Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ako zboris za nekoi podatoci od servisno upastvo, daj da go vidime TOA servisno upastvo, kade e? Inace za tvoja informacija ako ovaa klima ili bilo koja 12-ka sto kosta 500 E i moze da dava 2.5 KW na -7 stepeni i pri toa trosi 1 KW e premija od 100 dolari. A ako ova vistina, pa toa e odlicna kupovina. I ti za tvojata koja uste ne si ja ni probal na greenje pisuvas bajki ili za ova LOMO ni upreduvas podatoci od prospekti.........Se e podobro duri i Tesla e podobra (steta sto go brukaat imeto na , za mene nagolemiot naucnik i covek, koj dosega se rodil na ovaa planeta).
ftp://ftp.mrservis.hr/
Ima servisni ama nema sto kompresor imaat site 12 ki so kapilara se.[DOUBLEPOST=1466856110][/DOUBLEPOST]
Ako ste za nesto posilno I poevtino e sega za kvalitet (sumliv) neznam kolku dobar togas ovaa Tesla 18 ka e so Hitachi kompresor 14.1cm3 i 40 kg nadvoresna I kapilara I se znae se od podatoci za razlika od BEKO.eve kaj se prodava isto i vo Amc
http://timcomputers.mk/product/8deb0820
Ova e oficijantata stranicata Tesla 12 kata e Toshiba kompresor ama po mene slaba e
http://ac.tesla.info/series/inverter/
Eve za kompresorot

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://site.china.cn/zhilengyasuoji/3598256295.html&ved=0ahUKEwjI44eWobnNAhVlEJoKHaRPDRQQFggkMAU&usg=AFQjCNE9mKwqIHXIpumYebUxnLVHt-Y_Ww
Eve ja firmata sto ja pravi

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://chigo.pl/sites/default/files/do-pobrania/dla-partnerow/chigo_katalog_2016.pdf&ved=0ahUKEwjI44eWobnNAhVlEJoKHaRPDRQQFggnMAY&usg=AFQjCNFYpwSFUai9q8svdG0NK8tNAwq98Q
Eve edna druga firma sto kako Tesla gi rebrendira NORDSTAR
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://climapro.ro/Fisa-tehnica/Aer-Conditonat-Nordstat.pdf&ved=0ahUKEwiZhbfIpbnNAhXrCJoKHQtYBFUQFggjMAQ&usg=AFQjCNG5YBfCN2buc3G_D7CCUYof18UIeA
Ako bi kupuval poevtino I nesto silno bi ja kupil ovaa Tesla 18 ka( Tesla 12 kata ne) I kako sto rekov kvalitet koj znae kakov I servis isto kojznae kakov., ama kompresor prva liga.
A za Bekoto slabo e so podatoci i cudno e da ne Slucajno I Bekoto nekoja Gree masina zosto imam zabelezano Beko so nadvoresni od Gree e sega dali se ovie samo kutijata odnadvor Gree a vnatresni delovi drugo neznam
Ova na sto lici poznato vi eПрегледај го приврзокот 150817
Z na plastikata od ventilatorot kako
ZHUHAI
@tzlatko eve za Tesla 18 kata za istata cena kako vivaksot I kazi mislenje koja se isplaka poveke e sega za kvalitet neznam ama kompresor ima zakon.
Zatoa bi odel so Lomo 12 ka ima servisno dobro objasneto ne e skrieno nisto znaci se se znae I garancija 5 god
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Vcera bev do neptun vo citymall ne za klima da gledam tuku vo shoping drug, i po moe mislenje toa fuegoto inverter e kako igracka od pazar. Samsungot od 36.000 ne obecava po dimenzii na vnatresnata deka vredi za tie pari, bekoto izgleda solidno za tie pari, a najmocno izgleda inverterot od lg sto e 59.000, 3.5ka a tolku golema vnatresna kutija ama cenata e previsoka

Ova moevo change izgleda ne go biva ni za ladenje, nesto ne e vo red so:
1. ducanov (ne e sator ima sendvich so tervol zidovi, krovna ploca so krovna limena konstrukcija)
2. klimata (verojatno)
3. so mene (najverojatno)
Trosi denes ~800w, vcera cel den sedese na 1kw a temperatura zadadena 28-29c sto ja odrzava bez problem ama i da go stavim na 16c kako preska nema frizider da go napravi ducanov. Posle avgust definitivno ja vadam od ovde i ja nosam doma pa ce vidimo kako ce se ponasa doma
Isto se secavam i so fuego 2.5ka-ta mi se slucuvase, odreden period rabotese normalno on/off a vakov period i da ja stavec na 30c ne isklucuvase i pravese vo ducanot laden efekt. Nesto e vo hodnikot sto ja laze klimata a ne e furna bas, zatoa na zima plin a vo leto ventilator, objektot pobedi
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Drugari da prasam nesto.
Spalnata soba mi e 20m2 i staviv inverter panasonic 12qke. dali e vo red i dali e stetno da spienje.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Drugari da prasam nesto.
Spalnata soba mi e 20m2 i staviv inverter panasonic 12qke. dali e vo red i dali e stetno da spienje.
Нема зашто да е штетно.Ќе ја наместиш на слаб проток на воздух (дувањето) и да се исклучи еден саат откога ќе си легнеш

Зависи и каде е поставена.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2010
Мислења
17
Поени од реакции
17
При избор на топлинска пумпа со воздух како извор на топлина (клима уред со реверзибилен циклус), потребно е да се испитаат и споредат голем број на технички карактеристики и спецификации помеѓу моделите кандидати во дадена ценовна категорија.

Важни карактеристики кои можат да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- COP вредноста,
- видот на фреонот (R410a или R32),
- минималниот, номиналниот и максималниот капацитет на греење,
- распонот на влезната моќност,
- тежината на внатрешната единица,
- протокот на воздух низ внатрешната и надворешната единица,
- бучавата на надворешната и внатрешната единица (звучна моќност и звучен притисок),
- притисоците на потисната и всисната страна,
- видот на уредот за експанзија на фреонот,
- присуство на грејач за компресорот, како и некои други карактеристики.
Овие карактеристики можат да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се базираат на физичко присуство или отсуство на одредени компоненти како и нивните карактеристики.

Од друга страна пак, спецификации кои не можат туку-така директно да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- SCOP (сезонски коефициент на корисно дејство),
- Pdesignh (проектиран капацитет за греење при некоја надворешна температура која производителот може сам да ја одреди, а чесно не е прикажана),
- минимална температура на работа (пример: -25°C, производителот сам ја одредува според сопствени скриени критериуми, па доколку некоја независна институција не ја провери, вредноста нема значење), како и некои други спецификации.
Овие спецификации не можат директно да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се бројки одредени во лабораторија поединечно од самите производители, според некои стандарди кои се нови и не се секогаш целосно разработени или строго дефинирани па производителите во одредена мерка имаат можност за манипулирање на спецификациите (кои не претставуваат некаков факт) во нивна корист.

Најзначајните карактеристики на било која воздушна топлинска пумпа (можат да се споредуваат помеѓу различни модели) се:
1. Количина на фреон (повеќе е подобро)
2. Големина на надворешниот топлиноизменувач (може да се одреди преку тежината на надворешната единица, не е важно дали е мал а двореден или голем а еднореден - важна е допирната површина со воздухот, повеќе е подобро)
3. Работен волумен на компресорот (кубикажа :), повеќе е подобро)

Практичен пример:
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW
Главни технички карактеристики:
1.jpg
Победник:
1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)


ЗАКЛУЧОК:
Клима уредот има подобри перформанси (испорачана топлинска енергија на ниски температури) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)

Клима уредот има поголема надеженост (трајност) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)
4. Помала бучава од надворешната единица (индиректно укажува на помали вибрации, помала звучна моќност и звучен притисок)
5. Правилно сечење, изработка и поврзување на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа
6. Почитување на најмалата должина на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа (обично 3 m)
7. Правилно вакумирање при монтажа
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
При избор на топлинска пумпа со воздух како извор на топлина (клима уред со реверзибилен циклус), потребно е да се испитаат и споредат голем број на технички карактеристики и спецификации помеѓу моделите кандидати во дадена ценовна категорија.

Важни карактеристики кои можат да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- COP вредноста,
- видот на фреонот (R410a или R32),
- минималниот, номиналниот и максималниот капацитет на греење,
- распонот на влезната моќност,
- тежината на внатрешната единица,
- протокот на воздух низ внатрешната и надворешната единица,
- бучавата на надворешната и внатрешната единица (звучна моќност и звучен притисок),
- притисоците на потисната и всисната страна,
- видот на уредот за експанзија на фреонот,
- присуство на грејач за компресорот, како и некои други карактеристики.
Овие карактеристики можат да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се базираат на физичко присуство или отсуство на одредени компоненти како и нивните карактеристики.

Од друга страна пак, спецификации кои не можат туку-така директно да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- SCOP (сезонски коефициент на корисно дејство),
- Pdesignh (проектиран капацитет за греење при некоја надворешна температура која производителот може сам да ја одреди, а чесно не е прикажана),
- минимална температура на работа (пример: -25°C, производителот сам ја одредува според сопствени скриени критериуми, па доколку некоја независна институција не ја провери, вредноста нема значење), како и некои други спецификации.
Овие спецификации не можат директно да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се бројки одредени во лабораторија поединечно од самите производители, според некои стандарди кои се нови и не се секогаш целосно разработени или строго дефинирани па производителите во одредена мерка имаат можност за манипулирање на спецификациите (кои не претставуваат некаков факт) во нивна корист.

Најзначајните карактеристики на било која воздушна топлинска пумпа (можат да се споредуваат помеѓу различни модели) се:
1. Количина на фреон (повеќе е подобро)
2. Големина на надворешниот топлиноизменувач (може да се одреди преку тежината на надворешната единица, не е важно дали е мал а двореден или голем а еднореден - важна е допирната површина со воздухот, повеќе е подобро)
3. Работен волумен на компресорот (кубикажа :), повеќе е подобро)

Практичен пример:
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW
Главни технички карактеристики:
Прегледај го приврзокот 151083
Победник:
1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)


ЗАКЛУЧОК:
Клима уредот има подобри перформанси (испорачана топлинска енергија на ниски температури) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)

Клима уредот има поголема надеженост (трајност) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)
4. Помала бучава од надворешната единица (индиректно укажува на помали вибрации, помала звучна моќност и звучен притисок)
5. Правилно сечење, изработка и поврзување на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа
6. Почитување на најмалата должина на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа (обично 3 m)
7. Правилно вакумирање при монтажа
Мене ми местеа клима пред два дена, и кога му реков а вакумирање....ми вика тоа само на стари ако испушта негде.

Дали е уредно монтирана ако не е вакумирана инсталацијата, и дали може да се вакумира подоцна?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Јас во Саботата да ја пуштам климата....изгорел компресорот.
Инаку старата беше Нео 3,5 kw , и истера 12 години.
Сега ја отворив....Mitsubishi electric compressor, од Април 2004 год., а јас ја имав од Јули 2004 год.
Само доле под него има малку црна маснотија.
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW

Победник:
1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)
Опааа, почнаа да паѓаат догмите.
Тоа нео, дното од сите дна, да ти имало компресор од мицубиши. :aplauz:

Некој се дрзна да аргументира дека Vivax е подобар од неприкосновениот ломо на гри во таа категорија.

Станува интересно.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Мене ми местеа клима пред два дена, и кога му реков а вакумирање....ми вика тоа само на стари ако испушта негде.

Дали е уредно монтирана ако не е вакумирана инсталацијата, и дали може да се вакумира подоцна?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
И мене не ми се вакумирани две клими па тераат 8-9 год.
Не се секирај

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
И мене не ми се вакумирани две клими па тераат 8-9 год.
Не се секирај

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
И старата не беше вакумирана па истера 12 години.
Прв пат за тоа видов деновиве додека барав клима, као треба да се вакумира....а и на youtube видов моторче (вакумерка) на некое видео.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Опааа, почнаа да паѓаат догмите.
Тоа нео, дното од сите дна, да ти имало компресор од мицубиши. :aplauz:

Некој се дрзна да аргументира дека Vivax е подобар од неприкосновениот ломо на гри во таа категорија.

Станува интересно.
A koja klima od pred 12 godini nema Mitsubishi slicno u nea be ? Treba li da te potsetuvam na diskusiite deka starite klimi bile podobri i pokvalitetni ili samo za jadacki se ufrlas ?
Zemi procitaj i na slednive strani pa ufrli se pak, ke ima obrazlozenie i za @dominator7 mnogu se potrudil celi grafikoni iscrtal....od koj li pricini ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
ftp://ftp.mrservis.hr/
Ima servisni ama nema sto kompresor imaat site 12 ki so kapilara se
Според јас она што го читам во овој документ
ftp://ftp.mrservis.hr/Servisne_upute_Service_manual_List_of_parts/Vivax/Klime_Air_Conditioner/Vivax_klime_Air_con_2015/Lista_dijelova_Spare_Part_list_2015/AEHI/ACP-12CH35AEHI_O.xls
под број 18.2 AEHI моделот е со EEV.
Тоа е оној модел што се нуди на Grouper.mk.
 
Член од
12 септември 2010
Мислења
17
Поени од реакции
17
При избор на топлинска пумпа со воздух како извор на топлина (клима уред со реверзибилен циклус), потребно е да се испитаат и споредат голем број на технички карактеристики и спецификации помеѓу моделите кандидати во дадена ценовна категорија.

Важни карактеристики кои можат да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- COP вредноста,
- видот на фреонот (R410a или R32),
- минималниот, номиналниот и максималниот капацитет на греење,
- распонот на влезната моќност,
- тежината на внатрешната единица,
- протокот на воздух низ внатрешната и надворешната единица,
- бучавата на надворешната и внатрешната единица (звучна моќност и звучен притисок),
- притисоците на потисната и всисната страна,
- видот на уредот за експанзија на фреонот,
- присуство на грејач за компресорот, како и некои други карактеристики.
Овие карактеристики можат да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се базираат на физичко присуство или отсуство на одредени компоненти како и нивните карактеристики.

Од друга страна пак, спецификации кои не можат туку-така директно да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- SCOP (сезонски коефициент на корисно дејство),
- Pdesignh (проектиран капацитет за греење при некоја надворешна температура која производителот може сам да ја одреди, а чесно не е прикажана),
- минимална температура на работа (пример: -25°C, производителот сам ја одредува според сопствени скриени критериуми, па доколку некоја независна институција не ја провери, вредноста нема значење), како и некои други спецификации.
Овие спецификации не можат директно да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се бројки одредени во лабораторија поединечно од самите производители, според некои стандарди кои се нови и не се секогаш целосно разработени или строго дефинирани па производителите во одредена мерка имаат можност за манипулирање на спецификациите (кои не претставуваат некаков факт) во нивна корист.

Најзначајните карактеристики на било која воздушна топлинска пумпа (можат да се споредуваат помеѓу различни модели) се:
1. Количина на фреон (повеќе е подобро)
2. Големина на надворешниот топлиноизменувач (може да се одреди преку тежината на надворешната единица, не е важно дали е мал а двореден или голем а еднореден - важна е допирната површина со воздухот, повеќе е подобро)
3. Работен волумен на компресорот (кубикажа :), повеќе е подобро)

Практичен пример:
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW
Главни технички карактеристики:
Прегледај го приврзокот 151083
Победник:
1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)


ЗАКЛУЧОК:
Клима уредот има подобри перформанси (испорачана топлинска енергија на ниски температури) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)

Клима уредот има поголема надеженост (трајност) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)
4. Помала бучава од надворешната единица (индиректно укажува на помали вибрации, помала звучна моќност и звучен притисок)
5. Правилно сечење, изработка и поврзување на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа
6. Почитување на најмалата должина на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа (обично 3 m)
7. Правилно вакумирање при монтажа
Продолжува:

За индиректното одредување на вибрациите од надворешната единица треба да се разгледува вредноста за звучна моќност, од таа причина што звучниот притисок зависи од растојанието меѓу мерниот микрофон и надворешната единица. Постојат стандардни за мерење, но сепак производителите во одредена мерка звучниот притисок го мерат различно, некој можеби на 0.7 m оддалеченост, некој на 1 m, некој на 1.5 m, па згора на тоа некој на ниво над надворешната единица, некој под неа, итн., па поради тоа вредноста за звучна моќност е порелевантна бидејќи таа не зависи од оддалеченоста од надворешната единица, туку е секогаш иста. Звучната моќност има поголема вредност од звучниот притисок. Друга карактеристика која придонесува за помали вибрации и за поголема надежност, особено при ниски вртежи, е присуството на ротационен компресор со два клипа.

Овој начин на споредба не ги зема во предвид специјалните, можеби патентирани технологии на производителите како Panasonic Heatcharge, Mitsubishi Zubadan, Daikin Optimized for heating и други.

Практични примери:

Mitsubishi Heavy Industries SRC/SRK 35 ZMP-s 3.5 kW vs. Mitsubishi Electric MUZ-HJ35VA 3.5 kW vs. Daikin FTXB/RXB-C 3.5 kW
2.jpg
Победник:
1. Фреон: Daikin FTXB/RXB-C 3.5 kW (1000 g > 810 g > 720 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): Daikin FTXB/RXB-C 3.5 kW (30 kg > 27 kg > 25 kg)
3. Компресор: Daikin FTXB/RXB-C 3.5 kW (работен волумен: за Daikin-от не е познат работниот волумен но очекувано е да има најголем поради приметно поголемото количество на фреон, додатно има rotary swing компресор коj придонесува за поголема надежност > 7.7 cm3 > 7.3 cm3)


GREE CHANGE 2.5 kW vs. VIVAX AESI 2.5 kW
3.jpg
Победник:
1. Фреон: VIVAX AESI 2.5 kW (800 g > 700 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): GREE CHANGE 2.5 kW (28 kg > 26.6 kg)
3. Компресор: VIVAX AESI 2.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 9.1 cm3)


Fujitsu ASYG/AOYG12LLC 3.5 kW vs. Daikin FTXJ3/RXK 3.5 kW vs. Toshiba Avant RAS-137SKV-5 3.5 kW
4.jpg
Победник:
1. Фреон: Daikin FTXJ3/RXK 3.5 kW (1000 g > 800 g > 750 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): Toshiba Avant RAS-137SKV-5 3.5 kW (33 kg > 28 kg > 26 kg)
3. Компресор: Daikin FTXJ3/RXK 3.5 kW (работен волумен: за Daikin-от не е познат работниот волумен но веројатно има најголем поради поголемото количество на фреон, повторно и во овој модел се користи rotary swing компресор коj придонесува за поголема надежност > 8.9 cm3 = 8.9 cm3)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
GREE CHANGE 2.5 kW vs. VIVAX AESI 2.5 kW
Прегледај го приврзокот 151120
Победник:
1. Фреон: VIVAX AESI 2.5 kW (800 g > 700 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): GREE CHANGE 2.5 kW (28 kg > 26.6 kg)
3. Компресор: VIVAX AESI 2.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 9.1 cm3)
Greska si za boldiranoto a i za Pobednikot, Change ima EEV i AirFlow 600m3/h, ustvari kako i moze da si tocen so podatocive koga ne citas oficijalni podatoci tuku od web sajtovi puni so greski (slucajni ili namerni).
Excelive se super rabota :), moze da se upporeduva kolku se slicni ili isti razni modeli edinici :Dpa taka nadvoresnite edinici na AESI i AEZI po spisokot na delovi OD OFICIJALEN SERVIS se so identicni broevi za BOM code odnosno so isti delovi, so produkt kod na kompresor ****0196 koj e mnogu porazlicen od toj Product kod na kompresorot kaj AERI/AEVI ****0034 i nemoze ti povtorno da si go kazuvas deka e istiot so 9,8cc3 tuku kako sto sve NEOFICIJANI informacii davas procitaj si na tvoeto sajtce za AEZI so kompresor ASK89D*** odnosno 8,9cc3.
AESZ.jpg
ZELENITE cells se Duplikati(Duplicates) od dvete koloni so BOM kodovi.
Sporedba AERI/AEVI.
AERV.jpg
..samo eden del e razlicen Chassis assembly, po slikata od exelot toj del e tacnata.

Tvojata greska (a i na tvoeto sajtce od kade gi vadis podatocite) e najverovatno napravena pri Copy/Paste podatoci kaj AESI modelot od kade ti go citas istoto....naveden e istiot kompresor kako kaj AERI ASN98...

Toa doveduva da se zaprasame pa kolku se tocni drugite podatoci objaveni od tvoja strana i na toj sajt kako primer za kolicinata na freon, podatok koj ni samiot proizvoditel ne gi navel kako oficijalen podatok nitu vo svojot katalog nitu na svojot sajt i moze samo da nagagjame dali ima 950 ili 850 ili nekoja treta kolicina freon.
Drugpat sporedbi samo so oficijalni dokumenti od proizvoditelite da pravis, samo tie se validni i garnatiraat dali nesto ima ili nema vo uredot.
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Според јас она што го читам во овој документ
ftp://ftp.mrservis.hr/Servisne_upute_Service_manual_List_of_parts/Vivax/Klime_Air_Conditioner/Vivax_klime_Air_con_2015/Lista_dijelova_Spare_Part_list_2015/AEHI/ACP-12CH35AEHI_O.xls
под број 18.2 AEHI моделот е со EEV.
Тоа е оној модел што се нуди на Grouper.mk.
A spored servisnoto na semata pisi kapilara( proveri) i sega sto e tocno mozis da ja kupis I da proveris I ke kazes kako gree na zima toa e toa.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
A spored servisnoto na semata pisi kapilara( proveri) i sega sto e tocno mozis da ja kupis I da proveris I ke kazes kako gree na zima toa e toa.
Kaj AEHI EEV-to go ima vo spisokot na delovi pod 18.2 znaci mora i da go ima vnatre(i cenata kazuva deka e taka), diskutabilna e cenata od 36000(namalena od 41990 :bravobe:) koga Lomo 3,5 isto so EEV i vistina 100gr polesno ima cena okolku 100evra pomalku :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom