Јавен оглас за Практиканство како прво работно искуство до вработување

Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
А тие што сме избришани има ли шанси некако пак да не запишат зашто морало да се биде евидентиран како невработен?:cautious:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
А тие што сме избришани има ли шанси некако пак да не запишат зашто морало да се биде евидентиран како невработен?:cautious:
е оти мори душо те избришаа,мислам дека после 1 година пак те запишуват ,нели ти дадоа некој документ
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мене ова не ми се допаѓа..
Треба младите да се вработат, па по вработувањето лесно и брзо ќе стекнат искуство
А што ако стекне искуство па пак нема работа
Ова е само замајавање.... Вака не се рашаваат проблеми...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
значи не е работно место за да земаш минимална плата. практиканство е. обично покриваат само патни трошоци и храна. и не си осигуран....
патни трошоци се околу 4500,ова е класично искористување на работна сила...ако е практикантство,не би требало да имаш целосно работно време и обврски како другите вработени нели? :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
патни трошоци се околу 4500,ова е класично искористување на работна сила...ако е практикантство,не би требало да имаш целосно работно време и обврски како другите вработени нели? :)
Taka de, se razbirame.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Многу почна да се злоупотребува практикантсвото.
Прво, воведуваат од факултет задолжителна пракса, второ добра прилика е тоа за фирмите да им заврши голема работа некој за беспари и трето почнаа да бараат сите по огласи пракиканти у сите сфери на претпријатија од занаетчии до банки. Го користат тоа што нема работа во земјава и секој оглас за работа е проследен со зборовите ЗАДОЛЖИТЕЛНО ИСКУСТВО ( па ок да му ебам матер од кај да го најдам ? друга работа е што не сме дебили и да научиме пример како се работи мерчдандајзер, комерцијалист, продавач, молер ... што и да е, не идеме у народна банка гувернери да бидеме ) и со тоа сите си викаат дај ке ангажирам пракитканти нека рмбаат беспари ке завршат иста работа што ке ми ја заврши некој што ке треба плата да заработи. Пример јас бев во банка на пракса и работев на проект за енергетска ефикасност, целата работа беше да отварам фактури да гледам колку плаќале за струја вода и тн... месец по месец, филијала по филијала за цела држава и да внесувам во табела во word и нормално ништо од тоа не научив за банкарско работење и јебига им ја завршив работата за џабе само колку да имам во цв да напишам нешто да не ми биде ептен бланко коа ке завршам факс. Ако продолжи ваков тренд треба да се воведе со закон минималец за практиканти зашто како тргнала работава сите практиканти ке станат.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.479
Поени од реакции
68.958
Си ебале мајката крвта да им ја ебам нивна.
Практикантство/волонтирање, ќе ти опнат таму цела документација да им ја средиш, ќе ја одработиш нивната работа и после ќе ти ги удрат клоците.
Демек ете си се стекнал со големо работно искуство.
Во гз нека си ги набијат сите конкурси, и јас па будала одам во тој клубот пополнувам пријави.
Тие вода во очи немаат, обичнине листови што се за пријава, се толку искомплицирани што ни самите не знаат да ги пополнат.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Си ебале мајката крвта да им ја ебам нивна.
Практикантство/волонтирање, ќе ти опнат таму цела документација да им ја средиш, ќе ја одработиш нивната работа и после ќе ти ги удрат клоците.
Демек ете си се стекнал со големо работно искуство.
Во гз нека си ги набијат сите конкурси, и јас па будала одам во тој клубот пополнувам пријави.
Тие вода во очи немаат, обичнине листови што се за пријава, се толку искомплицирани што ни самите не знаат да ги пополнат.
а во кој клуб одиш во оние на центрите за вработување што се ?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Ќе ве искористат за "безпари" колку што можат подолго, после ќе ве заменат со нов "практикант" па него ќе го искористат до максимум, па после и него ќе го заменат, потоа се одново, бегајте што подалеку од вакви огласи!
Ова е модерно робовладетелство! :mad:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
нема,ќе си чекаш година дена казна и после пријави се
Како и да е, претходно два пати се имав пријавено за практиканствово па ниеднаш немаше заинтересирани фирми:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom