Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Овие новиве вивакси имаат многу добри карактеристики, а и со цени се прилично солидни. Некој да не копал по интернетов за нешто повеќе инфо или да има сервисен прирачник, да видиме како се однесуваат на ниски температури?

Што се однесува до тие еко/економик/енерџисејв финти, сите функционираат така што не ладат/греат до поставената температура, туку степен, два, три повеќе/помалку. Не постои магично копче што наеднаш ќе ја намали потрошувачката а ќе го задржи капацитетот. Да постоеше, ќе беше фабрички вклучено цело време.
Така да намалку троши ако се извади кабелот од штекер. ;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ocigledno e deka VIVAX se vrati na stariot snabduvac, a toa e MIDEA. Site hvalospevi ovde za GREE vazat potpolno isto i za MIDEA. Zosto? Pa zatoa sto MIDEA=CARIER=TOSHIBA vece celi 10 godini, kako sto e GREE=DAIKIN. Brakot e od zaednicki interes i tamu i vamu: za kinezite novi tehnologii i pristap do pazat za koj mozat da sonuvaat, za japoncite i amerikancite ekstra eftini klimi so dovolno dobri karakteristiki i pokrivanje na toj naj ekonomski segment so moznost za prodavanje na tehnologijata vo zaminuvanje.
Eve ovde odgovorno vi tvrdam deka ovie VIVAX-i ne se nisto polosi od onie so oznaka G vo imeto, bidejci MIDEA e ramo uz ramo so GREE, vo mnogu raboti i se pointeresni vo dizajni i moznosti od GREE.
Steta sto MIDEA nema nekoja golema ponuda vo Makedonija za razlika od Srbija, mislam deka eden od uvoznicite e PALMA TRADE od Tetovo, treba da se zirne malce do tamu.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
Овие новиве вивакси имаат многу добри карактеристики, а и со цени се прилично солидни. Некој да не копал по интернетов за нешто повеќе инфо или да има сервисен прирачник, да видиме како се однесуваат на ниски температури?
Баш за тие новите вивакси ви кажувам дека купив еден и неможам да го сетирам WiFi-то никако. Има ли некој тука што знае да ме оправи пред да го прогласам Vivax WiFi за срање?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Баш за тие новите вивакси ви кажувам дека купив еден и неможам да го сетирам WiFi-то никако. Има ли некој тука што знае да ме оправи пред да го прогласам Vivax WiFi за срање?
Очигледено нема... Мене ми текнува само дека може твојот вифи рутер да не е компатибилен со вифи адаптерот на климата (ако воопшто стигаш до тој чекор да ги поврзеш). Пробај да смениш канал на рутерот, протокол (место 802.11n, пробај со 802.11b или 802.11g), смени тип на екнрипција, или пробај воопшто без енкрипција дали ќе се поврзеш.

А ти, дај искуство од климата, на страна вифито што е срање :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
Очигледено нема... Мене ми текнува само дека може твојот вифи рутер да не е компатибилен со вифи адаптерот на климата (ако воопшто стигаш до тој чекор да ги поврзеш). Пробај да смениш канал на рутерот, протокол (место 802.11n, пробај со 802.11b или 802.11g), смени тип на екнрипција, или пробај воопшто без енкрипција дали ќе се поврзеш.

А ти, дај искуство од климата, на страна вифито што е срање :)
Двајца другари земавме иста клима и во исто време ни ја монтираа и кај ниеден не успеавме да го средиме WiFi-то. Значи две различни клими со две различни WiFi апаратчиња, на два различни рутера и со 4 различни андроид телефони :D Пробав без password на рутерите ама и така не биваше... Треба да пробам сега со каналите и со b,g,n...

Инаку климата онака не е лоша. Ептен е тивка, надворешната единица не се слуша дека работи ни над неа кога стоиш со отворен прозор. На лик е арна, убаво дува и добро лади.... 3 дена ја имам тоа можам да кажам за сега :) Во упатството пишуваше дека на апликацијата давало и потрошувачка на енергија ама не знам дали и за мојот модел (Vivax 12CH35AERI), само што неможам да стигнам до тој дел од апликацијата :)

Од негативни работи, можам да кажам дека далинското е малку мутаво на лик и екранот од далинското свети зелено како Нокиа 3310. За тајмерот опцијата исто ме буни има само тајмер он за толку часа и тајмер оф за толку часа.... не најдов тајмер за во одредено време а и никаде не најдов саат, точно време во климата воопшто. Како да нема... Веројатно мислеле дека со вифи делот ќе надоместат...
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Двајца другари земавме иста клима и во исто време ни ја монтираа и кај ниеден не успеавме да го средиме WiFi-то. Значи две различни клими со две различни WiFi апаратчиња, на два различни рутера и со 4 различни андроид телефони :D Пробав без password на рутерите ама и така не биваше... Треба да пробам сега со каналите и со b,g,n...

Инаку климата онака не е лоша. Ептен е тивка, надворешната единица не се слуша дека работи ни над неа кога стоиш со отворен прозор. На лик е арна, убаво дува и добро лади.... 3 дена ја имам тоа можам да кажам за сега :) Во упатството пишуваше дека на апликацијата давало и потрошувачка на енергија ама не знам дали и за мојот модел (Vivax 12CH35AERI), само што неможам да стигнам до тој дел од апликацијата :)

Од негативни работи, можам да кажам дека далинското е малку мутаво на лик и екранот свети зелено како Нокиа 3310. За тајмерот опцијата исто ме буни има само тајмер он за толку часа и тајмер оф за толку часа.... не најдов тајмер за во одредено време а и никаде не најдов саат, точно време во климата воопшто. Како да нема... Веројатно мислеле дека со вифи делот ќе надоместат...
Од каде ги земавте, и колку им е гаранцијата?
Дека во Паком и на повеќето места е стандардна 3 години, а по огласи и еден монтер што ми кажа даваат 5 год гаранција...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
Гаранцијата им е 3 години. Веќе секаде ги има и цената скоро секаде е околу 27 000 денари + околу 1500-2000 за WiFi уредот. Инаку ми кажаа ќе ми прателе некој стручен во понеделник да ме оправел со WiFi-то :) Па ајде баш да видам ќе биде ли нешто. Во меѓувреме ако има некој што знае како се конфигурира нека сподели...
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Гаранцијата им е 3 години. Веќе секаде ги има и цената скоро секаде е околу 27 000 денари + околу 1500-2000 за WiFi уредот. Инаку ми кажаа ќе ми прателе некој стручен во понеделник да ме оправел со WiFi-то :) Па ајде баш да видам ќе биде ли нешто. Во меѓувреме ако има некој што знае како се конфигурира нека сподели...
Ти конкретно од кај ја зема?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
Гаранцијата им е 3 години. Веќе секаде ги има и цената скоро секаде е околу 27 000 денари + околу 1500-2000 за WiFi уредот. Инаку ми кажаа ќе ми прателе некој стручен во понеделник да ме оправел со WiFi-то :) Па ајде баш да видам ќе биде ли нешто. Во меѓувреме ако има некој што знае како се конфигурира нека сподели...
http://www.inventorairconditioner.com/vision-wifi-ready-smart-air-conditioner-eco-mode-and-healthy-filters/smart-kit-installation/wifi-module-smart-kit-installation/

Пробај со овие упатства. Инвентор се Midea уреди исто какои и VIVAX. Верувам дека е многу слична процедурата.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Јас во Саботата да ја пуштам климата....изгорел компресорот.
Разгледав доста понуди, ама зашто ми се брзаше да купам нова, и што побргу да ја монтирам земав Беко.
За другите требаше да почекам 3-4 дена.

Инаку старата беше Нео 3,5 kw , и истера 12 години.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Јас во Саботата да ја пуштам климата....изгорел компресорот.
Разгледав доста понуди, ама зашто ми се брзаше да купам нова, и што побргу да ја монтирам земав Беко.
За другите требаше да почекам 3-4 дена.

Инаку старата беше Нео 3,5 kw , и истера 12 години.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk
A kompresorot sto marka bese? GMCC ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom