ЈСП - случки, прашања, дискусии

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Кој документи се потребни за да извади скопска слободна за студенти?И дали ќе може од 15 Септември да се извади?
Мислам дека беше потврда за редовен студент, која ја вадиш од факс и потполнуваш барање во некое од местата на ЈСП. Можеш и пред и после 15ти септември.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Zosto 2ka ne zastanuva kaj Mavrovka poveke?
се изведуваат градежни работи тука, две ленти се само за накај Центар наместо три и гужва се прави премногу.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Да не знае некој, доколку извадам слободна како студент во декември, дали истата ке важи до крајот на годинава (2016) или до декември (12.2017)?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Да не знае некој, доколку извадам слободна како студент во декември, дали истата ке важи до крајот на годинава (2016) или ROFLMAOекември (12.2017)?
Слободната како студент важи 4 годин. :D Т.е. зависи која година си, ама нема потреба секоја година да ја обновуваш. :D

Ооосвен ако ја изгубиш ко мене... двапати. :ROFLMAO:
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Слободната како студент важи 4 годин. :D Т.е. зависи која година си, ама нема потреба секоја година да ја обновуваш. :D

Ооосвен ако ја изгубиш ко мене... двапати. :ROFLMAO:

Мене уствари прашањето ми е, дали доколку извадам сеа ќе ми трае само до крајов на 2016, и дали ке треба следна година односно за месец ипол од сеа да извадам нова. Иначе сум 2ра година. Иначе прашуем пошо другарче коа ке ја куцне му пишуе дека му важи до 31.12.2016, па да не им се системски така па да не треба да вадам нова у краток период.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Мене уствари прашањето ми е, дали доколку извадам сеа ќе ми трае само до крајов на 2016, и дали ке треба следна година односно за месец ипол од сеа да извадам нова. Иначе сум 2ра година. Иначе прашуем пошо другарче коа ке ја куцне му пишуе дека му важи до 31.12.2016, па да не им се системски така па да не треба да вадам нова у краток период.
Не, не, нема врска тоа, кај сите пишува така... немај гајле. Не треба да вадиш нова, системот е таков, ќе се обнови после Нова година. Нема зошто на сред пола година да вадиш нова слободна. :D Истата картичка ќе ти важи до четврта. :D
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Не, не, нема врска тоа, кај сите пишува така... немај гајле. Не треба да вадиш нова, системот е таков, ќе се обнови после Нова година. Нема зошто на сред пола година да вадиш нова слободна. :D Истата картичка ќе ти важи до четврта. :D

Фала многу за одговоров , значи да идам да си извадам системски самото ке си се обнови за после нова година :D
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Фала многу за одговоров , значи да идам да си извадам системски самото ке си се обнови за после нова година :D
Нема да се обнови автоматски после Нова година, туку ние мора да одиме до местото кај што сме ја извадиле првично картичката. Бев денес до Скопска и ми рекоа дека пак е истата процедура како при првото вадење - потврда за редовен студент од факултет и барањето за издавање на картичката од кај нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
многу заебаа што ја тргнаа автобускана кај мавровка, а убаво беше одма бус од факултетот, сеа мора до битпазар да се иде
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
@atix сепак извини што погрешно те информирав.

Еве што известување има на веб страницата на ЈСП:
ЈСП СКОПЈЕ ги известува студентите и возрасната група на граѓани (лица над 62 години за жени, односно 64 години за мажи) дека треба задолжително да ја продолжат важноста на билетите за 2017 година, до 31.12.2016 година.

Не пишува кои документи се потребни, евентуално индекс ако треба за да видат дали ни е заверен зимскиот семестар, не верувам друго...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
@atix сепак извини што погрешно те информирав.

Еве што известување има на веб страницата на ЈСП:
ЈСП СКОПЈЕ ги известува студентите и возрасната група на граѓани (лица над 62 години за жени, односно 64 години за мажи) дека треба задолжително да ја продолжат важноста на билетите за 2017 година, до 31.12.2016 година.

Не пишува кои документи се потребни, евентуално индекс ако треба за да видат дали ни е заверен зимскиот семестар, не верувам друго...
треба и потврда од факултет за редовен студент
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Така пишува негде?
Фактички сеа пред секој семестар ќе треба да носиме потврда за редовен студент...
па минатиот пат кога ја вадев бараа, така да логично е и сега да е исто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom