Исчезнати лица

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.692
Mene ne mi e jasno zosto gi izbricija vo glavite uste ne osudeni? Sto ako na krajot nekoj od niv ispadni nevin? Zarem ne vazi povekje ona covek e nevin se dodeka ne se dokazi sprotivnoto?
Dali e nekade toa so zakon, pravilnik odredeno ili e cisto samovolie na upravnikot na zatvorot, i ako e oti togas site osomniceni sto odat tamu ne gi bricat ?
Drugo isto sto me interesira e kako e dobieno priznanieto. Poprilicno zbumbareni mi izgledaja. Dali takvo priznanie e validno ?
Валидно е само признание пред суд, се друго може да се одрече. Уште повеке, во кривична постапка и признанието треба да биде потврдено со докази и да се испита... ова од причина што не ретко се случува некој близок на вистинскиот сторител да превземе вина за да го заштити ближниот, неретко и за пари луѓе прифаќаат вина и лежат затвор..... Додека во граѓанската постапка признанието не се испитува, пример те тужат за долг и ти признаваш пред судот и тоа е тоа, судот само внимава дали располагањето е дозволено....
Е, за притвор е доволно и само да признаеш, макар и пред полицијата или обвинителот, па натаму во постапката ке се испитува.
Тоа за фризурите и облеката е регулирано со правилник а кој правилник му дава право на управникот по негова оцена да постапи вака или онака.... Ако он смета дека од хигиенски причини (вошки) лицето треба да се шиша до кожа, тогаш берберот така шиша, или од други причини за заштита на животот, здравјето, мирот и редот во установата ... Исто и облеката, обувките... некој да не се обеси, повреди.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
825
Поени од реакции
893
Изгледа не ги знаеш овие чим имаш поинакво очекување, исти кур се и иако овој уапсениот во Турција, откако знаат за себе штимаат приказни по нарачка за пари, врати се некоја година наназад да видиш кој беше најангажиран за извртување на срањата од таа влада.

Да бидам искрен, не знам зошто народот си губи време за да ги слуша (и општо со дебатни емисии и вакви срања,) и тие што се појавуваат таму ти се лопована која цел живот ја пљачка и искористува таа држава и тој народ. Барем не им го давајте задоволството да ве прават будали, не ги отворајте нивните емисии на Јутјуб, животот е прекраток за да се троши на вакви срања.


Оваа приказна што се продава досега не држи вода, или некој лаже за да спаси газ, или си нагаѓаат.

Втора работа, ако првото убиство беше само поради колата, ќе беше врз друг човек, и ќе се украдеше друг тип на возило. Со таа конзервата има поголема шанса да бидат запрени/отстранети од сообраќајот во Скопје (па и со таблици од друг град) отколку со некој понов модел, гарант ќе најдеа и нешто со затемнети стакла барем делумно. Нели, ако убиваш некој ладнокрвно и по потреба, не ти менува дали е Панче или рандом лик од улица, бараш да е некој модел кој го има низ сообраќајот за да не се двои твоето возило.

За Вања, ако е навистина киднапирање за пари, држи вода да биде убиена толку брзо само во следните ситуации:

ја угушиле по грешка па пукале во неа отпосле,

Им избегала, сите се геријатрија, во брза реакција извадил пиштол и ја испукал, сепак ако е ова, може да се докаже ако го најдат оружјето и местото каде е убиена, ќе се виде дали била во движење или станува збор за егзекуција,

Веќе барале пари од семејството, ги отерале упм и ја испукале, но истото крие инфо од полицијата, а и јавноста (малку веројатно, но не би го исклучил).

Веќе им ги дал некој парите и е нарачка, битно било да изгледа како киднапирање, но во никој случај немаат намера да бараат откуп. Фактички само ја однеле до дупката каде требало да се скрие телото.

Ако не било за пари:

Имала видено нешто што не треба.

Имале некоја сериозна закачка со нејзините (огромен долг, им направиле нешто тие, политички интерес), ама за ваква работа полесно е да ја ликвидираат на лице место и со ладно оружје.

Некаква си политичка позадина, која не би ја исклучил поради прво осомничениот и неговата врска со Верушевски и тие кругови, ако е ова случајот ќе се влечи долго и ќе се заташка, или пак му имаат ветувано дека ќе ги избришат камерите но го заебале.

Станува збор за тотално швркнати кои имаат пробано обљуба или слично, ако ја манијачеле додека се вртеле низ зграда, па намерата била тотално друга, сепак не ми држи вода комбинацијата со возилото од првото убиство, ваквите најчесто работат сами и импулсивно.

Најмалку верувам дека испаничиле поради јавноста. Овие гледаме дека си продолжиле со животот како да не се случило ништо, и после првото, и после второто, што ме тера да верувам дека не им е првпат, и таквите не замараат за јавноста, особено па и после фактот дека веќе стигнале во Бразда и шансите да ги виде некој се минимални.
90% се продадени за пари, почнувајќи од сам себе, лично , до сите. Сите си ебавме матер за пари. Останаа само 1% од луѓето за идеологија, навивачките групи, уште се држат некако , и освен тие, другото е се за пат во Германија, Австралија, САД.
Феминизирани, Бијонс стил, сеирџии, а еден шамар немаат осетено во животот.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Poentata mi ja promasuvas?
Priznale, ne priznale pak mora da odat na sud i da bidat osudeni za deloto. Se dottogas se osomniceni, a ne osudeni.
Okolu drugoto, ke pravite spekulacii i teorii bez razlika na se. Nisto posebno nema da se smeni okolu toa. Sekogas ke se najdi nekoj neverni Toma sto ke si misli deka pojma nemam sto.
Ama ne razbiras. Nemozat da bidat "nevini dodeka ne se dokaze" ako sami priznaat sto kako pravile. Znaci sami priznavat i toa e toa.
Oni se sega pritvorenici a naskoro kje bidat i zatvorenici. Se e zakonsko i toa so sisanjeto.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
28
Поени од реакции
44
Mene ne mi e jasno zosto gi izbricija vo glavite uste ne osudeni? Sto ako na krajot nekoj od niv ispadni nevin? Zarem ne vazi povekje ona covek e nevin se dodeka ne se dokazi sprotivnoto?
Dali e nekade toa so zakon, pravilnik odredeno ili e cisto samovolie na upravnikot na zatvorot, i ako e oti togas site osomniceni sto odat tamu ne gi bricat ?
Drugo isto sto me interesira e kako e dobieno priznanieto. Poprilicno zbumbareni mi izgledaja. Dali takvo priznanie e validno ?
Како ќе излезе невин кога си признале,што мислиш од кај знаеле нашите кај се телата на двајцата у ист ден. Не е случајно. Самоволие е на управникот дека не заслужувале фризури. И не да беа збумбарени. На првото видео од овој манев се глеа црвен на десната страна одма знаеш како го добиле признанието
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Mene ne mi e jasno zosto gi izbricija vo glavite uste ne osudeni? Sto ako na krajot nekoj od niv ispadni nevin? Zarem ne vazi povekje ona covek e nevin se dodeka ne se dokazi sprotivnoto?
Dali e nekade toa so zakon, pravilnik odredeno ili e cisto samovolie na upravnikot na zatvorot, i ako e oti togas site osomniceni sto odat tamu ne gi bricat ?
Drugo isto sto me interesira e kako e dobieno priznanieto. Poprilicno zbumbareni mi izgledaja. Dali takvo priznanie e validno ?
Бумбарењето е најверојатно настанато при внесување во полициско возило, осомничен при приведување со врзани раце може да изгуби рамнотежа и да се самоповреди.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.854
Поени од реакции
6.065
Како ќе излезе невин кога си признале,што мислиш од кај знаеле нашите кај се телата на двајцата у ист ден. Не е случајно. Самоволие е на управникот дека не заслужувале фризури. И не да беа збумбарени. На првото видео од овој манев се глеа црвен на десната страна одма знаеш како го добиле признанието
Abe kolku ste smeshni, ista prikazna 3 dena. Odi i legnete si.

I shto ako priznaj pred policija?
Na sud toa mozhi da go odreci i koga ce go prashaat zoshto vcera pred 10 Policajci si priznal? Ce reci me tepaja i mi se zakanuvaja da me ubijat ako ne priznaam i podpisham!
I so toa negovoto priznanie e dobro za narednata sredba so WC Sholja.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.834
Поени од реакции
21.300
Ama ne razbiras. Nemozat da bidat "nevini dodeka ne se dokaze" ako sami priznaat sto kako pravile. Znaci sami priznavat i toa e toa.
Oni se sega pritvorenici a naskoro kje bidat i zatvorenici. Se e zakonsko i toa so sisanjeto.
Znaci spored tebe nema potreba od sud. Priznale, krivi se, ne priznavaat, a ok togas nikomu nisto. Daj sudot da go raspustime.
I ova sami priznavaat malce tenko e. I tebe da te sobereja tamu i ti ke priznaese. Znaci da ne se sfatime pogresno, cisto me interesira moznosta da se vadat na tehnikalii posto priznanie pri prinuda, posebno so kjotek ne drzi bas voda.
Toa so strizenjeto, jas ne pamtam slucaj dosega nekoj da e istrizan pa makar bilo i ete zakonski. Pa uste i nekoj od niv da ispadni nevin, ete tatkoto ili nema veze, bilo koj pa da ne oljusti od tuzbi po megjunarodni sudovi, da mu plakjame osteti od basnoslovni sumi oti taka mu prdnalo na upravnikot na zatvorot.
 

Fear In Madrid

Hala Madrid ! ! !
Член од
26 ноември 2009
Мислења
332
Поени од реакции
37
Кое лицемерие се овие Инфомакс , од такви највеќе страдаме со векови. Чичин мичин , не знам колку подкасти со него изминативе неколку години, па плачеа кога се дозна дека е осомничен и сега гледам све избришале со него.
Вилипче па уште цела емисија со ругање прави за него.
Абе еден нема , буквално еден што би го кренал народов од зомбификацијата.
Ни го расплакаа мамичето, ставај не вади со игриве нивни.
a sto imas ti protiv tie od infomaks ? Sto lugjeto gi napagaat i vmro i sdsm ? Pa bash takov medium ni treba , a ne ko ostanatite platenici od mediumi.
I sto ako imale podkasti ? kako bi mozele da znaat sto se krie vo toj covek ..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.834
Поени од реакции
21.300
Како ќе излезе невин кога си признале,што мислиш од кај знаеле нашите кај се телата на двајцата у ист ден. Не е случајно. Самоволие е на управникот дека не заслужувале фризури. И не да беа збумбарени. На првото видео од овој манев се глеа црвен на десната страна одма знаеш како го добиле признанието
Da ne go povtoruvam istoto, vidi prethoden post.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.531
Поени од реакции
5.719
Не гледам зошто е проблем тоа што го однел ако не знаел за убиствата, а со оглед на тајмингот изгледа и не знаел.
Tokmu toa mi bese poenta. Jas ne gledam kako pravno, vo sud, ke dokazat deka vo petok, 01.12. soferot mu pomognal na osomnicen, koga duri posle 2 dena, vo nedela 03.12. e objaveno (I toa so inicijali) koj e obvinet.
Mene ova mi lici poveke na prestava za narod I ne sum siguren kolku ke pomine na Sud...

Isto, mnogu e cudna ulogata na tatkoto koj site odnapred go osudivme. Nisto sto oficijalno kazaa, ne drzi voda.
Toa sto ubijcite rekle deka Palco im kazal, (znaci I tie ne znaat so sigurnost) ne e nikakov dokaz. Duri I toa deka navodno daval info koga ke odi na skolo, e teska glupost, posto toa e lesno dostapna informacija, I ne ti treba posebno covek za da doznaes.
Duri I neoficijalni muabeti za kockarski dolgovi padnaa vo voda, novinarite veke izvadija imotniot listovi so 2 stana na negovo ime, toa e kapital od stotici iljadi evra...
Duri I da se dokaze deka se znael so Palco I imal kontakt, nisto posebno... Ocigledno e deka I toj, pa duri I majkata, se znaele so Palco, stanot bil kupen od nego, Palco seuste imal nekoj imot tamu, znaci bile komsii, nisto ne e somnitelno da imaat konverzacija...
Osven ako tatkoto ne priznae (a ne priznava) , ili MVR ne najde nekoi konkretni poraki so Palco ili sl cvrsti dokazi, (a zasega nema informacija za takvo), mojot mozok ne saka da prifati vmesanost na tatkoto.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.834
Поени од реакции
21.300
Бумбарењето е најверојатно настанато при внесување во полициско возило, осомничен при приведување со врзани раце може да изгуби рамнотежа и да се самоповреди.
Aha, najverojatno od toa e. Izgubil ramnoteza :cautious:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.531
Поени од реакции
5.719
Znaci spored tebe nema potreba od sud. Priznale, krivi se, ne priznavaat, a ok togas nikomu nisto. Daj sudot da go raspustime.
I ova sami priznavaat malce tenko e. I tebe da te sobereja tamu i ti ke priznaese. Znaci da ne se sfatime pogresno, cisto me interesira moznosta da se vadat na tehnikalii posto priznanie pri prinuda, posebno so kjotek ne drzi bas voda.
Nema sansi vo slucajot.
Mozat da se vadat I da go smenat priznanieto, samo ako obvinitelstvo ne obezbedi I materijalni dokazi sto ke gi povrze so nivnoto priznanie.
Vo slucajot, lokacijata na 2-te mrtvi tela (I se nadevam JO ke obezbedi I drugi teh dokazi)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.280
Поени од реакции
5.007
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.982
Поени од реакции
10.659
Ако го видиш видеото со звук ќе слушнеш дека некој викна по него, и во моментот кога го виде му дојде да го поздрави, ама пошто носи лисици така му излезе да ги крене палците
А бе друже очигледно немаш видено некој што има изгубено дете, тоа се трауми за цел живот само од страна што ке гледаш, ниедни седативи неможат да го скријат скршениот поглед и говорот на телото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom