13
Навистина бабите најдобро готват. Кога си одам дома, обавезно ја посетувам баба ми на село и секогаш има спремено најдобра манџа, палачинки,коачиња, абе се. бабичке, те сакам, u r the best:zver:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Znam be pa zosto ja otvoriv temava baba mi pravi se i se e ubavo
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ај настрана питите, ама летно време вака да касне човек печени пиперки со солца, и лубеница.
Гравче и грозје.

Само со баба се јаде така, прсти да излижеш.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
JASMIN напиша:
Ај настрана питите, ама летно време вака да касне човек печени пиперки со солца, и лубеница.
Гравче и грозје.

Само со баба се јаде така, прсти да излижеш.

Ama i so sirence i urda i patlidzance
 

Kajgana Shop

На врв Bottom