Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
bilbili odbojnicite gi zemav od tehnoguma,posto rabotev tamu pobarav od kolegite tamu da mi napravat amortizeri,momentalno ne mozea pa gi zemav ovie privremeno dodeka mi napravat,a za cena iskreno jas ne gi plativ,a kolku bi kostale mozam da prasam.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Не знам....налепницата му е од напред....овие денови ако ја отварам ќе ти кажам.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mozebi gresam, ali od toa sto mozev da vidam e deka koga Vivax go rebrendirase gree, mozese da se kupi snazna klima za vo zimo (Hansol - Gexi,Geyi), dodeka kaj mideata toa go nema, ili jas ne mozam da go vidam.[DOUBLEPOST=1466783067][/DOUBLEPOST]Vivax Geni seuste e rebrendiran Gree, samo sto ne znam zasto ne se prodava kaj nas[DOUBLEPOST=1466783500][/DOUBLEPOST]http://www.midea-nordic.com/wp-content/uploads/MIDEA_2012v27_ENG.pdf

Midea kaj nas ne gi nudi ovie gore, dodeka Gree, da

Pa i Energija koja e zastapnik za Toshiba mislam deka bi trebalo da gi ima vo svojata ponuda i kima uredite koj se za poniski temp. makar i po naracka.
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
A kompresorot sto marka bese? GMCC ? :)
Сега ја отворив....Mitsubishi electric compressor, од Април 2004 год., а јас ја имав од Јули 2004 год.
Само доле под него има малку црна маснотија.

Добро истерал?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
...Од негативни работи, можам да кажам дека далинското е малку мутаво на лик и екранот од далинското свети зелено како Нокиа 3310....
Veruvaj ne e mutavo tuku najboljata rabota sto sveti displejot pa makar i ko na Nokia 6110 :D osobeno navecer koga sakas da podesis T ili slicno a svetla ugasnati uste kapak nekoj zaspan pa nejkes da go razbudis pa so telefon svetkaj da vidis sto stiskas, uste i kopcinjata da svetnuvaat e najlezet!
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Гаранцијата им е 3 години. Веќе секаде ги има и цената скоро секаде е околу 27 000 денари + околу 1500-2000 за WiFi уредот. Инаку ми кажаа ќе ми прателе некој стручен во понеделник да ме оправел со WiFi-то :) Па ајде баш да видам ќе биде ли нешто. Во меѓувреме ако има некој што знае како се конфигурира нека сподели...
што ќе ти е тоа wi-fi кога имаш тајмер ??
btw: ги менува ли ортаите надворешниот вентилатор или врти стално на максимум ?[DOUBLEPOST=1466808248][/DOUBLEPOST]јас денеска имав мал проблем со неото на ладење, ако спаѓа тоа во проблем
значи бев на работа до 14ч и после тоа да се изладам пред спиење го пуштив на 23с, арно ама после 5-6мин. почна ситни капки вода да фрла низ внатрешната. Ја исклучив ги исперав добро филтерите и пак пробав ама пак иста приказна, значи тоа го прави само на медиум вентилатор 350-400 кубни во мин. на прва и на најјако го нема овој проблем
знае ли некој што може да биде ??
инаку лади подобро него било која клима што сум ја осетил до сега, тоа важи и за толку фалениот Gree што го имам, може комплет со се внатрешна да го оддува во другата соба :D
 
Последно уредено:
Член од
13 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Drugari da prasam nesto.
Spalnata soba mi e 20m2 i staviv inverter panasonic 12qke. dali e vo red i dali e stetno da spienje.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Sto i fali na ovaa klima?
VIVAX ACP-12CH35AEVI
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=47886&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=M02355936&Action= , ajde malce da ja analizirame onaka, sekoj neka kaze sto misli za nea zosto e dobra i zosto ne e dobra. Od katalogot na VIVAX http://www.impuls-os.hr/wp-content/uploads/2016/04/VivaxKatalog.pdf moze da se vidat podetalni podatoci, eve nesto i ovde http://hr.vivax.com/vivax-cool-klima-uređaji-acp-12ch35aevi-inv-3-81kw/ . Me interesira koj e modelot na MIDEA sto e vnatre vo VIVAX-ot. Pak najevtino e vo Srbija, tamu e pod 30000 den, vo Hrvatska e od 30000-40000 den.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
https://grouper.mk/m/skopje/deal/klima-vivax-advance-kw

* Работниот опсег на климата е од -20
Ова е најјакиот лански модел на VIVAX.
Годинашниот е AEVI т.е. http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=47886&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=M02355936&Action=

Чудно е колку е поскап, но од друга страна и тежината на надворешната единица од 36кг не треба да се занемари. Кај AEVI е само 29кг.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
што ќе ти е тоа wi-fi кога имаш тајмер ??
btw: ги менува ли ортаите надворешниот вентилатор или врти стално на максимум ? :D
Не сум гледал дали ги менува, претпоставувам да.
Инаку многу луге ми го кажаа тоа не ми требало wifi сум имал тимер. Како се потпирате на тајмери за клима во денешно време? Секој ден во исто време ли се враќате од работа? Секогаш право дома ли си одите? Тајмерот е фиксна работа врз која немаш контрола додека не си дома пред климата, а тогаш веке не ти треба тајмер.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Jas sto nemam WI-FI vo gornata situacija se snaodjam vaka: Stavam ON vo odredeno vreme, otprilika pola cas pred da dojdam na rabota i OFF posle 1 cas od ON programiranoto vreme i koga doadjam go isklucuvam tajmerot. Ova odlicno funcionira, sigurno deka e daleku od moznostite na WI-FI funciite, no mene mi e sosema dovolno. E sega so vracanje od rabota e stvarno rastegliv poim, pa funcijata ce moraat da ja prezemaat ostanatite clenovi na familijata.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
...Инаку многу луге ми го кажаа тоа не ми требало wifi сум имал тимер...Тајмерот е фиксна работа врз која немаш контрола додека не си дома пред климата, а тогаш веке не ти треба тајмер...
Balkanska rabota druze, so ke ti klima ako imas ladno pivo na kraj ke ti kazat.. Wifi kontrolata si e epten prakticna ekonomicna i ekoloska opcija koja i te kako e dobredojdena ponajveke letno vreme zasto zimoska e najdobro da se namaluva T koga nikoj ne e doma a ne da se pali gasi klimata komentirano e mnogu pati.
Mene ne mi e jasno zasto ne si gi viknes tie sto ti ja prodale da dojdat da ti go resat problemot, ako veke go prodavaat i go "slavat" na svoite reklami i flaeri wifi-to kako opcija dolzni se i da go stavat vo funkcija ili da ako veke ne e do nivniot ured da ustanovat i ukazat koj e problemot. Ako nejkat neka si go demontiraat wifi adapterot i neka ti refundiraat razlikata koga nemozes da go koristis..[DOUBLEPOST=1466845896][/DOUBLEPOST]
...почна ситни капки вода да фрла низ внатрешната. Ја исклучив ги исперав добро филтерите и пак пробав ама пак иста приказна, значи тоа го прави само на медиум вентилатор 350-400 кубни во мин. на прва и на најјако го нема овој проблем
знае ли некој што може да биде ??
Mozebi crevoto za odvod e zaprljano ili poluzapusheno, probaj da go procistis pa vidi dali ke pravi pak isto..
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
za
VIVAX ACP-12CH35AEVI
Za ovaa spored servisnoto so kapilara e nema EEV kompresor ne se znae koj e kako e.
I mnogu mali pdizajn h ima i voopsto site vivaksi mali pdizajn h imaat dobri se ako davaat I 2 kw na -15 stepeni, znaci podeseni se poveke za ladenje.
Slicno se podeseni kako toshiba Avant mirai na greenje znaci mnogu malku davaat na -15 I dovolni ke bidat za 15-20 kvadrati na -10-15 stepeni a i na -7 tesko deka ke stoplat prostorijata od 30 kvadrati so tolku mal pdizajn. Eve ja energetska nalepnica
02356050_21_1_hrv.jpg
Zaklucok kupvas 3.5 polka na +7 stepeni a dobivas ni 2.5 ka na -7,znaci treba da dogrevas.
Za istite pari kako nekoja naeftinata opcija bi ja kupil Tesla 18 kata ( kvalitet ne se znae kakov) pustiv linkovi tuka da vidite barem I taa e so kapilara ama ima kompresor silen.
Ili bi odel so najsigurno resenie so Lomo 12 ka so 5 god garancija I pdizajn h 3.2 kw za poevtina cena od
VIVAX ACP-12CH35AEVI.
Ne ke se gream na Wi-Fi na -15 stepeni.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako zboris za nekoi podatoci od servisno upastvo, daj da go vidime TOA servisno upastvo, kade e? Inace za tvoja informacija ako ovaa klima ili bilo koja 12-ka sto kosta 500 E i moze da dava 2.5 KW na -7 stepeni i pri toa trosi 1 KW e premija od 100 dolari. A ako ova vistina, pa toa e odlicna kupovina. I ti za tvojata koja uste ne si ja ni probal na greenje pisuvas bajki ili za ova LOMO ni upreduvas podatoci od prospekti.........Se e podobro duri i Tesla e podobra (steta sto go brukaat imeto na , za mene nagolemiot naucnik i covek, koj dosega se rodil na ovaa planeta).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom