Јавен оглас за Практиканство како прво работно искуство до вработување

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
И мене ме заинтересира. Ај побрзајте со споделување искуства затоа што рокот е прекраток.
Недостаток, и тоа сериозен, е што ќе станеш неписмен како нив.
Само отвори го документот и ќе ти стане јасно со каква багра треба да се расправаш.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Институција шо незнае да користи македонска подршка... Со документот фонт да си клаат. :cautious:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Одиш се пријавуваш во работен клуб во Агенција за вработување. Пополнуваш една пријава, и после чекаш може ке ти се јават. Лани два пати бев на интервју преку програмава.
Инаку работодавачите на минатите програми имаа обврска по завршување на практиканството,50% од примените практиканти да ги примат на работа во период од 1 година , така беше нешто.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Недостаток :Дипломираните од техничките факултети со над 29 години , не се опфатени со овој оглас . Поради затворањето на голем број фабрики во индустријата (со транзицијата), се создадоа дипломци (инженери) без можност за вработување. Според огласот, тоа се граѓани од втор ред .
Ако Македонија сака да гради индустриски зони, фабрики или погони , треба а луѓето (инженери) кои можат да ги водат тие фабрики, погони или работници , да ги вклучи во овој оглас . Условот до 29 години , не треба да важи за ваков кадар.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
а доколку еве на пример те примат тие 3 месеци, а потоа нема да те задржат - што потоа? :)
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 23:23 ---
Одиш се пријавуваш во работен клуб во Агенција за вработување. Пополнуваш една пријава, и после чекаш може ке ти се јават. Лани два пати бев на интервју преку програмава.
Инаку работодавачите на минатите програми имаа обврска по завршување на практиканството,50% од примените практиканти да ги примат на работа во период од 1 година , така беше нешто.
Ако те примаат ... се добива ли пари или чисто работеш за да научиш? :)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
а доколку еве на пример те примат тие 3 месеци, а потоа нема да те задржат - што потоа? :)
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 23:23 ---

Ако те примаат ... се добива ли пари или чисто работеш за да научиш? :)

Ако те примат за три месеци, ќе зимаш 6000 денари, на колку е договрот провери. Доколку не те задржат, ништо, ти викаат фала пријатно и тоа е.

А за второво прашање мислиш ако те примат за после тие три месеци?
Па би требало да те пријават како вработен, а тоа значи да примаш плата.
Мене не ме примија така да не знам со сигурност.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
Не за тие три месеци мислев ... Значи за тие три месеци ти даваат по 6200 денари како што гласи во сегашниот договор !!!

а во меѓувреме се водеше како не вработен додека беже на практиканство ?[/quote]
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221


Не ме примија на практикансто, не бев доволно јасен.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
http://www.avrm.gov.mk/?ItemID=926B06F21C887840BC9D48BC03D689AA
Што мислите дали оваа е добро за почеток ? - Предности и недостатоци !!!
Секоја работа е добра,без разлика дали е 3 месеци или 3 дена...нека ти стои во CV дека си бил некаде,може да се најде. Ако си малку поснаодлив ќе си останеш на работа. Само едно ми боде очи...100е??? Па нели беше 8000 денари минимална плата во МКД?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Брат што кур ми е бе. Пакистанство место практиканство прочитав... свашта..
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Уште утре ќе одам ќе видам, и 1 500 денари да сум во ќар ќе биде добро ќе си извадам пасош ако не. Иначе цело работно време ли?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Секоја работа е добра,без разлика дали е 3 месеци или 3 дена...нека ти стои во CV дека си бил некаде,може да се најде. Ако си малку поснаодлив ќе си останеш на работа. Само едно ми боде очи...100е??? Па нели беше 8000 денари минимална плата во МКД?
значи не е работно место за да земаш минимална плата. практиканство е. обично покриваат само патни трошоци и храна. и не си осигуран....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom